Poniedziałek, 04 lipca 2022 r.   Imieniny: Odona, Malwiny, Elżbiety
Polskie Radio PiK » Dla rodziny
2022-05-06, 06:51 opr. stud.

Festiwale, festyny, wystawy i warsztaty. Co się dzieje w weekend? [przewodnik]

Dzień Strażaka w sobotę świętowany będzie na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej/fot. Bydgoszcz 998
Dzień Strażaka w sobotę świętowany będzie na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej/fot. Bydgoszcz 998
Na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej odbędzie się strażacki festyn rodzinny, a w MCK-u Festiwal Ukraiński. W Toruniu można obejrzeć spektakl „Once” albo wybrać się na koncert „Queen symfonicznie”. Zajrzyjcie do naszego przewodnika i planujcie weekend z nami.
BYDGOSZCZ
Strażacki festyn rodzinny
Sobota, 7 maja, godz. 12.00-17.00, Wyspa Młyńska
Pokazy ćwiczeń, gry i zabawy dla najmłodszych, wystawa sprzętu i pojazdów pożarniczych – to wszystko zobaczyć będzie można w sobotę na Wyspie Młyńskiej. Godzinę wcześniej zaplanowano przemarsz kolumny strażackiej z Placu Wolności na Stary Rynek. Wstęp jest wolny!

Festiwal Ukraiński „Barwy Muzyki”
Niedziela, 8 maja, godz. 14.00, Miejskie Centrum Kultury (ul. Marcinkowskiego)
impreza zorganizowana zostanie już po raz czwarty. W repertuarze dominować będą utwory patriotyczno-refleksyjne oraz ludowe. Wystąpią zespoły ukraińskie: „Szmaragdy” pod kierownictwem Liliji Zahnitko i „Malwy” pod kierownictwem Alony Lewyckiej oraz soliści: Olga Krawczuk, Anastazija Sotina, Ołeksyj Diaczenko, Wład Godynski, Orest Oreszczuk. Gościnnie grać będzie Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Klubu I Pomorskiej Brygady Logistycznej w Bydgoszczy.

Festiwal Nowa Muzyka 2022
Piątek, 6 maja, godz. 19.00, sala kinowa MCK-u (ul. Marcinkowskiego)
6 maja rusza X Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Nowa Muzyka 2022. To cykliczne wydarzenie promujące najnowszą twórczość muzyczną i artystyczną. Tegoroczna edycja rozpocznie się koncertem perkusyjnym w Miejskim Centrum Kultury. Festiwal potrwa do 28 maja.

Tribute to Krzysztof Krawczyk!
Piątek, 6 maja, godz. 18.00-20.00, Fabryka Lloyda
Wieczór w hołdzie Krzysztofowi Krawczykowi. Jego utwory zagrają Krzysztof Filasiński wraz z zespołem Keep Calm.

Wystawa Macieja Gądora pt. „Popatrz…”
Piątek, 6 maja, w godz. 18:00-20:00, Jagiellońska 1 Dom Aukcyjny i Galeria Sztuki
Artysta ukończył studia na IWA UMCS w Lublinie ze specjalizacją grafiki warsztatowej. Od 2007 roku zajmuje się malarstwem. W 2013 roku rozpoczął serię wystaw na Tajwanie i związał się artystycznie z tym krajem. Zrealizował tam 2 autorskie projekty („Human Trees” i „Story of Water”), które zaowocowały 4 wystawami indywidualnymi w Taipei i Hsinchu. Obecnie tworzy w Krakowie. Wstęp na wystawę jest wolny.

Spektakl improwizowany „W Starym Domu
Piątek, 6 maja, godz. 19:00-21:00, Eljazz (ul. Kręta)
Cztery osoby, cztery krzesła, stół, herbata i oceany historii. „W Starym Domu” to autorski format, który jest kombinacją No Exit (aktorzy nie opuszczają jednego pomieszczenia przez cały czas trwania występu) i retrospekcji. Improwizatorzy inspirują się sugestią wydarzenia lub miejsca, podczas którego może spotkać się grupa przyjaciół. Do stworzenia przedstawienia aktorzy wykorzystują inspiracje i sugestie widzów.

Warsztaty (D)Eko-śmieci
Sobota, 7 maja, godz. 10:00-12:00, Młyny Rothera
Pierwsze warsztaty z cyklu "(D)Eko Śmieci. Nie wyrzucaj – udekoruj” połączone z pomocą charytatywną. Zapraszamy wszystkich chętnych powyżej 7. roku życia do wzięcia udziału w warsztatach malowania metalowych puszek. Uczestnicy poznają techniki dekorowania w taki sposób, aby mogły stać się cieszącymi oko przedmiotami codziennego użytku – zapowiadają organizatorzy. Zapewniają puszki, farby oraz gorące napoje. Uczestnicy proszeni są o przybycie z własnym pędzelkiem. Liczba miejsc ograniczona! Zgłaszać się można wysyłając maila na adres dagmara.zymant@publicorum.pl. W trakcie warsztatów będzie możliwość wsparcia finansowego PAH.

