Bartosz Szymanski: Toruń bardziej potrzebuje małych niż dużych inwestycji [Rozmowa dnia]
Toruń powinien się rozwijać gospodarczo, miasto trzeba oddłużyć i wprowadzić zmiany, które zatrzymają młodych ludzi – mówi Bartosz Szymanski. Kandydat na prezydenta Aktywnych dla Torunia był gościem „Rozmowy dnia” w PR PiK.
Agnieszka Marszał: Mieszkańcy regionu, kiedy myślą o Toruniu, myślą „Michał Zaleski”, a kiedy o Michale Zaleskim – myślą „Toruń”. Tak długo pan Michał Zaleski jest prezydentem Torunia, ale w tych wyborach ma aż siedmioro kontrkandydatów i to jest znak, że jest w Toruniu duża grupa ludzi, która chciałaby zmiany. Dobrze to „czytam”?
Bartosz Szymanski: No tak, chyba najwyższy czas właśnie na zmiany, na te zmiany, które wprowadzą właśnie nową energię i nową jakość w Toruniu.
A dlaczego czas na te zmiany?
Dlatego, że widać, że formuła, którą tworzył Michał Zaleski, już się skończyła. Należy to miasto pchnąć jakby na nowe tory, w nowych kierunkach i wykorzystać potencjał, który jest niewykorzystywany w Toruniu – po prostu.
A ten potencjał do wykorzystania, który teraz wykorzystywany nie jest, to Pana zdaniem co?
To jest to, że jesteśmy fantastycznie położnym miastem w centralnej części północnej Polski, dobrze skomunikowanym z autostradami i innymi drogami szybkiego ruchu, a natomiast tutaj gospodarka u nas, no – nie za dobrze idzie.
To wybrzmiewa nie tylko w Pana propozycjach, ale też w propozycjach innych kandydatów na urząd prezydenta Torunia w tych wyborach, że z tym rozwojem gospodarczym Torunia no, nie jest dobrze, oględnie rzecz ujmując. Myśli Pan, że można by sprawić, żeby Toruń kojarzył się już nie tylko z piękną Starówką, panoramą, piernikami, kulturą, nauką, sztuką, ale także, z inwestycjami, z gospodarką, z prężnie rozwijającym się biznesem?
Oczywiście, szczególnie, że mamy uniwersytet, z którego można skorzystać – no, w niedalekiej Bydgoszczy też przecież to się wszystko jakoś tam rozwija, więc jest odpowiednia baza na to, żeby tutaj ten przemysł czy przedsiębiorców, którzy tworzą nowe technologie, sprowadzić do Torunia.
A jakie gałęzie przemysłu czy obszary gospodarki Pan by w Toruniu widział?
Najlepiej takie, które generują dobre miejsca pracy, czyli związane z nowymi technologiami… No właśnie w tym kierunku chciałbym, żeby tutaj te miejsca pracy powstawały.
To byłby też sposób na to, żeby zatrzymać w Toruniu młodych ludzi?
Oczywiście, no bo mamy teraz taki problem, że Toruń pod względem ludnościowym się kurczy. Co prawda jakby ten obwarzanek wokół Torunia się w tym samym stopniu powiększa, natomiast potrzebujemy młodych ludzi, żeby rozwijać to miasto.
To mnie zaskoczyło jako osobę, która w Toruniu nie mieszka, dlatego, że my o tych problemach z wyludnianiem się miast słyszymy i to jest problem ogólnopolski. My we Włocławku też to mamy, Inowrocław też mówi, że mieszkańców ubywa, że młodzi ludzie do miasta nie wracają, ale Toruń? Toruń to przecież jest miasto młodych ludzi, uniwersytet, który ściąga tam młodych ludzi, a tu się okazuje, że też macie ten problem...
No tak, bo ludzie tutaj przyjeżdżają na studia, po studiach się okazuje, że nie ma pracy. Poza tym miasto, no się negatywnie zmienia, panuje wszechobecna betonoza, więc ludzie uciekają stąd, szukając jakby lepszych warunków do życia nie wiem w Gdańsku w Krakowie we Wrocławiu (...)
