PiS wygrało wybory do Sejmu w okręgu toruńsko-włocławskim
PiS wygrało wybory w okręgu toruńsko-włocławskim (nr 5), zdobywając poparcie jednej trzeciej wyborców. Drugie miejsce zajęła PO, która uzyskała wynik gorszy o prawie 8 punktów procentowych.
Według protokołu wyników głosowania ogłoszonego przez OKW w Toruniu kandydatów PiS poparło 121 703 wyborców (33,57 proc.). Na PO głosowało 93 432 proc. osób (25,77 proc.)
Na trzecim miejscu znalazła się Zjednoczona Lewica (SLD+TR+PPS+UP+Zieloni) - 39 003 głosów (10,76 proc.), na trzecim uplasował się komitet Kukiz'15 - 30 159 głosów (8,32 proc.). Piąte miejsce przypadło PSL - 24 476 (6,75 proc.), szóste Nowoczesna Ryszarda Petru - 23 563 głosów (6,5 proc.)
Dalsze miejsca zajęły następujące komitety - KORWiN - 14 134 głosy (3,9 proc.); Partia Razem - 13 227 głosów (3,65 proc.), Zbigniewa Stonogi - 2 041 głosów (0,56 proc.), Samoobrona 772 głosy (0,21 proc.).
Najlepszy wynik w okręgu uzyskał dotychczasowy wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich (Zjednoczona Lewica) - 25 365 głosów, za którym znaleźli się lider PO w regionie, poseł Tomasz Lenz - 21 323 głosów i lider PiS w okręgu toruńsko-włocławskim Jan Ardanowski - 18 366 głosów.
Czwarty wynik na liście PiS uzyskał Łukasz Zbonikowski (bezpartyjny) - 8 949 głosów. Zbonikowski do niedawna był lidem PiS w regionie, ale po artykułach w prasie na jego temat władze PiS zawiesiły go w prawach członka partii i cofnęły mu rekomendację na start w wyborach. W reakcji na to poseł wystąpił z PiS, ale nie zrezygnował z ubiegania się o mandat.
Zaledwie 252 osoby oddały głos na szefa w skali kraju partii Samoobrona i Związku Zawodowego Rolnictwa Samoobrona Lecha Kuropatwińskiego.
Frekwencja w okręgu toruńsko-włocławskim wyniosła 44,91 proc.
W okręgu do podziału jest 13 mandatów poselskich.
Przed czterema laty w tym okręgu zwyciężyła PO - 40 proc., przed PiS - 25,89 proc., Ruchem Palikota - 10.73 proc., SLD - 10,02 proc. i PSL - 9,51 proc. (PAP)
Zobacz także
Andrzej Kobiak i Jan Rulewski wsparli Zbigniewa Ostrowskiego
2018-10-18, 23:45Senatorskie wsparcie dla wicemarszałka województwa. Senatorowie: Jan Rulewski i Andrzej Kobiak poparli Zbigniewa Ostrowskiego. Czytaj dalej »
Paulina Wenderlich o budowie Trasy Uniwersyteckiej i Młynach Rothera
2018-10-18, 23:00Paulina Wenderlich apeluje do prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego o dokończenie Trasy Uniwersyteckiej. Kandydatka PiS do sejmiku województwa twierdzi, że to prezydent nie potrafi przyznać się do błędu. Czytaj dalej »
Radny Wojciech Klabun o rozwiązaniach drogowych w Toruniu
2018-10-18, 22:45Nowe rozwiązania drogowe na lewobrzeżu zaprezentował Wojciech Klabun, toruński radny Prawa i Sprawiedliwości, walczący o mandat w nowej kadencji rady miasta. Czytaj dalej »
Marcin Sypniewski o porozumieniu ponad podziałami
2018-10-18, 20:30Dość partyjnych kłótni, przez które Bydgoszcz traci na znaczeniu - mówi Marcin Sypniewski. Kandydat Czasu Bydgoszczy na prezydenta miasta uważa, że tylko działanie ponad podziałami jest w stanie zapewnić Bydgoszczy dynamiczny rozwój… Czytaj dalej »
Krzysztof Piesak o wspieraniu niepełnosprawnych
2018-10-18, 20:00Chce jeszcze aktywniej działać na rzecz osób niepełnosprawnych - Mirosław Piesak, kandydat PiS do bydgoskiej Rady Miasta przedstawił dziś założenia, na których chce się skupić jeśli zostanie radnym. Czytaj dalej »
Michał Krzemkowski o niesprawiedliwym podziale unijnych pieniędzy
2018-10-18, 19:45Ubiegający się o ponowny wybór do sejmiku województwa Michał Krzemkowski z PiS zarzuca władzom regionu brak zrównoważenia w podziale unijnych pieniędzy. Czytaj dalej »
Tomasz Latos o czynszach Administracji Domów Miejskich w Bydgoszczy
2018-10-18, 19:00Obniżenie czynszów za mieszkania komunalne ADM w Bydgoszczy obiecuje Tomasz Latos - jeśli zostanie prezydentem. Kandydat Zjednoczonej Prawicy zarzuca obecnemu włodarzowi, że w trakcie całej kadencji podniósł czynsze o ponad 100%. Czytaj dalej »
Krzysztof Czabański poparł kandydatów do Rady Miasta Torunia i sejmiku
2018-10-18, 17:15Podczas konferencji przed Urzędem Marszałkowskim przewodniczący Rady Mediów Narodowych poparł kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do Rady Miasta i sejmiku województwa. Czytaj dalej »
Koalicja Obywatelska w Grudziądzu podsumowała kampanię wyborczą
2018-10-18, 15:32Kandydaci na radnych Koalicji Obywatelskiej w Grudziądzu podsumowali dzisiaj kampanię wyborczą prowadzoną w mieście. Podziękował im poseł Platformy Tomasz Szymański. Czytaj dalej »
Posłowie Stasiński i Olszewski: poseł Latos powinien wytłumaczyć się bydgoszczanom
2018-10-18, 13:15Bydgoscy posłowie Platformy Obywatelskiej Michał Stasiński i Paweł Olszewski uważają, że poseł Tomasz Latos powinien wytłumaczyć się mieszkańcom Bydgoszczy z tego co napisał o nim 'Fakt' oraz interweniować w sprawie zanieczyszczeń… Czytaj dalej »