Rozmowa Dnia
Dr Maciej Jabłoński
Doradzanie, działanie na rzecz środowiska to podstawowe cele prezydenckiej Rady ds. Osób z Niepełnosprawnościami. Został do niej powołany dr Maciej Jabłoński z Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Sprawami osób z niepełnosprawnościami zajmuje się od 30 lat. Jest kilka ważnych powodów, które - jak mówił w „Rozmowie Dnia” Polskiego Radia PiK - zdecydowały o tym, że przyjął zaproszenie do prezydenckiej Rady.
- Zadecydowała o tym chęć zadbania o prawa każdego człowieka - chociażby prawo do pamięci, bo to problem w naszym systemie, a także prawo do równej i rzetelnej edukacji – mówił gość „Rozmowy Dnia”. - To też prawo do bezpieczeństwa - miru domowego, nauczenia każdego człowieka umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, ale też analizę edukacji, którą mamy. Czy jest faktycznie edukacją równych szans, czy niekoniecznie. Chociażby poprzez moje analizy pokazuję, że to nadal nie jest edukacja równych szans i to jest pewna iluzja dla pewnych grup – osób z niepełnosprawnościami. (…)
Dr Maciej Jabłoński zwracał też uwagę na sytuację osób z niepełnosprawnościami w przypadku kryzysów albo wojny. Według niego brakuje m.in. poświęconych temu specjalnych szkoleń dedykowanych tej grupie. (...)
Janusz Zemke: Inwestycje w bydgoskim Nitrochemie mogą przekroczyć dwa miliardy złotych
Z okazji 27. rocznicy wejścia Polski do NATO gościem Michała Słobodziana w „Rozmowie Dnia" Polskiego Radia PiK był b. wiceminister obrony narodowej, obecnie doradca prezesa Polskiej Grupy Zbrojeniowej - Janusz Zemke.
Jak przekazał Janusz Zemke, w najbliższy poniedziałek w Nitro-Chemie zostanie podpisana umowa na uruchomienie nowej linii do produkcji trotylu:
- Ogólnie powiem, że celem jest podwojenie dotychczasowych zdolności Nitro-Chemu. Będzie więcej inwestycji, a chodzi nie tylko o trotyl, ale także o inwestycje związane z heksogenem, z elaboracją, czyli wypełnianiem pocisków.
300-milionowe inwestycje czekają także bydgoską Belmę, która produkuje między innymi miny.
- Pieniądze są już na koncie firmy - powiedział Janusz Zemke. Dodał, że rozwój tego zakładu wymaga powiększenia powierzchni firmy. - Belma musi się powiększyć ze względu na skalę inwestycji. Firma zyska dodatkowe 16 hektarów - mówił gość „Rozmowy Dnia".
„Z punktu widzenia militarnego Bydgoszcz jest kluczowym ośrodkiem we współpracy w ramach NATO”
O tym w „Rozmowie Dnia" Polskiego Radia PiK Maciej Wilkowski rozmawiał z płk rez. Maciejem Matysiakiem, dyrektorem Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, byłym zastępcą szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego.
- Z punktu widzenia militarnego, Bydgoszcz jest tym ośrodkiem, który spełnia kluczową rolę, jeżeli chodzi o współpracę z NATO - powiedział płk rez. Maciej Matysiak.
- Czy w związku z tym Bydgoszcz może być jednym z pierwszych celów ewentualnego ataku? - dopytywał Maciej Wilkowski.
- Trzeba by zapytać oczywiście Rosjan, jaka jest lista targetowa. Rosja rzuciła wszystkie siły i środki do działań rozpoznawczych. Widzieliśmy wiele zatrzymań. Nawet przed inwazją na Ukrainę, ale po 2014 roku zdarzały nam się zatrzymania powiedzmy „aktywów białoruskich i rosyjskich”, które prowadziły rozpoznanie, czasami bardzo proste, fotograficzne, jednostek wojskowych na terenie Bydgoszczy - dodał płk rez. Maciej Matysiak.
