Mieszkańcy Aleksandrowa Kujawskiego wybierają burmistrza
Sześciu kandydatów mają do wyboru mieszkańcy Aleksandrowa Kujawskiego w niedzielnych przedterminowych wyborach na burmistrza. Epidemia koronawirusa wymusza szczególne środki ostrożności, gdyż głosowanie odbywa się w tradycyjnej formie.
Niedzielne głosowanie rozpoczęło się o godzinie 7.00 a zakończy o 21.00. Odbywa się w ośmiu lokalach wyborczych.
Wybory zostały zarządzone w związku ze śmiercią 17 stycznia dotychczasowego burmistrza Andrzeja Cieśli, który tę funkcję pełnił od 2006 r. Komisarz wyborczy we Włocławku 30 stycznia wydał postanowienie o wygaśnięciu mandatu burmistrza.
Premier pierwotnie w rozporządzeniu z 12 lutego zarządził wybory burmistrza Aleksandrowa Kujawskiego na 5 kwietnia. Jednak w rozporządzeniu z 30 marca zmienił termin na 19 kwietnia, a w rozporządzeniu z 17 kwietnia — przesunął wybory o kolejny tydzień.
Jednym z kandydatów na burmistrza jest obecnie pełniąca obowiązku burmistrza 51-letnia Edyta Jaszczak, która startuje z KWW Edyta Jaszczak dla Zjednoczonej Prawicy i jest popierana przez PiS. Jej kontrkandydatami są 35-letni Piotr Gajewski (KWW Razem dla Aleksandrowa Kujawskiego), 40-letni Bogusław Golus (KWW Sprawiedliwy Aleksandrów), członek PSL 43-letni Arkadiusz Gralak (KWW Arkadiusza Gralaka), 25-letni Robert Jętczak (KWW Młodzi dla Miasta) i 59-letni Bogdan Wypij (KWW Niezależni Aleksandrów Kujawski).
Poprzedni burmistrz Andrzej Cieśla zajmował to stanowisko od 2006 roku. Wcześniej był radnym miejskim i powiatowym. Z wykształcenia był historykiem, autorem m.in. monografii o Aleksandrowie Kujawskim. Zmarł w styczniu.
Z uwagi na epidemię koronawirusa wybory w Aleksandrowie Kujawskim odbywają się z zachowaniem szczególnych środków ostrożności.
- Wydaliśmy zalecenia dotyczące środków ostrożności przy przeprowadzaniu głosowania. Przed przystąpieniem do pracy komisji wyborczej, jej przewodniczący będzie prowadził wywiad, czy członkowie w ostatnich dwóch tygodniach mieli kontakt z osobą zarażoną. Członkowie komisji będą siedzieli oddaleni od siebie, będą mieli założone rękawiczki i maseczki ochronne. Osoba, która będzie dysponowała spisem wyborczym i wydawała karty, będzie miała maseczkę i osłonę, a przed sobą szybę - powiedział dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego we Włocławku Jacek Kraszewski.
Jeżeli będzie sprzyjająca pogoda, wyborcy będą stali przed budynkiem i czekali na wezwanie wejścia do środka w dwumetrowych odległościach.
Zobacz także
Bydgoska debata na temat upadku "Zachemu"
2014-11-12, 19:06Siedmiu kandydatów na urząd prezydenta Bydgoszczy uczestniczyło w debacie na temat przyczyn upadku 'Zachemu'. Spotkanie dotyczyło także strategii miasta wobec obszaru byłych Zakładów Chemicznych. Czytaj dalej »
Konferencja przedwyborcza Metropolii Bydgoskiej
2014-11-12, 17:41W trakcie kolejnej przedwyborczej konferencji prasowej przedstawiciele Metropolii Bydgoskiej poruszali kwestię przywrócenia świetności terenom nad Starym Kanałem Bydgoskim. Czytaj dalej »
Bydgoska konferencja prasowa SLD-Lewica Razem
2014-11-12, 17:17Komitet wyborczy SLD-Lewica Razem zorganizował w Bydgoszczy przedwyborczą konferencję prasową, w trakcie której pojawiło się wiele gorzkich słów pod adresem obecnych władz miasta. Czytaj dalej »
Michał Zaleski i toruńskie inwestycje na kolejne lata
2014-11-12, 16:30Rozbudowa układu komunikacyjnego Torunia, tworzenie kolejnych mieszkań komunalnych oraz modernizacja basenu przy ul. Bażyńskich - to przykłady zaplanowanych na kolejne lata inwestycji, które zapowiedział ubiegający się o czwartą… Czytaj dalej »
Pomysły PO dla mieszkańców Torunia
2014-11-12, 14:05Mniej dużych zadań np. w zakresie infrastruktury, a więcej nastawienia na komfort życia mieszkańców. To główne założenia zaprezentowanego przez Platformę Obywatelską 'Programu Miejskiego', jaki partia przygotowała dla Torunia… Czytaj dalej »
PiS podsumowuje kampanię do sejmiku województwa
2014-11-12, 13:05Słuchać Polaków - zmieniać Polskę to hasło konferencji, która odbyła się w biurze poselskim bydgoskiego posła PiS - Tomasza Latosa. Czytaj dalej »
Konstanty Dombrowicz o sporcie i rekreacji
2014-11-12, 12:09Po raz kolejny Konstanty Dombrowicz spotkał się z dziennikarzami, by poinformować o swoich planach. Czytaj dalej »
Czas Mieszkańców chce zmienić Urząd Miasta w Toruniu
2014-11-12, 11:56Struktura toruńskiego Urzędu Miasta jest skostniała, trzeba to zmienić - uważa Czas Mieszkańców. Czytaj dalej »
W Grudziądzu kolejny proces w trybie wyborczym?
2014-11-12, 11:00Grudziądzka kampania prezydencka nabiera tempa. Szykuje się kolejny pozew do sądu w trybie wyborczym przeciwko Januszowi Dzięciołowi. Czytaj dalej »
Kandydaci lewicy o stadionie bydgoskiej Polonii
2014-11-10, 20:51Kandydaci Koalicyjnego Komitetu Wyborczego SLD - Lewica Razem do bydgoskiej rady miasta obiecują, że jeśli zdobędą zaufanie wyborców zrobią wszystko, by miasto znalazło pieniądze na modernizację stadionu żużlowego przy ul. Sportowej… Czytaj dalej »