Sobota, 29 stycznia 2022 r.   Imieniny: Zdzisława, Franciszka, Józefa
Wydział Zarządzania Kryzysowego ostrzega przed silnym wiatrem, nawet do ponad 100 km/h
Wydział Zarządzania Kryzysowego ostrzega przed silnym wiatrem, nawet do ponad 100 km/h
Wydział Zarządzania Kryzysowego ostrzega przed silnym wiatrem, nawet do ponad 100 km/h
Polskie Radio PiK » Śniadanie z Muzami
Plichta

Śniadanie z Muzami

Fot. freeimages.com
Fot. freeimages.com
Program podsumowuje kulturalne wydarzenia tygodnia na Kujawach i Pomorzu, popularyzuje wiedzę o kulturze i sztuce regionu, prezentuje twórców regionalnych oraz i ich dorobek.

Audycja propaguje szeroko pojętą kulturę, korzystając z różnych form wypowiedzi - relacji, wywiadów, felietonów, recenzji, małych form publicystycznych. Omawiamy i recenzujemy wydarzenia kulturalne - premiery teatralne, wystawy, koncerty, spotkania literackie, wszelkie artystyczne działania przygotowywane zarówno przez publiczne instytucje kultury, jak i przez organizacje pozarządowe.

Prezentujemy także rozmowy z twórcami goszczącymi w na Kujawach i Pomorzu.

30 stycznia 2022

W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami” m.in.:
  • spotkanie z Adamem Sztabą, Beatą Bobińską i młodymi muzykami „Orchestra 4Young” - to był wyjątkowy koncert w Filharmonii Pomorskiej;
  • relacja z premiery „Czerwonego Kapturka” w Teatrze Polskim w Bydgoszczy;
  • w toruńskim CSW można oglądać dyplomowe prace absolwentów Wydziału sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika;
  • w bydgoskiej Galerii Miejskiej bwa zostaną otwarte dwie nowe wystawy: Magdaleny Karpińskiej pt. „Woal” i Agaty Jóźwiak pt. „Niemalowanie. Krajobraz i tusz”;
  • o czekającej nas w marcu uroczystej prapremierze polskiej musicalu pt. „Matylda” w Teatrze Kameralnym w Bydgoszczy;
  • o nowej ofercie Twierdzy Toruń;
  • relacja z podpisania umowy z generalnym wykonawcą budowy nowej siedziby Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
Zaprasza Ewa Dąbska.

23 stycznia 2022

W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami” Ewy Dąbskiej m.in.: spotkanie z dyrygentem i kompozytorem Nikolą Kołodziejczykiem - w Filharmonii Pomorskiej odbyło się prawykonanie jego symfonii pt. „Powrót do Macierzy”, utworu napisanego na zamówienie Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego. Z Brzózką mówiliśmy o premierze singla pt. „Oszukuj”, a o monodramie macierzyńskim pt. „Mamy problem” rozmawialiśmy z aktorką Magdaleną Bochan-Jachimek, która wystąpi w Teatrze Kameralnym w Bydgoszczy. Wybraliśmy się także do toruńskiego muzeum, w którym można oglądać wystawę popielnic nagrobnych oraz do Książnicy Kopernikańskiej, w której powstała strefa wolnego dostępu czyli „Epilog”. Naszym gościem był też Mariusz Smolij - polski dyrygent, na co dzień mieszkający w Stanach Zjednoczonych, gościnnie pojawiający się w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Odwiedziliśmy także Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, w którym działa grupa teatralna pod nazwą „Młynek do kawy”.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 23 stycznia 2022, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 23 stycznia 2022, cz.2

16 stycznia 2022

W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami” Ewy Dąbskiej m.in.: spotkanie ze znanym i lubianym dyrygentem Maciejem Niesiołowskim i zapowiedź wydarzeń kulturalnych organizowanych przez MCK z okazji powrotu Bydgoszczy do Macierzy. Toruńska Agenda Kulturalna połączyła się z Centrum Kultury Zamek Krzyżacki. Zabrzmiała recenzja spektaklu Teatru Polskiego w Bydgoszczy pt. „Nic o nas bez nas”. Dyrygent Michał Dworzyński opowiadał o akademickim koncercie karnawałowym. Z Szymonem Jachimkiem, aktorem i autorem tekstów oraz kierownikiem literackim Teatru Kameralnego w Bydgoszczy rozmawialiśmy o monodramie pt. „Mamy problem”. Zwiedzliśmy także dwie wystawy w toruńskiej Wozowni i bydgoskiej Wieży Ciśnień.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 16 stycznia 2022, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 16 stycznia 2022, cz.2

