Poniedziałek, 04 lipca 2022 r.   Imieniny: Odona, Malwiny, Elżbiety
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2022-06-01, 15:30 Elżbieta Rupniewska/Redakcja

Szkody? Zanikające jeziora i rzeki. Po zamknięciu kopalni trzeba ratować Gopło

Widok na jezioro Gopło z siedziby Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia/fot. Elżbieta Rupniewska
Widok na jezioro Gopło z siedziby Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia/fot. Elżbieta Rupniewska
Widok na jezioro Gopło z siedziby Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia/fot. Elżbieta Rupniewska
Widok na jezioro Gopło z siedziby Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia/fot. Elżbieta Rupniewska
Czy znajdą się pieniądze na rekultywację terenów zdegradowanych przez kopalnię Tomisławice? Zastanawiali się nad tym przedstawiciele Stowarzyszenia Eko-Przyjezierze i Fundacji RT-ON.
Plan zamknięcia kopalni węgla brunatnego Tomisławice budzi dziś takie same obawy jak kilkanaście lat temu, gdy uruchamiano tę odkrywkę. Tomasz Wiśniewski podczas konferencji prasowej w Kruszwicy wymieniał szkody: – Widocznym przykładem negatywnego oddziaływania na środowisko są zanikające jeziora czy rzeki. Do tego dochodzi jeszcze kwestia wód podziemnych, gruntowych, które są masowo wykorzystywane do produkcji rolnej, a nie musiałyby być, gdyby nie szkody spowodowane przez górnictwo odkrywkowe – przekonywał.

Andrzej Sieradzki – dyrektor Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia mówił Polskiemu Radiu PiK, że podjęto już pewne kroki mające na celu przekierowanie wody z innych zbiorników do wyrobisk po kopalni, by ratować między innymi Gopło przed spadkiem poziomu wód. – Przekierowujemy wodę między innymi z Wisły – po to, żeby zasilić doły po urobku, bo po kopalni zostanie około 300 ha potężnego dołu o głębokości blisko 70 metrów. Zalanie wyrobisk spowoduje, że będziemy spokojnie spać.

Dyrektor Sieradzki przyznaje, że podjęcie takich działań wymaga ogromnych nakładów finansowych.
Relacja Elżbiety Rupniewskiej

Wiadomości lokalne

2022-07-03, godz. 17:58 Pikieta pracowników MZK na Starym Rynku w Bydgoszczy. Chcą zarabiać więcej [zdjęcia] Pracownicy MZK w Bydgoszczy nie rezygnują z walki o wyższe wynagrodzenia. W niedzielne popołudnie manifestowali przed budynkiem Ratusza, wspólnie ze swoimi… » więcej 2022-07-03, godz. 16:30 Zakończyły się targi rolnicze oraz utrudnienia na dk 10 w Minikowie Zakończyły się utrudnienia na drodze krajowej nr 10 w Minikowie. Wcześniej trasa była zablokowana z powodu dużego natężenia ruchu związanego z targami… » więcej 2022-07-03, godz. 14:04 Nocny pokaz balonów na zawodach Rypin Cup Balonowy Puchar Polski 2022 [wideo, galeria] W Rypinie trwa festiwal połączony z zawodami o randze Pucharu Polski. Przyjechało ponad 20 ekip. » więcej 2022-07-03, godz. 10:00 ZDMiKP: od poniedziałku więcej autobusów na linach zastępczych w Bydgoszczy Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy zapowiedział zwiększenie od poniedziałku liczby autobusów na liniach zastępczych, obsługiwanych… » więcej 2022-07-02, godz. 17:30 Rycerskie szranki na golubskim zamku. Historia i rozrywka w jednym W Golubiu-Dobrzyniu trwa 46. Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski. W programie konne turnieje zręcznościowe, turniej młodych rycerzy czy turniej kruszenia… » więcej 2022-07-02, godz. 15:56 Atrakcje dla dzieci i dorosłych. Festyn rodzinny w Myślęcinku Można nauczyć się jeździć na rolkach, pograć w planszówki i przejechać się kolejką. Wspólnej zabawie towarzyszą Targi Familijne. „Radosne i bezpieczne… » więcej 2022-07-02, godz. 13:00 Grosz do grosza, a będzie kokosza. W Nakle uczyli dzieci zarządzać pieniędzmi Wszystko w ramach projektu pod hasłem „Małe Miasto Nakło nad Notecią” organizowanego przez Fundację Teraz Wy i Fundację BGK. » więcej 2022-07-02, godz. 12:00 By wakacje były zdrowe i bezpieczne. Piknik NFZ w Bydgoszczy Można skorzystać z darmowych badań, sprawdzić skład swojego ciała, wyrobić kartę EKUZ i skonsultować się ze specjalistami. Wszystko w ramach Rodzinnego… » więcej 2022-07-02, godz. 10:05 Metropolia Bydgoszcz wspólnie wykorzysta europejskie środki Trwają przygotowania do realizacji nowego pakietu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, czyli ważnych zadań finansowanych z wykorzystaniem europejskich… » więcej 2022-07-02, godz. 08:02 Rowerem bezpiecznie do Janowa lub nad Zalew Koronowski Zakończyła się budowa drogi rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 244. Inwestycja pozwoliła połączyć kilka istniejących dróg rowerowych na terenie… » więcej
1234567