Rekordowa liczba Polaków w Niemczech zadeklarowała udział w wyborach prezydenckich
Ponad 115 tys. Polaków zarejestrowało się w Niemczech do udziału w II turze wyborów prezydenta RP. W I turze przed dwoma tygodniami zagłosowało blisko 79 tys. wyborców – poinformowała rzeczniczka prasowa ambasady RP w Berlinie Magdalena Szuber-Zasacka.
Polacy mogą głosować w 54 obwodowych komisjach wyborczych w Niemczech, w samym Berlinie jest 10 komisji. Głos można też oddać m.in. w Lipsku, Hamburgu, Kolonii, Frankfurcie nad Menem, Monachium i Stuttgarcie.
- Atmosfera w komisjach wyborczych jest dobra, przepustowość kolejek też – powiedziała PAP Szuber-Zasacka. Zaapelowała do wyborców, by nie odkładali głosowania na ostatnią chwilę, aby wieczorem nie tworzyły się kolejki.
W I turze wyborów, która odbyła się 18 maja, Polacy w Niemczech oddali 78 346 ważnych kart wyborczych. Wśród nich było 3035 wyborców głosujących na podstawie zaświadczeń wydanych przez urzędy gminy w Polsce. Frekwencja wyniosła wówczas ponad 90 proc.
Polacy w Niemczech okazali się drugą najliczniejszą grupą wyborców za granicą podczas I tury wyborów, po Polakach w Wielkiej Brytanii (ok. 120 tys. osób), a przed głosującymi w USA (ok. 38 tys.) i Holandii (ok. 27 tys.).
W II turze tegorocznych wyborów prezydenckich rywalizuje ze sobą dwóch kandydatów: Rafał Trzaskowski (kandydat Koalicji Obywatelskiej, prezydent Warszawy) oraz Karol Nawrocki (kandydat popierany przez Prawo i Sprawiedliwość, prezes Instytutu Pamięci Narodowej).
O tym, że odbędzie się II tura wyborów prezydenckich rozstrzygnęły wyniki głosowania, które odbyło się 18 maja. Żaden z 13 kandydatów na prezydenta nie uzyskał wtedy ponad połowy ważnie oddanych głosów, w związku z tym do II tury przeszli dwaj z kolejno najlepszymi wynikami, czyli Trzaskowski, który zdobył 31,36 proc. głosów i Nawrocki z 29,54 proc. poparcia.
Druga tura jest rozstrzygająca. Prezydentem zostaje ten z kandydatów, który uzyska więcej głosów.
Zobacz także
Arkadiusz Fajok: Mątwy zyskają na nowej siatce połączeń i darmowej komunikacji
2024-04-15, 21:30Arkadiusz Fajok, kandydat na prezydenta Inowrocławia, potwierdził na konferencji w Mątwach, że wprowadzi darmową komunikację miejską i ożywi tę część miasta. Czytaj dalej »
Wicepremier Krzysztof Gawkowski w Inowrocławiu: „Wygraj, Wojtek, te wybory"
2024-04-15, 21:00Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski poprał w Inowrocławiu kandydaturę Wojciecha Piniewskiego na urząd prezydenta tego miasta. W konferencji wziął udział także europoseł Krzysztof Brejza. Czytaj dalej »
Politycy z regionu podsumowują wybory. „Radiokonferencja" w PR PiK [wideotransmisja]
2024-04-15, 11:46Sejmikowa większość dla koalicji rządowej, ale Nowa Lewica bez mandatu. W poniedziałkowej „Radiokonferencji” zapraszamy na polityczne podsumowanie wyborów samorządowych. Czytaj dalej »
Krzysztof Brejza: Deklaruję chęć startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego
2024-04-14, 21:00Europoseł Krzysztof Brejza powiedział w niedzielę w Koszalinie, że chciałby wystartować w wyborach do Parlamentu Europejskiego, ale o tym, czy będzie kandydatem zdecyduje ostatecznie Zarząd Krajowy Platformy Obywatelskiej. Czytaj dalej »
Minister finansów odwiedza nasz region: Chcemy uczynić samorządy niezależnymi
2024-04-14, 14:35- Rząd chce radykalnie skończyć z polityką tekturowych czeków i sprawić, aby nowy system finansowania samorządów uczynił je niezależnymi - powiedział w niedzielę w Toruniu minister finansów Andrzej Domański. Czytaj dalej »
„Toruń stoi organizacjami pozarządowymi”. Paweł Gulewski stawia na dialog. Popiera go Adam Bodnar
2024-04-13, 15:54Odbudowanie praworządności i dialog z organizacjami pozarządowymi - tego chce kandydat na prezydenta Torunia, Paweł Gulewski. Czytaj dalej »
Minister Bodnar udzielił poparcia kandydatom KO na prezydenta Włocławka i Inowrocławia
2024-04-13, 11:14Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar przyjechał do Włocławka, by udzielić poparcia Markowi Wojtkowskiemu, który ubiega się o reelekcję w wyborach samorządowych. Następnie udał się do Torunia, gdzie rozmawiał… Czytaj dalej »
Piniewski: Mamy koalicyjną większość w Radzie Miejskiej. Porozumienie z Trzecią Drogą
2024-04-12, 21:02Wojciech Piniewski oznajmił, że inowrocławscy radni Koalicji Obywatelskiej stworzyli koalicję z Trzecią Drogą, osiągając tym samym większość w Radzie Miejskiej. - To też wielkie wsparcie dla mnie, jako kandydata na prezydenta Inowrocławia… Czytaj dalej »
Fajok chce zamknięcia dla samochodów części uliczek. Na rzecz ogródków gastronomicznych
2024-04-12, 20:40Na piątkowej (12 kwietnia) konferencji prasowej Arkadiusz Fajok, kandydat na prezydenta Inowrocławia, przypomniał swoje postulaty dotyczące rozwoju centrum miasta i przedstawił nowy pomysł w tej kwestii. Czytaj dalej »
Ogrzewanie mieszkań z pomocą wód geotermalnych? Kukucki o odwiercie badawczym
2024-04-12, 19:29Kandydat na prezydenta Włocławka, Krzysztof Kukucki, deklaruje, że po zwycięstwie w wyborach zbada przydatność włocławskich wód geotermalnych do wykorzystania przemysłowego. Czytaj dalej »