Wsparcie dla niepełnosprawnych i seniorów. Pomysły senatora i byłej posłanki
Senator Andrzej Kobiak chce aktywizacji zawodowej niepełnosprawnych. Była posłanka Iwona Kozłowska – lepszej opieki państwa nad seniorami. Politycy zorganizowali dzisiaj wspólną konferencję prasową.
Podczas spotkania z dziennikarzami przedstawili problemy nękające te dwie grupy społeczne oraz pomysły - jak je rozwiązać. - W zatrudnieniu niepełnosprawnych daleko nam do średniej Unii Europejskiej - mówi senator PO Andrzej Kobiak. – W Polsce zatrudniamy tylko dwadzieścia-kilka procent niepełnosprawnych, w UE – około 50 proc. Widać, jak olbrzymi dystans dzieli nas do uzyskania przyzwoitej europejskiej średniej. Różnica to około milion osób – dodaje.
Zdaniem senatora, zatrudnianie osób niepełnosprawnych nie opłaca się obecnie pracodawcom, ponieważ podatki są wyższe, niż dopłaty państwa. Ostatnia regulacja prawna jest jednak sprzed sześciu lat, kiedy to obydwie kwestie zrównano. - Teraz sytuacja jest inna - dodaje senator. – Wsparcie zostało na poziomie sprzed 6 lat, a pensje i podatki wzrosły. Państwo zarabia na każdym niepełnosprawnym około tysiąca złotych. Mój pomysł jest taki, by nie czekając na zmiany w ustawie, wprowadzić zasadę: co osoba wypracuje, co zarobi, to otrzymuje i nie musi płacić od tego podatku, ale państwo nie wspiera tego zatrudnienia, czyli jest gwarancja neutralności finansowej na stałe.
Z kolei kandydatka na posłankę z list Koalicji Obywatelskiej Iwona Kozłowska uważa, że potrzebne jest bardziej systemowe podejście państwa do opieki nad seniorami. – Najważniejszy jest dostęp do sprzętu rehabilitacyjnego, który dziś jest bardzo utrudniony, przede wszystkim ze względu na koszty – mówi. – Jako dyrektor Domu Pomocy Społecznej wypracowałam pewne działania na rzecz seniorów – m.in. mieszkania chronione dla osób 65+.
Była posłanka chce zastosować lokalne praktyki, by ulepszyć ogólnokrajowy system opieki nad seniorami. Polityk zwróciła również uwagę na brak systemu pomocy dla chorych na alzheimera. Zdaniem Iwony Kozłowskiej wiele działań na rzecz seniorów można zrealizować przy pomocy funduszy unijnych.
Zobacz także
Przygotowania przedwyborcze w ostatniej fazie
2015-05-09, 13:17To już ostatnie godziny przed wyborami. Jutro pójdziemy do urn i wybierzemy prezydenta. Dla obwodowych komisji wyborczych to czas wytężonej pracy. Czytaj dalej »
Wybory - jak oddać swój głos?
2015-05-09, 11:12Już jutro - 10 maja Polacy będą wybierać prezydenta. O najwyższy urząd w państwie ubiega się 11 kandydatów. Lokale wyborcze otwarte od godz. 7.00 do 21.00. Aby nasz głos był ważny, wybieramy tylko jednego kandydata. Czytaj dalej »
Wkrótce wybory prezydenckie
2015-05-08, 12:12To już ostatnie godziny na przekonanie do siebie wyborców. Dziś o północy kończy się kampania i rozpoczyna cisza wyborcza. Czytaj dalej »
Podsumowanie kampanii Andrzeja Dudy - konwencja PiS w Bydgoszczy
2015-05-07, 13:15Kujawsko-pomorski PiS podsumował w Bydgoszczy kampanię Andrzeja Dudy, kandydata na Prezydenta RP. W konwencji uczestniczyli m.in. parlamentarzyści z regionu. Czytaj dalej »
W Unisławiu znów wybiorą radnego
2015-05-06, 12:19Jest zarządzenie wojewody - znamy datę ponownego głosowania w wyborach samorządowych w Unisławiu. To finał protestu wyborczego i wyroku sądu. Mieszkańcy części Unisławia wybiorą jednego radnego. Czytaj dalej »
Leszek Miller w Bydgoszczy
2015-05-04, 18:59Głos oddany Magdalenę Ogórek to głos oddany na SLD - mówił w Bydgoszczy Leszek Miller. Szef Sojuszu przybył na Kujawy i Pomorze w związku z kampanią przed wyborami prezydenckimi. Czytaj dalej »
Młodzi socjaldemokraci i SLD murem za Ogórek
2015-05-04, 13:04Kujawsko-pomorski SLD i młodzi socjaldemokraci popierają kandydaturę Magdaleny Ogórek w wyborach na Prezydenta RP. Czytaj dalej »
Posłowie PiS o liście Andrzeja Dudy do Polaków
2015-05-04, 11:22'Będę prezydentem dialogu (...) Wraz z żoną będziemy parą prezydencką, z której będziecie mogli być dumni (...) Uczynię wszystko, by być prezydentem całego narodu...' - pisze w liście do Polaków Andrzej Duda. Przesłanie kandydata… Czytaj dalej »
Głosowanie korespondencyjne w wyborach prezydenckich
2015-04-27, 13:09W Bydgoszczy - blisko 80 osób, w Toruniu - 25, we Włocławku - 9, a w Koronowie - nikt. Mowa o osobach, które zgłosiły do tej pory w tych urzędach zamiar głosowania korespondencyjnego w najbliższych wyborach prezydenckich Czytaj dalej »
PO podsumowuje 5 lat rządów prezydenta Komorowskiego
2015-04-20, 12:43Tomasz Szymański poseł Platformy Obywatelskiej na specjalnej konferencji poinformował o sukcesach obecnego prezydenta Bronisława Komorowskiego i jego związkach z Grudziądzem. Czytaj dalej »