Dyżur eksperta

31 marca 2023

Doradca podatkowy na „Dyżurze eksperta” w Polskim Radiu PiK Doradca podatkowy na „Dyżurze eksperta” w Polskim Radiu PiK

Gościmy doradców podatkowych, którzy odpowiadają na telefoniczne pytania Słuchaczy dotyczące podatków oraz rozliczenia 2022 roku z fiskusem. Telefon czynny w trakcie programu: 52 345-50-90. Zaprasza Ewa Kurzawa.

Polskie Radio PiK - Dyżur z 31.03.2023

24 marca 2023

Doradca podatkowy na „Dyżurze eksperta” w Polskim Radiu PiK Doradca podatkowy na „Dyżurze eksperta” w Polskim Radiu PiK

Jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać ze zwolnienia podatku od darowizny między najbliższą rodziną? Komu i kiedy opłaca się rozliczenie jako osoba samotnie wychowująca dziecko - kogo zatem fiskus uznaje za samotnego rodzica? Ile może zarobić dziecko, aby rodzic nie stracił tzw. ulgi prorodzinnej? Kto może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej i modernizacyjnej za 2022 rok? O tym w trakcie radiowego „Dyżuru eksperta” mówili goście Ewy Kurzawy, zaproszeni do studia doradcy podatkowi.

Polskie Radio PiK - Dyżur eksperta z 24 marca 2023

17 marca 2023

Psycholog Daria Jaworska/(jw) Archiwum Psycholog Daria Jaworska/(jw) Archiwum

Wśród polskich nastolatków w wieku 12-17 lat już ponad 12% ma problem z nadużywaniem Internetu. Konsekwencją są zachowania aspołeczne, utrudniona komunikacja, unikanie relacji międzyludzkich, zanik więzi emocjonalnych, zaniedbywanie obowiązków szkolnych.

W radiowym „Dyżurze eksperta” przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia i zaproszeni goście (terapeuci uzależnień z poradni psychologicznych naszego regionu) odpowiadali na telefoniczne pytania Słuchaczy dotyczące leczenia uzależnień dzieci i młodzieży od mediów cyfrowych. Zaprasza Ewa Kurzawa.

Polskie Radio PiK - Dyżur eksperta z 17 marca 2023

10 marca 2023

Dyżur ekspertów z KAS i ZUS. Dyżur ekspertów z KAS i ZUS.

Eksperci z Krajowej Administracji Skarbowej odpowiadają na telefoniczne pytania Słuchaczy dotyczące składki zdrowotnej, Ulgi 4+, zmiany formy opodatkowania i ulgi rehabilitacyjnej.

Eksperci z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyjaśniają kogo ZUS rozliczy z urzędem skarbowym, a kto musi zrobić to samodzielnie, kto musi pamiętać o rozliczeniu rocznym składki zdrowotnej, do kiedy i jakie dokumenty należy złożyć, co ma zrobić przedsiębiorca gdy w wyniku rozliczenia rocznego zauważy niedopłatę składki zdrowotnej? Od tego roku każdy płatnik składek musi mieć konto na PUE ZUS. ZUS sukcesywnie zakłada konta tym, którzy nie wywiązali się z tego obowiązku. A co z osobami, które dopiero teraz założą własna firmę? Czy ZUS ich też w tym wyręczy? O tym w audycji Ewy Kurzawy.

Polskie Radio PiK - Dyżur eksperta z 10 marca 2023

3 marca 2023

Doradca podatkowy na „Dyżurze eksperta” w Polskim Radiu PiK Doradca podatkowy na „Dyżurze eksperta” w Polskim Radiu PiK

Gościem Ewy Kurzawy w radiowym „Dyżurze eksperta” był doradca podatkowy, który odpowiadał na telefoniczne pytania Słuchaczy dotyczące rozliczenia 2022 roku z fiskusem. Zainteresowani mogli również dowiedzieć się kto i z jakich ulg może skorzystać (rodzinnej, rehabilitacyjnej, termomodernizacyjnej) wyjaśniając jednocześnie kto jest zwolniony z podatku od spadku czy darowizny.

Polskie Radio PiK - Dyżur eksperta z 3 marca 2023

24 lutego 2023

Dyżur z psim behawiorystą Dyżur z psim behawiorystą

Gościem radiowego „Dyżuru Eksperta” była znana naszym Słuchaczom doktor Dominika Gulda, psi behawiorysta, która telefonicznie udzielała porad właścicielom czworonogów. Podpowiadała, jak radzić sobie z niepożądanymi zachowaniami i wyjaśniała, co jest normalnym zachowaniem, a co „zaburzeniem behawioralnym” udowodniając, że nie każde „złe” zachowanie pupila jest tego zachowania zaburzeniem. Rozmawialiśmy również o psich uczuciach i innych emocjach, a także o prawach zwierząt.

