Poniedziałek, 06 lutego 2023 r.   Imieniny: Doroty, Bogdana, Pawła
Polskie Radio PiK » Region
2023-01-24, 21:00 Jolanta Fischer/Redakcja

NIK o mandatach bydgoskiej Straży Miejskiej. Co się nie zgadzało?

Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się m.in. ewidencji mandatów w bydgoskiej Straży Miejskiej. /fot. bydgoszcz.pl/archiwum
Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się m.in. ewidencji mandatów w bydgoskiej Straży Miejskiej. /fot. bydgoszcz.pl/archiwum
- Stwierdzone w czasie kontroli NIK-u nieprawidłowości w ewidencji mandatów, wystawionych przez bydgoską straż miejską to efekt ludzkiej pomyłki - wyjaśnia komendant municypalnych, Jacek Anhalt.
W czasie posiedzenia komisji rewizyjnej Rady Miasta, komendant zapewnił, że błędy w żaden sposób nie dotknęły mieszkańców miasta. Przypomnijmy: chodzi o niespójność faktycznej liczby wystawionych mandatów, z tą, którą strażnicy wprowadzili do systemu. Różnice wynosiły w latach 2019-2021 kolejno: 35,26 i 14:

- Ewidencja, którą przekazujemy potem kolegom z policji, jest prowadzona ręcznie - mówi komendant Anhalt. - Nikomu nie dopisano mandatu. To nie jest tak, że Kowalski dostał dwa mandaty zamiast jednego. To jest czysta czysta ewidencja. Ktoś powinien wpisać 10 mandatów, wpisał ich na przykład 11, albo wpisał 9 i pomylił się. Myśmy tego z systemem, który służy też windykacji, nie weryfikowaliśmy. W tej chwili weryfikujemy to z systemem elektronicznym, więc już nie ma możliwości pomyłki.

Jacek Anhalt odniósł się także do pokontrolnego wniosku, w którym Najwyższa Izba Kontroli poprosiła o rozważenie wprowadzenia obowiązku dokumentowania przez strażników przyczyn wydanych pouczeń.

- NIK w trakcie badania 30 postępowań mandatowych zauważył, że w 17 przypadkach nie było uzasadnienia do pouczenia, a w 13 takie uzasadnienia były i stąd to zalecenie rozważania wprowadzenia obowiązku dokumentowania w notatnikach pouczeń. Ja takie polecenie wydałem. W tej chwili wszystkie pouczenia są już w notatnikach służbowych strażników uzasadnione - wyjaśnia komendant.

Jak podkreślił komendant, Zespół Orzekający NIK-u uznał, że bydgoscy strażnicy nie naruszyli przepisów prawa, ani własnych regulacji wewnętrznych.
mówi Jacek Anhalt, komendant Straży Miejskiej w Bydgoszczy
mówi Jacek Anhalt, komendant Straży Miejskiej w Bydgoszczy

Region

2023-02-05, godz. 22:14 Tragedia w powiecie wąbrzeskim. Nie żyje półroczne dziecko Policja pod nadzorem prokuratora ustala okoliczności śmierci 6-miesięcznego dziecka. Do tragedii doszło w niedzielę (5 lutego) po południu we wsi Wronie… » więcej 2023-02-05, godz. 18:45 Historyczny pomnik i uroczystość. Jubileusz 100-lecia TMMB [wideo, zdjęcia] Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy świętuje 100-lecie istnienia. Z tej okazji przy pomniku Najświętszego Serca Pana Jezusa, przy ul. Seminaryjnej… » więcej 2023-02-05, godz. 17:15 Obory: uroczystość 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego [zdjęcia] W Oborach w powiecie golubsko-dobrzyńskim odbyły się uroczystości z okazji 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Odprawiona została uroczysta msza… » więcej 2023-02-05, godz. 14:15 Budowa mostów nad Brdą: zmiany drogowe chwilowo odwołane![aktualizacja] ZDMiKP zapowiadał od poniedziałku (6 lutego) zmiany w organizacji ruchu przy budowanych mostach nad Brdą, jednak ostatni komunikat drogowców odwołuje wszystkie… » więcej 2023-02-05, godz. 10:30 Tak się zmienia dworzec we Włocławku. Peronu numer 1 i toru już nie ma [zdjęcia] Rozpoczęła się rewitalizacja stacji Włocławek. Rozebrano peron nr 1 wraz z torem. Z nowej, wyższej konstrukcji podróżni łatwiej wsiądą do pociągów… » więcej 2023-02-05, godz. 08:25 Za te słowa politycy Solidarnej Polski potępiają Radosława Sikorskiego: „Wstyd" Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska i Mariusz Kałużny, poseł Solidarnej Polski skrytykowali w Grudziądzu europosła Radosława Sikorskiego za… » więcej 2023-02-05, godz. 07:00 Pod toruńskim kościołem odbywa się zbiórka krwi dla chorego Witusia W niedzielę (5 lutego) w godz. 9-14 przy kościele św. Antoniego w Toruniu będzie można oddać krew oraz zarejestrować się w bazie dawców szpiku kostnego… » więcej 2023-02-04, godz. 19:15 Pogoda dla Kujaw i Pomorza: duży mróz, zachmurzenie, opady śniegu Region znajduje się w zasięgu rozległego wyżu, którego centrum przesunie się znad południowej Skandynawii nad zachodnią Polskę. Pozostaniemy w powietrzu… » więcej 2023-02-04, godz. 16:10 W Światowym Dniu Walki z Rakiem warto zajrzeć do tabeli bezpłatnych badań! 4 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem, w którym możemy wyrazić symbolicznie solidarność z chorymi i pomyśleć, na własny użytek, o profilaktyce… » więcej 2023-02-04, godz. 14:45 Z Barbarki znikają stare, bardzo słabe drzewa. Ich miejsce zajmą młodziki W połowie lutego rozpocznie się wycinka kilkudziesięciu sosen na toruńskiej Barbarce. Drzewa mają ponad 180 lat, ale są słabe i zagrażają bezpieczeństwu… » więcej
1234567