Dariusz Kurzawa: Gwarantujemy stabilizację i normalizację wielu stosunków [Rozmowa Dnia]
Na trzecie miejsce na podium w wyborach parlamentarnych ma nadzieję Trzecia Droga, będąca koalicją Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050. Dariusz Kurzawa, który był gościem „Rozmowy dnia”, przekonywał, że ludowcy chcą być języczkiem u wagi.
Michał Jędryka: Od kilku dni mówi się, nie bez racji, o rzezi wołyńskiej, ponieważ jutro jest rocznica, 11 lipca to taka symboliczna data ludobójstwa na Wołyniu. Ostatnio są wykonywane pewne gesty pomiędzy Polską a Ukrainą. Premier był na Ukrainie, również przewodniczący Episkopatu Polski i pojawiły się różne deklaracje. Jak Pan ocenia całą tę sytuację? Czy to, co w tej chwili się dzieje, to jest to, co powinno się dziać? Czy powinno być coś więcej?
Dariusz Kurzawa: Przede wszystkim za gestami powinny pójść czyny. Bardzo trafnie określił to Władysław Kosiniak-Kamysz, jako lekarz. Rany trzeba najpierw oczyścić, żeby potem dobrze się zabliźniła i tak samo jest w naszych stosunkach z Ukrainą. Jeżeli chodzi o kwestie związane z mordami na Wołyniu, ale też historycznie możemy to cofnąć dalej, bo te mordy i niechęć ukraińsko-polska ona ma głębsze korzenie. Cofnęlibyśmy się tutaj już nie tylko do powstań kozackich, ale może jeszcze wcześniej, do tego, jak polscy panowie traktowali mieszkańców Ukrainy i potem jak postępowaliśmy z Kozakami. Ta nienawiść, zadra w sercu narodu ukraińskiego, ale także i polskiego czasu rosła od długiego czasu. Takim największym wybuchem obecnie nam znanym, o którym tak bardzo mocno pamiętamy, bo on dotykał wielu osób, które jeszcze żyją i które pamiętają tamte wydarzenia, to jest właśnie Wołyń. Rzeczywiście trzeba zakończyć, oczyścić tę ranę, zamknąć ją i trzeba po prostu pójść dalej. Skoro mówimy o mordach w Buczy, których dokonali Rosjanie, to dlaczego też nie mówić o tych mordach, które były dokonane na Wołyniu na Polakach. Tylko dlatego, że byli przedstawicielami naszego narodu.
Jednak jak oczyścić tę ranę?
– Przede wszystkim trzeba wyjaśnić. Za to muszą się zabrać historycy, a nie politycy. Ci drudzy mogą oczywiście wspierać pewne dążenia dyplomatyczne, żeby te kwestie rozwiązywać. Natomiast nie nie robiłbym, nie budowałbym na tym polityki. Tak jak, robi to na przykład Konfederacja. Gesty są bardzo ważne, które czyni pan prezydent Zełenski. Z drugiej strony mamy słowa szefa ukraińskiego IPN, które zaprzeczają tym gestom prezydenta Ukrainy. Cały czas mamy pomniki Bandery, który jest duchowym ojcem tego mordu na Ukrainie. Co prawda wtedy go nie było, bo zdaje się, że był w więzieniu, ale wielu innych tak zwanych „bohaterów” tych wydarzeń po stronie ukraińskiej, jest uznawanych za wielkich wojowników o wolność Ukrainy. Tego nie powinno być, to oczyszczenie powinno nastąpić od strony politycznej i dyplomatycznej. Natomiast my, jako Polacy i jako również naukowcy powinniśmy dokładnie zbadać historię tej rzezi, przede wszystkim trzeba dokonać ekshumacji, pochować te osoby na poświęconej ziemi, bo im się to należy, zginęli tylko dlatego, że byli Polakami, którzy mieszkali na tamtych terenach. Rzeczywiście rdzennie były one ukraińskie, w jakiś sposób skrzywdzono Ukrainę, przekazując Wołyń Polsce po zakończeniu I wojny światowej. Natomiast można było tę kwestię inaczej rozwiązać, nie mordując tych ludzi i nie podchodząc w ten sposób do tych mieszkańców. Przecież na naszych ziemiach również jest mniejszość ukraińska i Polacy tak nie postępują.
Wspomniał Pan, że historycy powinni się tym zająć, a nie politycy. Jednak, czy posłom nie wypada wspomóc historyków, chociażby do tego, żeby powstała wspólna polsko-ukraińska komisja historyczna? To bez polityków jest niemożliwe.
– Jak najbardziej, tutaj się zgadzam. Mamy w parlamencie wielu naukowców i specjalistów z tej dziedziny, ale również wciąż jest ministerstwo, które odpowiada za te sprawy. Wobec tego powinniśmy pójść w tym kierunku. Jako politycy powinniśmy wspierać, wspomagać, może wskazywać jakieś kierunki. Natomiast wolałbym, żeby tym zajęli się już specjaliści od historii XX wieku, tego okresu wojennego, czy także międzywojennego, żebyśmy wyjaśnili te wszystkie kwestie. Przede wszystkim będzie tu duża rola archeologów. Mamy doskonałych specjalistów, choćby tutaj w województwie kujawsko-pomorskim, którzy przecież badali Katyń i nie tylko. To miejsce kaźni polskich oficerów, wobec tego badania związane z pochówkami, choćby ofiar mordu wołyńskiego, będą bardzo podobne, te ekshumacje itd. Mamy doskonałych specjalistów, pragnę to podkreślić, choćby na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Przejdźmy do bieżących wydarzeń. Wczoraj w Jabłonowie Pomorskim Władysław Kosiniak-Kamysz zachęcał do głosowania na Polskie Stronnictwo Ludowe i mówił, że jeżeli będziecie trzecią siłą, to będzie możliwość odsunięcia Prawa i Sprawiedliwości od władzy. Pewnie sobie tego życzycie, natomiast jeszcze jest czwarta siła, czyli Konfederacja, z którą się ścigacie. To może nie być takie łatwe.
