Będą ponownie liczyć głosy. Protokoły dwóch komisji wyborczych w regionie do weryfikacji
Sąd Najwyższy zgodził się, by ponownie przyjrzeć się protokołom w 13 obwodowych komisjach wyborczych – karty wyborcze przeliczone zostaną ponownie m.in. w Krakowie, Gdańsku, Katowicach, a także w naszym regionie - w Grudziądzu i Brześciu Kujawskim.
- Do Sądu Najwyższego wpływają protesty wyborcze, w których zarzutach podnoszone są nieprawidłowości w sporządzeniu protokołów głosowania oraz podczas liczenia głosów w wybranych obwodowych komisjach wyborczych. Protesty takie, jeżeli spełniają warunki formalne, są merytorycznie rozpoznawane – zaznaczono w czwartkowym komunikacje.
Błąd komisji w Grudziądzu i Brześciu Kujawskim polegał najprawdopodobniej na tym, że w końcowym sprawozdaniu głosy oddane na Rafała Trzaskowskiego zapisano Karolowi Nawrockiemu i na odwrót. Głosy będzie ponownie będą liczyły sądy rejonowe - w Grudziądzu i Włocławku. Mają na to siedem dni.
Jak będzie wyglądać postępowanie? - Ma to polegać na oględzinach protokołu, kart do głosowania i weryfikacji - mówi Andrzej Antkiewicz, wiceprezes Sądu Rejonowego w Grudziądzu. Sprawą zajmie się losowo wybrany sędzia.
SN już wcześniej informował, że „w trakcie rozpoznawania protestów kwestionujących ustalenia wyników głosowania lub wyniku wyborów SN może dopuścić dowód z oględzin kart wyborczych, w praktyce prowadzący do podobnego efektu, jak ponowne przeliczenie kart”. - SN powyższy dowód postanowił przeprowadzić w drodze pomocy sądowej przez właściwe sądy rejonowe - zaznaczono.
Jak informuje Monika Drwal z zespołu prasowego SN, w czwartek do godz. 16:00 wpłynęły 192 protesty wyborcze. Protesty takie można składać do poniedziałku 16 czerwca włącznie.
Więcej poniżej.
Zobacz także
Kolegium IPN protestuje w sprawie „oszczerstw" wobec Karola Nawrockiego [oświadczenie]
2025-05-27, 16:25Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej w opublikowanym na swojej stronie internetowej komunikacie wyraziło „stanowczy protest wobec kampanii nienawiści i oszczerstw podjętych w przededniu wyborów przez niektóre środki masowego przekazu… Czytaj dalej »
Ostatnie dni na składanie wniosków o głosowanie poza swoim obwodem
2025-05-27, 10:01Wyborcy, którzy 1 czerwca chcą zagłosować poza swoim obwodem głosowania muszą się pospieszyć. To ostatnie dni, aby zdobyć stosowne zaświadczenie. Dotyczy to osób, którzy nie składały tych wniosków przed I turą wyborów. Czytaj dalej »
Donald Tusk: oczekuję od pana Nawrockiego, że natychmiast zwróci się do sądu w trybie wyborczym [komentarze]
2025-05-26, 20:03Premier Donald Tusk odniósł się na antenie Polsat News do materiału Onetu, donoszącego, że kandydat na prezydenta Karol Nawrocki miał uczestniczyć w sprowadzaniu prostytutek dla gości Grand Hotelu w Sopocie. Nawrocki zapowiedział… Czytaj dalej »
„Rafał Trzaskowski jest antybydgoski”. Politycy Bydgoskiej Prawicy przypominają swoje pytania
2025-05-26, 13:11Działacze obecnej Bydgoskiej Prawicy pięć lat temu zapytali Rafała Trzaskowskiego o sprawy bydgoskie - w tym o przetarg na tramwaje wygrany przez koreańskiego producenta. Dziś przypomnieli o nich na konferencji prasowej. Czytaj dalej »
Finisz kampanii oczami polityków z regionu. „Radiokonferencja” w PR PiK [wideo]
2025-05-26, 11:03Goście „Radiokonferencji” w Polskim Radiu PiK - politycy z regionu - skomentowali przebieg rywalizacji kandydatów na prezydenta i ocenili dobiegającą końca kampanię. Czytaj dalej »
Andrzej Duda: Panowie z PO instrumentalnie potraktowali Sławomira Mentzena
2025-05-26, 10:08- Można powiedzieć, że Radosław Sikorski i Rafał Trzaskowski trochę wykiwali Sławomira Mentzena - tak Andrzej Duda skomentował to, że ci trzej politycy w sobotę wypili razem piwo. Dodał, że usiadłby do rozmów np. z Donaldem Tuskiem… Czytaj dalej »
Rafał Trzaskowski spotkał się z seniorami w Ciechocinku. „Bardzo potrzebujemy was i waszej mądrości”
2025-05-24, 16:52Kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski był w Ciechocinku. Pod słynną fontanną „Grzybek” spotkał się z kuracjuszami kurortu. Zaapelował o udział w wyborach, a przede wszystkim o to, by seniorzy zachęcali do wyborów… Czytaj dalej »
Kandydaci pytali siebie nawzajem. Debata z udziałem Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego
2025-05-23, 23:49Dwaj kandydaci, którzy zmierzą się w drugiej turze wyborów prezydenckich - Karol Nawrocki i Rafał Trzaskowski - wzięli udział w debacie współorganizowanej przez TVP, TVN24 i Polsat News. Formuła nie przewidywała pytań od dziennikarzy… Czytaj dalej »
Nowa Lewica, PO, PSL, Polska 2050 w Bydgoszczy: Rafał Trzaskowski jest kandydatem wspólnym
2025-05-23, 17:00Przedstawiciele partii wchodzących w skład „Koalicji 15 października” zaapelowali w Bydgoszczy o głosowanie w wyborach prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego. - Dzisiaj wszystkie ręce na pokład - mówił wiceprzewodniczący Nowej… Czytaj dalej »
Adrian Zandberg: nie poprę i nie przekażę głosów wyborców partii Razem żadnemu kandydatowi
2025-05-23, 12:35- Nie poprę i nie przekażę głosów wyborców partii Razem żadnemu kandydatowi na prezydenta - zadeklarował w piątek Adrian Zandberg, który w I turze wyborów otrzymał 4,86 procent głosów. - Wyborcy mają swoje poglądy i swoje wartości… Czytaj dalej »