Czwartek, 21 stycznia 2021 r.   Imieniny: Agnieszki, Jarosława / Dzień Babci
Polskie Radio PiK » Kultura
Spółdzielnia
2015-01-01, 11:20 Polska Agencja Prasowa

Kino polskie w 2015 roku - nowe filmy z Więckiewiczem, Chyrą, Kotem

"Ziarno prawdy" z Robertem Więckiewiczem, "Carte blanche" z Andrzejem Chyrą, "Życie jest piękne" z Tomaszem Kotem - m.in. te filmy trafią do kin w 2015 r. Prace nad "Wołyniem" będzie kontynuował Wojciech Smarzowski, a Dorota Kędzierzawska zacznie zdjęcia do "Żużla".
Mieszkańców Moskwy terroryzuje seryjny morderca. Przy ciałach ofiar zostawia kartoniki z numerami - takie, jak te, które przy fotografowaniu miejsc zbrodni stosują śledcze ekipy. Milicja nadaje mu przydomek "Fotograf". Tropy w jego sprawie prowadzą do dawnego garnizonu Armii Radzieckiej w Legnicy i do serii dramatycznych wydarzeń z lat 70. Rosyjska ekipa dochodzeniowa wyrusza do Polski, korzystając na miejscu ze wsparcia oficera lokalnej policji. W ekipie jest milicjantka Natasza, jedyna osoba, która rozmawiała z mordercą i zdołała przeżyć - a także jedyna, która jest w stanie go rozpoznać.

To opis nowego filmu Waldemara Krzystka ("Mała Moskwa"). Thriller "Fotograf" z Adamem Woronowiczem, Agatą Buzek, Sonią Bohosiewicz i Tomaszem Kotem w obsadzie trafi do kin 9 stycznia.

W styczniu na ekrany wejdą także: "Hiszpanka" w reżyserii Łukasza Barczyka, "Carte blanche" Jacka Lusińskiego (oba w kinach od 23 stycznia) oraz "Ziarno prawdy" Borysa Lankosza (30 stycznia).

Akcja "Hiszpanki", filmu z międzynarodową obsadą, toczy się w czasie zakończonego zwycięstwem powstania wielkopolskiego, które wybuchło w 1918 r. w Poznaniu. W wyzwoleńczej walce Polaków udział bierze m.in.... grupa telepatów, wykorzystujących jako broń siły umysłu. Główną rolę, pianisty i polityka Ignacego Jana Paderewskiego, gra Jan Frycz.

Paderewski, koncertujący na całym świecie, w czasie I wojny - wykorzystując znajomości w świecie polityki - wspierał dążenia Polski do odzyskania niepodległości. W filmie Barczyka Paderewski w dramatycznych okolicznościach próbuje dotrzeć do Polski. Chce mu przeszkodzić pracujący dla pruskiej armii mroczny Doktor Abuse. Tymczasem w grupie spirytystów ratujących mistrza przed atakiem medium działa m.in. para młodych kochanków, gotowych poświęcić wszystko dla wolności ojczyzny i dla siebie nawzajem.

W rolach kochanków wystąpili Jakub Gierszał i Patrycja Ziółkowska, a w postać Doktora Abuse wcielił się amerykański aktor Crispin Glover, znany m.in. z ról w "Powrocie do przyszłości", "Dzikości serca", "Co gryzie Gilberta Grape'a", "Alicji w Krainie Czarów".

"Carte blanche", z Andrzejem Chyrą w roli głównej, to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia nauczyciela z liceum, który, by zachować ukochaną pracę i przygotować uczniów do matury, ukrywa przed otoczeniem, że stopniowo traci wzrok. W "Carte blanche" wystąpili też m.in.: Arkadiusz Jakubik, Urszula Grabowska, Dorota Kolak, Wojciech Pszoniak i Tomasz Ziętek.

