Poniedziałek, 06 lutego 2023 r.   Imieniny: Doroty, Bogdana, Pawła
Polskie Radio PiK » Rodzina
2022-04-02, 23:10 Magdalena Gill

Koncert, a potem nocny marsz, bieg i rajd rowerowy. Dla św. Jana Pawła II [wideo, zdjęcia]

Koncert pt. „Mieszkańcy dla św. Jana Pawła II" w kościele w podbydgoskiej Brzozie/fot. mg
Koncert pt. „Mieszkańcy dla św. Jana Pawła II" w kościele w podbydgoskiej Brzozie/fot. mg
250 rowerzystów, biegaczy i uczestników marszu nordic walking wyruszyło w sobotę o godz. 21.37 z Brzozy do Bydgoszczy.
Wcześniej w kościele parafialnym w Brzozie odbył się koncert zatytułowany „Mieszkańcy dla św. Jana Pawła II” z okazji 17. rocznicy śmierci polskiego Papieża. Wystąpił Kwartet Virtuoso i soliści, mieszkańcy czytali cytaty z nauczania Karola Wojtyły, zaśpiewał też młody artysta spod Kijowa, który wraz z babcią uciekł przed wojną i przebywa na terenie gminy Nowa Wieś Wielka. Przed kościołem zapłonęły znicze, które ustawiono w kształcie wielkiego serca, zapalono je też przy pomniku polskiego Papieża.

– Idziemy w nocy, z kijkami przez las dla św. Jana Pawła II – mówiły mama i córka, które wzięły udział w wydarzeniu. - Po drodze będziemy się modlić, także w intencji naszego chorego na nowotwór kolegi, który miał tu być dziś z nami, ale – z powodu choroby – nie mógł – tłumaczyły. Kim był dla nich św. Jan Paweł II? – Na pewno kimś bardzo ważnym – mówiły. 17-letnia Patrycja urodziła się w roku, gdy umierał Karol Wojtyła. – Znam go z opowieści, z różnych historii, jest kimś szczególnym i obecnym w moim życiu – opowiadała.

– Jan Paweł II to osoba, która jest w moim sercu i nigdy nie zniknie – dodał jeden z rowerzystów. – W życiu katolika zawsze będzie ważny, tym bardziej dla narodu, z którego się wywodzi. Bardzo dużo dla nas zrobił – dodał inny.

Po koncercie był Apel Jasnogórski, wspólne odśpiewanie „Barki” i modlitwa w intencji pokoju na Ukrainie. Rajd rowerowy, bieg i marsz nordic walking wystartowały o godz. 21.37. Po drodze uczestnicy zapalili znicze na al. Jana Pawła w Bydgoszczy. Całe wydarzenie zakończyło się tuż przed północą w kościele Zgromadzenia Ducha Św., gdzie przy relikwiach Jana Pawła II wszyscy uczestnicy otrzymali medale papieskie. Imprezę organizowało Stowarzyszenie Rowerowa Brzoza. Dochód przeznaczony zostanie na odbudowę domu rodziny z gminy Nowa Wieś Wielka, który spłonął w pożarze.
Mówią uczestnicy nocnego marszu i rajdu
250 rowerzystów, biegaczy i uczestników marszu nordic walking wyruszyło w sobotę o godz. 21.37 z Brzozy do Bydgoszczy/wideo: mg

Rodzina

2023-02-06, godz. 16:37 W młodości odważnie działała w partyzantce. Pani Elżbieta skończyła 100 lat Ryzykując życie, dostarczała tajne informacje, amunicję, leki i żywność. Za działalność w okresie okupacji uzyskała stopień porucznika Armii Krajowej… » więcej 2023-02-06, godz. 15:40 Kolorowe pawie pojawiły się w Świeciu. Plastyczne ferie w ośrodku kultury W Świeciu drugi tydzień ferii zimowych dzieci rozpoczęły artystycznie i plastycznie. W ramach warsztatów „Pawie na trawie” maluchy wycinały, składały… » więcej 2023-02-03, godz. 17:30 Kolekcja strażaków ze Świecia. Jedyne takie muzeum w regionie [zdjęcia] Ponad stuletni oryginalny sztandar strażacki to jedna z najcenniejszych pamiątek, która znajduje się w Muzeum Pożarnictwa w Świeciu. Obiekt będzie otwarty… » więcej 2023-02-03, godz. 10:45 Marsjańskie półkolonie! Do tej misji potrzebne są klocki i wyobraźnia [zdjęcia, wideo] Z sali lekcyjnej można wybrać się na Marsa! To możliwe, jeśli bierzemy udział w marsjańskich półkoloniach. Podczas zajęć dzieci poznają m.in. podstawy… » więcej 2023-02-03, godz. 07:00 Wycieczki, koncerty, spektakle. Jak spędzić pierwszy weekend lutego? [przewodnik] Dzieci i młodzież od kilku dni cieszą się wolnym. Z tej okazji w naszym regionie w ten weekend nie zabraknie interesujących wydarzeń. Oto krótkie zestawienie… » więcej 2023-02-01, godz. 19:00 Ferie z pasją: na tych półkoloniach taniec jest na pierwszym miejscu [zdjęcia, wideo] Jedni wyjechali, inni zostali w domu, ale chodzą na półkolonie. Oferta tego typu zajęć jest bogata, dzieci i rodzice mają z czego wybierać. Sprawdziliśmy… » więcej 2023-02-01, godz. 13:01 Zaczyna się nabór wniosków na dofinansowanie z programu „Aktywni plus” Od 1 lutego można składać wnioski do programu na rzecz osób starszych „Aktywni plus”. Organizacje pozarządowe i instytucje prowadzące działalność… » więcej 2023-02-01, godz. 07:17 „Bransoletki życia” dla seniorów. Trwa rekrutacja do programu teleopieki! Czujnik upadku, pomiar tętna, pomiar nasycenia krwi tlenem - to niektóre funkcje, które posiadają „bransoletki życia”. Mieszkańcy województwa zainteresowani… » więcej 2023-01-30, godz. 07:00 Ślizgaj się za darmo przez całe ferie. Torbyd zaprasza bydgoskich uczniów [wideo] Podczas ferii zimowych bydgoskie lodowisko Torbyd oraz ślizgawka we Fordonie będą darmowe dla bydgoskich uczniów. » więcej 2023-01-28, godz. 11:00 WOŚP gra pod hasłem „Chcemy wygrać z sepsą!”. Tyle się wydarzy w regionie! Tradycyjna ściskawa na Starówce, bicie rekordu Polski w jedzeniu pierników, koncerty i licytacje - tak wygląda 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej… » więcej
1234567