Paweł Gulewski o nowych strefach płatnego parkowania w Toruniu: Jest potrzeba, trwają konsultacje
Czy w Toruniu pojawią się nowe strefy płatnego parkowania? - Tego jeszcze nie wiemy, czekamy na wnioski z konsultacji, które trwają do 15 marca - powiedział włodarz miasta. - Są one pokłosiem wniosków, które spływały do nas od rad, okręgów, mieszkańców. Wzięliśmy też pod uwagę kontrowersje, które się pojawiły przy tym temacie. Zastaliśmy na stole dokument z 2020 roku, który wskazywał na to, że te strefy trzeba stworzyć. Nie byliśmy pewni, czy rzeczywiście to jest dobry kierunek, dlatego postanowiliśmy zacząć konsultacje w tej sprawie - dodał i wspomniał, że Toruń to miasto turystyczne, przez co konieczne jest wytyczenie stref płatnego parkowania.
Paweł Gulewski przyznał, że miasto planuje wybudować nowe parkingi. W tym celu chciałby wykorzystać środki z Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej. Chodzi więc o stworzenie parkingów wielopoziomowych, które mogą także pełnić funkcję schronienia.
W lutowym wydaniu badania „Barometr Toruński” obszar pod nazwą „drogi i poruszanie się” został oceniony najniżej. 70 proc. mieszkańców oceniło go jako „średni”. Respondenci wskazywali na korki, remonty, zmiany organizacji ruchu i małą liczbę ścieżek rowerowych. Co, w związku z tym, zamierza zrobić miasto? - Jest wiele inwestycji drogowych w Toruniu - poinformował Polskie Radio PiK Paweł Gulewski. - Modernizujemy dwukilometrowy odcinek ulicy Olsztyńskiej, budujemy wiadukt nad trasą kolejową 27. W barometrze mieszkańcy zwracają uwagę na słabą komunikację między zarządem dróg a mieszkańcami w kontekście wczesnego informowania o ewentualnych utrudnieniach i to rzeczywiście musimy wziąć do siebie - dodał.
Rozwój transportu publicznego
W kontekście infrastruktury sportu i rekreacji odbył się audyt. Jedną z jego rekomendacji jest rozwój transportu zbiorowego. - Padła propozycja zamówienia modelu transportu publicznego- powiedział Paweł Gulewski. - W drugiej połowie roku będziemy mogli pokazać ten dokument i ewentualnie pójść z wariantami rozwoju transportu publicznego do mieszkańców - dodał.
Jakub Wiech: Czy w Polsce zabraknie paliwa? Czy ceny poszybują w kosmos?
Cena ropy naftowej na światowych rynkach przekroczyła w nocy poziom 115 dolarów za baryłkę, co wkrótce przełoży się na wzrost cen paliw na stacjach. Gość „Rozmowy dnia" Jakub Wiech mówił, że ten skok to reakcja na niepewność na rynku. Nikt nie wie, jaki jest plan USA na problemy w Zatoce Perskiej. A co mogą zrobić politycy, by chronić kierowców i gospodarkę przed podwyżkami?
- Bardzo czekamy na to, co zrobią główni dysponenci rezerw ropy naftowej - mówił Jakub Wiech. - Już teraz ze strony grupy G7 słychać głosy, że można uruchomić rezerwy strategiczne ropy naftowej i rzucić je na rynek. Natomiast jeżeli chodzi o rząd polski, to ma on do dyspozycji przede wszystkim manewry fiskalne. Można obniżyć opłaty i daniny, jakie ciążą na nośnikach energii. Możliwa jest też ewentualna pomoc bezpośrednia, ale myślę, że do tego pułapu jeszcze nie dobiliśmy, jeżeli chodzi o wdrażanie takich instrumentów jak dopłaty czy bony paliwowe. Rząd ma także w Polsce do dyspozycji kluczowego gracza gospodarczego i energetycznego, czyli Orlen, natomiast trzeba pamiętać, że to jest jednak spółka akcyjna. Nieroztropność w tej materii może być bardzo kosztowna.
Dariusz Śledź: Cel Polonii jest jasno określony. Cieszę się, że wiemy, w którym kierunku zmierzamy
Za niecały miesiąc rozpoczynają się rozgrywki żużlowej Metalkas 2. Ekstraligi, a za nieco ponad miesiąc rywalizację zaczną drużyny z PGE Ekstraligi. Trener Abramczyk Polonii Bydgoszcz powiedział o wyczuwalnej presji, związanej z chęcią awansu do najwyższej klasy rozgrywkowej. - Myślę, że presja jest nieodłączną częścią sportu i chyba nie da się jej uniknąć - uważa gość „Rozmowy Dnia". - Dobrze, że ona jest, bo to nas nakręca. Czujemy oddech kibiców, sponsorów, władz klubu - dodał.
