Prezydent Torunia o zmianach dotyczących ukraińskich uchodźców
Wprowadzenie bezpłatnych biletów dla uchodźców z Ukrainy korzystających z komunikacji miejskiej i utworzenie Toruńskiej Infolinii Ukrainy w miejsce punktu informacyjnego na Dworcu Głównym. To dwie zmiany, które w lipcu wejdą w życie w Toruniu.
Od dziś (1 lipca) uchodźcy z Ukrainy mogą bezpłatnie jeździć w Toruniu jedynie po okazaniu miesięcznego biletu z symbolem UKR. Mogą go otrzymać obywatele Ukrainy, którzy mieszkają w Toruniu lub gminach ościennych oraz przekroczyli granicę Rzeczypospolitej Polskiej po 24 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi.
Uprawnieni będą do korzystania z komunikacji na wszystkich liniach dziennych i nocnych odpowiednio w I lub I i II strefie.
Bilety są wydawane w kasach MZK, od poniedziałku do piątku, w godzinach ich otwarcia. Bilet UKR jest miesięczny, dlatego po upływie ważności konieczne będzie jego przedłużenie w kasie MZK. Z darmowych biletów miesięcznych UKR uchodźcy będą mogli korzystać do końca sierpnia 2022 r.
Na Dworcu Głównym przestanie z kolei działać punkt informacyjny dla uchodźców. W jego miejsce zostanie utworzona Toruńska Infolinia Ukraina. Będzie czynna w dni robocze od 8:00 do 20:00, w sobotę od 8:00 do 14:00.
Informacje dotyczące m.in. zakwaterowania, spraw urzędowych czy opieki medycznej będą udzielane pod numerem (56) 611-84-04. Infolinia zostanie uruchomiona 8 lipca.
Zobacz także
W tym miejscu ukraińscy rodzice dowiedzą się, do której szkoły posłać dzieci
2022-03-07, 15:00Edukacyjny punkt informacyjny dla uchodźców właśnie powstał w Bydgoszczy. Przybysze z Ukrainy i pomagający im bydgoszczanie mogą się tam dowiedzieć m.in., do której placówki posłać ukraińskie dzieci. Czytaj dalej »
Legalny pobyt dla obywateli Ukrainy. Pomoc dla rodzin, które ich przyjmują
2022-03-07, 14:09- Specustawa gwarantuje wsparcie finansowe dla Polaków przyjmujących rodziny z Ukrainy - 40 złotych na dzień, czyli około 1 200 zł miesięcznie. Obywatele Ukrainy będą legalnie przebywać w Polsce 18 miesięcy - poinformował premier… Czytaj dalej »
Zajęcia plastyczne dla ukraińskich dzieci. „By poczuły się u nas bezpiecznie”
2022-03-07, 13:50W poniedziałek rozpoczęły się w Bydgoszczy zajęcia plastyczne dla dzieci z Ukrainy. - Mamy z maluchami dojeżdżają codziennie, chcemy by miały miejsce, gdzie będą mogły się spotkać - tłumaczą organizatorzy. Czytaj dalej »
Tu pomagają wszyscy. Sztab w Gnojnie otwarty dla ukraińskich rodzin [wideo]
2022-03-07, 10:44Mieszkańcy Inowrocławia i okolic włączają się w akcję pomocy Ukrainie. W świetlicy w Gnojnie utworzono specjalny sztab, w którym zbierane są potrzebne rzeczy dla uchodźców. Czytaj dalej »
Koncert dla Ukrainy. Marszałek Całbecki: Musimy wyjść z Internetu na ulicę [wideo]
2022-03-06, 20:55Samorządowcy, parlamentarzyści i artyści - wszyscy na jednej scenie. Na Rynku Staromiejskim w Toruniu zorganizowano koncert „Kujawsko-Pomorskie razem dla Ukrainy”. Wystąpili między innymi Łukasz Zagrobelny, Sara Pach i Michał Hajduczenia… Czytaj dalej »