Czwartek, 24 czerwca 2021 r.   Imieniny: Jana, Danuty / Nadano pierwszy odcinek Pokrzyw nad Brdą (1945)
Polskie Radio PiK » Co w gminie piszczy?
Leszczyńskiego

W audycji...

Śliwice

Co w gminie piszczy - Śliwice. Reporter: Żaneta Walentyn
Śliwice to gmina położona w samym centrum Borów Tucholskich. Mieszkańcy potrafią wykorzystać to położenie, stąd rozwój agroturystyki. Dziś jednak turyści poza urokami przyrody poszukują również innych atrakcji. A te stara się zapewnić zarówno mieszkańcom jak i turystom prężnie działający Gminny Ośrodek Kultury.

Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej powstał nowoczesny amfiteatr, gdzie latem odbywa się mnóstwo koncertów. Natomiast w wyremontowanych salach ośrodka można nauczyć sie tańczyć, gry na instrumentach czy obejrzeć spektakl.

Śliwice stawiaja na kulturę. Dlatego min. wyremontowano sporo świelic wiejskich. Odwiedziliśmy tę w Lipowej. Pani sołtys oragnizuje tam imprezy dla dzieci i dorosłych. Mieszkańcy Lipowej biorą też udział w wielu przedsięwzięciach. Ostatnio posprzątali ewangelicki cmentarz, zabrali się także za upamiętnienie działań Łupaszki w Borach Tucholskich. Mówiący kamień, gdzie zostali upamiętnieni Łupaszka i Inka, to osobisty sukces pani sołtys Danuty Sikory.

Dąbrowa Chełmińska

Co w gminie piszczy - Dąbrowa Chełmińska. Reporter: Magda Jasińska
Gmina Dąbrowa Chełmińska coraz bardzie się zaludnia stanowiąc atrakcyjną sypialnię dla osób pracujących w Bydgoszczy i Toruniu. Wójtem gminy jest Radosław Ciechacki - kiedy obejmował to stanowisko był najmłodszym wójtem w kraju.

Gmina realizuje wiele inwestycji mających ułatwić życie jej mieszkańcom. Najważniejsza z nich, to budowa Stacji Uzdatniania Wody w miejscowości Dąbrowa Chełmińska oraz budowa kanalizacji sanitarnej i wymiana sieci wodociągowej z budową kanalizacji deszczowej.

W Dąbrowie Chełmińskiej odwiedziliśmy szkołę oraz okoliczne boisko z bieżnią i stadion, na którym miejscowa drużyna piłkarska wywalczyła już nie jeden sukces.

Odwiedziliśmy świetlicę w Gzinie, przy której działa pracownia ceramiczna prowadzona przez Mariolę Brucką. Świetlica w Gzinie zdobyła tytuł "Złotej Pracowni" w XIII Wojewódzkim Przeglądzie Plastycznej Twórczości Dzieci "KAMELEON".

W gminie Dąbrowa Chełmińska z powodzeniem prowadzone są również inwestycje drogowe. Mieszkańcy miejscowości Dębowiec doczekali się kilometrowego odcinka nowej drogi nawierzchnią bitumiczną. Przebudowano drogę wojewódzką nr 551 w centrum Ostromecka.

W 2014 roku planuje się remont istniejącej płyty boiska i trybun w Ostromecku. Boisko zyska nawierzchnię poliuretanową a przez to i wielofunkcyjność

Młodzież i dzieci w gminie Dąborwa Chełmińska nie mogą narzekać na brak miejsc dla zabawy i rekreacji. Dotychczas wybudowano place zabaw w miejscowościach Czemlewo, Gzin, Nowy Dwór, Czarże. W planach na rok 2014 jest budowa dwóch placów zabaw w miejscowościach Dąbrowa Chełmińska oraz Janowo.

Lubicz

Co w gminie piszczy - Lubicz. Reporter: Adriana Andrzejewska
Gmina Lubicz leży w sąsiedztwie Torunia. Bliskość miasta, dobre skomunikowanie i przedsiębiorczość mieszkańców sprawiają, że na terenie gminy działa wiele podmiotów gospodarczych. Odwiedzimy te, które skorzystały z dofinansowania unijnego - m. in. Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie.

13 lat temu w gminie trwały prace nad budową autostrady A1, a mieszkańcy narzekali na ruch w ich niewielkich miejscowościach. Dziś samochody jeżdżą już nową autostradą, jednak kłopotów przysparza inna planowana droga - S10.

Czernikowo

Co w gminie piszczy - Czernikowo. Reporter: Iwona Muszytowska-Rzeszotek
Gmina Czernikowo leży w powiecie toruńskim. Kiedyś administracyjnie związana z powiatem lipnowskim, jednak mieszkańcom zawsze bliżej było do Torunia. Dlaczego i czy dobrze wyszli na tym związku?

Odwiedzając gminę Czernikowo sprawdzimy, jak zmieniło się to miejsce dzięki dotacjom Unii Europejskiej. A dodać należy, że gmina pochwalić się może 100% skutecznością w pozyskiwaniu tych środków.

Zaprosimy państwa na spotkanie z sadownikiem, społecznikiem oraz trenerem drużyny bejsbolowej, która trenuje w Mazowszu. Podczas wizyty w Czernikowie odwiedzimy też jarmark, który ma tutaj swoją wieloletnią tradycję.

