Wtorek, 18 stycznia 2022 r.   Imieniny: Piotra, Małgorzaty
Polskie Radio PiK » Dyżur eksperta
Rycerska

Dyżur eksperta

14 stycznia 2022

Doradca podatkowy na „Dyżurze eksperta” w Polskim Radiu PiK
Doradca podatkowy na „Dyżurze eksperta” w Polskim Radiu PiK
Już niebawem otrzymamy od pracodawców deklaracje PIT-11. Musi to nastąpić do 15 lutego i wówczas możemy już pomyśleć o rozliczeniu roku 2021 z Fiskusem. Zazwyczaj termin składania zeznań mija 30 kwietnia, jednak w tym roku dzień ten przypada w sobotę, więc czas mamy do poniedziałku do 2 maja. Jeśli nie chcemy skorzystać z żadnych ulg, nie musimy nic robić, a swój e-PIT znajdziemy na stronie podatki.gov.pl. Warto jednak sprawdzić z jakich odliczeń możemy skorzystać albo zadecydować na jaką Organizację Pożytku Publicznego chcemy przekazać 1% swojego podatku. W studiu Polskiego Radia PiK w audycji Ewy Kurzawy pojawił się doradca podatkowy i odpowiadał na telefoniczne pytania Słuchaczy.
Polskie Radio PiK - Dyżur eksperta z 14 stycznia 2022

7 stycznia 2022

Doradca podatkowy na „Dyżurze eksperta” w Polskim Radiu PiK
Doradca podatkowy na „Dyżurze eksperta” w Polskim Radiu PiK
Chcesz podarować dziecku samochód? A może pieniądze na zakup mieszkania? Czy córka lub syn będą musieli zapłacić podatek od darowizny? Kto i na jakich zasadach będzie mógł skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej za 2021? Kogo dotyczy ulga termomodernizacyjna? Na te i inne telefoniczne pytania Słuchaczy w audycji Ewy Kurzawy odpowiadał doradca podatkowy.
Polskie Radio PiK - Dyżur eksperta z 7 stycznia 2022

* ZDROWIA, SZCZĘŚCIA I NORMALNOŚCI W 2022 ROKU *

31 grudnia 2021

Doradca podatkowy na „Dyżurze eksperta” w Polskim Radiu PiK
Doradca podatkowy na „Dyżurze eksperta” w Polskim Radiu PiK
Koniec roku sprzyja podsumowaniom, naszych wydatków również. A jeśli wydatki, to i podatki oraz ewentualne ulgi związane z poniesionym kosztami na rehabilitację czy termomodernizację. Gościem ostatniego w tym roku „Dyżuru eksperta” był doradca podatkowy, który odpowiadał również na telefoniczne pytania Słuchaczy. Zaprasza Ewa Kurzawa.
Polskie Radio PiK - Dyżur eksperta z 31 grudnia 2021

17 grudnia 2021

Dyżur ekspertów z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Dyżur ekspertów z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Od kiedy nastąpią zmiany w wyliczaniu, rozliczaniu i opłacaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne? Czy każdy będzie płacił składkę zdrowotną w pełnej wysokości? Kto będzie zwolniony z opłacania składki zdrowotnej? Od stycznia 2022 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych zacznie przyjmować wnioski o „500 plus” i „Rodzinny Kapitał Opiekuńczy”. Kto będzie mógł złożyć wniosek i w jakiej formie? Od nowego roku szykują się również korzystne zmiany dla dorabiających do renty socjalnej. Zmienią się między innymi zasady dorabiania do świadczeń przyznanych na starych zasadach. Na telefoniczne pytania Słuchaczy odpowiadali goście w audycji Ewy Kurzawy, eksperci z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Polskie Radio PiK - Dyżur eksperta z 17 grudnia 2021

10 grudnia 2021

Doradca podatkowy na „Dyżurze eksperta” w Polskim Radiu PiK
Doradca podatkowy na „Dyżurze eksperta” w Polskim Radiu PiK
W ramach „Dyżuru eksperta” wróciliśmy do tematu podatków. Komu i jakie ulgi przysługują, jakie dokumenty należy gromadzić do ewentualnej kontroli? Kto zapłaci podatek od spadku, a kto będzie zwolniony od podatku od darowizny? Na te i podobne, skierowane telefoniczne przez Słuchaczy pytania odpowiadał goszczący w audycji Ewy Kurzawy doradca podatkowy.
Polskie Radio PiK - Dyżur eksperta z 10 grudnia 2021