W tym sezonie Abramczyk Polonia Bydgoszcz znów będzie chciała powalczyć o promocję do Metalkas 2. Ekstraligi. - Cieszę się, że w Bydgoszczy cel jest jasno określony i wiadomo, w którym kierunku zmierzamy - powiedział Dariusz Śledź. - Awans to obowiązek - zadeklarował.
W PGE Ekstralidze mamy dwa zespoły z regionu - Pres Grupa Deweloperska Toruń oraz Bayersystem GKM Grudziądz. Co mogą pokazać te zespoły w rozpoczynającym się niebawem sezonie? - Torunianie na pewno będą chcieli powtórzyć sukces (mistrzostwo Polski) - powiedział trener Abramczyk Polonii Bydgoszcz. - Grudziądzanie zapewne będą chcieli poprawić wynik (awans do play-offów) - dodaje.
Witold Jurasz: Nasz amerykański sojusznik robi rzeczy, które nie wyglądają najlepiej
- Nasz amerykański sojusznik robi rzeczy, które nie wyglądają najlepiej. Atak prewencyjny na Iran, to - mówiąc delikatnie - bzdura. Sam Donald Trump w swoich wypowiedziach co chwilę sobie zaprzecza. Mam wrażenie, że chodzi po prostu o zniszczenie Iranu jako państwa - twierdzi Witold Jurasz. - Rosja nic nie zrobiła, aby zapobiec tej amerykańskiej interwencji. Rosyjskie oświadczenie w tej sprawie było nijakie. Dlaczego? Słaba reakcja pokazuje, że istnieje pewnego rodzaju „wzajemne zrozumienie" między Rosją a USA. Wy macie swoją strefę wpływów, a my swoją - Ukrainę. My nie wtrącamy się tam, gdzie wy macie swoje interesy, a wy - nie wtrącacie się tam, gdzie mamy je my.
Czy sytuacja na Bliskim Wschodzie sprawi, że ceny benzyny na stacjach gwałtownie wzrosną?
- Nie sądzę, aby Iran blokował cały eksport ropy. Na rynku jest jeszcze bardzo dużo zapasów, niestety rosyjskich. Wiele państw nie będzie miało problemu, aby skorzystać z tej podaży - mówił gość „Rozmowy Dnia" Polskiego Radia PiK. - Na pewno jednak cena benzyny wzrośnie. Nie będę wstrząśnięty, gdy będzie kosztowała nawet 8 zł za litr.
Rozmawialiśmy również o tym, jak sytuacja na Bliskim Wschodzie może wpłynąć na Polskę.
Dr Marek Jurgowiak: Pseudonauka daje łatwe rozwiązania i odpowiedzi na wszystko
Medycyna to wyjątkowe siedlisko dla „fake newsów”, gdyż te mogą bezpośrednio wpływać na nasze zdrowie i życie. A niesprawdzonych informacji zdecydowanie nie brakuje. – Trafiamy na nie każdego dnia. Wystarczy otworzyć platformy internetowe, żeby uderzyły w nas z całą mocą. Żyjemy w dobie dezinformacji, w dobie katastrof i kryzysów, dlatego poszukujemy w tym świecie logiki oraz sensu – przyznał Marek Jurgowiak.
Dlaczego tak łatwo wpaść w pułapkę niemedycznej wiedzy? – To, co mieni się nauką, a jest z pseudonauką, daje łatwe rozwiązanie i wielu ludzi po prostu łapie się na ten lep. Współczesna medycyna bardzo często mówi „nie wiem”, stawia pytania. Natomiast pseudonauka i pseudo medycyna daje proste recepty i odpowiedzi na wszystko – stwierdził doktor nauk medycznych.
– Pseudonauka bazuje na osiągnięciach nauki, ale na swój sposób je tłumaczy, wypacza lub dostosowuje do własnych potrzeb. Tutaj pojawia się problem naszej edukacji prozdrowotnej. Powinna ona mieć taki poziom, byśmy umieli rozpoznać, co jest faktem naukowym, a co naukowym faktem nie jest. Tu też jest rola popularyzatorów nauki, żeby wiedzę na temat zdobyczy naukowych przekazywać – dodał.
