Laptopy i teleskopy dla najlepszych. Konkurs Wiedzy o Koperniku w Toruniu
Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Mikołaju Koperniku zapowiedzieli prezydent Torunia Michał Zaleski i Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty Marek Gralik. Wydarzenie wpisuje się w przypadającą w przyszłym roku 550. rocznicę urodzin wielkiego astronoma.
Konkurs będzie jednym z wydarzeń, które uświetnią przyszłoroczne obchody Roku Kopernikańskiego. - Etap szkolny rozpocznie się jesienią 2022 r. Mam nadzieję, że fascynująca postać bohatera konkursu i atrakcyjne nagrody, jakie przewidziano dla laureatów, skłonią jak najliczniejszą grupę uczniów z całej Polski do udziału w tej rywalizacji – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.
Przedstawiciele miasta Toruń podpisali porozumienie w sprawie organizacji konkursu w partnerstwie z Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy i Centrum Badań Kopernikańskich UMK. Konkurs jest skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych w całym kraju, z wyłączeniem szkół policealnych i dla dorosłych. Będzie realizowany w I LO w Toruniu w trzech etapach: I etap – szkolny - listopad 2022 r.; II etap – wojewódzki - marzec 2023 r.; III etap – centralny - czerwiec 2023 r. Poszczególne etapy składają się z dwóch części: testu pisemnego z 24 pytaniami i części ustnej - przed komisją. Uczestnicy będą rywalizować w dwóch kategoriach: klasy IV-VIII szkoły podstawowej i szkoły ponadpodstawowe.
Wręczenie nagród zaplanowano 12 września 2023 r. podczas inauguracji Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Nagrodzonych zostanie pięciu laureatów w każdej kategorii, a wśród nagród są laptopy za I miejsce, teleskopy za II miejsce i lornetki za III miejsce. Przewidziano też drobne nagrody dla finalistów (96 osób), którzy wezmą udział w etapie centralnym konkursu. Ponadto laureatom przysługiwać będzie wyszczególnienie osiągnięć na świadectwie szkolnym i przyznanie odpowiedniej liczby punktów określonych w przepisach odrębnych w sprawie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, a finalistom - wyszczególnienie osiągnięć na świadectwie szkolnym.
Zobacz także
90 lat Toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej
2013-12-10, 10:0610 grudnia mija 90 lat od powołania Toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej. Wtorkowe uroczystości jubileuszowe rozpoczną się o godz. 11.00 w toruńskim Dworze Artusa. Czytaj dalej »
Jak narodziła się astronomiczna pasja Mikołaja Kopernika?
2013-12-03, 08:54O Mikołaju Koperniku i narodzinach jego astronomicznej pasji będzie można usłyszeć we wtorek w toruńskim Dworze Artusa. Czytaj dalej »

"Jak Kopernik odkrył niebo?”
2013-11-04, 10:24Prelekcje o Mikołaju Koperniku odbędą się we wszystkich 14 kujawsko-pomorskich astrobazach. Pierwsze spotkanie odbędzie się we wtorek w I LO w Brodnicy. Prelekcje są częścią większego projektu popularyzującego astronomię i nauki… Czytaj dalej »
Gaudeamus Igitur ...
2013-10-01, 12:54Tysiące studentów w Kujawsko-Pomorskiem rozpoczyna rok akademicki. Miasteczka i kwatery studenckie już się zapełniły. Ruszyły wykłady i ćwiczenia ... a także - jak znamy życie - studenckie imprezy. Później przyjdzie czas na e… Czytaj dalej »
Otwarcie nowego oddziału ratunkowego w Juraszu
2013-09-18, 08:49Nowy oddział ratunkowy zostanie dziś (środa) otwarty w Szpitalu Uniwersyteckim im. Jurasza w Bydgoszczy. Czytaj dalej »

Zjazd absolwentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
2013-09-07, 14:49Prawie 250 absolwentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika spotkało się na XIX zjeździe w Toruniu. Przyjechali goście z całej Polski i zagranicy. Czytaj dalej »
Kopernikańskie Seminarium Doktoranckie
2013-06-19, 19:17W Toruniu rozpoczęło się w środę trzydniowe VII Kopernikańskie Seminarium Doktoranckie. Bierze w nim udział 200 doktorantów z całej Polski. Czytaj dalej »
Dobiega końca Zjazd Szkół Kopernikańskich z regionu
2013-06-16, 10:45Uczniowie i nauczyciele z dwudziestu szkół uczestniczyli od piątku w różnych wydarzeniach związanych z Mikołajem Kopernikiem. Czytaj dalej »

Konferencja Kopernikańska w Toruniu
2013-06-07, 08:36Astronomowie i historycy oraz przedstawiciele innych dziedzin nauki będą prelegentami podczas otwartej dla wszystkich dwudniowej Konferencji Kopernikańskiej, która odbędzie sie 7 i 8 czerwca w Toruniu. Czytaj dalej »

Deszczowy "Słoneczny Piknik Kopernikański" w Toruniu
2013-05-25, 15:12Na scenie koncerty, a na zielonej trawie, która pojawiła się na Rynku Staromiejskim w Toruniu - stoiska ekologiczne. Czytaj dalej »
Czasy Kopernika, epoka renesansu, obfitowała w geniuszy. Ludzi, jak sławny torunianin, którzy zmienili życie przyszłych pokoleń, ale osiągali oszałamiające sukcesy w wielu dziedzinach. Kopernik staje tu w jednym szeregu z Leonardem da Vinci czy Michałem Aniołem.
„Pozycja Kopernika w historii nauki, a jeszcze bardziej w historii cywilizacji jest szczególnie istotna. Można by zaryzykować twierdzenie, że ze względu na historyczną wartość naukowych idei i ich oddziaływanie na społeczeństwo czasy dzielą się na przed i po Koperniku” - uważa ksiądz Robert Janusz, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie.