3 grudnia 2021

Dyżur ekspertów z Państwowej Inspekcji Pracy
Dyżur ekspertów z Państwowej Inspekcji Pracy
W ubiegłym roku Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła ponad 54 tysięcy kontroli, z których ponad 11 tysięcy dotyczyło legalności zatrudnienia. Prawie połowa z nich skończyła się stwierdzeniem nieprawidłowości w tym zakresie. Od przyszłego roku Państwowa Inspekcja Pracy zapowiada wzmożone kontrole, które będą przeciwdziałać pracy na czarno i wypłacaniu wynagrodzeń „pod stołem”. W przypadku wykazania nieprawidłowości, pracodawca poniesie określone konsekwencje finansowe, tzn. zapłaci podatek od wynagrodzenia za pracę na czarno oraz składki zdrowotne i na ubezpieczenie społeczne, bez możliwości zaliczenia tych kwot do kosztów uzyskania przychodu. W trakcie „Dyżuru eksperta” inspektorzy pracy podsumowali działania kontrolne i prewencyjne w 2021 roku, przybliżyli założenia na rok 2022 oraz odpowiadali na telefoniczne pytania Słuchaczy, dotyczące wszelkich zagadnień związanych z przepisami prawa pracy.
Polskie Radio PiK - Dyżur eksperta z 3 grudnia 2021

26 listopada 2021

Dyżur ekspertów z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Dyżur ekspertów z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
W jakim terminie i jak należy poinformować ZUS o zmianie sposobu wypłaty świadczenia, zmianie miejsca zamieszkania lub o zmianie numeru rachunku bankowego? Od grudnia emeryci i renciści mogą dorobić więcej do swojego świadczenia. Jakie będą nowe graniczne kwoty przychodu i jakie korzystne zmiany, dla dorabiających do renty socjalnej, pojawia się od nowego roku? Od stycznia 2022 roku zmienią się również zasady dorabiania do świadczeń przyznanych na starych zasadach. W poniedziałki zmienią się godziny urzędowania ZUS. Jak można zarezerwować wizytę w ZUS, by nie czekać w kolejce?

Odpowiedzi na powyższe pytania oraz kierowane telefonicznie przez Słuchaczy udzielali goście Ewy Kurzawy - specjaliści z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Polskie Radio PiK - Dyżur eksperta z 26 listopada 2021

19 listopada 2021

Dyżur eksperta ze specjalistami z Narodowego Funduszu Zdrowia
Dyżur eksperta ze specjalistami z Narodowego Funduszu Zdrowia
Od dłuższego już czasu obserwujemy wzrost zakażeń Covid-19. Jak zapobiegać zakażeniu koronawirusem? Jak zarejestrować się na test? Gdzie znajdziemy wykaz punktów wymazowych? Od czego zależy czas ich pracy? Ile trwa obecnie izolacja a ile kwarantanna? Czy obowiązuje również osoby zaszczepione? Na powyższe oraz telefoniczne pytania Słuchaczy odpowiadali goście w audycji Ewy Kurzawy - lekarze oraz przedstawiciele Sanepidu i Narodowego Funduszu Zdrowia.
Polskie Radio PiK - Dyżur ekperta z 19 listopada 2021

12 listopada 2021

Dyżur ekspertów z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Bydgoszczy
Dyżur ekspertów z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Bydgoszczy
Główne przyczyny wypadków na drogach są od lat takie same - niedostosowanie prędkości, brak zachowanej odległości między pojazdami i nieprawidłowa zmiana pasa ruchu. Bez względu na nasz staż jako kierowcy, bardzo ważne jest pamiętanie o najważniejszych zasadach jazdy i podstawach bezpieczeństwa, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.
  • Jakie są zasady bezpiecznej jazdy na autostradzie - kiedy możemy zatrzymać samochód i jak powinniśmy włączyć się do ruchu?
  • W jaki sposób prawidłowo korzystać ze świateł przeciwmgielnych?
  • Jakie obowiązki mają piesi - czy mogą przejść przez ulicę poza wyznaczonym przejściem i czy mogą korzystać z telefonu komórkowego przechodząc przez jezdnię?
  • W jakiej sytuacji kierowca może stracić prawo jazdy na miejscu zdarzenia?
W trakcie „Dyżuru eksperta” na telefoniczne pytania Słuchaczy dotyczące przepisów ruchu drogowego odpowiadali specjaliści z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Zaprasza Ewa Kurzawa.

Polskie Radio PiK - Dyżur eksperta z 12 listopada 2021
1234567