A co z medycyną naturalną? Czy to faktycznie jakaś alternatywa? – To są formy działalności znane od dawna, ale proszę zobaczyć, że niekonwencjonalna medycyna to metoda bazująca na nieweryfikowanych naukowo metodach lub co do których badania naukowe nie wykazały skuteczności terapeutycznej – zaznaczył nasz rozmówca.
Czasami pseudonauka niesie za sobą negatywne konsekwencje. – Niestety zdarza się, że ktoś rezygnuje z profesjonalnego leczenia na rzecz metod pseudonaukowych. To bardzo niebezpieczne zjawisko. Znam przykład, w którym przez taką decyzję mężczyzna z prostym zabiegowo nowotworem do usunięcia sprawił, że medycyna nie była w stanie go uratować – powiedział Marek Jurgowiak.
Prof. Radosław Fiedler
Gość „Rozmowy Dnia” mówił, że Iran kontroluje obecnie Cieśninę Ormuz, przez którą przepływa 20 proc. dostaw światowego zapotrzebowania na ropę. Jej blokada jest Rosji na rękę, podobnie jak militarne zaangażowanie USA w konflikt na Bliskim Wschodzie.
- Patrioty i broń, która jest obroną przeciwlotniczą będzie ograniczona, bo jest w tej chwili wystrzeliwana i to jest problem dla Ukrainy – tłumaczył profesor. - Ta broń zmniejsza skalę rażenia Rosji, a będzie jej brakowało. Ceny ropy naftowej - kolejna rzecz - niestety dają większe środki finansowe Rosji. To jest dla niej oddech finansowy. Pomimo sankcji Rosja ciągle eksportuje ropę i gaz - są w zadyszce gospodarczej, a ten oddech daje im większy spokój. Dzięki temu mogą kontynuować i przedłużać agresję przeciwko Ukrainie. (...)
Dr hab. Jarosław Kuropatwiński: Mamy kryzys prawa międzynarodowego, to zagrożenie m.in. dla Polski
Mowa była również o tym, czy w relacjach międzynarodowych dyplomacja przegrywa z siłą. Dr hab. Jarosław Kuropatwiński przyznał, że tak jest, ponieważ świat się zmienia. - Musimy z tego wyciągnąć wnioski - mówi. Gość „Rozmowy Dnia” odwołał się do historii i sytuacji geopolitycznej po II wojnie światowej. - To był okres rozkwitu prawa międzynarodowego, teraz, w tym zakresie, mamy regres - przyznaje.
Najbardziej palącym obecnie tematem jest konflikt na Bliskim Wschodzie. Zdaniem dra hab. Jarosława Kuropatwińskiego, ta sytuacja potwierdza kryzys prawa międzynarodowego. Dodał, że to zagrożenie dla państw średnich, jak Polska, Niemcy, Francja czy Włochy. - Dla takiej grupy państw działanie prawa międzynarodowego jest zbawienne, gdyż ono chroni podstawowe interesy, tak jak chronienie i szanowanie wzajemnej suwerenności, nieingerowanie we własne sprawy i poszanowanie granic - mówi gość Polskiego Radia PiK. - Im mniej prawa międzynarodowego w życiu publicznym, w polityce międzynarodowej, stosunkach międzynarodowych, tym więcej przemocy oraz narzucania swojej woli słabszym przez silniejszych. Musimy z tego wyciągać lekcję - jednym z takich podstawowych wniosków jest jednoczenie się państw w średnich i małych w postaci np. Unii Europejskiej - dodaje.
„The Washington Post” poinformował, że to Izrael i Arabia Saudyjska namówiły Donalda Trumpa do ataku na Iran. Wcześniej amerykański wywiad ocenił, że Iran nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla Stanów Zjednoczonych, a mimo to doszło do ataku. Czy to jest dla Polski, Unii Europejskiej i całej Europy sygnał, że prezydent USA zajmuje się tymi rejonami świata, w których może coś zyskać, a nasz kontynent już nie jest dla Stanów Zjednoczonych takim terytorium? - I tak, i nie - mówi dr hab. Jarosław Kuropatwiński. - Warto pamiętać o amerykańskiej Narodowej Strategii Bezpieczeństwa, która mówi, że Stany Zjednoczone są zainteresowane wyłącznie zachodnią półkulą. Oczywiście, wymienia się też Bliski Wschód czy rejon Indo-Pacyfiku. Bliski Wschód tradycyjnie był postrzegany jako miejsce zainteresowania polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych. Zaskoczeniem było to, że w Narodowej Strategii Bezpieczeństwa nie stał tak wysoko w hierarchii. Wydaje mi się, że jest to duży sukces premiera Benjamina Netanjahu, że udało mu się namówić Stany Zjednoczone na taką akcję - dodaje gość „Rozmowy Dnia” Polskiego Radia PiK.
