Poniedziałek, 17 maja 2021 r.   Imieniny: Paschalisa, Sławomira, Weroniki
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2021-05-03, 12:14 Michał Jędryka/Redakcja

„Prymas Tysiąclecia i bp Kozal są dla mnie wzorem". Wywiad z nowym biskupem

Nowo mianowany biskup włocławski ks. Krzysztof Wętkowski/fot. BP KEP
Nowo mianowany biskup włocławski ks. Krzysztof Wętkowski/fot. BP KEP
- Jako znak dla siebie uważam, że dzień po tym, jak dowiedziałem się nieoficjalnie, że będę biskupem we Włocławku, Papież ogłosił datę beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego – opowiada nowo mianowany biskup włocławski ks. Krzysztof Wętkowski, który był gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK.
Michał Jędryka: Czy wiadomo już, kiedy Ksiądz obejmie kanonicznie diecezję włocławską?
Bp Krzysztof Wętkowski: Tak, zostało to ustalone. To są dwie różne rzeczy – kanoniczne objęcie diecezji nastąpi w poniedziałek 7 czerwca, natomiast liturgiczne, czyli tzw. ingres do katedry włocławskiej odbędzie się w sobotę 19 czerwca o godz. 11.00.

Włocławek to diecezja obejmująca ziemię kujawską, z wielkimi tradycjami. Były związane z nią dwie postacie – męczennik bp Michał Kozal i Prymas Tysiąclecia - Kardynał Stefan Wyszyński. Czy któraś z tych postaci będzie dla Księdza Biskupa szczególnym wzorem?
- Dziękuję za to pytanie, bo jedna i i druga postać jest dla mnie ważna. Proszę też pamiętać, że jest wymienność między Gnieznem, a Włocławkiem, dlatego że biskup Kozal był kapłanem gnieźnieńskim. Był tu u nas proboszczem, ojcem duchownym w seminarium gnieźnieńskim, rektorem tego seminarium i jako rektor poszedł do Włocławka jako biskup pomocniczy.
Z kolei Prymas Wyszyński formował się w seminarium włocławskim, w tamtej katedrze przyjął święcenia i potem był prymasem Polski, czyli arcybiskupem gnieźnieńskim. To są postaci, które są mi doskonale znane, wiele o nich mówiono.
Biskup Kozal to postać męczennika, ale tu pamięć o nim była żywa. Jako kleryk pamiętam profesorów, którzy znali go osobiście i których wychowywał. To wszystko jest tu przechowywane jako dziedzictwo i pamięć o tym człowieku. Zostały wydane jego nauki do kapłanów, w wielu miejscach bardzo aktualne. Był bardzo gorliwym kapłanem, duszpasterzem, bardzo obowiązkowym - było wiele anegdot związanych z jego pracą jako rektora, wymaganiami, które stawiał.
Z kolei Kardynała Wyszyńskiego pamiętam, bo wtedy byłem chłopakiem, chodziłem do szkoły podstawowej i liceum, byłem ministrantem. Prymasa wielokrotnie widziałem, wielokrotnie go słuchałem, więc wszystko to jest bardzo we mnie żywe. To jest rzeczywiście postać, którą dopiero teraz odkrywamy, zwłaszcza, gdy czytamy wychodzące jego zapiski i to nie tylko w odniesieniu do Kościoła. Był mężem opatrznościowym, prowadził Kościół w trudnych czasach pewną ręką. Teraz jednak w jego zapiskach, które wychodzą, widać też jego odpowiedzialność za ojczyznę. O Polskę bardzo dbał. Dla mnie to nowy rozdział. (…)
Obie postacie są dla mnie bardzo bliskie, od początku, nawet od czasów. seminaryjnych. Na pewno są dla mnie wzorem. Mogę Panu Bogu dziękować za to. Jako znak dla siebie uważam, że dzień po tym, jak dowiedziałem się nieoficjalnie, że będę biskupem we Włocławku, Papież ogłosił datę beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego.

Zrobił Ksiądz już może pierwszą ocenę stanu diecezji – problemów, potrzeb, zalet?

- To są dwie różne rzeczy – oczywiście można coś poczytać, posprawdzać, nawet statystyki, ale nic nie zastąpi wyjazdu i spotkania księży, ludzi na miejscu. Wtedy dopiero jest ogląda właściwy. Na to potrzeba czasu. (...)

Posłuchaj całej Rozmowy Dnia
Wiadomości lokalne

2021-05-16, godz. 18:44 Amazonki chcą pomagać i wspierać, na przeszkodzie stoją obostrzenia Na całkowitą likwidację obostrzeń związanych z pandemią liczą bydgoskie amazonki. » więcej 2021-05-16, godz. 16:32 Problemy z komunikacją: dyspozytorzy - ekipy karetek pogotowia Ogólnopolska awaria systemu komunikowania dyspozytorów pogotowia dotknęła także nasz region. » więcej 2021-05-16, godz. 13:45 Hulajnogi elektryczne na ścieżki rowerowe! Od 20 maja zmieniają się przepisy Zmiany dotyczą dotyczą m.in. prędkości. Maksymalna wynosi 20 km/h. W przypadku braku ścieżki rowerowej hulajnogą będzie można jeździć po jezdni i chodniku, al ... » więcej 2021-05-16, godz. 12:26 Wakacje pod palmą we Włocławku? Dziwne? Ale jak najbardziej możliwe! Na przystani przy ul. Piwnej kilka dni temu posadzono najprawdziwszą palmę - prosto z Hiszpanii. » więcej 2021-05-15, godz. 13:55 Pięknie i kolorowo, czyli kiermasz ogrodniczy w Bydgoszczy 40 wystawców, głównie ogrodników i szkółkarzy z całej Polski, prezentuje rośliny poszukiwane na wiosnę do ogrodów i na działki. Na terenie przy hali Łuczniczk ... » więcej 2021-05-14, godz. 20:15 Trwają poszukiwania sprawcy potrącenia policjanta w Grudziądzu Znane są personalia poszukiwanego - poinformował w piątek wieczorem oficer prasowy grudziądzkiej Komendy Miejskiej Policji podkom. Robert Szablewski. » więcej 2021-05-14, godz. 19:50 Coś dla seniorów w Brodnicy. Powstanie dzienny dom pobytu W piątek 14.05 w Urzędzie Miejskim w Brodnicy odbyło się spotkanie, podczas którego podpisano umowę o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Woje ... » więcej 2021-05-14, godz. 18:43 Czek na rozbudowę budynku straży pożarnej w Gostycynie Minister Łukasz Schreiber z kancelarii premiera odwiedził powiat tucholski, przed południem był w Śliwicach, gdzie oglądał wyremontowany ośrodek kultury. Pote ... » więcej 2021-05-14, godz. 17:39 „Muszkieterowie słowa” czyli spory, dyskusje, przemowy - tym razem online Dwie przeciwne drużyny, różne tezy i rożne tematy światopoglądowe, historyczne czy ekonomiczne. Zespoły z Bydgoszczy, Warszawy, Poznania, Gdańska, Inowrocławi ... » więcej 2021-05-14, godz. 16:43 Piękny wiek! Nestorzy uhonorowani medalem od marszałka województwa [zdjęcia] Nie wie, co to nuda i od kilkunastu lat swobodnie obsługuje komputer oraz telefon komórkowy - Kazimierz Lewalski, mieszkaniec Wąbrzeźna, jest jedną z czterech ... » więcej
1234567