Środa, 17 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Żanny, Mirona, Jacka
Polskie Radio PiK » Kultura
Plichta
2013-04-17, 11:42 Iwona Muszytowska-Rzeszotek

Dni Szlaku św. Jakuba w województwie kujawsko-pomorskim

Dni Szlaku Św. Jakuba w województwie kujawsko-pomorskim: 19-20 kwietnia. Fot. nadesłane
Dni Szlaku Św. Jakuba w województwie kujawsko-pomorskim: 19-20 kwietnia. Fot. nadesłane
Co wspólnego ma wieża w Kruszwicy ze św. Graalem?. Dlaczego ciało Anny Wazówny przez 11 lat przechowywano w piwnicy brodnickiego zamku? Jakie imię nosił kujawsko-pomorski Robin Hood? To tylko niektóre ciekawostki i tajemnice jakie kryje Szlak św. Jakuba w województwie kujawsko-pomorskim.
Szlak św. Jakuba (hiszp. Camino de Santiago) to przecinająca całą Europę sieć dróg prowadzących do grobu św. Jakuba Apostoła, znajdującego się w Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii. Ta niezwykła droga wiedzie również przez województwo kujawsko-pomorskie, od Iławy przez Toruń aż do Trzemeszna.

Okazją do poznania fenomenu Camino de Santiego będą Dni Szlaku Św. Jakuba w województwie kujawsko-pomorskim, które odbędą się 19-20 kwietnia.

W piątek spotkanie w Płonnem oraz w Szafarni. W sobotę w Toruniu zaplanowano sympozjum, otwarte wykłady, targi książki o szlaku oraz promocję przewodnika po kujawsko-pomorskim odcinku szlaku św. Jakuba pt."U progu Camino". Jego autorami są Tomasz Bielicki - dziennikarz "Nowości" oraz Piotr Roszak - proboszcz jednej z parafii na Camino de Santiego w Hiszpanii, zawodowo związany z UMK w Toruniu oraz Uniwersytetem Nawarry w Pampelunie. Gościem Dni Szlaku św. Jakuba będzie także ks.abp. Julian Barrio z Santiego de Compostela.

W programie zaplanowano także pokaz filmu "The Way" w toruńskim kinie Centrum Szczegółowy program Dni Szlaku Św. Jakuba w województwie kujawsko-pomorskim znajdują się na stronie www.caminopolaco.pl
Rozmowa Iwony Musztowskiej-Reszotek z Tomaszem Bielickim i Piotrem Roszakiem
(Śniadanie z Muzami)

Kultura

2022-08-16, godz. 15:55 Tak zmienia się nasza planeta. Instalacje inspirowane podróżą po Azji „Nowa Planeta” opowiada o tym, jakie dziedzictwo przekażemy przyszłym pokoleniom. Autorką instalacji jest Karolina Wojnowska-Paterek, której prace pokazywane… » więcej 2022-08-16, godz. 09:20 Rowerowa pielgrzymka i „Ave Maria” na wodzie. W sanktuarium w Byszewie [wideo] Z czterech miejscowości jechali rowerzyści w poniedziałkowe popołudnie z pielgrzymką do Sanktuarium Maryjnego w Byszewie. Tam była wspólna modlitwa i niezwykły… » więcej 2022-08-15, godz. 11:30 Przed finałem Letnich Koncertów Organowych w Katedrze Bydgoskiej Przed nami ostatnia odsłona Letnich Koncertów Organowych w Katedrze Bydgoskiej. W sobotę (20 sierpnia) wystąpi Patryk Podwojski. » więcej 2022-08-14, godz. 21:00 Stare zdjęcia ślubne pilnie poszukiwane! Warto poszperać w rodzinnych albumach Fundacja Fotografistka przygotowuje wyjątkowy projekt zatytułowany „Archiwum Pięknej Miłości”. Premiera zaplanowana została we wrześniu podczas organizowanego… » więcej 2022-08-14, godz. 19:30 20 lat mija od jej debiutu fonograficznego. Spotkanie z Agą Zaryan Do Bydgoszczy przyjeżdża dość regularnie. Od lat znana jest z oryginalnych interpretacji amerykańskich standardów jazzowych i kompozycji do przepięknej… » więcej 2022-08-14, godz. 17:20 Muzyka z kosmosu. Preludium do 60. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego Choć jeszcze trwają wakacje, Filharmonia Pomorska zaprasza już na pierwszy koncert, który poprzedzi zaplanowany we wrześniu 60. Bydgoski Festiwal Muzyczny… » więcej 2022-08-14, godz. 12:44 Wędrowne kino jeździ po regionie. Gdzie pokażą filmy pod chmurką? Polski film „Wino truskawkowe” pokazany zostanie w niedzielę (14 sierpnia) w Kowalu (powiat włocławski). Po seansie burmistrz zaprasza wszystkich uczestników… » więcej 2022-08-14, godz. 11:15 Piosenki Osieckiej i Młynarskiego popłyną z „Rzeką Muzyki". Koncert w plenerze Piosenki, do których teksty napisali Agnieszka Osiecka i Wojciech Młynarski zabrzmią w niedzielę (14 sierpnia) w amfiteatrze przy Operze Nova w Bydgoszczy. » więcej 2022-08-14, godz. 08:15 Chełmno zmieniło się w miasto sztuki. Trwa Festiwal Perspektywy 9 Hills [zdjęcia] Chełmno zmieniło się w miasto sztuki. Trwa Festiwal Perspektywy 9 Hills. To trzydniowa zabawa ze sztuką, historią i muzyką. Przygotowano wystawy, koncerty… » więcej 2022-08-13, godz. 19:35 Festiwal Fontanna Muzyki i „Café Bodo”. Muzyka z lat 20. przy słynnym „Potopie" [wideo, galeria] „Café Bodo” - tak zatytułowany był drugi koncert letniego Festiwalu Fontanna Muzyki, który w sobotę (13 sierpnia) dostarczył wielu wspaniałych wrażeń… » więcej
1234567