Prezydent Torunia o zmianach dotyczących ukraińskich uchodźców
Wprowadzenie bezpłatnych biletów dla uchodźców z Ukrainy korzystających z komunikacji miejskiej i utworzenie Toruńskiej Infolinii Ukrainy w miejsce punktu informacyjnego na Dworcu Głównym. To dwie zmiany, które w lipcu wejdą w życie w Toruniu.
Od dziś (1 lipca) uchodźcy z Ukrainy mogą bezpłatnie jeździć w Toruniu jedynie po okazaniu miesięcznego biletu z symbolem UKR. Mogą go otrzymać obywatele Ukrainy, którzy mieszkają w Toruniu lub gminach ościennych oraz przekroczyli granicę Rzeczypospolitej Polskiej po 24 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi.
Uprawnieni będą do korzystania z komunikacji na wszystkich liniach dziennych i nocnych odpowiednio w I lub I i II strefie.
Bilety są wydawane w kasach MZK, od poniedziałku do piątku, w godzinach ich otwarcia. Bilet UKR jest miesięczny, dlatego po upływie ważności konieczne będzie jego przedłużenie w kasie MZK. Z darmowych biletów miesięcznych UKR uchodźcy będą mogli korzystać do końca sierpnia 2022 r.
Na Dworcu Głównym przestanie z kolei działać punkt informacyjny dla uchodźców. W jego miejsce zostanie utworzona Toruńska Infolinia Ukraina. Będzie czynna w dni robocze od 8:00 do 20:00, w sobotę od 8:00 do 14:00.
Informacje dotyczące m.in. zakwaterowania, spraw urzędowych czy opieki medycznej będą udzielane pod numerem (56) 611-84-04. Infolinia zostanie uruchomiona 8 lipca.
Zobacz także
Niepełnosprawni z Ukrainy już mieszkają w Toruniu. Potrzebni są opiekunowie
2022-03-21, 07:50Urząd Marszałkowski zwraca się z apelem o pomoc dla niepełnosprawnych Ukraińców, którzy przebywają w Toruniu. Są to podopieczni ewakuowanego domu opieki w Chmielnickim, 60 osób, z których jedna trzecia ma głęboki stopień niepełnosprawności… Czytaj dalej »
Rękodzieło na pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Specjalny jarmark w Toruniu
2022-03-20, 12:25„Pomaganie jest sztuką” - pod takim hasłem odbywa się w Toruniu kiermasz rękodzieła. W ramach Wolnego Jarmarku Śniadaniowego na Rynku Nowomiejskim można kupić wyroby pań z Ukrainy i tym samym wesprzeć je finansowo. Czytaj dalej »
„Magazyn darów” w BCTW czynny od poniedziałku do soboty. Nadal potrzebni wolontariusze
2022-03-19, 07:56Ponad 2,5 tys. bydgoskich wolontariuszy i społeczników od kilkunastu dni nieustannie - 7 dni w tygodniu - pracuje przy zbieraniu i wydawaniu darów osobom potrzebujących z Ukrainy. Do tej pory obsłużyli niemal 6 tys. uchodźców, którzy… Czytaj dalej »
Już można składać wnioski o świadczenia związane z przyjęciem uchodźców
2022-03-18, 17:32Mieszkańcy Bydgoszczy, który zdecydowali się przyjąć pod swój dach uchodźców z Ukrainy, od piątku mogą składać wnioski o wypłatę 40 zł dziennie na osobę. Można je składać w punktach MOPS lub za pośrednictwem e-PUAP - poinformowało… Czytaj dalej »
Paszporty dla zwierząt znikają z klinik weterynaryjnych. Powód? Wojna na Ukrainie
2022-03-18, 06:15Zainteresowanie wyrobieniem paszportu dotyczy nie tylko ludzi. W ostatnich dniach coraz więcej osób chce taki dokument dla swojego zwierzęcia, więc na paszport dla psa lub kota trzeba poczekać. Czytaj dalej »