Percival Wild Hunt Live – koncert
Niedziela, 8 maja, Filharmonia Pomorska
Spektakl muzyczny w wykonaniu grupy Percival Schuttenbach wielokrotnie nagradzanych współtwórców muzyki do gry „Wiedźmin 3: Dziki Gon” oraz płyty „Równonoc”; mających na swoim koncie koncerty w całej Europie i na świecie, goszczących ze swoją muzyką na ekranach TV od Szwecji po Serbię, z fanklubami w takich miejscach jak Brazylia czy Chiny. Podczas WILD HUNT LIVE zespół prezentuje utwory wykorzystane w grze, doskonale znane każdemu fanowi trzeciej części Wiedźmina, w większości w ich oryginalnej wersji, z towarzyszeniem przygotowanych specjalnie na potrzeby spektaklu projekcji zawierających fragmenty oraz niepublikowane nigdzie indziej materiały video. Występ Percivala dopełni oświetlenie oraz popisy taneczno-akrobatyczne towarzyszącego im Teatru AVATAR grupy, która ma na swoim koncie występy m.in. w Dubaju, Rumunii, Niemczech, we Włoszech oraz na wszystkich stadionach podczas Euro 2012.

STAND-UP Wojtek Kamiński, Michał MIMI Zenkner
Niedziela, 8 maja, godz. 19:00-21:00, Wiatrakowa Klub
O czym będzie? O tym, że lubimy dobrze się czuć. Czasem za wszelką cenę. I tu zaczynają się żarty…

TORUŃ
„ONCE
Piątek, sobota, 6-7 maja, godz. 19:00; niedziela, 8 maja, godz. 18:00, Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu, ul. Żeglarska 8
„Once” to miłosna, a zarazem wzruszająca opowieść o dwojgu zakochujących się w sobie ludzi, krążących nieśpiesznie ulicami Dublina oraz wielokrotnie nagradzany musical z 2011 roku, który odniósł międzynarodowy sukces i został nagrodzony m.in. Grammy za najlepszą płytę musicalową. Produkcja została napisana na podstawie filmu o tym samym tytule z 2007 roku

Etnoigraszki: Zwierzaki z naszej paki
Niedziela, 8 maja, godz. 12:00, Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej, Wały gen. Sikorskiego 19
To kolejna odsłona imprezy dla rodzin z dziećmi. Nie zabraknie wspólnego muzykowania i zabawy z ruchem oraz śpiewem na bazie wiejskiego folkloru dziecięcego.

Queen Symfonicznie
Niedziela, 8 maja, godz. 19:00, Sala CKK Jordanki, aleja Solidarności 1-3
Niezwykłe koncerty łączące nieśmiertelną muzykę zespołu Queen z symfonicznymi aranżacjami w wykonaniu chóru i orkiestry Alla Vienna już od 7 lat zachwycają fanów twórczości legendarnej grupy. To dwugodzinny spektakl podzielony na dwie części, z najwspanialszymi kompozycjami Queen. Finał występu uświetni także występ solisty –śpiewającego aktora – wcielającego się w rolę Freddiego Mercury’ego.

WŁOCŁAWEK
Wernisaż wystawy „Historia Biblii”
Piątek, 6 maja, godz. 17:00, Galeria Sztuki „Antresola”
Wystawa prezentuje wydania Pisma Świętego różnych epok, języków i wielkości – zarówno oryginałów, jak i replik, w tym także manuskryptów, a to wszystko wraz z obszernymi opisami i opatrzone komentarzem właściciela kolekcji – przewodnika-pasjonata Jarosława Gaudka. Wstęp wolny.

39. Bieg Kujawiaka
Sobota, 7 maja, godz. 11:00, Stadion Przylesie Włocławek
Zapisy: https://time4run.com.pl/imprezy/bieg-kujawiaka/

Koncert charytatywny dla Nikoli
Sobota, 7 maja, godz. 13:00-18:00, teren sportowy Zespołu Placówek Oświatowych w Lubieniu Kujawskim
Koncert dla Nikoli, potrzebne są pieniądze na zakup nowoczesnej pompy insulinowej, wstęp wolny.

