Rekordowa liczba Polaków w Niemczech zadeklarowała udział w wyborach prezydenckich
Ponad 115 tys. Polaków zarejestrowało się w Niemczech do udziału w II turze wyborów prezydenta RP. W I turze przed dwoma tygodniami zagłosowało blisko 79 tys. wyborców – poinformowała rzeczniczka prasowa ambasady RP w Berlinie Magdalena Szuber-Zasacka.
Polacy mogą głosować w 54 obwodowych komisjach wyborczych w Niemczech, w samym Berlinie jest 10 komisji. Głos można też oddać m.in. w Lipsku, Hamburgu, Kolonii, Frankfurcie nad Menem, Monachium i Stuttgarcie.
- Atmosfera w komisjach wyborczych jest dobra, przepustowość kolejek też – powiedziała PAP Szuber-Zasacka. Zaapelowała do wyborców, by nie odkładali głosowania na ostatnią chwilę, aby wieczorem nie tworzyły się kolejki.
W I turze wyborów, która odbyła się 18 maja, Polacy w Niemczech oddali 78 346 ważnych kart wyborczych. Wśród nich było 3035 wyborców głosujących na podstawie zaświadczeń wydanych przez urzędy gminy w Polsce. Frekwencja wyniosła wówczas ponad 90 proc.
Polacy w Niemczech okazali się drugą najliczniejszą grupą wyborców za granicą podczas I tury wyborów, po Polakach w Wielkiej Brytanii (ok. 120 tys. osób), a przed głosującymi w USA (ok. 38 tys.) i Holandii (ok. 27 tys.).
W II turze tegorocznych wyborów prezydenckich rywalizuje ze sobą dwóch kandydatów: Rafał Trzaskowski (kandydat Koalicji Obywatelskiej, prezydent Warszawy) oraz Karol Nawrocki (kandydat popierany przez Prawo i Sprawiedliwość, prezes Instytutu Pamięci Narodowej).
O tym, że odbędzie się II tura wyborów prezydenckich rozstrzygnęły wyniki głosowania, które odbyło się 18 maja. Żaden z 13 kandydatów na prezydenta nie uzyskał wtedy ponad połowy ważnie oddanych głosów, w związku z tym do II tury przeszli dwaj z kolejno najlepszymi wynikami, czyli Trzaskowski, który zdobył 31,36 proc. głosów i Nawrocki z 29,54 proc. poparcia.
Druga tura jest rozstrzygająca. Prezydentem zostaje ten z kandydatów, który uzyska więcej głosów.
Zobacz także
Politolog: O wyniku wyborów może zdecydować kilkadziesiąt tysięcy głosów [Rozmowa Dnia]
2025-05-30, 09:01- W tych wyborach nie chodzi tylko o to, kto zostanie prezydentem. To są wybory albo o współpracy, albo o blokadzie obecnego rządu - mówiła w „Rozmowie Dnia” dr hab. Izabela Kapsa, politolog z UKW w Bydgoszczy. O polityczny krajobraz… Czytaj dalej »
Prezydent Duda przed drugą turą: To nie tylko wybór osoby, ale i drogi, którą podąży Polska
2025-05-29, 20:32Prezydent Andrzej Duda w orędziu zaapelował do obywateli, by potraktowali udział w II turze wyborów jako przejaw wspólnej odpowiedzialności za ojczyznę. Prosił też, by nie zniechęcali się do głosowania, bo - jak mówił - „to… Czytaj dalej »
Działacze PiS i sympatycy w regionie: Karol Nawrocki poprowadzi Polskę we właściwym kierunku
2025-05-29, 16:15- Jest osobą godną zaufania, to człowiek odważny, otwarty na ludzi i pełen zasad - mówili podczas konferencji parlamentarzyści, samorządowcy i członkowie Obywatelskiego Komitetu Poparcia Karola Nawrockiego. Czytaj dalej »
Wybory prezydenckie: Ostatni dzień na odebranie zaświadczenia o prawie do głosowania
2025-05-29, 10:31Czwartek to ostatni dzień na pobranie zaświadczenia, które umożliwia oddanie głosu w niedzielę, w II turze wyborów, w dowolnej obwodowej komisji wyborczej w kraju i za granicą. To też ostatni dzień na złożenie wniosku o zmianę… Czytaj dalej »
Politolog z UKW: Nowoczesne technologie mają coraz większy wpływ na politykę [Rozmowa Dnia]
2025-05-29, 08:52- Coraz trudniej rozpoznać co jest prawdziwe, a co wygenerowane przez sztuczną inteligencję. Mieliśmy z tym problem w tej kampanii wyborczej - mówiła w „Rozmowie Dnia” dr Joanna Wieczorek-Orlikowska z wydziału nauk o polityce i… Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2025-05-29, 06:40- Coraz trudniej rozpoznać co jest prawdziwe, a co wygenerowane przez sztuczną inteligencję. Mieliśmy z tym problem w tej kampanii wyborczej - mówiła w „Rozmowie Dnia” dr Joanna Wieczorek-Orlikowska z wydziału nauk o polityce i… Czytaj dalej »
Grudziądzcy politycy Platformy Obywatelskiej namawiają do pójścia na wybory
2025-05-28, 18:39Politycy PO zachęcali nie tylko do głosowania, ale także do wsparcia w drugiej turze Rafała Trzaskowskiego. Czytaj dalej »
PiS zawiadamia prokuraturę ws. wypowiedzi Donalda Tuska i Jacka Dobrzyńskiego
2025-05-28, 14:22Politycy PiS poinformowali, że składają zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez premiera Donalda Tuska i rzecznika MSWiA Jacka Dobrzyńskiego. Chodzi o ich wypowiedzi w sprawie postępowania sprawdzającego ABW wobec… Czytaj dalej »
Poświadczenia bezpieczeństwa dla Karola Nawrockiego. MSWiA zabiera głos
2025-05-28, 09:51- Były szef ABW Krzysztof Wacławek podjął decyzję o wydaniu Karolowi Nawrockiemu poświadczenia bezpieczeństwa, wiedząc m.in. o negatywnej rekomendacji funkcjonariusza analizującego akta postępowania - podał rzecznik MSWiA Jacek… Czytaj dalej »
Kolegium IPN protestuje w sprawie „oszczerstw" wobec Karola Nawrockiego [oświadczenie]
2025-05-27, 16:25Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej w opublikowanym na swojej stronie internetowej komunikacie wyraziło „stanowczy protest wobec kampanii nienawiści i oszczerstw podjętych w przededniu wyborów przez niektóre środki masowego przekazu… Czytaj dalej »