Wsparcie dla niepełnosprawnych i seniorów. Pomysły senatora i byłej posłanki
Senator Andrzej Kobiak chce aktywizacji zawodowej niepełnosprawnych. Była posłanka Iwona Kozłowska – lepszej opieki państwa nad seniorami. Politycy zorganizowali dzisiaj wspólną konferencję prasową.
Podczas spotkania z dziennikarzami przedstawili problemy nękające te dwie grupy społeczne oraz pomysły - jak je rozwiązać. - W zatrudnieniu niepełnosprawnych daleko nam do średniej Unii Europejskiej - mówi senator PO Andrzej Kobiak. – W Polsce zatrudniamy tylko dwadzieścia-kilka procent niepełnosprawnych, w UE – około 50 proc. Widać, jak olbrzymi dystans dzieli nas do uzyskania przyzwoitej europejskiej średniej. Różnica to około milion osób – dodaje.
Zdaniem senatora, zatrudnianie osób niepełnosprawnych nie opłaca się obecnie pracodawcom, ponieważ podatki są wyższe, niż dopłaty państwa. Ostatnia regulacja prawna jest jednak sprzed sześciu lat, kiedy to obydwie kwestie zrównano. - Teraz sytuacja jest inna - dodaje senator. – Wsparcie zostało na poziomie sprzed 6 lat, a pensje i podatki wzrosły. Państwo zarabia na każdym niepełnosprawnym około tysiąca złotych. Mój pomysł jest taki, by nie czekając na zmiany w ustawie, wprowadzić zasadę: co osoba wypracuje, co zarobi, to otrzymuje i nie musi płacić od tego podatku, ale państwo nie wspiera tego zatrudnienia, czyli jest gwarancja neutralności finansowej na stałe.
Z kolei kandydatka na posłankę z list Koalicji Obywatelskiej Iwona Kozłowska uważa, że potrzebne jest bardziej systemowe podejście państwa do opieki nad seniorami. – Najważniejszy jest dostęp do sprzętu rehabilitacyjnego, który dziś jest bardzo utrudniony, przede wszystkim ze względu na koszty – mówi. – Jako dyrektor Domu Pomocy Społecznej wypracowałam pewne działania na rzecz seniorów – m.in. mieszkania chronione dla osób 65+.
Była posłanka chce zastosować lokalne praktyki, by ulepszyć ogólnokrajowy system opieki nad seniorami. Polityk zwróciła również uwagę na brak systemu pomocy dla chorych na alzheimera. Zdaniem Iwony Kozłowskiej wiele działań na rzecz seniorów można zrealizować przy pomocy funduszy unijnych.
Zobacz także
PiS zawiadamia prokuraturę ws. wypowiedzi Donalda Tuska i Jacka Dobrzyńskiego
2025-05-28, 14:22Politycy PiS poinformowali, że składają zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez premiera Donalda Tuska i rzecznika MSWiA Jacka Dobrzyńskiego. Chodzi o ich wypowiedzi w sprawie postępowania sprawdzającego ABW wobec… Czytaj dalej »
Poświadczenia bezpieczeństwa dla Karola Nawrockiego. MSWiA zabiera głos
2025-05-28, 09:51- Były szef ABW Krzysztof Wacławek podjął decyzję o wydaniu Karolowi Nawrockiemu poświadczenia bezpieczeństwa, wiedząc m.in. o negatywnej rekomendacji funkcjonariusza analizującego akta postępowania - podał rzecznik MSWiA Jacek… Czytaj dalej »
Kolegium IPN protestuje w sprawie „oszczerstw" wobec Karola Nawrockiego [oświadczenie]
2025-05-27, 16:25Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej w opublikowanym na swojej stronie internetowej komunikacie wyraziło „stanowczy protest wobec kampanii nienawiści i oszczerstw podjętych w przededniu wyborów przez niektóre środki masowego przekazu… Czytaj dalej »
Ostatnie dni na składanie wniosków o głosowanie poza swoim obwodem
2025-05-27, 10:01Wyborcy, którzy 1 czerwca chcą zagłosować poza swoim obwodem głosowania muszą się pospieszyć. To ostatnie dni, aby zdobyć stosowne zaświadczenie. Dotyczy to osób, którzy nie składały tych wniosków przed I turą wyborów. Czytaj dalej »
Donald Tusk: oczekuję od pana Nawrockiego, że natychmiast zwróci się do sądu w trybie wyborczym [komentarze]
2025-05-26, 20:03Premier Donald Tusk odniósł się na antenie Polsat News do materiału Onetu, donoszącego, że kandydat na prezydenta Karol Nawrocki miał uczestniczyć w sprowadzaniu prostytutek dla gości Grand Hotelu w Sopocie. Nawrocki zapowiedział… Czytaj dalej »
„Rafał Trzaskowski jest antybydgoski”. Politycy Bydgoskiej Prawicy przypominają swoje pytania
2025-05-26, 13:11Działacze obecnej Bydgoskiej Prawicy pięć lat temu zapytali Rafała Trzaskowskiego o sprawy bydgoskie - w tym o przetarg na tramwaje wygrany przez koreańskiego producenta. Dziś przypomnieli o nich na konferencji prasowej. Czytaj dalej »
Finisz kampanii oczami polityków z regionu. „Radiokonferencja” w PR PiK [wideo]
2025-05-26, 11:03Goście „Radiokonferencji” w Polskim Radiu PiK - politycy z regionu - skomentowali przebieg rywalizacji kandydatów na prezydenta i ocenili dobiegającą końca kampanię. Czytaj dalej »
Andrzej Duda: Panowie z PO instrumentalnie potraktowali Sławomira Mentzena
2025-05-26, 10:08- Można powiedzieć, że Radosław Sikorski i Rafał Trzaskowski trochę wykiwali Sławomira Mentzena - tak Andrzej Duda skomentował to, że ci trzej politycy w sobotę wypili razem piwo. Dodał, że usiadłby do rozmów np. z Donaldem Tuskiem… Czytaj dalej »
Rafał Trzaskowski spotkał się z seniorami w Ciechocinku. „Bardzo potrzebujemy was i waszej mądrości”
2025-05-24, 16:52Kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski był w Ciechocinku. Pod słynną fontanną „Grzybek” spotkał się z kuracjuszami kurortu. Zaapelował o udział w wyborach, a przede wszystkim o to, by seniorzy zachęcali do wyborów… Czytaj dalej »
Kandydaci pytali siebie nawzajem. Debata z udziałem Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego
2025-05-23, 23:49Dwaj kandydaci, którzy zmierzą się w drugiej turze wyborów prezydenckich - Karol Nawrocki i Rafał Trzaskowski - wzięli udział w debacie współorganizowanej przez TVP, TVN24 i Polsat News. Formuła nie przewidywała pytań od dziennikarzy… Czytaj dalej »