4 czerwca 1989 upadł w Polsce komunizm. Jaki jest nasz kraj 36 lat później? [Rozmowa Dnia]
– Niesamowity skok gospodarczy to jest największy sukces Polski w ostatnich 36 latach po upadku komunizmu – mówił w „Rozmowie Dnia” profesor Wojciech Peszyński z Katedry Filozofii i Teorii Polityki UMK w Toruniu.
Mija 36 lat od częściowo wolnych wyborów parlamentarnych, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku. Tego dnia skończył się komunizm, Polacy dokonali symbolicznego aktu wyboru demokracji. Co nam się przez te 36 lat udało, a co nie wyszło?
– To, co nam się udało, to, co jest niewątpliwie naszym ogromnym sukcesem, to niesamowity skok gospodarczy, niesamowity skok ekonomiczny. Mój ojciec w roku 1989 jako radca prawny nie zarabiał nawet stu dolarów. Przeciętna pensja w Polsce brutto dzisiaj to, jeśli się nie mylę, dwa tys. dolarów. Ludzi stać niewątpliwie na więcej, latają po całym świecie, ładnie mieszkają – chyba się nikomu to nie śniło 36 lat temu i to jest niewątpliwie sukces – wskazał profesor Peszyński.
– To, czego nam się nie udało, to zbudować solidnego kapitału społecznego, tak, żeby ludzie nie sprowadzali polityki do rolek z TikToka, 30 sekund, tylko żeby wiedzieli, że to jest znacznie bardziej skomplikowany proces – mówił.
Jeśli chodzi o polityczny krajobraz, prof. Peszyński ocenił, że spolaryzowani byliśmy zawsze, a frekwencja w wyborach pokazuje, że demokracja jest dla Polaków ważna.
Cała rozmowa do odsłuchania poniżej.
Zobacz także
Regionalne wybory w KOD
2016-09-11, 14:04Dwoje kandydatów ubiegało się o przywództwo w regionalnych strukturach Komitetu Obrony Demokracji. Czytaj dalej »
27 lat temu doszło do "przełomowych" wyborów parlamentarnych w Polsce
2016-06-04, 12:08Przełomowe wybory we wspomnieniach ich uczestników, w dniu 27. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w powojennej Polsce. Czytaj dalej »
UMK świętuje rocznicę wyborów rektorskich w 1981 roku
2016-04-26, 11:27Uniwersytet świętuje rocznicę demokratycznych wyborów rektorskich w 1981 roku. Czytaj dalej »
Pytania do kandydatów na rektora UKW
2016-03-22, 17:53Jak zachować szerokoprofilowy charakter uczelni? Czy jest szansa na połączenie UKW z UTP? Kiedy pojawią się indeksy elektroniczne? O to kandydatów na rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego pytali przedstawiciele środowiska akade… Czytaj dalej »
Wybory rektora UTP w prima aprilis
2016-03-17, 13:58Wybory rektora UTP odbędą się w prima aprilis. Uczelniana Komisja Wyborcza Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego wyznaczyła nową datę wyborów. Czytaj dalej »
Z posiedzenia Senatu UTP w Bydgoszczy
2016-03-16, 16:12Senat Uniwersytetu Technologiczno Przyrodniczego w Bydgoszczy dyskutował dzisiaj o sposobach rozwiązania sytuacji, która doprowadziła do odwołania poniedziałkowych wyborów rektora uczelni. Czytaj dalej »
Odwołane wybory rektora UTP w Bydgoszczy
2016-03-14, 16:00Zaplanowane na wtorek wybory rektora na UTP w Bydgoszczy odwołane. To skutek konfliktu między radami samorządów studenckich bydgoskiej uczelni. Czytaj dalej »
Kto zostanie rektorem UKW?
2016-03-14, 11:40Uczelnia czeka na kandydatów. Obecny rektor nie kandyduje. Czytaj dalej »
Łukasz Krupa za Łukasza Niedźwieckiego? Powyborcze zmiany w bydgoskim samorządzie?
2015-11-02, 08:02Czy dojdzie do powyborczych roszad w bydgoskim samorządzie? Jak wynika z nieoficjalnych informacji Gazety Pomorskiej może dojść do zmiany na stanowiskach dwóch zastępców prezydenta Bydgoszczy. Czytaj dalej »
Tomasz Szymański podziękował wyborcom
2015-10-27, 13:54Podziękowania dla wyborców, ale i krytyka obecnych struktur Platformy Obywatelskiej. Między innymi o tym mówił dzisiaj na konferencji Tomasz Szymański, który z listy Platformy dostał się do Sejmu. Czytaj dalej »