Książnica Kopernikańska obchodzi 95-lecie działalności
Od 1923 roku służy mieszkańcom Torunia i regionu, udostępniając księgozbiory i organizując wydarzenia edukacyjno-popularyzatorskie. Wojewódzka Biblioteka Publiczna - Książnica Kopernikańska w Toruniu świętuje 95-lecie działalności.
Podczas dzisiejszych (12 grudnia) uroczystości rocznicowych marszałek Piotr Całbecki wręczy zasłużonym pracownikom placówki specjalne nagrody. Książnica Kopernikańska jest jednostką organizacyjną samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.
- Dzisiejsza rocznica jest okazją nie tylko do podsumowania 95 lat działalności, ale również do podziękowania pracownikom Książnicy Kopernikańskiej za ich codzienne zaangażowanie. To bardzo potrzebna instytucja, która służy całemu regionowi – powiedział marszałek Piotr Całbecki.
Nagrody Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego otrzymają: Halina Ciechorska, Iwona Drzewiecka, Anna Fidala, Anna Rabińska i Irena Urbaniak.
Książnica Kopernikańska powstała 19 lutego 1923 roku (zbiory udostępniła 10 grudnia) i jest najstarszą na Pomorzu polską biblioteką naukową. Początkowo księgozbiór biblioteki liczył 100 tysięcy woluminów. W obecnej siedzibie przy ulicy Słowackiego 8 działa od 1973 roku. Swoją obecną nazwę nosi od 26 kwietnia 2002 roku.
Obecnie zbiory Książnicy Kopernikańskiej to prawie 640 tysięcy książek, ponad 104 tysiące egzemplarzy czasopism oraz blisko 65 tysięcy jednostek specjalnych, takich jak rękopisy i wydawnictwa kartograficzne. Biblioteka posiada również 26 tysięcy książek zabytkowych. Najstarsze z nich pochodzą z XV wieku. Jest to jedna z najcenniejszych tego typu kolekcji w Polsce.
Biblioteka posiada 14 filii działających na terenie Torunia przy ulicach: Jęczmiennej, Kościuszki, Mickiewicza, Poznańskiej, Lubickiej, Lelewela, Okólnej, Rzepakowej, Konstytucji 3 Maja, Żwirki i Wigury, Fałata, Św. Józefa, Łyskowskiego i Raszei (więcej o filiach). Sprawuje również nadzór nad bibliotekami publicznymi w podregionie toruńsko-włocławskim. Prowadzi także działalność edukacyjno-popularyzatorską poprzez organizowanie spotkań autorskich, prelekcji, konkursów i wystaw.
W 2015 roku budynek główny książnicy przy ul. Słowackiego 8 został gruntownie zmodernizowany. Dzięki przeprowadzonym pracom udało się wygospodarować dodatkową powierzchnię magazynową. Wzmocniono konstrukcję budynku, naprawiono stropy i ściany, a także wymieniono drzwi. W ramach prowadzonych prac udało się także odnowić pomieszczenia działu zbiorów specjalnych – czytelnię i pokój starodruków.
Zobacz także

Leczenie glejaków będzie skuteczniejsze dzięki odkryciom bydgoskich naukowców
2023-10-27, 16:18Specjaliści z Bydgoszczy opracowali nową metodę bardziej precyzyjnego diagnozowania glejaka, pozwalającą skuteczniej operować ten wyjątkowo groźny nowotwór mózgu. Czytaj dalej »

Pomnik Kopernika od 170 lat upiększa toruński rynek. „Codziennie go mijamy” [zdjęcie]
2023-10-25, 16:25170 lat temu pierwsi torunianie mogli zobaczyć pomnik Mikołaja Kopernika. Odsłonięto go 25 października 1853 roku. Pomnik stanął dokładnie tam, gdzie jest dzisiaj, choć pierwotnie zakładano, by znajdował się w innej części rynku… Czytaj dalej »

Pobiegli w Maratonie Toruńskim, by się sprawdzić. Finał Triady Kopernikańskiej [wideo, zdjęcia]
2023-10-22, 14:54800 osób stanęło w niedzielę na starcie jubileuszowej, 40. edycji Maratonu Toruńskiego. Biegacze przyjechali z całego kraju. Czytaj dalej »

W niedzielę finał Triady Kopernikańskiej. Kierowców czekają utrudnienia w ruchu!
2023-10-21, 18:55W Toruniu 22 października odbędzie się finał Triady Kopernikańskiej, czyli cyklu biegów upamiętniających 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. To jubileuszowa, 40. edycja Maratonu Toruńskiego, połączona z biegami na 5 km i… Czytaj dalej »

Toruńscy licealiści na wystawie o Koperniku. „Inspiruje nas, by robić rzeczy niezwykłe"
2023-09-25, 16:12Wystawa pt. „550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika” otwarta została w poniedziałek w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. Jako pierwsi ekspozycję zobaczyli uczniowie I LO, któremu patronuje najsłynniejszy polski astronom. Czytaj dalej »

„O matmo!” – wystawa z Centrum Nauki Kopernik przyjechała do Grzywny [zdjęcia, wideo]
2023-09-15, 15:17Gdzie w otaczającym świecie możemy odnaleźć matematykę? W odpowiedzi na to pytanie pomaga uczniom ze Szkoły Podstawowej w podtoruńskiej Grzywnie interaktywna wystawa „O matmo!”. Czytaj dalej »

Dźwięki i rytmy kosmosu w toruńskim Kinie Centrum. Finał projektu „De Revolutionibus”
2023-09-13, 17:11Kosmiczne warsztaty filmowe, koncerty muzyki elektroakustycznej oraz wykłady astronomów - Fundacja Artystyczna Kosmos z Torunia od kwietnia realizuje projekt „De Revolutionibus 2023”. Wydarzenie zmierza do wielkiego finału. Czytaj dalej »

Światowy Kongres Kopernikański zatoczył koło i na finał powraca do Torunia [program]
2023-09-12, 19:30Rozpoczyna się toruńska część Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Wydarzenie odbywa się z okazji obchodów 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Przed uczestnikami sześć sekcji tematycznych i kilka dni obrad. Wezmą w nich… Czytaj dalej »

Badania kopernikańskie prowadzone na całym świecie będą rejestrowane w Polsce
2023-09-12, 18:44Powstanie Międzynarodowe Centrum Badań Kopernikańskich. List intencyjny w sprawie jego powołania podpisali w Toruniu rektorzy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego… Czytaj dalej »

Miejsce spotkań przy kwitnących kwiatach. Uruchomiono Kopernikański Ośrodek Integracji [zdjęcia]
2023-09-12, 15:36Ma integrować studentów, pracowników UMK i mieszkańców. W Toruniu otwarto Kopernikański Ośrodek Integracji. - Ma to być miejsce, w którym można się spotkać i dobrze bawić - wyjaśniała dyrektor ośrodka Małgorzata Błaszcza… Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.

