Paweł Olszewski: Trzecia Droga w Bydgoszczy poszła swoją drogą [Rozmowa dnia]
Czy urzędnicy będą mieli zakaz korzystania z Tik-Toka? Czy będziemy mogli głosować w wyborach przez Internet? Jakie są powody tego, że nie wszędzie w naszym regionie powstały koalicje wyborcze KO-Nowa Lewica-Trzecia Droga? O tym rozmawialiśmy z wiceministrem cyfryzacji, bydgoskim posłem Koalicji Obywatelskiej Pawłem Olszewskim, który był gościem „Rozmowy dnia" w Polskim Radiu PiK.
Maciej Wilkowski: Dlaczego w Bydgoszczy nie powstała koalicja KO-Lewica-Trzecia Droga? Taki blok został utworzony na przykład w Grudziądzu.
Paweł Olszewski: Powstała koalicja z Lewicą – przedstawiciele Lewicy są na naszych listach, popierają kandydata na prezydenta, obecnego prezydenta Rafała Bruskiego. Mogę ze zdziwieniem i ubolewaniem powiedzieć, że Trzecia Droga poszła swoją drogą, tym bardziej, że kandydatka na prezydenta, pani Czerska-Thomas jest wiceprzewodniczącą Rady Miasta. Bardzo aktywnie wspierała prezydenta Bruskiego, aktywnie nas wspierała przez ostatnie kadencje, ale widać ambicje są czasami silniejsze, mimo że dotychczasowe wyniki nie potwierdzają tak wysokich ambicji.
Jej pojawienie się w rywalizacji o prezydenturę w Bydgoszczy zmieniło układ sił?
Jak analizuję skład list do Rady Miasta Trzeciej Drogi, wychodzę ze zdumienia – jeśli jest tam z jednej strony asystent posła Brauna, bardzo kontrowersyjnego, prorosyjskiego, a z drugiej strony są przedstawiciele Partii Razem – to nie wiem, w jaki sposób pani radna Czerska-Thomas chce się odnaleźć.
Może jest to po prostu lista dla wszystkich?
To już Czwarta Droga by była.
Podejrzewam, że rozmowy, negocjacje były, żeby wspólną koalicję stworzyć w Bydgoszczy. Co zaważyło o tym, że jej nie ma?
Powiem szczerze, nie jest to do końca pytanie do mnie, tylko bardziej do Trzeciej Drogi, natomiast warunki, które były przez naszych niedoszłych partnerów na lokalnym gruncie stawiane, w mojej ocenie były wygórowane i źle były rozłożone akcenty. Bardziej to były kwestie związane z personaliami, mniej z merytoryką.
Czyli za dużo chcieli, wy im tego dać nie chcieliście.
My woleliśmy rozmawiać o merytorycznych kwestiach, koledzy woleli rozmawiać o personaliach (...).
Całej rozmowy można wysłuchać poniżej. Inne „Rozmowy dnia” są dostępne tutaj.
Na Państwa pytania i uwagi czekamy pod mailowym adresem: rozmowadnia@radiopik.pl.
Zobacz także
Wszyscy radni okręgu w Toruniu podali się do dymisji. Dziesięć osób zrezygnowało z funkcji
2026-07-21, 22:25Członkowie Rady Okręgu Staromiejskie w Toruniu mówią, że to wyraz sprzeciwu. Ich zdaniem nie mają żadnego wpływu na decyzje miasta, dotyczące centrum. Czytaj dalej »
Sprawa komisji wyborczej w Wieńcu wróci na wokandę? Prokurator nie zgadza się z łagodnym wyrokiem
2026-07-14, 21:38Wszystko przemawia za tym, że do sądu wróci głośna sprawa komisji wyborczej z podwłocławskiego Wieńca. Czytaj dalej »
O urząd powalczy trzech kandydatów. Wybory w gminie Raciążek po śmierci wójta
2026-07-03, 15:20Nieco ponad trzy tygodnie pozostały do wcześniejszych wyborów wójta gminy Raciążek w powiecie aleksandrowskim. Powodem jest śmierć poprzedniego włodarza - Piotra Zabłockiego. Czytaj dalej »
Mieszkańcy wybiorą nowego wójta gminy Lniano. Jest data przedterminowych wyborów
2026-06-25, 16:49Znamy datę przedterminowych wyborów wójta gminy Lniano w powiecie świeckim. Mieszkańcy do urn pójdą 23 sierpnia. Czytaj dalej »
Jest wyrok w sprawie członków Obwodowej Komisji Wyborczej numer 4 w Wieńcu pod Włocławkiem
2026-06-18, 12:49Przewodniczący Obwodowej Komisji Wyborczej numer 4 w Wieńcu i jego zastępczyni zostali uznani za winnych. Akt oskarżenia zarzucał im umyślne niedopełnienie obowiązków w trakcie sporządzania protokołu głosowania w drugiej turze… Czytaj dalej »
Mieszkańcy gminy Raciążek wybiorą nowego wójta. 26 lipca pójdą do urn
2026-06-17, 10:0626 lipca odbędą się przedterminowe wybory wójta gminy Raciążek w powiecie aleksandrowskim - poinformowało Rządowe Centrum Legislacji. Przypomnijmy, dotychczasowy włodarz Piotr Zabłocki zmarł w kwietniu w wieku 60 lat. Czytaj dalej »
Pod Włocławkiem źle policzyli głosy podczas zeszłorocznych wyborów prezydenckich. Zakończył się proces członków komisji
2026-06-11, 18:18Przed Sądem Rejonowym we Włocławku zakończył się proces członków Obwodowej Komisji Wyborczej numer cztery w Wieńcu pod Włocławkiem. Akt oskarżenia zarzuca im umyślne niedopełnienie obowiązków w trakcie sporządzania protokołu… Czytaj dalej »
37 lat od pierwszych, częściowo wolnych wyborów. Dr Arkadiusz Kierys: Prędzej czy później rządzący oddaliby władzę [Rozmowa Dnia]
2026-06-05, 08:48To już 37 lat od pierwszych, częściowo wolnych wyborów, które odbyły się w czerwcu 1989 roku. Zdaniem gościa „Rozmowy Dnia” dra Arkadiusza Kierysa, historyka z Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, ówczesna… Czytaj dalej »
Kwiaty pod tablicą i lekcja historii dla młodzieży. Toruń uczcił działaczy „Solidarności”
2026-06-03, 20:52W Toruniu odbyły się uroczystości poświęcone pamięci działaczy „Solidarności”. 4 czerwca przypada 37. rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych. Czytaj dalej »
Zmiana w samorządowym fotelu. Wójt złożył rezygnację w czasie swojej pierwszej kadencji
2026-05-23, 11:00Będą przedterminowe wybory wójta gminy Lniano w powiecie świeckim - dowiedział się reporter Polskiego Radia PiK. Czytaj dalej »