Wyreżyserowane przez Lankosza ("Rewers") "Ziarno prawdy" jest ekranizacją drugiej części trylogii kryminalnej Zygmunta Miłoszewskiego o prokuratorze Szackim. Film opowiada o popełnionej w Sandomierzu zbrodni. Ofiarą pada znana i powszechnie lubiana działaczka społeczna. Morderca porzuca jej nagie ciało w miejscu publicznym. Sposób, w jaki kobietę pozbawiono życia, przywodzi na myśl rytualny mord. Lokalni stróże prawa, pod wodzą Teodora Szackiego - niedawnego gwiazdora stołecznej prokuratury, starają się rozwiązać zagadkę kryminalną, a także stawić czoło rozhisteryzowanej opinii publicznej.

W Szackiego wcielił się Robert Więckiewicz. W pozostałych rolach wystąpili m.in.: Jerzy Trela, Magdalena Walach, Aleksandra Hamkało, Krzysztof Pieczyński i Andrzej Zieliński. Scenariusz napisali wspólnie Miłoszewski i Lankosz.

10 kwietnia na ekrany wejdzie komediodramat Grzegorza Królikiewicza "Sąsiady" - z Anną Muchą, Mariuszem Pudzianowskim, Katarzyną Herman, Piotrem Głowackim, Ewą Błaszczyk i Jackiem Poniedziałkiem. "Bohaterami są anonimowe jednostki z warstwy porzuconej przez władze, pozbawionej jakiejkolwiek podstawowej opieki socjalnej. Królikiewicz umieścił akcję w Łodzi przy ulicy Ogrodowej, gdzie - naprzeciw tłocznego centrum handlowego, nowoczesnego muzeum i eleganckiego hotelu - wegetują w zapomnieniu najbiedniejsi" - tak historię opowiadaną przez Królikiewicza opisuje dystrybutor filmu.

Akcja "Sąsiadów" toczy się w łódzkiej kamienicy, która, jak się z czasem okazuje, skrywa sporo tajemnic. Widz zajrzy do kolejnych mieszkań, pustostanów, w których będzie świadkiem różnych historii. Bohater jednej z nich, ksiądz o pokaźnej muskulaturze (Pudzianowski), przychodzi po kolędzie do kobiety uprawiającej najstarszy zawód świata (Mucha); to spotkanie zmieni ich życie na zawsze. W innym mieszkaniu mąż (Poniedziałek) udaje, że bije swoją żonę (Herman), aby ... zaimponować sąsiadowi. Jednocześnie na ostatnim piętrze ktoś myśli o samobójstwie.

Jesienią do kin trafi nowy film z Tomaszem Kotem "Życie jest piękne", inspirowany biografią aktora Tadeusza Szymkowa (1958-2009). "Nazwisko nie jest wszystkim znane, ale jego twarz pojawiała się na planie niemal każdej polskiej produkcji. Mistrz drugiego planu, który w chwilę po poznaniu zajmował pierwsze miejsce w ludzkich sercach, człowiek legenda. Dobry, pozytywny, klnący na potęgę, ale także - zarażający optymizmem i radością. Typ uroczego łobuza, którego kochały kobiety. Miał w sobie to coś, co działało jak magnes, choć z góry było wiadomo, że nie nadaje się na męża. +Życie jest piękne+ to historia trzech miesięcy z życia człowieka, który dowiaduje się, że ma tylko tyle czasu na naprawienie wszystkich życiowych błędów" - tak tę historię i jej bohatera opisuje dystrybutor filmu, Vue Movie Distribution. Oprócz Tomasza Kota w roli głównej, w obsadzie są m.in.: Janusz Chabior, Magdalena Walach, Ireneusz Czop, Jacek Braciak, Adam Woronowicz i Ewa Gawryluk. Za reżyserię odpowiada Maciej Migas, scenariusz napisał Cezary Harasimowicz.