„Ale Bazar targi zdrowej żywności
Niedziela, 8 maja, godz. 10:00-14:00, BCKiH „Wahadło”
Wstęp na targi jest wolny.

INOWROCŁAW
XIII Piastowski Festiwal Biegowy

Piątek i sobota, 6-7 maja, Stadion Miejski im. Inowrocławskich Olimpijczyków
Biegi młodzieżowe, a dzień później – biegi na 5 km i 10 km oraz XIII edycja Biegu Piastowskiego – półmaratonu z Kruszwicy do Inowrocławia

BRODNICA
Michał Bajor Kolor Cafe. Przeboje włoskie i francuskie
Sobota, 7 maja, godz. 18:00, Brodnicki Dom Kultury w Brodnicy, ul. Przykop 43
Artysta zaprezentuje program koncertowy „Kolor Cafe” oparty na premierowym wydawnictwie płytowym, które jesienią 2019 ukazało się w sprzedaży. Na płycie znajdują się Jego ulubione piosenki włoskie i francuskie.

Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego Brodnica 2022
Sobota, 7 maja, godz. 10:00-20:00, Brodnicki Dom Kultury w Brodnicy ul. Przykop 43

Dla rodziny

2022-07-01, godz. 08:45 Ludzkim głosem o zwierzętach: O ptakach, które mają szlary [wideo, zdjęcia] Płomykówki, puszczyki, puchacze, uszatki i włochatki - te sowy można podziwiać w Ogrodzie Zoologicznym w Myślęcinku. A czy sowy mają uszy? » więcej 2022-06-29, godz. 08:40 Dobry start dla każdego ucznia. Rodzice mogą wysyłać wnioski od 1 lipca Na myśl o 1 września i powrocie do szkoły część uczniów nie może się doczekać spotkania z przyjaciółmi, a inni mają nietęgie miny - w końcu to także… » więcej 2022-06-27, godz. 14:45 Dzieci potrzebują zastępczych matek i ojców. MOPR w Toruniu we wszystkim pomoże! „Jestem Mamą zastępczą, jestem Tatą zastępczym - Ty też możesz mieć supermoc” - to hasło kampanii promującej rodzicielstwo zastępcze w Toruniu… » więcej 2022-06-27, godz. 09:25 Seniorzy wychodzą z domu. Urząd Marszałkowski dorzuca się do imprez dla nich Projekt „Aktywni 60 plus” z powiatu aleksandrowskiego, „Podpatrując Polę Negri” z bydgoskiej Fundacji Arka czy warsztaty z zakresu prawa, medycyny i… » więcej 2022-06-27, godz. 08:40 Wielobój Ojcowski i zabawa dla całych rodzin. Po Festynie „Rusz Serce” [wideo, zdjęcia] Starsi korzystali z bezpłatnych badań, a młodsi z przygotowanych dla nich atrakcji - był dmuchany zamek, malowanie twarzy, animacje i zabawy. Każdy mógł… » więcej 2022-06-26, godz. 21:00 Zbudowali tratwy z plastikowych butelek. Kto pierwszy dotarł na metę? [wideo, zdjęcia] Wielki Wyścig Butelkowy był w niedzielę największą atrakcją Festiwalu Wodnego Ster na Bydgoszcz, który zakończył się w Bydgoszczy. » więcej 2022-06-26, godz. 17:40 Latami czekali na remont boiska sportowego. W końcu sami się za to zabrali Mieszkańcy toruńskich Wrzosów nie mogli doczekać się pomocy ze strony urzędników, dlatego sami postanowili naprawić boisko sportowe. Zawiesili m.in nowe… » więcej 2022-06-25, godz. 17:40 Razem z latem czeka rzeka! Rozpoczął się Ster na Bydgoszcz [wideo, zdjęcia] Spotkania z podróżnikami, muzyka szantowa, rejsy Brdą, wodny wyścig butelkowy i przegląd pięknych jednostek pływających, które goszczą w Bydgoszczy… » więcej 2022-06-25, godz. 13:18 Żnin: motorowodne mistrzostwa na jeziorze, a na lądzie świetna zabawa! [zdjęcia] Na akwenie Jeziora Żnińskiego Małego odbywa się druga eliminacja Mistrzostw Świata F-500 i rywalizacja o tytuł mistrza Europy F-250. To świetna okazja… » więcej 2022-06-25, godz. 10:45 Do Pieczysk jest bliżej, niż do Las Palmas! Przybywajcie na Powitanie Lata! [wideo] Konkurs wianków, wyścigi smoczych łodzi, koncerty - tak Koronowo kusi swoją wakacyjną, plażową imprezą. Impreza potrwa od 10 do 22. » więcej
1234567