Środa, 07 grudnia 2022 r.   Imieniny: Marcina, Ambrożego, Teodora
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Forum Rolnika 2022
2022-06-01, 15:30 Elżbieta Rupniewska/Redakcja

Szkody? Zanikające jeziora i rzeki. Po zamknięciu kopalni trzeba ratować Gopło

Widok na jezioro Gopło z siedziby Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia/fot. Elżbieta Rupniewska
Widok na jezioro Gopło z siedziby Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia/fot. Elżbieta Rupniewska
Widok na jezioro Gopło z siedziby Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia/fot. Elżbieta Rupniewska
Widok na jezioro Gopło z siedziby Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia/fot. Elżbieta Rupniewska
Czy znajdą się pieniądze na rekultywację terenów zdegradowanych przez kopalnię Tomisławice? Zastanawiali się nad tym przedstawiciele Stowarzyszenia Eko-Przyjezierze i Fundacji RT-ON.
Plan zamknięcia kopalni węgla brunatnego Tomisławice budzi dziś takie same obawy jak kilkanaście lat temu, gdy uruchamiano tę odkrywkę. Tomasz Wiśniewski podczas konferencji prasowej w Kruszwicy wymieniał szkody: – Widocznym przykładem negatywnego oddziaływania na środowisko są zanikające jeziora czy rzeki. Do tego dochodzi jeszcze kwestia wód podziemnych, gruntowych, które są masowo wykorzystywane do produkcji rolnej, a nie musiałyby być, gdyby nie szkody spowodowane przez górnictwo odkrywkowe – przekonywał.

Andrzej Sieradzki – dyrektor Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia mówił Polskiemu Radiu PiK, że podjęto już pewne kroki mające na celu przekierowanie wody z innych zbiorników do wyrobisk po kopalni, by ratować między innymi Gopło przed spadkiem poziomu wód. – Przekierowujemy wodę między innymi z Wisły – po to, żeby zasilić doły po urobku, bo po kopalni zostanie około 300 ha potężnego dołu o głębokości blisko 70 metrów. Zalanie wyrobisk spowoduje, że będziemy spokojnie spać.

Dyrektor Sieradzki przyznaje, że podjęcie takich działań wymaga ogromnych nakładów finansowych.
Relacja Elżbiety Rupniewskiej

Wiadomości lokalne

2022-12-07, godz. 18:11 Sędzia Krzysztof G. stracił urząd. Orzekał na korzyść swojego wierzyciela Naruszeniem bezstronności zawinił sędzia Krzysztof G. z Sądu Rejonowego w Aleksandrowie Kujawskim. Decyzją Izby Odpowiedzialności Zawodowej przy Sądzie… » więcej 2022-12-07, godz. 17:27 Już 20. raz jadą z Przysieka na Ukrainę. Tym razem dostarczą sto piecyków - Oprócz żywności w tirze jest komplet 100 piecyków typu „koza”, szczególnie potrzebnych zimą - mówi ksiądz Daniel Adamowicz, dyrektor Caritas Diecezji… » więcej 2022-12-07, godz. 16:47 Prawie 10 mld zł dla naszego województwa! Komisja Europejska zatwierdziła program - Program Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza na lata 2021-2027 został zaakceptowany przez KE. Do dyspozycji mamy 1836 mln euro - przekazał prosto z Brukseli… » więcej 2022-12-07, godz. 16:05 Po strzelaninie z udziałem CBŚP w Straszynie: sprawę przejmuje bydgoska prokuratura Prokuratura Regionalna w Gdańsku wyznaczyła Prokuraturę Okręgową w Bydgoszczy do przeprowadzenia postępowania w sprawie akcji Centralnego Biura Śledczego… » więcej 2022-12-07, godz. 13:34 „Odszedł wielki lokalny patriota”. Kowal w żałobie po śmierci Jana Nowickiego Pogrzeb aktora Jana Nowickiego odbędzie się najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu. - Był ikoną i ambasadorem Kowala, a jednocześnie jednym z nas - wspomina… » więcej 2022-12-07, godz. 12:42 Повезуть печі в Україну. Тренінг для жінок, які готуються до робо… 100 обігрівачів типу «коза» поїдуть в Україну з-під Торуня. Сьогодні Карітас завантажує… » więcej 2022-12-07, godz. 10:38 Prześwietlili ciężarówkę i lawetę. I znaleźli w skrytce tysiące paczek papierosów 20 tysięcy paczek nielegalnych papierosów o wartości około 280 tys. zł przechwycili funkcjonariusze kujawsko-pomorskiej i podlaskiej Krajowej Administracji… » więcej 2022-12-07, godz. 09:42 Z ośmiu par zostaną dwie. Mniej pociągów z Poznania do naszego regionu Ze znaczącym ograniczeniem liczby pociągów regionalnych na linii łączącej Poznań z województwem kujawsko-pomorskim muszą się liczyć pasażerowie od… » więcej 2022-12-07, godz. 08:50 Volkswagen wbił się w salon kosmetyczny. Świadkowie: kierująca była pijana Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło we wtorek wieczorem w Toruniu. Kierująca samochodem wjechała w witrynę salonu kosmetyczn… » więcej 2022-12-07, godz. 07:45 Jesteśmy czujni! Coraz więcej wezwań strażaków po alarmach czujek gazu czy czadu Mieszkańcy regionu coraz częściej zaopatrują się w czujki czadu lub gazu, więc strażacy coraz częściej wyjeżdżają do alarmów spowodowanych uruchomieniem… » więcej
1234567