Agatę Kuleszę, Gabrielę Muskałę oraz m.in. Marcina Dorocińskiego zobaczyć można będzie z kolei w "Moich córkach, krowach" (premiera planowana na październik), tragikomicznej opowieści o - jak mówi reżyserka Kinga Dębska - współczesnej "niby normalnej, ale mocno zaburzonej rodzinie". Kulesza i Muskała grają siostry, które, postawione w sytuacji krytycznej, mimo wzajemnej niechęci muszą się zjednoczyć.

Aktorka Marta (Kulesza), gwiazda popularnych seriali, ma 42 lata i silną, dominującą osobowość. Sławna i bogata, wciąż nie może jednak ułożyć sobie życia. Niestabilna emocjonalnie 40-letnia Kasia (Muskała) tkwi w dalekim od ideału małżeństwie (w roli męża Dorociński), wychowując nastoletniego syna. Siostry niezbyt za sobą przepadają i kompletnie się nie rozumieją. Choroba, a w konsekwencji utrata jednego z rodziców zmuszają jednak kobiety do wspólnego działania.

Na drugą połowę 2015 r. planowana jest także premiera "Sprawiedliwego", reżyserskiego debiutu scenarzysty Michała Szczerbica, autora scenariusza m.in. do "Róży" Wojciecha Smarzowskiego. W "Sprawiedliwym" Szczerbic sięga po wątki z biografii własnej rodziny. Głównym bohaterem jest, uważany za mruka i dziwaka, Pajtek (Jacek Braciak), który zaprzyjaźnia się z sześcioletnią osieroconą dziewczynką Hanią. Więź, która połączy tych dwoje, pozwoli im przetrwać okrucieństwa wojny, zmierzyć się z samotnością i przejawami ludzkiej zawiści.

W obsadzie, oprócz Braciaka, znaleźli się m.in.: Aleksandra Hamkało, Urszula Grabowska, Jan Wieczorkowski, Beata Tyszkiewicz i Maja Komorowska. Zdjęcia do filmu, których autorem jest Jacek Petrycki, realizowano we wrześniu i w październiku w Radziejowicach, Kampinosie i w okolicach Spychowa na Mazurach.

W 2015 r. prace nad swoim nowym filmem "Wołyń" kontynuował będzie Wojciech Smarzowski, który - jak sam powiedział - po "Róży" postanowił "jeszcze raz zmierzyć się z tematem historycznym". Film o zbrodni wołyńskiej ma być zarazem kolejną opowiadaną przez tego reżysera historią "o miłości w czasach nieludzkich". Zdjęcia do "Wołynia" trwają od września (ekipa pracowała już m.in. w Lublinie), podzielone są na kilka etapów, związanych z porami roku. Początek zimowego etapu zdjęć planowany jest na połowę stycznia. Następnie realizowane będą zdjęcia wiosenne i letnie. Całość zdjęć ma się zakończyć ok. 10 sierpnia. Premierę filmu zapowiedziano na 2016 rok.

Główną rolę w "Wołyniu" gra 22-letnia Michalina Łabacz. W obsadzie są też m.in.: Adrian Zaremba, Arkadiusz Jakubik, Jacek Braciak, Iza Kuna, Kinga Preis. Za zdjęcia odpowiada Piotr Sobociński jr. Akcja toczy się w okresie od wiosny 1939 r. do lata 1945 r. w wiosce zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów. Oczami głównej bohaterki, Zosi Głowackiej (Łabacz), widz obserwuje toczące się wypadki, zapoczątkowane wybuchem II wojny.

Wśród reżyserów, którzy w 2015 r. rozpoczną zdjęcia do nowych produkcji, będzie Dorota Kędzierzawska. "Żużel" - czyli historia o sporcie żużlowym - do którego Kędzierzawska sama napisała scenariusz, będzie kolejnym jej filmem zrealizowanym wspólnie z operatorem Arthurem Reinhartem (wcześniejsze to m.in. "Wrony", "Pora umierać", "Jutro będzie lepiej").

