Niedziela, 26 czerwca 2022 r.   Imieniny: Jana, Pawła
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Leszczyńskiego
2022-06-22, 20:55 Marcin Doliński/Redakcja

Po sesji: prezydent Grudziądza z absolutorium, miejska lecznica z oceną negatywną

Sesja grudziądzkiej rady miasta: prezydent Grudziądza otrzymał absolutorium, choć radni nie byli w tej materii jednomyślni. Podjęto również uchwałę w sprawie sytuacji ekonomiczno-finansowej grudziądzkiej lecznicy. Finanse szpitala są w katastrofalnym stanie.../fot. grudziadz.pl
Sesja grudziądzkiej rady miasta: prezydent Grudziądza otrzymał absolutorium, choć radni nie byli w tej materii jednomyślni. Podjęto również uchwałę w sprawie sytuacji ekonomiczno-finansowej grudziądzkiej lecznicy. Finanse szpitala są w katastrofalnym stanie.../fot. grudziadz.pl
Sesja grudziądzkiej rady miasta: prezydent Grudziądza otrzymał absolutorium, choć radni nie byli w tej materii jednomyślni. Podjęto również uchwałę w sprawie sytuacji ekonomiczno-finansowej grudziądzkiej lecznicy. Finanse szpitala są w katastrofalnym stanie...
– Nie oceniamy tylko tego, czy zgadzają się zapisy w uchwale, czy sprawozdanie odzwierciedla przepisy prawa, ale politykę, którą pan prezydent realizował przez cały rok 2021 – mówi Arkadiusz Goszka, radny niezrzeszony Czas Grudziądza. – Negatywnie oceniamy politykę pana prezydenta, działania, które podejmował w 2021 roku.

– Absolutorium na tak – mówi Paweł Napolski, klub radnych Koalicji Obywatelskiej. – Regionalna Izba Obrachunkowa zaopiniowała pozytywnie sprawozdanie prezydenta z wykonania budżetu.

– Większość udzieli prezydentowi absolutorium – mówi Sławomir Szymański, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w radzie miejskiej w Grudziądzu.
– Natomiast w moim klubie nie ma zgody na to, żeby prezydentowi udzielić absolutorium za wykonanie chociażby budżetu. Jeżeli chodzi o podliczenie różnych słupków, liczb to, oczywiście, wszystko się zgadza, bo nie może się nie zgadzać, jednak co do sposobu zarządzania miastem, mamy oczywiście wiele zastrzeżeń.

Prezydent Maciej Glamowski pozytywnie patrzy na przyszłość miasta.

– Konsekwentnie odbudowujemy wiarygodność finansową miasta. Myślę, że to się udaje, mamy pozytywne wszystkie opinie Regionalnej Izby Obrachunkowej, ale co jest bardzo ważne, jesteśmy teraz partnerem w rozmowach z instytucjami finansowymi. Przypomnę też, że nasz skarbnik otrzymał prestiżową nagrodę Skarbnika Roku, więc to też jest uznanie dla naszej ciężkiej pracy. Dziękuje mieszkańcom, bez których wsparcia byłoby to niemożliwe. Dziękuję także radnym, za podejmowanie trudnych decyzji.

Co z sytuacją grudziądzkiego szpitala? Przypomnijmy, że lecznica ma ponad 400 mln zadłużenia. Mówi na ten temat Łukasz Kowarowski, przewodniczący Rady Miejskiej Grudziądza.

– Bez pomocy rządowej nic się nie zmieni. Opinia jest negatywna, jednak wynika ona także z pewnych wskaźników, na podstawie których została wydana. Ona nie mogła być inna, niż negatywna, mimo że w ostatnim roku, czy w ostatnich dwóch latach, sytuacja szpitala się trochę poprawiła, nie mniej, perspektywa nie jest na dzień dzisiejszy korzystna. Potrzebujemy rozwiązań systemowych, a ich nie ma. Wiemy, że rząd pracuje chociażby nad powstaniem agencji restrukturyzacji szpitali. Miejmy nadzieję, że to będzie pierwszy krok w lepszą stronę – mówi Kowarowski.

Więcej w materiale Marcina Dolińskiego.
Materiał Marcina Dolińskiego (Popołudnie z nami)

Wiadomości lokalne

2022-06-26, godz. 17:10 Polska wróciła na mapę świata. 103 lata temu podpisali Traktat Wersalski [wideo] Przy tablicy Romana Dmowskiego przy ulicy Jagiellońskiej 9 zapalili znicze i odśpiewali hymn państwowy. Bydgoscy narodowcy upamiętnili 103. rocznicę podpisania… » więcej 2022-06-26, godz. 13:58 „Nie chcemy wojny, musimy mieć potężną armię". Jarosław Kaczyński w regionie - Nie chcemy, żeby Polska podzieliła los Ukrainy. Nie chcemy zniszczonych miast, pomordowanych i zgwałconych ludzi - powiedział w niedzielę w Grudziądzu… » więcej 2022-06-26, godz. 11:40 Pałac i park przekażą samorządowi województwa. Wielki piknik w Nawrze Spadkobiercy rodziny Sczanieckich - ostatnich przedwojennych właścicieli Nawry - oficjalnie przekażą w niedzielę (26 czerwca) pałac i otaczający go park… » więcej 2022-06-26, godz. 10:26 40-latek z Bydgoszczy podejrzany o zabójstwo. Rzucił się z nożem na kolegę Sąd w Bydgoszczy aresztował na trzy miesiące 40-letniego mężczyznę, który jest podejrzany o śmiertelne ugodzenie nożem 41-latka. » więcej 2022-06-26, godz. 08:10 Impreza na toruńskim Wrzosowisku. Lato, djembe, gitara. I wszystko gra! [zdjęcia] Koncert bębniarzy, spacer na bosaka, opowieści o drzewach oraz pokazy rekonstruktorów i rozgrywki sportowe wypełniły program Wielkiego Święta Wrzosowiska… » więcej 2022-06-26, godz. 06:30 Martwe dziecko znalezione w domu we wsi Szabda - ojciec z zarzutem zabójstwa Zarzut zabójstwa dwuletniej córki i zbezczeszczenia zwłok usłyszał Bartosz Ch. z Szabdy. Grozi mu kara dożywotniego więzienia. Zwłoki dziecka znaleziono… » więcej 2022-06-25, godz. 16:36 Historyczne chwile - Kruszwica świętuje 600-lecie nadania praw miejskich Uroczysta msza święta, specjalne posiedzenie Rady Miejskiej, wreszcie koncerty, spektakle, słowem: urodziny jak się patrzy. Kruszwiczanie zapraszają do składania… » więcej 2022-06-25, godz. 15:10 Pałac w Nawrze wkrótce wypięknieje, ale wcześniej zorganizowano piknik Podtoruńska Nawra - miejsce magiczne! Niegdyś odegrało znaczącą rolę w dziejach politycznych, kulturalnych i gospodarczych Pomorza. » więcej 2022-06-25, godz. 13:41 Nie będzie nowych pawilonów na Bulwarze Filadelfijskim. Obecne do obniżenia? Nie będzie budowy nowych pawilonów na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu - potwierdził dziennikarzom Polskiego Radia PiK i PAP Sławomir Wiśniewski, dyrektor… » więcej 2022-06-25, godz. 12:30 Jarosław Kaczyński na spotkaniu w Toruniu: Żyliśmy w kraju okradanym na potęgę Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński odwiedził województwo kujawsko-pomorskie. W sobotę (25 czerwca) szef PiS był w Toruniu i we Włocławku… » więcej
1234567