Piątek, 14 maja 2021 r.   Imieniny: Bonifacego, Dobiesława, Macieja
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
Plichta
2021-03-31, 11:20 Magdalena Ogórek/Redakcja

Rozmowa Dnia: Starsi szczepią się, bo pamiętają masowo chorujące i umierające dzieci

Szczepienia w Polsce/fot. Andrzej Grygiel, PAP
Szczepienia w Polsce/fot. Andrzej Grygiel, PAP
- Starsi ludzie decydowali się na szczepienie bardzo szybko, bo ci ludzie pamiętają czas sprzed pojawienia się jakichkolwiek szczepionek, gdy masowo ciężko chorowały dzieci. Jeśli chodzi o młodsze pokolenie, konieczna jest akcja edukacyjna — mówił dr Michał Sutkowski - prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, który był dziś gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK.
Magdalena Ogórek: Szczepienia przyspieszą, masowa rejestracja coraz bliżej. Rząd przedstawił we wtorek nowe zasady w Narodowym Programie Szczepień.
Michał Sutkowski: Decyzje, które nastąpią po dniu wczorajszym będą zmierzały do tego, żeby jak najszybciej szczepić jak największą liczbę osób. To oczywiście wiąże się z normalnym transportem szczepionek do Polski, z obecnością ich fizycznie w Polsce, bo dziś sytuacja była taka, że mieliśmy bardzo małe dostawy, na pewno kilkukrotnie mniejsze niż możliwości szczepień. W związku z tym były i są kłopoty z dystrybucją szczepionek, zarządzaniem nimi w sensie wyboru grup poszczególnych osób. I tak wykonano tych szczepień 6 mln, 2 mln mniej więcej miesięcznie, ale oczywiście nasze możliwości są trzy-czterokrotnie większe i jest to realne, nawet bez dużych zmian w programie. Zapowiadane zmiany tym bardziej spowodują, że będziemy mogli wypełnić ten obowiązek. Jest jeden warunek – żeby Polacy chcieli się szczepić i mam nadzieję, że tak będzie.

Od razu zapytam, bo jest mnóstwo wątpliwości. Cały czas spotykam nie tylko koronasceptyków, ale i tych, którzy nie chcą się szczepić, bo uważają, że szczepionka była przygotowywana za krótko i nie wiadomo, co ze sobą niesie. W mediach poszły przekazy, że są powikłania, szczególnie po AstraZenece. Co powiedzieć tym, którzy nie są przekonani?
- Myślę, że w grupie, którą zaszczepiliśmy nie było większego problemu. Osoby starsze pamiętają sytuację w latach 60., 70., 80., kiedy szczepiły jeszcze i siebie, ale przede wszystkim swoje dzieci i wnuki, gdy choroby zakaźne były powszechne. W Polsce ubiegłego wieku masowe szczepienia, a wcześniej masowe choroby powodowały ogromne komplikacje, była ogromna ilość chorych dzieci. Ten obraz przedszczepienny jest w starszych rocznikach bardzo znamienny i dający do myślenia, stąd też ci pacjenci decydowali się na szczepienie bardzo szybko. Jeśli chodzi o młodsze roczniki, to konieczna jest kampania edukacyjna. Edukacja powinna odnosić się z jednej strony do wszystkich tych wątpliwości, a z drugiej strony – ważne jest przeciwdziałanie trolingowi internetowemu, absolutnym bzdurom, które się wypisuje na temat szczepionek. Konieczna jest skuteczna walka z tym różnymi metodami, a przede wszystkim nauką, ale jednocześnie też przeciwdziałanie wszystkim złym emocjom.
Bardzo złą prasę miała i jeszcze ma szczepionka AstraZeneca – zupełnie niezasłużenie, to bardzo dobry preparat. Blisko 60 proc. Polek i Polaków chce się zaszczepić, ale to jeszcze za mało, by zdobyć odporność populacyjną, więc trzeba działać i wykorzystywać wszystkie metody – przede wszystkim cierpliwego tłumaczenia, rozwiewania wątpliwości, po mocną walkę z bzdurami.

Po wczorajszej konferencji przejrzałam komentarze ekspertów. Wydaje się, że nikt nie ma wątpliwości, co do słuszności wprowadzenia zapisów populacyjnych, jeśli chodzi o masowe szczepienia. Natomiast wśród ekspertów były pewne zastrzeżenia, co do pomysłu rządu, by umożliwić dokonywanie szczepień przez osoby nie będące lekarzami – farmaceutów, studentów medycyny czy ratowników medycznych. Nie chodzi o samo wykonywanie zastrzyku, ale w komentarzach powtarza się, że nie każdy poradzi sobie z powikłaniami.

