Poza krajem mieszka aż 20 milionów Polaków. Co o nich wiemy? Jak z nimi żyjemy?

2022-11-26, 08:00  Michał Zaręba/Redakcja
II Ogólnopolski Zjazd Badaczy Polonii odbywa się w Collegium Maximum UMK w Toruniu./fot. Michał Zaręba II Ogólnopolski Zjazd Badaczy Polonii odbywa się w Collegium Maximum UMK w Toruniu./fot. Michał Zaręba

II Ogólnopolski Zjazd Badaczy Polonii odbywa się w Collegium Maximum UMK w Toruniu. W spotkaniu uczestniczą naukowcy, przedstawiciele rządu, instytucji muzealnych i archiwalnych. Temat jest bardzo ważny. Warto wiedzieć, że Polonia to jedna z największych diaspor na świecie. Liczy ok. 20 milionów Polaków i osób polskiego pochodzenia.

- 20 milionów, niektórzy twierdzą, że nawet więcej. To jest liczba ogromna, to jest liczba mieszkańców wielu państw na świecie - mówi dr hab. Adam Supruniuk – kierownik Oddziału Archiwum Emigracji i Muzeum Uniwersyteckiego Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu.
- To są ludzie, którzy często mają wyższe wykształcenie, pracują na uczelniach zagranicznych, mają wiedzę na temat tego, w jaki sposób można wpływać na rządy innych państw, czy lobbować. Jeżeli państwo polskie będzie potrafiło mądrze wykorzystać tę wiedzę, tę umiejętność, przede wszystkim dużych siedlisk polskich, być może będzie miało to wpływ także na stosunki innych krajów z nami.

- Partnerstwo polega na tym, że dbamy o siebie wzajemnie: my Polacy z kraju, my Państwo Polskie, o rodaków - mówi Jan Dziedziczak, pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą. - Zawsze powtarzam: polskim patriotą można być wszędzie na świecie. Wychowywanie swoich dzieci, swoich wnuków po polsku, w języku polskim, w miłości do Polski, ze znajomością polskiej historii to jest coś, co wspólnie chcemy zrobić, wykorzystując obecność tak licznych Polaków za granicą, na rzecz naszej wspólnej Polski.

Doktor Łukasz Wolak reprezentuje Pracownię badań nad polską emigracją w Niemczech po 1945 roku w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego.

- Zajmuje się badaniami poświęconymi polskim uchodźcom do powojennych Niemiec. Jest to grupa, exodus właściwie grupy Polaków, którzy z chwilą zakończenia II wojny światowej pozostali na terenach okupowanych Niemiec, przez aliantów wówczas nazwani „dipisami" od angielskiego zwrotu „displaced persons", czyli były to osoby przesiedlone przemieszczone, ale także Polacy, którzy po 1945 roku, z różnych powodów, uciekali z komunistycznej Polski w obawie przed represjami aparatu bezpieczeństwa. Schronienie znajdowali właśnie na terenie zachodnich Niemiec.

Jak podkreśla dr Wolak, ludzie, którzy wyszli z obozów koncentracyjnych, z obozów pracy, mieli taki ogromny głód polskości, że udało im się stworzyć niezliczoną liczbę organizacji.

- Myślę, że spokojnie przekraczającą ponad pół tysiąca. Od pierwszych chwil wyzwolenia, gdy upadła Rzesza, te osoby skupiały się w organizacjach, tworzyły samorządy, tworzyły samopomoc, poradnictwo zawodowe. Włączały się w akcję pomocy nie tylko swoim rodakom, ale także pałały chęcią tej łączności z polskim „Londynem", ponieważ większość tej społeczności absolutnie nie zgadzała się z obecnością Armii Czerwonej na terenie Polski. Traktowali to jako przedłużenie wojny, okupacji (...) - mówi dr Wolak.

Zjazd potrwa do soboty.

Więcej w materiale Michała Zaręby.Baza organizacji oraz instytucji polskich i polonijnych na świecie, prowadzona przez Główny Urząd Statystyczny, wykazuje niemal 9 tys. podmiotów polskich i polonijnych działających w 115 krajach. Ich aktywność, tak na przestrzeni dziejów jak i współcześnie, stanowi ciekawy i różnorodny materiał badawczy.

I Zjazd Badaczy Polonijnych odbył się w grudniu 2021 r. z inicjatywy Sekretarza Stanu, Pełnomocnika Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą, a jego gospodarzem był Ośrodek Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Więcej: TUTAJ

Materiał Michała Zaręby (Popołudnie z nami)

Region

Policjanci z pomocą drona obserwowali przejścia dla pieszych w Bydgoszczy i Przyłubiu [wideo]

Policjanci z pomocą drona obserwowali przejścia dla pieszych w Bydgoszczy i Przyłubiu [wideo]

2023-03-29, 20:45
NIK wskazała nieprawidłowości. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu po kontroli

NIK wskazała nieprawidłowości. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu po kontroli

2023-03-29, 20:05
Bydgoska budowlanka żegna Joannę Mencel-Gwizdałę. Nauczycielka miała 49 lat

Bydgoska „budowlanka” żegna Joannę Mencel-Gwizdałę. Nauczycielka miała 49 lat

2023-03-29, 19:27
Posłanka Scheuring-Wielgus zawiadomia prokuraturę ws. rekolekcji w Toruniu

Posłanka Scheuring-Wielgus zawiadomia prokuraturę ws. rekolekcji w Toruniu

2023-03-29, 18:45
Rekordowy dochód z Balu Marszałkowskiego Pieniądze trafią do placówek pomocowych

Rekordowy dochód z Balu Marszałkowskiego! Pieniądze trafią do placówek pomocowych

2023-03-29, 16:58
Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski: nie naruszyłem dyscypliny finansów publicznych

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski: nie naruszyłem dyscypliny finansów publicznych

2023-03-29, 15:24
Księgowa miała przelewać pieniądze na prywatne konto. Prokuratura w sądzie

Księgowa miała przelewać pieniądze na prywatne konto. Prokuratura w sądzie!

2023-03-29, 13:30
   , ,  ,

Серйозні перебої в русі, сміттєспалювач, допомога біженцям, безпечна їжа

2023-03-29, 12:53
Każde miasto ma płacić za swoje śmieci. Nowa umowa gotowa, Bydgoszcz jest na tak

Każde miasto ma płacić za swoje śmieci. Nowa umowa gotowa, Bydgoszcz jest na „tak”

2023-03-29, 12:14
Zamiast ekonomistką, wolała być klaryską Jubileusz bydgoskiej siostry Marii [wideo]

Zamiast ekonomistką, wolała być klaryską! Jubileusz bydgoskiej siostry Marii [wideo]

2023-03-29, 10:54