Harcerze pójdą śladami Kopernika! Czeka na nich test wiedzy i różnorodne trasy
700 harcerzy z całego kraju przyjechało do Torunia! Biorą udział w jubileuszowym, 40. Ogólnopolskim Rajdzie Kopernikańskim. Harcerze świętują 550. urodziny Mikołaja Kopernika podczas pięciu tras, na których czekają na nich biegi sprawnościowe i testy wiedzy.
– Zabawa, też poprzez rywalizację, ale też harcerskiego ducha walki. Chodzi o przekazywanie wartości takich jak braterstwo, chcemy, żeby uczestnicy zdobywali zdolności. Takie na całe życie, to jest nasze motto. Umiejętność poruszania się z mapą, organizacja czasu i kierowanie patrolem. Bardzo ważne jest również nawiązywanie przyjaźni – mówił Adam Wiznerowicz, komendant hufca Toruń i Rajdu Kopernikańskiego.
Jednak to nie wszystko, czego nauczą się harcerze. – Uczestnicy rajdu będą poznawać życie Mikołaja Kopernika. Każda trasa porusza tematykę astronoma, ale w odmienny i kreatywny sposób. Będziemy zwiedzać planetarium i poruszać się śladami Mikołaja Kopernika – dodał komendant.
W niedzielę harcerze włączą do próby bicia rekordu – wspólnego przepisywania słów z księgi Mikołaja Kopernika. Rajd zakończy się 26 lutego apelem na Rynku Staromiejskim.
Zobacz także

Słoneczny Piknik Kopernikański w Toruniu
2013-05-24, 18:13Zabawy dla dzieci, pokazy cyrkowe, warsztaty rzemieślnicze, zielarskie i jarmark ekologiczny - to tylko część atrakcji Słonecznego Pikniku Kopernikańskiego, który rozpocznie się w sobotę i potrwa do niedzieli. Czytaj dalej »
Dwa pikniki ekologiczne w Toruniu?
2013-05-10, 21:08Czy miasto powinno organizować imprezy podobne do tych, które wcześniej wymyślił ktoś inny? Czytaj dalej »

"Kopernik. Komiks i okolice"
2013-05-10, 12:03Toruńskie Planetarium otworzy w piątek nietypową wystawę. Na kilkudziesięciu planszach będzie można zobaczyć komiksy i rysunki pokazujące Mikołaja Kopernika. Czytaj dalej »
Szczepan Twardoch w Toruniu.
2013-05-07, 14:00Szczepan Twardoch tegoroczny laureat Paszportu 'Polityki' w kategorii literatura, odwiedzi dziś Toruń. Czytaj dalej »

O prywatnym życiu Mikołaja Kopernika
2013-05-06, 09:45Czym na co dzień zajmował się Mikołaj Kopernik? Jak udawało mu się łączyć naukową pasję z przyziemnymi obowiązkami? Kim była dla niego młodsza o 30 lat Anna Schilling? I wreszcie - jakim był człowiekiem? Odpowiedzi na te pytania… Czytaj dalej »
W Toruniu podsumowano ubiegłoroczny sezon turystyczny.
2013-04-19, 12:30Jak pokazują badania przeprowadzone przez Ośrodek Informacji Turystycznej gród Kopernika odwiedziło w 2012 roku 1 mln 657 tys. osób. Czytaj dalej »
UMK zamknie swoją filię w Grudziądzu
2013-04-16, 20:09Powód - brak pieniędzy i kadry, która mogłaby wykładać w stu tysięcznym mieście. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.

