Marszałek Sejmu Szymon Hołownia: Idźcie na wybory, oddajcie ważny głos
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zaapelował w piątek o udział w niedzielnej drugiej turze wyborów prezydenckich i oddanie w nich ważnego głosu. – Dajcie kolejnemu prezydentowi silny, wyraźny, mandat – oświadczył Hołownia w telewizyjnym wystąpieniu.
Marszałek Sejmu w wystąpieniu telewizyjnym przed drugą turą wyborów prezydenckich, które odbędą się w niedzielę, zwrócił uwagę, że wówczas już po raz ósmy w wolnej Polsce, Polacy wybiorą najwyższego przedstawiciela naszego kraju. – Gwaranta ciągłości władzy państwowej. Zwierzchnika naszych sił zbrojnych – zaznaczył.
Przyznał jednocześnie, że „my, politycy, zamęczyliśmy was tą kampanią”. – Zwłaszcza w miarę zbliżania się finału – zamiast dawać nadzieję, spokój płynący z perspektywy rychłego spełnienia się marzeń, (kampania) przynosiła niepokój, pogłębiała podziały, wzbudzała agresję jednych wobec drugich. Stawała się nie do zniesienia. Politycy, mówię to, bijąc się też we własne piersi, zamiast dawać wam tlen i siłę, odbierali często i jedno, i drugie – podkreślił marszałek.
W tym kontekście ocenił, że ostatnie pięć lat był wyjątkowo ciężkim czasem. – Lockdowny, zamknięte szkoły, sklepy, nawet lasy, zagrożenie ze Wschodu, przyjęcie z otwartymi ramionami milionów ukraińskich uchodźców, dwucyfrowa inflacja, nasilający się do granic polityczny spór. Macie państwo pełne prawo czuć się przytłoczeni i zmęczeni. I macie prawo odpocząć – zaznaczył marszałek.
„Idźcie na wybory dla ukochanej Rzeczpospolitej”
Hołownia prosił jednak o jeszcze jedną aktywność, „bo w niedzielę to nie o męczących polityków będzie chodzić, a o Polskę”. – To ona zapyta nas – sam na sam – w zaciszu wyborczej kabiny: i co dalej? Co budujemy tu, nad Wisłą, przez następne pięć lat: mury, czy domy? Co ma być między nami: pokój, czy domowa wojna? Koszt tego, co zrobimy w niedzielę, poniesie nie ten, czy inny kandydat, a nasze dzieci i wnuki – ocenił marszałek Sejmu.
Porównywał, że długopis, którym będziemy głosować, to „pałeczka w sztafecie, przekazana nam przez czterdzieści pokoleń, które od czasów Chrobrego, Polskę budowały”. – I którą my przekażemy następnym – dodał.
– Dlatego, jako Marszałek Sejmu X kadencji, wybranego przez rekordową liczbę Polek i Polaków, proszę: idźcie i na te wybory. Nie dla któregokolwiek z nas. Dla Niej. Naszej jedynej, ukochanej, Rzeczpospolitej – wzywał. – Kiedy wszyscy wokół nas dzielą – ona jedna wciąż, jak anielsko cierpliwa matka, próbuje nas połączyć, zszyć w jedno biel i czerwień, które w awanturach rozrywamy codziennie na strzępy – dodał Hołownia.
Jak zaznaczył, z rozmów z Polakami wie, iż wielu z nich boi się, „co przyniesie ten poniedziałek”. – Ale przecież to znaczy, że wciąż – dzięki Bogu – mamy demokrację, a nie system, w którym wynik wyborów znany jest, zanim się odbędą – zauważył.
„Będę współpracował z każdym prezydentem”
Marszałek podkreślił, że w poniedziałek, „niezależnie od wyniku, polskie państwo, tak jak my wszyscy, ruszy do swojej codziennej, normalnej pracy”. – Państwo to bowiem więcej, niż polityk, nawet prezydent. Bo prezydent nie rządzi Polską. To zadanie rządu opartego na większości w Sejmie – wskazał. Jak dodał, prezydent ma zapewnić nam szacunek na świecie i być stróżem wewnętrznego pokoju.
Zaznaczył, że to od wyborców zależy, jaką wizję relacji między prezydentem a rządem wybiorą „na te trudne czasy: współpracę, czy konflikt”.
– Ja, jako Marszałek Sejmu, deklaruję, że będę współpracował z każdym ważnie wybranym przez was prezydentem. Jesteśmy przecież jednym narodem – oświadczył.
Jak zauważył, „dziś jesteśmy pęknięci na pół, ale za chwilę wspólnie będziemy się cieszyć: lotem polskiego astronauty, sukcesami polskich siatkarzy, pięknem muzyki Chopina podczas kolejnego konkursu, gdy zjedzie do nas cały świat”.
„Oddajcie ważny głos”
– Naprawdę jesteśmy lepsi, niż niektórzy próbują nam dziś wmówić. Idźmy więc na te wybory nie ze strachem, a z nadzieją. Polska jest dziś bezpieczna, bo jest w najlepszych, waszych, rękach – powiedział Hołownia. – W niedzielę nie zaciskajmy ich znów w pięści. Pięści są w życiu ważne, ale samymi pięściami nic się nie zbuduje – dodał.