"Parę lat temu zaczęliśmy śledzić to, co dzieje się w żużlu. To niesamowity sport, w którym emocje grają ogromną rolę. Ponadto jest sportem bardzo fotogenicznym, pięknym do pokazania w kinie" - powiedziała PAP reżyserka. Głównym bohaterem ma być dwudziestolatek Lowa, zawodnik drużyny żużlowej, zakochany w motorach indywidualista. Zdjęcia zaczną się wczesną jesienią, premiera filmu planowana jest na 2016 r.(PAP)

Kultura

2021-01-20, godz. 09:45 20 stycznia 1920 roku, czyli 101 lat temu Bydgoszcz wróciła do Polski Wystawa przed Urzędem Wojewódzkim będzie częścią obchodów 101. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Macierzy. Warto też wrócić do słuchowiska „Szepty rzeki', jest t ... » więcej 2021-01-19, godz. 14:48 Artyści mogą liczyć na wsparcie. Trzeba wysłać obraz czy rzeźbę albo zgłosić koncert „Zimowe ARTefakty' to konkurs adresowany do artystów, który organizuje Urząd Miasta w Toruniu. To trzecia edycja działania pomocowego, dzięki któremu plastycy ... » więcej 2021-01-19, godz. 13:18 Czekają na zdjęcia z czasu pandemii i lockdownu. Wyślij do CSW i wystaw się Jeszcze do 22 stycznia w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu trwa nabór zdjęć na konkurs „Wystaw się w CSW 2021”. Nagrodą dla autorów najlepszych fotografii ... » więcej 2021-01-18, godz. 22:50 Nie żyje Maria Koterbska, królowa polskiego swingu [audycja z archiwum] - 13 lipca ub.r. świętowała swoje 96. urodziny pełna optymizmu i pogody ducha. Taką też ją wszyscy zapamiętamy. Zapamiętamy też największe przeboje, jak 'Karu ... » więcej 2021-01-18, godz. 09:22 „Polish Songs", amerykańscy wokaliści i Eljazz Big Band. Płyta już jest „Tomaszów', „Sex Appeal', „Moje serce to jest muzyk' czy „Byłaś serca biciem' - kilkanaście dobrze znanych polskich piosenek, dzięki bydgoskiemu muzykowi Józe ... » więcej 2021-01-17, godz. 20:46 Sztuka nie tylko w Internecie. Plany Galerii Miejskiej bwa na nowy rok Nowy 2021 rok to w Miejskiej Galerii bwa w Bydgoszczy nowe wystawy i ciekawi artyści. Będzie malarstwo, rzeźba czy instalacja. Pojawi się nowy projekt Elżbiet ... » więcej 2021-01-17, godz. 17:45 Trzy premiery - musical, opera i balet. Opera Nova w nowym roku Nowy rok przynosi nowe wyzwania. Mimo pandemii zespoły operowe cały czas przygotowują się do kolejnych premier, a dyrekcja układa program Bydgoskiego Festiwal ... » więcej 2021-01-17, godz. 16:38 Hala Pomp i Wieża Ciśnień z przeszłości. Muzeum prosi o stare zdjęcia i dokumenty [wideo] Bydgoszczanie mogą współtworzyć wystawę przygotowywaną przez Muzeum Wodociągów. Placówka poszukuje starych zdjęć przedstawiających wodociągowe obiekty, Halę P ... » więcej 2021-01-16, godz. 20:15 „Aurora” - nowa nagroda dla teatralnych twórców Teatr Polski, organizator Festiwalu Prapremier, powołał Międzynarodową Nagrodę Dramaturgiczną Miasta Bydgoszczy -„Aurora”, przyznawaną za wybitny dramat współ ... » więcej 2021-01-16, godz. 14:10 Kolędowanie w sieci. Ogólnopolski Festiwal Chórów Akademickich w Bydgoszczy XIII edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Chórów Akademickich „Akademickie Kolędowanie” w Bydgoszczy odbędzie się mimo pandemii. Tym razem w internecie. » więcej
1234567