- Zgadzam się z tym, też mam wątpliwości. Trzeba to bardzo dobrze dookreślić, precyzyjnymi przepisami. Po pierwsze, najważniejsza jest kwalifikacja. Farmaceuci na Zachodzie - w niektórych państwach, takich jak Wielka Brytania czy USA - od wielu lat szczepią, np. przeciwko grypie. Dodajmy, że robią to w aptekach przystosowanych do tego. Jest taka tradycja i obyczaj. Trzeba z pewnością szczepienia odczarować, bo nie jest to w końcu procedura skomplikowana, nie takie rzeczy w medycynie robimy, ale z drugiej strony – trzeba powiedzieć jedno – jeśli nie będzie kwalifikował lekarz, to niebezpieczeństwo tego, że dojdzie do sytuacji złej kwalifikacji, jest jednak zdecydowanie większe. (...)

Posłuchaj całej Rozmowy Dnia

Kraj - świat

2021-05-14, godz. 17:15 Premier: szczepienia to jedyna droga do pozbycia się ograniczającej nas pandemii - Tym, którzy się jeszcze nie zaszczepili, chciałbym powiedzieć, że to jedyna droga do pozbycia się ograniczającej nas pandemii; proszę i zachęcam - rejestruj ... » więcej 2021-05-14, godz. 11:46 Szczepienia dla 16 i 17-latków: rejestracja od poniedziałku, potrzebny podpis opiekuna Rejestracja nastolatków powyżej 16. roku życia rozpocznie się od poniedziałku (17 maja). - Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem o ... » więcej 2021-05-14, godz. 10:47 Ministerstwo Zdrowia: 3,2 tys. nowych zakażeń, 289 osób z COVID-19 zmarło - Badania potwierdziły 3 288 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, 289 osób z COVID-19 zmarło - poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. » więcej 2021-05-14, godz. 09:59 Od soboty otwarte ogródki w restauracjach. Więcej osób w transporcie publicznym Zgodnie z decyzją rządu, od soboty będą mogły być otwarte na świeżym powietrzu ogródki w restauracjach. Więcej osób będzie mogło także podróżować pociągami, a ... » więcej 2021-05-14, godz. 08:42 Grecja inauguruje sezon turystyczny, Włochy otwierają plaże, Portugalia parki wodne W piątek Grecja inauguruje sezon turystyczny. W sobotę i niedzielę we Włoszech zostanie otwarta większość plaż. W Portugalii znów zaczną działać parki wodne. ... » więcej 2021-05-13, godz. 20:25 Bartłomiej Wróblewski nie zostanie Rzecznikiem Praw Obywatelskich Senat nie wyraził zgody na powołanie posła PiS Bartłomieja Wróblewskiego na Rzecznika Praw Obywatelskich. Za jego kandydaturą zagłosowało 48 senatorów, 49 był ... » więcej 2021-05-13, godz. 11:20 NIK negatywnie ocenia przygotowanie korespondencyjnych wyborów prezydenta RP - Organizowanie i przygotowanie wyborów na podstawie decyzji administracyjnej nie powinno mieć miejsca i było pozbawione podstaw prawnych - oświadczył w czwar ... » więcej 2021-05-13, godz. 10:55 Ministerstwo Zdrowia: 3730 przypadków zakażenia koronawirusem i 342 zgony Kolejny raz, najwięcej zakażeń wirusem SARS CoV-2 wykazano na Śląsku, Mazowszu i w Wielkopolsce. Kujawy i Pomorze na ósmym miejscu z 202 pozytywnymi wynikami ... » więcej 2021-05-13, godz. 08:12 40. rocznica zamachu na Jana Pawła II, jednej z największych zagadek historii XX wieku W czwartek przypada 40. rocznica zamachu na Jana Pawła II. 13 maja 1981 roku strzały na Placu Świętego Piotra oddał do papieża Turek Mehmet Ali Agca. To, kto ... » więcej 2021-05-12, godz. 21:30 Bitwa o Monte Cassino - 12 maja wspominamy początek tego słynnego starcia W Warszawie oddano hołd marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu i generałowi Władysławowi Andersowi. Uroczystości odbyły się w 77. rocznicę rozpoczęcia bitwy o Mont ... » więcej
1234567