Marszałek Sejmu podkreślił też, że Polska potrzebuje dziś budowy, a nie walki, potrzebuje bezpieczeństwa i dobrobytu. – Ten plan można zrealizować tylko razem, nikt nie zrobi tego w pojedynkę – dodał.
– Bardzo was proszę: oddajcie ważny głos. Dajcie kolejnemu prezydentowi silny, wyraźny, mandat. Tak bym mógł 6 sierpnia, wraz z całym Zgromadzeniem Narodowym, odebrać przysięgę od nowego prezydenta najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Prezydenta różnych Polaków. Prezydenta, dla którego rozkazem będzie nie interes partii, a marzenia polskich dzieci. Prezydenta pokoju, który przyniesie nam lata wytchnienia, a nie zemsty – oświadczył Hołownia.
– Dziękuję wam za waszą dobroć, cierpliwość i wiarę. Do zobaczenia w niedzielę – dodał marszałek Sejmu.
W drugiej turze wyborów prezydenckich zmierzą się kandydat KO Rafał Trzaskowski i popierany przez PiS, prezes IPN Karol Nawrocki.
Zobacz także
Posłanka Michałek o muzeum im. Elżbiety Zawackiej i liniach kolejowych
2019-09-18, 13:42Toruńska poseł Iwona Michałek zdradziła swoje plany na następną kadencje sejmu. Jeżeli ponownie zostanie wybrana, chce wspierać szkolnictwo wyższe oraz inwestycje infrastrukturalne. Czytaj dalej »
Senator Kobiak: Obawiam się, że sytuacja polskich firm mocno się pogorszy
2019-09-18, 11:26Senator Andrzej Kobiak z Koalicji Obywatelskiej obawia się bankructw, związanych z koniecznością podwyżek płac w przedsiębiorstwach. Mówił o tym dziś w 'Rozmowie dnia' Polskiego Radia PiK. Czytaj dalej »
Rozmowa Dnia
2019-09-18, 06:00Senator Andrzej Kobiak z Koalicji Obywatelskiej obawia się bankructw firm, związanych z koniecznością podwyżek płac. Mówił o tym dziś w 'Rozmowie dnia' Polskiego Radia PiK. Michał Jędryka: 'Silni Razem' to dobre czy złe hasło?… Czytaj dalej »
Zieloni o swoi programie. Piotr Malich startuje z listy Koalicji Obywatelskiej
2019-09-17, 20:15Zielona wizja przyszłości to solidarność, demokracja i ekologia - poinformowali przedstawiciele partii Zieloni. Swój program wyborczy przedstawił w Bydgoszczy Piotr Malich, który startuje do Sejmu z listy Koalicyjnego Komitetu Wyborczego… Czytaj dalej »
Schetyna: kto wygrywa wybory w kujawsko-pomorskim, wygrywa w całym kraju
2019-09-17, 19:18Kto wygrywa wybory w województwie kujawsko-pomorskim, wygrywa w całym kraju - ocenił w Toruniu lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Dodał, że Koalicja Obywatelska zrobi wszystko, żeby wybory rozstrzygnąć na swoją korz… Czytaj dalej »
Kandydaci SLD pytają o los wojskowych emerytów i rencistów oraz o bazę wojsk USA w Grudziądzu
2019-09-17, 15:20Los wojskowych emerytów i rencistów jest zagrożony - powiedział w Grudziądzu Robert Kwiatkowski - lider na liście KW Sojusz Lewicy Demokratycznej w okręgu toruńsko-włocławskim. Czytaj dalej »
Tańsze paliwo, winiety zamiast bramek na autostradach. Konfederacja dla kierowców
2019-09-17, 14:35Zniesienie akcyzy na paliwo, wprowadzenie winiet na autostradach i więcej miejsc parkingowych w miastach - to wyborcze propozycje Konfederacji, adresowane do kierowców. Czytaj dalej »
Wsparcie dla artystów i organizacji pozarządowych. Radny i senator wspólnie
2019-09-17, 13:45- Chciałbym, aby jeden procent z CIT-u przedsiębiorcy oddawali na zakup dzieł sztuki - mówi senator Andrzej Kobiak z PO. Z kolei Ireneusz Nitkiewicz zapowiada ustawę o fundraisingu. Czytaj dalej »
Polityka historyczna na początek. Debaty Parlamentarne w Polskim Radiu PiK [wideo]
2019-09-17, 13:12We wtorek (17 września) rozpoczęliśmy cykl Debat Parlamentarnych w Polskim Radiu PiK. Przez cztery tygodnie w studiu im. Jeremiego Przybory dyskutować będą kandydaci do Parlamentu. Czytaj dalej »
"Piątka" zapowiedzi wyborczych posła Olszewskiego. Wspiera go prezydent Bruski
2019-09-16, 18:56Jak najszybsza realizacja całej drogi S10 z budżetu państwa i powrót do ustawy o związkach metropolitalnych - m.in. te postulaty znalazły się w 'piątce' zapowiedzi wyborczych posła Pawła Olszewskiego, kandydata KO w wyborach do Sejmu… Czytaj dalej »