Świedziebnia

Co w gminie piszczy - Świedziebnia. Reporter: Adriana Andrzejewska
Gmina Świedziebnia leży przy granicy naszego województwa z mazowieckim. Ma charakter typowo rolniczy i znana jest z dużej liczby sadów. Na terenie gminy leży jedno jezioro. Już 13 lat temu jego lustro wody zanikało. Sprawdzimy, czy udało się je uratować. Poznamy też uczestników unijnych projektów, którzy zdobywali nowe umiejętności po to, by znaleźć pracę. Świedziebnia jest także historycznym miejscem. To tu padł ostatni rozkaz powstania
listopadowego.

Bartniczka

Co w gminie piszczy - Bartniczka. Reporter: Michał Słobodzian
Zaglądamy do Bartniczki reklamującej się jako najsłodsza gmina w powiecie brodnickim. Słodkie hasło ma związek z nazwą i organizowanym w gminie świętem miodu. Władze samorządowe oraz organizacje z powodzeniem sięgają po unijne pieniądze. W ostatnich latach wyremontowano między innymi fragment jednej z ważnych dróg, odnowiono piękny drewaniny kościółek, zrealizowano projektu aktywizujące przede wszystkim panie. Zapraszamy do odwiedzenia gminy Bartniczka.

Osiek

Co w gminie piszczy - Osiek. Reporter: Żaneta Walentyn
Osiek w powiecie brodnickim to niewielka gmina rolnicza o wysokim potencjale rozwoju. Ten potencjał kreują ludzie - mieszkańcy Osieka, którzy tworzą stowarzyszenia, pracują społecznie na rzecz gminy i szukają środków z Unii Europejskiej na dofinansowanie.

W maleńkim Osieku dzięki funduszom europejskim wybudowano skrzydło szkoły podstawowej. Wyposażono ją, a uczniowie podróżują po całej Europie. Niezwykle prężnie działa też Gminny Ośrodek Kultury wyremontowany również dzięki unijnemu dofinansowaniu. W ramach GOK-u działa sekcja seniorów czy też świetlice wiejskie prowadzone przez miejscowe Koło Gospodyń.

Osiek to jedna z niewielu gmin, gdzie dba się również o stare cmentarze. W miejscowości Jeziorki zaopiekowano się cmentarzem ewangelickim, gdzie najstarsze nagrobki sięgają XIX wieku.

Jabłonowo Pomorskie

Co w gminie piszczy - Jabłonowo Pomorskie. Reporter: Michał Zaręba
Czyste jeziora, zabytkowe kościoły i odrestaurowany dwór w Nowej Wsi - to powody, dla których warto odwiedzić gminę Jabłonowo Pomorskie. Gmina korzysta z unijnych pieniędzy. Dzięki wsparciu udało się np. wybudować nową kanalizację. Gmina urządzi również dwie plaże a za dwa lata będzie można szybciej dojechać koleją z Inowrocławia do Jabłonowa Pomorskiego.

Gminę Jabłonowo Pomorskie odwiedziliśmy ponownie po 13 latach. Sprawdziliśmy jak żyje się jej mieszkańcom i jakie z zapowiadanych inwestycji udało się zrealizować. Poznamy również życie lokalnych artystów.

Kowalewo Pomorskie

Co w gminie piszczy - Kowalewo Pomorskie. Reporter: Ewa Dąbska
Gmina Kowalewo Pomorskie położona jest w powiecie golubsko-dobrzyńskim. Burmistrz Andrzej Grabowski podkreśla, że gmina przed laty miała charakter rolniczy. Dziś rolnictwo nie jest już głównym wyróżnikiem tej gminy.

Problemem Kowalewa Pomorskiego jest brak obwodnicy. Gmina może się pochwalić
osiągnięciami sportowymi. Dzięki programom unijnym powstało imponujące Centrum Sportu i Rekreacji.

W Kowalewie Pomorskim jest też wyjątkowe gimnazjum, z salą teatralną, ze studiem telewizyjnym, salą doświadczenia świata. W Pruskiej Łące zbudowano świetlicę wiejską, na którą również pozyskano środki unijne. Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Kowalewie Pomorskim został również rozbudowany dzięki programom unijnym i dziś jest dumą gminy.

Gmina realizuje także pionierski pomysł instalowania lamp solarowych, na które również uzyskała pieniądze ze środków unijnych.

Po 13 latach powróciliśmy nad jezioro Mlewieckie, które kiedyś zalewało uprawy mieszkańców. Dziś już ten problem został rozwiązany. Odwiedziliśmy również jedną z ferm kurzych, która po latach zmieniła właściciela i dalej się rozwija.

Ciechocin

Co w gminie piszczy - Ciechocin. Reporter: Bogumiła Wresiło
Piękne krajobrazy, dużo zieleni, plaża nad jeziorem Okonin, liczne atrakcje dla aktywnych w dolinie Dolnej Drwęcy. 15 października gościmy w gminie Ciechocin, położonej w powiecie golubsko – dobrzyńskim. Sprawdzimy jak mieszkańcy gminy sobie radzą i wykorzystują fundusze unijne oraz co zmieniło się w gminie Ciechocin od naszej ostatniej wizyty w
ramach"Alfabetu Gmin" - 13 lat temu.
1234567