Polskie Radio PiK - Dyżur eksperta z 24 lutego 2023

17 lutego 2023

Dyżur ekspertów z ZUS i KRUS. Dyżur ekspertów z ZUS i KRUS.

O ile wzrosną emerytury od 1 marca? Kogo ZUS rozliczy z urzędem skarbowym, a kto musi zrobić to samodzielnie? Co się zmieniło w tym roku, jeśli chodzi o małoletnie dzieci pobierające renty rodzinne? Do kiedy można składać wnioski o 500 plus i bon turystyczny? Kiedy osoba dzierżawiąca gospodarstwo może dostać rentę w pełnej wysokości? Czy emerytura rolnicza przysługuje osobie, która ma kilkanaście lat ubezpieczenia w KRUS i dodatkowo kilka lat ZUS wypłaca tej osobie rentę rodzinną po żonie? Czy można doliczyć wojsko do emerytury rolniczej? Kto i gdzie może złożyć wniosek o świadczenie wyrównawcze dla represjonowanego? Czy mając rentę rolniczą w KRUS warto płacić składkę, żeby w przyszłości zwiększyć sobie emeryturę?

Na wspólny dyżur zapraszają pracownicy ZUS i KRUS. Odpowiedzą oni na telefoniczne pytania Słuchaczy, pod numerem czynny w trakcie programu: 52 345-50-90.

Zaprasza Ewa Kurzawa.

Polskie Radio PiK - Dyżur z 17.02.2023

10 lutego 2023

Doradca podatkowy na „Dyżurze eksperta” w Polskim Radiu PiK Doradca podatkowy na „Dyżurze eksperta” w Polskim Radiu PiK

Powracamy do tematu rozliczenia 2022 roku z fiskusem. Kto i z jakich ulg może skorzystać? Mówimy również o podatkach od spadków i darowizn. Kto i na jakich zasadach może być zwolniony z takiego podatku. Zapraszamy do telefonicznego kontaktu do studia w trakcie programu, pod numerem telefonu: 52 345-50-90. Zaprasza Ewa Kurzawa.

Polskie Radio PiK - Dyżur z 10.02.2023

3 lutego 2023

Doradca podatkowy na „Dyżurze eksperta” w Polskim Radiu PiK Doradca podatkowy na „Dyżurze eksperta” w Polskim Radiu PiK

Ile wynoszą podwyższone kwoty wolne od podatku od spadków i darowizn? Kto może skorzystać z ulgi dla rodzin 4 plus? Ulga na powrót - komu przysługuje? Dla kogo ulga sponsoringowa, na robotyzację, na zabytki, na terminal płatniczy? Jak prawidłowo rozliczyć z fiskusem rok 2022? O tym doradca podatkowy, którego na „Dyżur eksperta” w Polskim Radiu PiK zaprosiła Ewa Kurzawa.

Polskie Radio PiK - Dyżur eksperta z 3 lutego 2023

27 stycznia 2023

Coś zepsułem? Nudziłem się ;) Fot. ilustracyjna/pixabay.com Coś zepsułem? Nudziłem się ;) Fot. ilustracyjna/pixabay.com

W ramach radiowego „Dyżuru eksperta” w studiu Polskiego Radia PiK pojawiła się dr Dominika Gulda, asystent naukowy w ogrodzie zoologicznym w Myślęcinku i psi behawiorysta. Specjalistka zaproszona przez Małgorzatę Burchardt odpowiadała na pytania właścicieli psów, kotów i innych stworzeń, które Słuchacze przyjęli pod swój dach, i których to pupili zachowanie często odbiega od normy oraz wyobrażeń reszty domowników.

Polskie Radio PiK - Dyżur eksperta z 27 stycznia 2023

Dyżur eksperta

W każdy piątek na dyżur eksperta zaprasza Ewa Kurzawa W każdy piątek na dyżur eksperta zaprasza Ewa Kurzawa


W trakcie "Dyżuru Eksperta" zaproszeni do studia goście - doradcy podatkowi, przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Narodowego Funduszu Zdrowia - odpowiadają na telefoniczne pytania Słuchaczy. Zaprasza Ewa Kurzawa.