4 czerwca 1989 upadł w Polsce komunizm. Jaki jest nasz kraj 36 lat później? [Rozmowa Dnia]
– Niesamowity skok gospodarczy to jest największy sukces Polski w ostatnich 36 latach po upadku komunizmu – mówił w „Rozmowie Dnia” profesor Wojciech Peszyński z Katedry Filozofii i Teorii Polityki UMK w Toruniu.
Mija 36 lat od częściowo wolnych wyborów parlamentarnych, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku. Tego dnia skończył się komunizm, Polacy dokonali symbolicznego aktu wyboru demokracji. Co nam się przez te 36 lat udało, a co nie wyszło?
– To, co nam się udało, to, co jest niewątpliwie naszym ogromnym sukcesem, to niesamowity skok gospodarczy, niesamowity skok ekonomiczny. Mój ojciec w roku 1989 jako radca prawny nie zarabiał nawet stu dolarów. Przeciętna pensja w Polsce brutto dzisiaj to, jeśli się nie mylę, dwa tys. dolarów. Ludzi stać niewątpliwie na więcej, latają po całym świecie, ładnie mieszkają – chyba się nikomu to nie śniło 36 lat temu i to jest niewątpliwie sukces – wskazał profesor Peszyński.
– To, czego nam się nie udało, to zbudować solidnego kapitału społecznego, tak, żeby ludzie nie sprowadzali polityki do rolek z TikToka, 30 sekund, tylko żeby wiedzieli, że to jest znacznie bardziej skomplikowany proces – mówił.
Jeśli chodzi o polityczny krajobraz, prof. Peszyński ocenił, że spolaryzowani byliśmy zawsze, a frekwencja w wyborach pokazuje, że demokracja jest dla Polaków ważna.
Cała rozmowa do odsłuchania poniżej.
Zobacz także
Ostatnio niezrzeszony, wcześniej w Kukiz15 i KP-PSL. Paweł Szramka członkiem klubu KO
2023-08-18, 16:41Paweł Szramka jest nowym członkiem klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej. W ostatnim czasie był posłem niezrzeszonym. Czytaj dalej »
Prawo i Sprawiedliwość prezentuje swoje hasło na wybory. Na co postawili?
2023-08-18, 12:51- Hasło wyborcze Prawa i Sprawiedliwości to „Bezpieczna Przyszłość Polaków' - poinformował w piątek wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Czynimy wszystko, i to skutecznie, by to bezpieczeństwo stale rosło - powiedzi… Czytaj dalej »
Sejm przyjął uchwałę o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego na 15 października
2023-08-17, 18:00Zjednoczona Prawica, Kukiz '15 i Polskie Sprawy zagłosowały „za' i te głosy wystarczyły do wymaganej większości. Referendum odbędzie się w dniu wyborów parlamentarnych. Padną w nim cztery pytania: o wyprzedaż majątku państwowego… Czytaj dalej »
Jest porozumienie liderów partii opozycyjnych w sprawie Paktu Senackiego
2023-08-17, 12:36Zakończyły się prace nad drugą edycją Paktu Senackiego. Najważniejsze jest to, że po długich przygotowaniach doszliśmy do porozumienia, kierując się przede wszystkim optymalizacją wyniku - powiedział w czwartek (17 sierpnia) senator… Czytaj dalej »
Wniosek o przeprowadzenie referendum przyjęty. Teraz prace w Komisji Ustawodawczej
2023-08-17, 12:09Sejm przegłosował w czwartek (17 sierpnia) wniosek rządu o przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego. Nie oznacza to jeszcze zarządzenia referendum. Teraz wniosek rządu trafi do Komisji Ustawodawczej, która przygotuje projekt uchwały… Czytaj dalej »
„Zdradził polską wieś": Michał Kołodziejczak z Agrounii startuje z listy Koalicji Obywatelskiej
2023-08-16, 11:50Michał Kołodziejczak z Agrounii i były Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wystartują w wyborach parlamentarnych wspólnie z KO - poinformował w środę przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. Rzecznik rządu dosadnie… Czytaj dalej »
Wybory do Sejmu: Kidawa-Błońska będzie jedynką KO w okręgu toruńskim?
2023-08-14, 13:54Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska ma zostać jedynką Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Sejmu w okręgu toruńskim. Dwójką na liście ma być poseł z Torunia Arkadiusz Myrcha. Czytaj dalej »
Wicemarszałek Zbigniew Sosnowski „jedynką" Trzeciej Drogi w okręgu toruńskim
2023-08-10, 21:14Były wiceszef MSWiA Zbigniew Sosnowski z Polskiego Stronnictwa Ludowego ma być „jedynką' listy Trzeciej Drogi w wyborach do Sejmu w okręgu toruńskim. Taką informację potwierdził sam zainteresowany, który od 2019 roku jest wicemarszałkiem… Czytaj dalej »
Chcą walczyć o „bliższe ludziom” prawa podatkowe. Konfederacja prezentuje kandydatów
2023-08-10, 14:12Godność człowieka i niskie podatki - na to chcieliby kłaść nacisk w Senacie przedstawiciele Konfederacji. W czwartek (10 sierpnia) w Bydgoszczy ugrupowanie przedstawiło dwóch swoich kandydatów z naszego regionu. Czytaj dalej »
Przemysław Wipler: Konfederacja nie wejdzie w koalicję ani z PiS-em, ani z PO [Rozmowa dnia]
2023-08-10, 09:34Przemysław Wipler, jedynka Konfederacji w Toruniu, który wywołał niedawno burzę w Internecie zapowiedzią technicznego porozumienia z Koalicją Obywatelską, w „Rozmowie dnia” Polskiego Radia PiK zadeklarował równy dystans do obu… Czytaj dalej »