Piątek, 19 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Bolesława, Juliana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2022-07-01, 13:30 Tatiana Adonis/Redakcja

Egzamin ósmoklasisty. Kujawy i Pomorze daleko w tyle, poniżej średniej krajowej

Znane są już wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty./fot. PAP/Lech Muszyński
Znane są już wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty./fot. PAP/Lech Muszyński
Znane są już wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty. Uczniowie z kujawsko-pomorskiego wypadli poniżej średniej krajowej. Najlepsi byli z języka francuskiego.
W naszym regionie do egzaminów ósmoklasisty przystąpiło ponad 27 tysięcy uczniów. Z języka polskiego uzyskali średnio 58 procent punktów na 100 procent możliwych do zdobycia – średnia krajowa wynosi 60 procent. Średni wynik młodzieży z Kujaw i Pomorza z matematyki to 53 procent – w tym przypadku średnia krajowa to 57 procent. Nasi uczniowie słabiej poradzili sobie także z angielskim, najczęściej wybieranym językiem obcym. Ich średni wynik to 63 procent przy średniej w kraju wynoszącej 67 procent. Z kolei niemiecki to w przypadku uczniów z naszego regionu wynik 45 procent, a w kraju 50 procent. Językowe plusy w regionie to język francuski – 100 procent, ale pisało go zaledwie pięcioro uczniów. Najwyższe wyniki w regionie uzyskali uczniowie dużych miast (powyżej 100 tysięcy mieszkańców). Tu wyniki są wyższe bądź zbliżone do średniej krajowej.

Najlepiej wypadli ósmoklasiści z województw mazowieckiego i małopolskiego, najsłabiej z województw wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego.

Jak zaznaczono w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, prezentowane rezultaty to wyniki uczniów, którzy rozwiązywali zadania w arkuszach standardowych. Nie uwzględniono w nich wyników ósmoklasistów, którzy zdawali egzamin w terminie dodatkowym w czerwcu.

Ponad 9 tysięcy uczniów w całym kraju uzyskało ze wszystkich trzech egzaminów od 90 do 100 procent, a ponad 400 ze wszystkich egzaminów miało maksymalną liczbę punktów.

Tegoroczny egzamin ósmoklasisty odbył się pod koniec maja i trwał 3 dni. Każdy musiał napisać trzy sprawdziany – z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej, a jego wynik ma wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej.
Materiał Tatiany Adonis

Wiadomości lokalne

2022-08-19, godz. 09:35 Dzieciom z półkolonii odebrało mowę na zajęciach teatralnych! [wideo] Czy świat bez słów jest możliwy? Sprawdzają to najmłodsi mieszkańcy Ciechocinka, którzy uczestniczą w półkoloniach artystycznych w Miejskim Centrum… » więcej 2022-08-18, godz. 21:28 Siostrzaństwo to motyw główny. Zbliża się festiwal „Lato Wolnej Miłości" Dyskusje, warsztaty, wydarzenia kulturalne - to wszystko złoży się na festiwal „Lato Wolnej Miłości', który po raz czwarty odbędzie się w Bydgoszczy. » więcej 2022-08-18, godz. 20:40 Historia muralami pisana. Tak będzie w Starym Fordonie, ale najpierw konkurs Cztery murale mają do końca przyszłego roku pokryć zewnętrzne mury Aresztu Śledczego w bydgoskim Starym Fordonie. Miejscowi społecznicy robią wszystko… » więcej 2022-08-18, godz. 19:25 Coraz bliżej do modernizacji instalacji Remondisu przy ul. Inwalidów. Smród zniknie Spółka Remondis Bydgoszcz złożyła wniosek o pozwolenie na budowę w związku z modernizacją i hermetyzacją instalacji do mechaniczno - biologicznego przetwarzania… » więcej 2022-08-18, godz. 17:43 Czy dwa przystanki kolejowe w Bydgoszczy będą miały nowe nazwy? O zmianę nazw przystanków pytał prezydenta miasta w interpelacji radny PiS Jarosław Wenderlich. Chodzi m.in. o fordoński przystanek „Bydgoszcz Akademia'… » więcej 2022-08-18, godz. 17:00 Mieszkańcy gm. Dobrcz w tym roku nie doczekają się tradycyjnych dożynek Trwa spór o dożynki w Dobrczu. Choć już wiadomo, że ze względu na napięty budżet, pandemię i ukraińskich gości impreza w tym roku się nie odbędzie… » więcej 2022-08-18, godz. 16:18 Pomoc wciąż potrzebna i ważne, by pomagać mądrze [wideo] Ukraińcy wciąż potrzebują naszej pomocy - mówią wolontariusze i apelują do bydgoszczan o dalsze wsparcie. Przypominają, że za kilka dni od wybuchu wojny… » więcej 2022-08-18, godz. 15:20 Nie tylko BIP, prasa i strona internetowa. I US w Bydgoszczy zamieszcza ogłoszenia w popularnym serwisie internetowym Pierwszy Urząd Skarbowy w Bydgoszczy - jako jedyny w Polsce - zaczął zamieszczać ogłoszenia o licytacjach nieruchomości i ruchomości w popularnym, internetowym… » więcej 2022-08-18, godz. 14:18 Dwoje młodych ludzi z Grudziądza zabiło swoje dziecko? Sprawę wyjaśnia prokuratura 17-latka z Grudziądza usłyszała zarzut zabójstwa noworodka i trafiła na trzy miesiące do aresztu. Szczątki dziecka znaleziono w odludnej części miasta… » więcej 2022-08-18, godz. 13:14 „Nowe spojrzenie - nowe możliwości” - podsumowanie efektów programu Projekty skierowane do matek powracających na rynek pracy i wykorzystanie nowych technologii w nauce zawodu czy doradztwie zawodowym - to niektóre pomysły realizowane… » więcej
1234567