Rocznica wyborów 4 czerwca 1989. Z myślą o przyszłych wyborach
Komitet Obrony Demokracji świętował rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku. Z tej okazji w Toruniu członkowie KOD-u rozdawali mieszkańcom kawałki tortu. W Bydgoszczy członkowie ugrupowań opozycyjnych podpisali porozumienie dotyczące Obywatelskiej Kontroli Wyborów.
4 czerwca 1989 roku, odbyła się pierwsza tura wyborów parlamentarnych na zasadach ustalonych podczas obrad Okrągłego Stołu. Były to pierwsze w powojennej historii Polski częściowo wolne wybory do Sejmu oraz całkowicie wolne do przywróconego Senatu. Spektakularne zwycięstwo odniosła w nich „Solidarność”, kierowana przez Lecha Wałęsę.
- Dziś po 33 latach chcemy uczcić ten dzień okolicznościowym tortem. Te wybory, które się wówczas odbyły stanowią taką pierwszą cegłę wyjętą z muru postaci komunizmu, która w konsekwencji ten mur i komunizm obaliły. Potem wiadomo była Praga, Berlin i upadek muru - powiedział Makary Wiskirski przewodniczący z Zarządu Regionu Komitetu Obrony Demokracji w Kujawsko-Pomorskiem.
Z kolei na Starym Rynku w w Bydgoszczy odbyło się zgromadzenie „Marsz ku demokracji”. W czasie spotkania przedstawiciele KOD, innych ruchów obywatelskich oraz opozycyjnych partii demokratycznych, podpisali deklarację współpracy. Ma to być kolejny krok ku utworzeniu bydgoskiego Komitetu Obywatelskiej Kontroli Wyborów.
- Chcemy jako obywatele zorganizować się, żeby przypilnować władzę i wszystkie instytucje odpowiedzialne za przeprowadzenie wyborów, żeby nasze wybory - najbliższe i wszystkie kolejne - nie zostały zwyczajnie przekręcone i oszukane. W tym celu wczoraj w Senacie wszystkie główne partie opozycyjne i inne organizacje podpisały porozumienie ws. Obywatelskiej Kontroli Wyborów. Dzisiaj spotykamy się tutaj po to, żeby przedstawić tę inicjatywę oraz symbolicznie podpisać się pod tekstem porozumienia - powiedział Roman Godlewski, prowadzący spotkanie.
Porozumienie dotyczy wspólnych działań: naboru oraz koordynacji obsady komisji wyborczych: członków komisji, obserwatorów społecznych i mężów zaufania, obserwacji oraz kontroli przebiegu procesu wyborczego, systemowego raportowania wyników wyborów oraz potencjalnych nieprawidłowości.
Zobacz także
Wieczór wyborczy sympatyków Rafała Trzaskowskiego: Wierzymy w ciemno w wygraną [wideo]
2025-06-01, 23:54Wielka radość zapanowała w niedzielę na wieczorze wyborczym sympatyków Rafała Trzaskowskiego w Bydgoszczy. Początkowy wynik sondażowy exit poll dawał nieznaczne prowadzenie kandydatowi Koalicji Obywatelskiej. Czytaj dalej »
Tomasz Sikorowski z Konfederacji: Bez względu na wynik pamiętajmy, że jesteśmy jednym narodem
2025-06-01, 23:36Przed drugą turą wyborów Karol Nawrocki i Rafał Trzaskowski spotkali się w Toruniu ze Sławomirem Mentzenem, który uzyskał trzeci wynik w pierwszej turze. Miało to pomóc zwolennikom Konfederacji wybrać między kandydatami PiS i Koalicji… Czytaj dalej »
Late poll: Karol Nawrocki - 50,7 proc., Rafał Trzaskowski – 49,3 proc. Po drugiej turze wyborów
2025-06-01, 23:09Karol Nawrocki w drugiej turze wyborów prezydenckich zdobył 50,7 proc. głosów, Rafał Trzaskowski 49,3 proc. - wynika z sondażu late poll wykonanego przez Ipsos dla TVN24, TVP i Polsat News. Wcześniejszy exit poll dawał przewagę Trzaskowskiemu… Czytaj dalej »
Wierzą, że prezydentem zostanie Karol Nawrocki. Wieczór wyborczy PiS w Toruniu [wideo]
2025-06-01, 22:58Toruńscy politycy Prawa i Sprawiedliwości wierzą w końcowy wynik z przewagą na rzecz Karola Nawrockiego. Pierwsze badania sondażowe exit poll wskazują na wygraną Rafała Trzaskowskiego. Czytaj dalej »
Exit poll: Rafał Trzaskowski - 50,3 proc., Karol Nawrocki - 49,7 proc. Po drugiej turze wyborów!
2025-06-01, 21:02Rafał Trzaskowski w drugiej turze wyborów prezydenckich zdobył 50,3 proc. głosów, Karol Nawrocki 49,7 proc. - wynika z sondażu exit poll wykonanego przez Ipsos dla TVN24, TVP i Polsat News. Czytaj dalej »
Toruń przed Bydgoszczą. Najwyższa frekwencja w Warszawie. Kolejne dane od PKW
2025-06-01, 18:56Frekwencja w drugiej turze wyborów prezydenckich wyniosła do godz. 17:00 54,91 procent. Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak powiedział, że to wyższy wynik niż przed dwoma tygodniami. Czytaj dalej »
Wysoka frekwencja i piękne okoliczności przyrody. Tak głosuje uzdrowisko Wieniec-Zdrój
2025-06-01, 18:09Utworzenie komisji wyborczej w sanatorium to był strzał w dziesiątkę - zgodnie twierdzą kuracjusze z uzdrowiska Wieniec-Zdrój w powiecie włocławskim. Czytaj dalej »
Agitowali w Internecie i zrywali plakaty kandydatów. Policja czuwa w wyboczą niedzielę
2025-06-01, 17:17- Do godz. 14 w niedzielę w związku z wyborami prezydenckimi odnotowano 10 przestępstw i 232 wykroczenia - poinformowała Komenda Główna Policji. W jednej z krakowskich komisji wyborczych zasłabł 75-letni mężczyzna, który mimo udzielonej… Czytaj dalej »
Bydgoszcz i Toruń powyżej średniej. PKW podała frekwencję wyborczą w II turze głosowania
2025-06-01, 14:00Państwowa Komisja Wyborcza podała dane dotyczące frekwencji w wyborach prezydenckich do godziny 12:00. Wyniosła ona 24,83 procent. Dwa największe miasta naszego regionu - zanotowały frekwencję wyższą niż średnia. W Toruniu głosować… Czytaj dalej »
Rekordowa liczba Polaków w Niemczech zadeklarowała udział w wyborach prezydenckich
2025-06-01, 13:00Ponad 115 tys. Polaków zarejestrowało się w Niemczech do udziału w II turze wyborów prezydenta RP. W I turze przed dwoma tygodniami zagłosowało blisko 79 tys. wyborców - poinformowała rzeczniczka prasowa ambasady RP w Berlinie Magdalena… Czytaj dalej »