Bydgoszcz otwarta dla uchodźców z Ukrainy. „80 miejsc już jest, może być więcej”
- Bydgoszcz może przyjąć przynajmniej kilkadziesiąt osób z Ukrainy - taką informację przekazał radnym na sesji zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel.
Jak mówił, Bydgoszcz wskazała na początek trzy lokalizacje i 80 miejsc. - Oczywiście, jeśli potrzeby będą większe, jest możliwa większa ilość miejsc dla uchodźców z Ukrainy – zakładam, że administracja rządowa będzie gotowa i rozstrzygnie problem związany z refundacją kosztów – mówi Michał Sztybel.
Prezydent Rafał Bruski wystosował też pismo do merów miast partnerskich Bydgoszczy na Ukrainie - Krzemieńczuka i Czerkasów. Zadeklarował solidarność i pomoc. - Jeżeli tylko będziemy mogli zrobić cokolwiek, w jakikolwiek sposób pomóc, to zrobimy to. Jesteśmy w kontakcie z przedstawicielami tych miast. Mamy otrzymać informację, w jaki sposób zorganizować ewentualną zbiórkę i jakie materiały wysłać – mówi zastępca prezydenta. - W momencie pierwszego ataku w Donbasie przyjęliśmy trzy rodziny - rozmawiałem z nimi osobiście, wszyscy członkowie tych rodzin pracują, uczą się – dodaje.
Bydgoscy radni przyjęli także stanowisko sprzeciwiające się planowanemu wydaniu zabytkowego Kodeksu Korwina Węgrom oraz poparli stanowisko Młodzieżowej Rady Miasta, która apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie tzw. „lex Czarnek".
Zobacz także
Toruńska Infolinia – Ukraina, pierwsze podsumowanie
2022-07-14, 15:1840 osób skorzystało do tej pory z toruńskiej infolinii dla uchodźców z Ukrainy. Została ona uruchomiona 8 lipca. Zastępuje punkt informacyjny na dworcu Toruń Główny. Infolinię obsługują dwie osoby - jedna znająca polskie przepisy… Czytaj dalej »
Potrzebne wszystko, co przyda się w szkole. Kolejna edycja „Wyprawki dla Żaka”
2022-07-11, 14:15Trwa zbiórka plecaków, zeszytów i artykułów szkolnych, które trafią do najuboższych uczniów z Bydgoszczy i okolic, w tym dla dzieci z Ukrainy. Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża w Bydgoszczy już po raz 21. przyłącza się do… Czytaj dalej »
Prezydent Torunia o zmianach dotyczących ukraińskich uchodźców
2022-06-30, 08:15Wprowadzenie bezpłatnych biletów dla uchodźców z Ukrainy korzystających z komunikacji miejskiej i utworzenie Toruńskiej Infolinii Ukrainy w miejsce punktu informacyjnego na Dworcu Głównym. To dwie zmiany, które w lipcu wejdą w życie… Czytaj dalej »
Toruńskie autobusy dla uchodźców z Ukrainy za darmo. Trzeba mieć bilet UKR
2022-06-28, 21:30Mieszkający w Toruniu uchodźcy z Ukrainy mogą odbierać bezpłatne bilety miesięczne z symbolem UKR. Potrzebne jest aktualne zdjęcie i dokument - np. paszport lub zaświadczenie tożsamości wydane przez organ Straży Granicznej. Czytaj dalej »
Ruszyła Solidarna Paczka – specjalna odsłona akcji wspierająca uchodźców
2022-06-05, 12:00W sobotę została otwarta Baza Rodzin Solidarnej Paczki, specjalnej odsłony akcji charytatywnej Szlachetna Paczka wspierającej osoby, które uciekły przed wojną w Ukrainie, znajdują się obecnie w Polsce i są w trudnej sytuacji mat… Czytaj dalej »