Pomogą znaleźć pracę i poszukać mieszkania. Punkt dla uchodźców oblegany
Toruński punkt informacyjno-doradczy dla uchodźców z Ukrainy odwiedzili przed poniedziałkową sesją sejmiku radni i zarząd województwa. Każdego dnia przychodzą tu po pomoc dziesiątki Ukraińców.
Punkt jest prowadzony przez marszałkowską administrację. Uchodźcy mogą tam uzyskać kompleksową pomoc - w wypełnieniu dokumentów, założeniu konta bankowego czy skorzystać z pomocy psychologa. Jak podkreśla radny Łukasz Krupa, takie miejsca są bardzo potrzebne. - Dwa miesiące agresji, a tutaj ciągle tłok, codziennie ludzie szukają pomocy – mówi. - Dobrze, że mieszkańcy cały czas pomagają. Jako radny z bydgoskiego okręgu miałem też okazję śledzić i koordynować pomoc chociażby w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym i wiem, jak tam praca wyglądała. W ogromnym punkcie - na powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych - bywały dni, że pracowało po 300 wolontariuszy dziennie, a pomocy udzielano kilku tysiącom osób, więc tego typu miejsca są bardzo potrzebne – opowiada.
- Tu ludzie z Ukrainy otrzymują pełen komplet usług – mówi Maria Kozerska-Mazur, tłumaczka. - Po pierwsze – mają wsparcie związane ze wszystkimi możliwymi dokumentami, których potrzebują. Po drugie – otrzymują informacje o zatrudnieniu, pomagamy im też w szukaniu mieszkania – dodaje.
Punkt w Toruniu działa w budynku Europejskiego Centrum Współpracy Młodzieży przy ul. Wola Zamkowa 12a.
Zobacz także

Gmina Koronowo dla Ukrainy: są miejsca noclegowe, trwa zbiórka darów [wideo]
2022-02-27, 09:30Gmina Koronowo przygotowała około 130 miejsc dla uchodźców z Ukrainy - głównie będą to matki z dziećmi. Zakwaterowanie przewidziano w jednym z ośrodków w Pieczyskach. Potrzebujący mają dotrzeć na dniach, jednak już teraz zorganizowano… Czytaj dalej »

Kościół włącza się w zbiórki dla Ukrainy. Transport z bydgoskiej bazyliki
2022-02-27, 08:00Bydgoski Kościół pomaga poszkodowanym na Ukrainie. Od niedzieli (27 lutego) zbierane są środki opatrunkowe, odzież, śpiwory, to co potrzebne jest rannym i tym, którzy zostali bez dachu nad głową. Transport wyruszy z Bazyliki Św… Czytaj dalej »

Pomoc Ukrainie: - Nie twórzmy chaosu informacyjnego - prosi Ireneusz Nitkiewicz
2022-02-26, 17:40O korzystanie z dwóch oficjalnych kanałów informacyjnych Urzędu Miasta Bydgoszczy prosi wszystkich, którzy chcą pomóc Ukrainie i uchodźcom z tego kraju, jeden z koordynatorów tej pomocy. Czytaj dalej »

Blisko stu uchodźców z Ukrainy znalazło schronienie na Kujawach i Pomorzu
2022-02-26, 17:15Pierwsze grupy uchodźców z Ukrainy znalazły już schronienie w naszym regionie. To 52-osobowa grupa strażaków lotniczych i pracowników jednego z lotnisk w pobliżu Kijowa, którzy w ostatniej chwili uciekli przed bombardowaniem. Druga… Czytaj dalej »

Punkt informacyjny dla Ukraińców powstał na Dworcu Głównym PKP w Bydgoszczy [zdjęcia]
2022-02-26, 15:50Punkt informacyjny dla obywateli Ukrainy uruchomiono na Dworcu Głównym PKP w Bydgoszczy. To jeden z wielu tego typu punktów, które utworzono - głównie w miastach wojewódzkich - w całej Polsce z inicjatywy ministerstwa spraw wewnętrznych… Czytaj dalej »