Zobacz także
Iwona Michałek: - Chcemy, żeby kadencja prezydencka trwała siedem lat
2020-04-06, 21:30Prawo i Sprawiedliwość nie zdołało wprowadzić do porządku obrad posiedzenia Sejmu projektu w sprawie głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich. 228 parlamentarzystów było za projektem i tyle samo przeciwko. Czytaj dalej »
Poseł Girzyński: Troszczymy się o zdrowie, ale każda strona ma interes polityczny
2020-04-06, 11:31- Poczekajmy na rekomendację ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego - mówił o terminie wyborów poseł Zbigniew Girzyński, który był dziś gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK. Czytaj dalej »
Wicepremier Jarosław Gowin chce przesunięcia wyborów prezydenckich o dwa lata
2020-04-03, 13:50- Wybory prezydenckie 10 maja nie mogą się odbyć; bezpiecznym terminem jest przesunięcie ich o dwa lata; jest to możliwe tylko poprzez zmianę konstytucji i my, posłowie Porozumienia, taki projekt przedstawiamy - oświadczył wicepremier… Czytaj dalej »
Radni KO w Toruniu: Wybory prezydenta RP powinny zostać przesunięte w czasie
2020-03-31, 15:13Klub Koalicji Obywatelskiej apeluje do prezydenta Torunia i radnych o wspólne stanowisko w sprawie zmiany terminu wyborów. - Skupmy się teraz na walce z koronawirusem - odpowiada przewodniczący klubu radnych PiS. Czytaj dalej »
Prezydent Włocławka: Nie zorganizujemy wyborów 10 maja. Jest uchwała Rady Miasta
2020-03-30, 20:52Radni we Włocławku w poniedziałek przyjęli stanowisko, w którym zwrócili się o wstrzymanie przygotowań i przełożenie terminu wyborów na prezydenta RP. Uchwałę przyjęto na wniosek prezydenta miasta Marka Wojtkowskiego. Czytaj dalej »
Kujawsko - pomorskie: co z wyborami uzupełniającymi? Jedne już odwołane
2020-03-28, 14:30Zaplanowane na najbliższą niedzielę wybory uzupełniające do Rady Gminy w Czernikowie, w powiecie toruńskim, nie odbędą się - dowiedziało się Polskie Radio PiK. Czytaj dalej »
Głosowanie w czasie epidemii: maseczki, rękawiczki, jednorazowe długopisy
2020-03-24, 08:12W naszym regionie w najbliższym czasie odbędą się cztery głosowania. W trzech miejscowościach będą to wybory uzupełniające. W jednej przedterminowe. W najbliższą niedzielę (29.03) w Czernikowie część mieszkańców wybierze… Czytaj dalej »
Marcin Sypniewski: Trudno sobie obecnie wyobrazić wybory prezydenckie w maju
2020-03-18, 11:42Konfederacja, podobnie jak inne ugrupowania opozycyjne, opowiada się za przesunięciem wyborów prezydenckich na jesień. Mówił o tym gość Rozmowy Dnia - Marcin Sypniewski, działacz Konfederacji z Bydgoszczy. Mówił też o gospodarce… Czytaj dalej »
Wybory rektora UMK. Uczestnicy w maseczkach i rękawiczkach
2020-03-12, 14:35250 elektorów - wśród nich nauczyciele akademiccy, studenci oraz pracownicy nie naukowi UMK - wybierze w czwartek nowego rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Jedynym kandydatem jest dotychczasowy prorektor prawnik prof. Andrzej So… Czytaj dalej »
Chaos, partyjniactwo, skłócone rodziny - Szymon Hołownia chce zmiany Polski
2020-03-11, 07:19- Jestem jedynym bezpartyjnym kandydatem - podkreślał w Bydgoszczy startujący w wyborach prezydenckich Szymon Hołownia. Dziennikarz, pisarz publicysta i prezenter telewizyjny otworzył biuro swojego sztabu przy ulicy 3 Maja. Czytaj dalej »