Krzysztof Bosak: prezydent nie ma obowiązku konsultowania zagranicznych wyjazdów
- Skorelowanie wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu z finałem kampanii wyborczej jest elementem tej kampanii - powiedział w środę w Inowrocławiu Krzysztof Bosak. Zastrzegł jednak, że nie ma zamiaru potępiać negocjowania czegokolwiek i ogłaszania deklaracji.
Krzysztof Bosak stwierdził, że prezydent nie ma obowiązku konsultowania swoich zagranicznych wyjazdów. Rozmów z partnerami w Unii Europejskiej i opozycją domagali się od polskiego prezydenta niektórzy polscy politycy.
- Polska polityka międzynarodowa powinna zachować ciągłość. Czy trwa kampania wyborcza czy jej nie ma, pewne rzeczy muszą być negocjowane, cele muszą być osiągane. Jesteśmy stroną różnego rodzaju zobowiązań, na przykład w ramach NATO. Polityka międzynarodowa nie jest wstrzymana dlatego, że toczy się kampania wyborcza, więc nie mam zamiaru potępiać negocjowania czegokolwiek, ogłoszenia jakichkolwiek deklaracji - podkreślił kandydat Konfederacji na prezydenta.
Bosak zwrócił uwagę, że wizyty międzynarodowe są przygotowywane miesiącami i czasem w relacjach państw mniejszych z państwami większymi trzeba się wstrzelić w odpowiedni czas, trafić w pewien kontekst. Dodał, że „jeżeli jakieś rzeczy korzystne dla państwa polskiego za kulisami były przez ostatnie miesiące negocjowane i teraz zostaną ogłoszone, to nic tylko się cieszyć".
Kandydat na prezydenta powiedział też, że nie można być naiwnym i nie dostrzegać kontekstu wizyty. - Skorelowanie wizyty w Białym Domu z finałem kampanii wyborczej jest elementem tej kampanii. Zdają sobie z tego sprawę doskonale sztabowcy, urzędnicy prezydenta Andrzeja Dudy i zdaje sobie sprawę druga strona. Bosak zaznaczył, że nie chciałby, aby okazało, że dojdzie do płacenia zawyżonych cen w kontraktach zbrojeniowych, zamówień z wolnej ręki bez offsetu, kupowania uzbrojenia bez transferu do Polski, dopłacania do amerykańskich wojsk.
Kandydat zaznaczył, że jako zwierzchnik sił zbrojnych, jeśli miałby wybierać czy wydać pieniądze na wojska amerykańskie czy polskie, to oczywiście wolałby doposażyć wojsko polskie niż utrzymywać wojsko obce w naszym kraju.
W środę popołudniu Krzysztof Bosak odwiedził także Toruń, gdzie oficjalnie zakończył swoją kampanię.
Rozmowa Marcina Kupczyka z Krzysztofem Bosakiem
Zobacz także
Arkadiusz Fajok: Przede wszystkim mamy działać, a nie dokonywać wojenek [Rozmowa dnia]
2024-02-08, 09:55Bezpłatna komunikacja miejska - tego pomysłu bronił Arkadiusz Fajok, niezależny kandydat na prezydenta Inowrocławia, który był gościem „Rozmowy dnia” Polskiego Radia PiK. Czytaj dalej »
Paweł Gulewski będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Torunia
2024-02-07, 21:07Paweł Gulewski, do niedawna zastępca prezydenta Michała Zaleskiego, będzie startował z ramienia KO w wyborach na prezydenta Torunia - dowiedziało się Polskie Radio PiK. Decyzję zatwierdził toruński zarząd Platformy Obywatelskie… Czytaj dalej »
We Włocławku nie będzie wspólnej listy KO i Lewicy. „Do tanga trzeba dwojga”
2024-02-07, 18:57W Bydgoszczy Lewica i Koalicja Obywatelska rozmawiają o wspólnej liście w wyborach samorządowych, natomiast we Włocławku, gdzie miastem rządzi właśnie taka koalicja, o wspólnej liście nie ma mowy. Przeciwnie, miedzy obydwoma ugrupowaniami… Czytaj dalej »
Edukacja, kultura, sport we Włocławku. Działacze KO podsumowują kadencję
2024-02-07, 17:10Modernizacja biblioteki, budowa Skarbca Fajansu, wskrzeszenie szkolnego związku sportowego, remonty szkół i doposażanie pracowni - to włocławscy radni i działacze Koalicji Obywatelskiej wymieniają jako swoje sukcesy. Na konferencjach… Czytaj dalej »
Jan Szopiński: Bydgoska Lewica na jednej liście wyborczej z Platformą Obywatelską
2024-02-07, 09:55W Bydgoszczy Lewica prawdopodobnie pójdzie do wyborów samorządowych w koalicji z Platformą Obywatelską. Potwierdził to w Rozmowie dnia Polskiego Radia PiK Jan Szopiński — polityk tej formacji. Czytaj dalej »
Ewa Koman i Arkadiusz Fajok rozpoczęli w Inowrocławiu kampanię prezydencką
2024-02-06, 20:20- Trzeba wznowić działalność osiedlowych klubów - powiedział na konferencji prasowej kandydat na prezydenta Inowrocławia Arkadiusz Fajok. Kampanię wyborczą rozpoczęło także Porozumienie Samorządowe dla Inowrocławia i kandydatka… Czytaj dalej »
Łukasz Schreiber kandydatem PiS na prezydenta Bydgoszczy. „Piękna kampania o pięknym mieście”
2024-02-03, 15:50- Jestem przekonany, że potrzebna jest zmiana i potrzebna jest poważna debata o Bydgoszczy. I to przekonanie podziela wielu mieszkańców - mówi Polskiemu Radiu PiK poseł Łukasz Schreiber. Polityk Prawa i Sprawiedliwości ogłosił w… Czytaj dalej »
Nieoficjalnie: Łukasz Schreiber kandydatem PiS na prezydenta Bydgoszczy
2024-02-02, 11:08Poseł Łukasz Schreiber będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na stanowisko prezydenta Bydgoszczy - dowiedziało się Polskie Radio PiK. W sobotę (3 lutego) jego kandydaturę ma oficjalnie zatwierdzić Komitet Polityczny partii. Czytaj dalej »
Joanna Czerska-Thomas: Mieszkańcom Bydgoszczy brakuje planu rozwoju miasta [Rozmowa dnia]
2024-02-02, 09:36Bieżące informacje i plan rozwoju, to elementy potrzebne dla takiego miasta, jak Bydgoszcz - wskazała wiceprzewodnicząca Rady Miasta Joanna Czerska-Thomas w dzisiejszej „Rozmowie dnia” Polskiego Radia PiK. Podkreśliła, czego brakuje… Czytaj dalej »
Lewica poprze kandydata KO na prezydenta Bydgoszczy? „Prawdopodobnie tak będzie”
2024-02-01, 18:11- Trwa dyskusja nad kształtem list. Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu odkryjemy wszystkie karty - tak o udziale Nowej Lewicy w nadchodzących wyborach samorządowych mówi Polskiemu Radiu PiK Piotr Hemmerling, współprzewodniczący Kujawsko-Pomorskiej… Czytaj dalej »