– Oczywiście, to nie będzie łatwe. Trzecia Droga, bo Władysław Kosiniak-Kamysz zachęcał bardziej do głosowania na koalicję, którą tworzymy razem z ruchem Szymona Hołowni Polska 2050. Chcemy być tym języczkiem u wagi, tą trzecią siłą w Parlamencie, ponieważ gwarantujemy stabilizację i normalizację wielu stosunków, także tych politycznych. Nie wyobrażam sobie pana posła Brauna, jako ministra edukacji. Myślę, że z tych pomysłów Konfederacji, jeżeli chodzi o ZUS i sprawy podatkowe, to na pewno nic nie wyjdzie. Nie takim kręgosłupy łamał Jarosław Kaczyński, nie takich ustawiał do pionu. Stwierdzenie pana Mentzena o tym, że my tu wywrócimy stolik, jest zbyt buńczuczne. Poza tym wrzuciłem takiego tweeta, że to piwo z Mentzenem panem jest bardzo popularne, bo po piwie wielu osobom świat się staje piękniejszy, Mentzen przystojniejszy, a jego wszystkie propozycje bardziej „zjadłe”. Jednak, gdy człowiek wytrzeźwieje, to będzie miał okropnego kaca, bo wrzuci głos na Mentzena, a wyciągnie Kaczyńskiego. (...)
INNE ROZMOWY DNIA DOSTĘPNE TUTAJ
Zobacz także
Apel toruńskiego posła PO do premiera Morawieckiego. Chodzi o sprawę tzw. hejtu
2019-08-24, 13:35-Premier Mateusz Morawiecki powinien odciąć się od zmian kadrowych w sądach, na które wpływ miał odwołany wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak, powinien też dokonać ponownej analizy tych zmian - uważa poseł PO-KO Arkadiusz… Czytaj dalej »
Premier Mateusz Morawiecki w Toruniu i w Bydgoszczy, na regionalnej konwencji PiS [galeria]
2019-08-24, 12:28- Przyszłością Rzeczpospolitej są ludzie młodzi - mówił w Toruniu premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu wziął udział w konwencji regionalnej PiS, która odbyła się w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Później pojechał… Czytaj dalej »
Jarosław Gowin w Bydgoszczy. Przywiózł czek dla UKW i wsparcie dla kandydata PiS
2019-08-23, 17:49Będą szkolenia dla studentów i staże dla naukowców, w ramach projektu realizowanego przez bydgoski Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. Na jego realizację uczelnia otrzymała unijne dofinansowanie. W piątek (23.08.) czek na ponad 11 mln… Czytaj dalej »
Kto do Parlamentu z okręgu toruńsko-włocławskiego?
2019-08-22, 20:39Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło w Toruniu kandydatów do Sejmu i Senatu z okręgu toruńsko-włocławskiego. Czytaj dalej »
Przedwyborcze pytania o Zachem. Pyta Partia Zieloni i mieszkańcy Łęgnowa
2019-08-22, 18:32Jak kandydaci z naszego regionu do Parlamentu chcą uporać się z problemami skażenia środowiska: na terenach pozachemowskich w Bydgoszczy, a także w Tarkowie Dolnym, gdzie działa składowisko odpadów niebezpiecznych? O to pytają ich… Czytaj dalej »
Koalicja PO-KO: kwestie socjalne najważniejsze, ale samorządność również
2019-08-22, 15:32Koalicja PO-KO przedstawia swoich kandydatów z okręgu Bydgoszcz-Inowrocław w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Czytaj dalej »
Iwona Hartwich, Antoni Mężydło, Arkadiusz Myrcha na czele listy KO Toruń - Włocławek
2019-08-21, 19:25Poseł Tomasz Lenz zaprezentował kandydatów Koalicji Obywatelskiej do Sejmu i Senatu w okręgu toruńsko-włocławskim. Czytaj dalej »
Prawo i Sprawiedliwość wyjechało w teren swoim PiS - busem
2019-08-21, 18:03Spotkania z mieszkańcami Bydgoszczy, Tucholi, Inowrocławia, Barcina, Żnina. PiS-BUS z kandydatami z okręgu numer 4 tej partii do Sejmu, wyruszył w środę (21.08.) po południu w objazd po regionie. Czytaj dalej »
PSL o listach wyborczych w regionie: - Ostoja racjonalności i odpowiedzialności
2019-08-21, 17:13W środę (21.08.) w Bydgoszczy, Polskie Stronnictwo Ludowe - Koalicja Polska przedstawiło kandydatów w wyborach parlamentarnych z okręgu bydgoskiego i toruńsko-włocławskiego oraz założenia programowe. Czytaj dalej »
Lewica prezentuje kandydatów na wybory. „Różnorodność naszą siłą”
2019-08-21, 13:22Znamy nazwiska pierwszych pięciu kandydatów Lewicy do Sejmu w okręgu bydgoskim. Czytaj dalej »