Wspomnień czar – absolwenci II LO w Bydgoszczy spotkali się po latach
Rano była uroczysta msza święta pod przewodnictwem biskupa bydgoskiego Krzysztofa Włodarczyka. Następnie zaplanowano spotkanie wszystkich roczników, po czym oficjalna część jubileuszu przeniosła się do Filharmonii Pomorskiej.
Alejkę, na której ukrywali się palący uczniowie, czy ponad 200 schodów do szkoły wspominali dziś absolwenci II LO w Bydgoszczy. Placówka świętuje 100-lecie nadania imienia Mikołaja Kopernika Z rąk dawnego ucznia, obecnie radnego województwa, Romana Jasiakiewicza dostała w Filharmonii medal marszałka.
Nasza reporterka spotkała m.in. swoich kolegów - maturzystów rocznik 1995.
– Jak wszedłem dzisiaj i poczułem zapach „Kopernika”… Ach – westchnął z sentymentem jeden z absolwentów.
– Pojawiłam się z sentymentu, również nadarzyła się okazja, żeby zobaczyć jak to jest z drugiej strony biurka. Jest tutaj bardzo chłonna i wrażliwa młodzież – mówiła była uczennica, a obecnie anglistka II LO w Bydgoszczy.
– Pamiętam jak Pani profesor Wulkowicz przesadziła Panią z ostatniej ławki do pierwszej i mówiła: „chodź dziecko chodź, co prawda masz czarne paznokcie, ale chodź”. Była cała kronika powiedzonek nauczycielki od chemii. Ja z kolei pamiętam Pani śmiech, wręcz wulkaniczny, który zaraził cała naszą klasę i trwał przez całą lekcję języka angielskiego. Nawet nauczyciel się śmiał, a rozśmieszyć ich to sztuka – rozmawiały ze sobą dwie panie, które ukończyły szkołę im. Mikołaja Kopernika.
– Z okazji Dnia Kobiet zatańczyliście (chłopcy z klasy – przyp.) w białych pończochach i spódnicach baletowych. – nawiązując do szkolnych czasów powiedziała jedna z absolwentek. – Jednak to był drugi taniec, w baletkach to było z okazji Dni Radzieckich, na Dzień Kobiet byliśmy w kartonach. Najlepsze wspomnienie? Przyjaźnie na całe życie, pozdrawiamy nasze koleżanki – odparł kolega z byłej klasy. Tak w rozmowie z Moniką Siwak czas szkolny wspominali absolwenci II Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy.
– Jesteśmy tutaj wszyscy razem, choć zmienił się cały świat. Zawiruje jeszcze raz, będziemy. Oczywiście znam wielu absolwentów tego liceum, łączy ich jedna cecha. Z dumą wspominają, że kończyli właśnie tę szkołę – mówili dyrektor i absolwentka II LO, Mirosława Glaza i prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski. Spotkanie prowadziła dziennikarka telewizyjna, Paulina Chylewska, która również ukończyła liceum im. Mikołaja Kopernika.
To nie koniec uroczystych obchodów 100–lecia nadania szkole imienia Mikołaja Kopernika. O 20:00 rozpocznie się bal.
Oficjalne obchody 100–lecia nadania II LO w Bydgoszczy imienia Mikołaja Kopernika odbyły się w Filharmonii Pomorskiej./ Fot. i wideo. Monika Siwak
Zobacz także

Zmiany na Podgórzu i Rudaku. Dwie filie biblioteki mają zostać połączone i przeniesione
2024-06-17, 21:29Będą zmiany w działalności Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu -pierwszy krok w tej sprawie zrobili radni wojewódzcy. Przyjęta przez nich uchwała zakłada, że dwie filie biblioteki na Podgórzu i Rudaku zostaną połączone i przeniesione… Czytaj dalej »

Kopernik w Toruniu to nie tylko pomnik! Nowy portal pomoże znaleźć mniej znane miejsca
2024-05-27, 06:45Mural przy ul.Gagarina, Planetarium, kampus uniwersytecki, Dom Glazurowy - to niektóre miejsca w Toruniu opisane na nowym portalu poświęconym Mikołajowi Kopernikowi. Pod adresem kopernikanski.torun.pl działa strona, która ma pomóc w… Czytaj dalej »

Badacze z Torunia biorą udział w konserwacji XVII-wiecznego ikonostasu z Podlasia [wideo]
2024-04-16, 11:03Prowadzone prace przez specjalistów Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego UMK w Toruniu mają uratować cenny XVII-wieczny ikonostas od dalszego zniszczenia. Ozdobę odkryto na strychu cerkwi w Nowoberezowie na Podlasiu. Eksperci… Czytaj dalej »

Kosmos oczami młodych naukowców. W Grudziądzu trwa Seminarium Astronomiczne [wideo]
2024-03-22, 07:55O tajemnicach wszechświata i o tym, czy poza Ziemią istnieje życie, dyskutują młodzi naukowcy podczas 50. Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomicznego organizowanego przez grudziądzkie Planetarium. Czytaj dalej »

Astronom sięga po uśpioną wiedzę. „Ekstaza Kopernika” na wystawie w Toruniu
2024-03-10, 18:03Wyjątkowa wystawa jednego obrazu dostępna jest w Domu Mikołaja Kopernika w Toruniu. „Ekstaza Kopernika' to dzieło Daniela Pawłowskiego - artysty pochodzącego z Włocławka. Czytaj dalej »

Liczą się współpraca i pomysłowość! Harcerze na Rajdzie Kopernikańskim w Toruniu
2024-03-03, 08:37Poruszanie się z mapą, testy wiedzy i biegi sprawnościowe - to część zadań, jakie 700 harcerzy z całego kraju podejmuje w Toruniu. Trwa tam 41. Ogólnopolski Rajd Kopernikański. Czytaj dalej »

Mikołaj Kopernik zniknie z podstawy programowej? Alarmują toruńscy radni PiS
2024-02-28, 21:00- Uczniowie klas V-VIII szkół podstawowych nie dowiedzą się niczego o Mikołaju Koperniku. Nie zgadzamy się na to - mówili podczas konferencji w Toruniu miejscy radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości. - Chodzi o zmiany w podstawie programowej… Czytaj dalej »

Coraz więcej wypożyczają, czytają, grają! Sukces Książnicy Kopernikańskiej
2024-02-23, 16:42W Bibliotece Głównej toruńskiej Książnicy w ubiegłym roku wypożyczono o 21 procent więcej książek i audiobooków, po gry planszowe zgłosiło się o 22 procent pasjonatów. Rośnie również liczba czytelników zapisanych do bib… Czytaj dalej »

Ogniste zakończenie urodzin Kopernika. O astronomie było głośno przez cały rok [wideo, zdjęcia]
2024-02-19, 21:00Rok Kopernikański dobiega końca! Po dwunastu miesiącach świętowania 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika w Toruniu przyszedł czas na symboliczne zamknięcie i podsumowanie tego czasu. Czytaj dalej »

Kolejne świętowanie na UMK i kolejni uhonorowani naukowcy [zdjęcia]
2024-02-19, 15:26Toruński Uniwersytet Mikołaja Kopernika świętuje 551. rocznicę urodzin swojego patrona. Głównym punktem uroczystości było nadanie profesorowi Jerzemu Bogdanowi Gajewskiemu tytułu doktora honoris causa UMK. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.

