PiS wygrało wybory do Sejmu w okręgu toruńsko-włocławskim
PiS wygrało wybory w okręgu toruńsko-włocławskim (nr 5), zdobywając poparcie jednej trzeciej wyborców. Drugie miejsce zajęła PO, która uzyskała wynik gorszy o prawie 8 punktów procentowych.
Według protokołu wyników głosowania ogłoszonego przez OKW w Toruniu kandydatów PiS poparło 121 703 wyborców (33,57 proc.). Na PO głosowało 93 432 proc. osób (25,77 proc.)
Na trzecim miejscu znalazła się Zjednoczona Lewica (SLD+TR+PPS+UP+Zieloni) - 39 003 głosów (10,76 proc.), na trzecim uplasował się komitet Kukiz'15 - 30 159 głosów (8,32 proc.). Piąte miejsce przypadło PSL - 24 476 (6,75 proc.), szóste Nowoczesna Ryszarda Petru - 23 563 głosów (6,5 proc.)
Dalsze miejsca zajęły następujące komitety - KORWiN - 14 134 głosy (3,9 proc.); Partia Razem - 13 227 głosów (3,65 proc.), Zbigniewa Stonogi - 2 041 głosów (0,56 proc.), Samoobrona 772 głosy (0,21 proc.).
Najlepszy wynik w okręgu uzyskał dotychczasowy wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich (Zjednoczona Lewica) - 25 365 głosów, za którym znaleźli się lider PO w regionie, poseł Tomasz Lenz - 21 323 głosów i lider PiS w okręgu toruńsko-włocławskim Jan Ardanowski - 18 366 głosów.
Czwarty wynik na liście PiS uzyskał Łukasz Zbonikowski (bezpartyjny) - 8 949 głosów. Zbonikowski do niedawna był lidem PiS w regionie, ale po artykułach w prasie na jego temat władze PiS zawiesiły go w prawach członka partii i cofnęły mu rekomendację na start w wyborach. W reakcji na to poseł wystąpił z PiS, ale nie zrezygnował z ubiegania się o mandat.
Zaledwie 252 osoby oddały głos na szefa w skali kraju partii Samoobrona i Związku Zawodowego Rolnictwa Samoobrona Lecha Kuropatwińskiego.
Frekwencja w okręgu toruńsko-włocławskim wyniosła 44,91 proc.
W okręgu do podziału jest 13 mandatów poselskich.
Przed czterema laty w tym okręgu zwyciężyła PO - 40 proc., przed PiS - 25,89 proc., Ruchem Palikota - 10.73 proc., SLD - 10,02 proc. i PSL - 9,51 proc. (PAP)
Zobacz także
Kosiniak-Kamysz w Toruniu: Samorządy powinny decydować, na co poświęcać środki
2024-01-21, 13:50- Jesteśmy gotowi do startu w wyborach. Chcemy wygrać w powiatach, gminach i przede wszystkim do sejmików wojewódzkich - powiedział w Toruniu wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Jak mówił, będzie to lepszy rok dla samorządó… Czytaj dalej »
Zarząd Powiatowy PO zdecydował. Wojciech Piniewski kandydatem na prezydenta Inowrocławia
2024-01-20, 17:25Pełniący obowiązki prezydenta Inowrocławia Wojciech Piniewski, jednogłośną decyzją inowrocławskiego Zarządu Powiatowego Platformy Obywatelskiej, został kandydatem na prezydenta miasta - poinformował szef struktur powiatowych partii… Czytaj dalej »
„Nie róbmy polityki – róbmy miasto”. Ewa Koman kandydatką na prezydenta Inowrocławia
2024-01-19, 20:26Ewa Koman powalczy w nadchodzących wyborach samorządowych o fotel prezydenta Inowrocławia. Popiera ją Porozumienie Samorządowe tworzone przez część miejskich radnych i przewodniczącego Rady Miejskiej Inowrocławia Tomasza Marci… Czytaj dalej »
Dwóch kandydatów na stanowisko rektora UMK. Andrzej Sokala nie ubiega się o kolejną kadencję
2024-01-19, 16:31Dwie osoby będą walczyć o fotel rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w kadencji 2024-2028. To prof. dr hab. Andrzej Tretyn z Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych oraz prof. dr hab. Wojciech Wysota z Wydziału Nauk… Czytaj dalej »
Prezydent Włocławka Marek Wojtkowski ogłosił, że będzie walczył o reelekcję
2024-01-16, 20:32Prezydent Włocławka Marek Wojtkowski z Platformy Obywatelskiej wystartuje w kwietniowych wyborach samorządowych. Będzie ubiegał się o trzecią z kolei kadencję szefa włocławskiego ratusza. Czytaj dalej »
USA: Donald Trump zwycięzcą republikańskich prawyborów w Iowa [wideo]
2024-01-16, 12:26Były prezydent Donald Trump zdecydowanie wygrał poniedziałkowe inauguracyjne prawybory republikańskie w stanie Iowa, zdobywając 52 proc. głosów - wynika z ogłoszonych rezultatów po podliczeniu niemal wszystkich głosów. Czytaj dalej »
Premier Tusk: Wybory samorządowe odbędą się 7 i 21 kwietnia [wideo]
2024-01-15, 14:43Datę wyborów samorządowych ogłosił w poniedziałek premier Donald Tusk. - Mam nadzieję, że kwiecień będzie dobrym miesiącem dla polskiej samorządności - dodał szef rządu. Czytaj dalej »
Tajwan: Sobotnie wybory to jedno z najważniejszych wydarzeń geopolitycznych w roku [wideo]
2024-01-12, 20:45W sobotnim głosowaniu mieszkańcy wyspy zdecydują, czy zacieśnią więzy z komunistycznymi Chinami, które pod rządami Xi Jinpinga nie wykluczają inwazji na Tajwan, czy też wzmocnią swoją autonomię i demokrację. Czytaj dalej »
Sąd Najwyższy stwierdził ważność wyborów parlamentarnych z 15 października
2024-01-11, 14:10„Wybory do Sejmu i Senatu z 15 października 2023 r. są ważne' - głosi podjęta w czwartek (11 stycznia) uchwała całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Czytaj dalej »
Prof. Artur Laska będzie kandydować na rektora UKW. Publikuje swój spot wyborczy [wideo]
2024-01-09, 11:12„Razem dla Uniwersytetu” to hasło kampanii prof. Laski, dziekana Wydziału Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Poniżej oświadczenie kandydata. To już trzecia osoba z uniwersyteckiego grona, która zapowiada… Czytaj dalej »