Całej „Rozmowy dnia” można wysłuchać poniżej. Inne są dostępne TUTAJhttps://www.radiopik.pl/21,2,rozmowa-dnia
Na Państwa pytania i uwagi czekamy pod adresem mailowym: rozmowadnia@radiopik.pl
Zobacz także
Przedstawiciel Lewicy: - Majątek powinni ujawniać małżonkowie. Nie ich dzieci
2019-09-12, 11:12- Ustawa o jawności majątku rodzin najważniejszych urzędników państwowych powinna być zawężona i nie powinna dotyczyć chociażby dzieci tych osób - stwierdził gość Rozmowy dnia PR PiK, Krzysztof Gawkowski - jedynka na liście… Czytaj dalej »
Lewica w Bydgoszczy: Nasz pakiet zdrowotny uleczy polską służbę zdrowia
2019-09-11, 19:32Leki za 5 złotych, zmniejszenie kolejek do lekarzy specjalistów i zwiększenie nakładów na polską służbę zdrowia - to wszystko deklaruje po wygranych wyborach Lewica. Czytaj dalej »
Kandydaci PiS do Senatu z okręgu toruńsko-włocławskiego łączą siły
2019-09-11, 18:48- Chcemy wspierać turystykę regionu, ochotnicze straże pożarne i modernizację wiejskich świetlic - mówił kandydat PiS z okręgu nr 11, wiceprezydent Torunia Zbigniew Rasielewski. Czytaj dalej »
Wsparcie dla niepełnosprawnych i seniorów. Pomysły senatora i byłej posłanki
2019-09-11, 17:35Senator Andrzej Kobiak chce aktywizacji zawodowej niepełnosprawnych. Była posłanka Iwona Kozłowska - lepszej opieki państwa nad seniorami. Politycy zorganizowali dzisiaj wspólną konferencję prasową. Czytaj dalej »
Konfederacja przedstawia kandydatów do Sejmu z powiatu nakielskiego
2019-09-11, 15:57Z listy Konfederacji z powiatu nakielskiego startuje czterech kandydatów: Luiza Kubacka, Mateusz Stachowiak, Dominik Kalinowski i Małgorzata Łusiak. Czytaj dalej »
Ireneusz Stachowiak: - Nie ma stanowczej reakcji, ani sprostowania ze strony posła
2019-09-11, 11:03Gość porannej Rozmowy Dnia PR PiK podkreślał, że jeśli ujawnione zeznania się potwierdzą, to może znaczyć, że w Inowrocławiu odkryta została nie tylko afera hejterska, ale i finansowanie działalności politycznej z pieniędzy… Czytaj dalej »
Ireneusz Stachowiak pyta posła Brejzę o pieniądze na kampanię wyborczą
2019-09-10, 19:35Ireneusz Stachowiak, kandydat do Sejmu z listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu bydgoskim, domaga się od posła Platformy Obywatelskiej Krzysztofa Brejzy publicznej odpowiedzi czy jego kampania była finansowana z pieniędzy pochodzącymi… Czytaj dalej »
PKW: w wyborach do Sejmu w całym kraju karta jednostronicowa
2019-09-10, 08:41Uchwałę w tej sprawie podjęła w poniedziałek PKW - poinformowała PAP szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak. Czytaj dalej »
Wiceminister Michałek: Gdy PiS wygra wybory, wszyscy będą zarabiać więcej
2019-09-09, 14:16'Hattrick Kaczyńskiego' był głównym tematem konferencji prasowej, zorganizowanej przez Iwonę Michałek w Grudziądzu. Wiceminister edukacji obiecała, że po wygranych wyborach prawie wszyscy będziemy zarabiać więcej. Czytaj dalej »
#HatTrickKaczyńskiego: wyższe płace, emerytury, równe dopłaty dla rolników
2019-09-07, 15:27Wyższe płace, podwójna trzynasta emerytura, równe dopłaty dla rolników - to #HatTrickKaczyńskiego, który został w sobotę zaprezentowany w Lublinie przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Czytaj dalej »