9 stycznia 2022

W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami” Ewy Dąbskiej m.in.: o premierze spektaklu „Nic o nas bez nas” w Teatrze Polskim w Bydgoszczy i o planach repertuarowych Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Poznaliśmy też zamierzenia Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy. Spotkaliśmy się z aranżerem, dyrygentem i kompozytorem Tomaszem Szymusiem, który poprowadził koncert noworoczny w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Mówiliśmy o projekcie toruńskiego Muzeum Okręgowego „Historia Polski w banknotach” oraz o projekcie fotograficznym „Wystaw się w CSW”. Zaprosiliśmy też na obchody Roku Marii Konopnickiej do III Liceum Ogólnokształcącego we Włocławku, które nosi imię poetki. Mówiliśmy także o najbliższych planach Teatru Kameralnego w Bydgoszczy.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 9 stycznia 2022, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 9 stycznia 2022, cz.2

2 stycznia 2022

W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami” Ewy Dąbskiej m.in.: relacje z koncertów sylwestrowo-noworocznych w Operze Nova i Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Oprócz tego spotkanie z twórcami serii filmów „Kandydaci śmierci”. Wybraliśmy się też na wystawę do Muzeum Etnograficznego W Toruniu. Przy okazji odwiedziliśmy też toruńskie Centrum Sztuki Współczesnej. Mówiliśmy o najważniejszych wystawach minionego roku w regionie. Poznaliśmy również plany Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu. Teatr Kameralny w Bydgoszczy niebawem wystawi musical pt. „Matylda”.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 2 stycznia 2022, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 2 stycznia 2022, cz.2

* ZDROWIA, SZCZĘŚCIA I NORMALNOŚCI W 2022 ROKU *

26 grudnia 2021

W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami” Ewy Dąbskiej m.in.: spotkanie z realizatorami koncertów sylwestrowo-noworocznych w bydgoskiej Operze Nova i wspomnienie Grzegorza Ciechowskiego w 20. rocznicę śmierci artysty. Oprócz tego rozmowa z Lucyną Brzezińską-Eluszkiewicz, laureatką nagrody Polskiej Sekcji IBBY za upowszechnianie czytelnictwa i recenzja spektaklu premierowego „Bareja wieczorową porą” w Teatrze Horzycy w Toruniu. Józef Eliasz, Bogdan Hołownia, Joanna Czajkowska i Andrzej „Bruner” Gulczyński opowiadali o swoim świętowaniu Bożego Narodzenia, zespół Kroke zaprosił do słuchania nowej płyty „The World of Christmas Carols”. Spotkaliśmy się także z filmowcem Maciejem Cuske i profesorem Piotrem Dumałą, którego prace można oglądać w Centrum sztuki Współczesnej w Toruniu. Zajrzeliśmy też do Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu i do bydgoskiej Galerii Miejskiej bwa.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 26 grudnia 2021, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 26 grudnia 2021, cz.2

19 grudnia 2021

W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami” Ewy Dąbskiej m.in.: o premierze spektaklu „Bareja wieczorową porą” w Teatrze Horzycy w Toruniu i o koncercie „Nocny patrol” w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Mówiliśmy też o sukcesie przedstawienia „Przemiany” Teatru Polskiego w Bydgoszczy, które otrzymało Grand Prix na Festiwalu „Korczak Dzisiaj”. Naszym gościem był pianista Mateusz Krzyżowski, zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein In Memoriam”. Powiedzieliśmy także o wystawach: „Biegnij Bronek, biegnij” w grudziądzkim muzeum oraz „Zofia Kiepuszewska. Sprawa domowa” w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy z Damianem Droszczem o jego monodramie „Ściana”, a Andrzej Lech opowiadał o swojej wystawie fotograficznej w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 19 grudnia 2021, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 19 grudnia 2021, cz.2

12 grudnia 2021

W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami” Ewy Dąbskiej m.in.: relacja z Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein In Memoriam”. Opowiadaliśmy o nowych wystawach w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy: „Przepis na Bydgoszcz” i „Czterdzieści”. Podsumowaliśmy ostatni koncert tegorocznego festiwalu „Muzyka w willi Blumwego”. Zapowiedzieliśmy Świąteczny Festiwal „Art Mintaka”. Złożyliśmy wizytę w toruńskiej galerii Wozownia gdzie zwiedziliśmy dwie nowe ekspozycje. mówiliśmy także o pracowni konserwatorskiej Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 12 grudnia 2021, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 12 grudnia 2021, cz.2

5 grudnia 2021

W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami” Ewy Dąbskiej m.in.: rozmowa z finalistami Konkursu Chopinowskiego - Jakubem Kuszlikiem i Kamilem Pacholcem, którzy zagrali recitale w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Prapremierowy pokaz spektaklu pt. „Nic o nas bez nas” zakończył tegoroczną edycję Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy. Poznaliśmy także werdykt Ogólnopolskiego Konkursu „Szukamy Polskiego Szekspira”. W Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu wystawa tegorocznych zakupów do kolekcji CSW; dwie nowe ekspozycje w Galerii Twórczości Dziecka. Mówiliśmy także o jubileuszu i kolejnych sukcesów bydgoskiego chóru „Primo”. Zaprosiliśmy na najbliższe spektakle Teatru Improwizowanego "wymyWammy" do Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy. W Inowrocławiu zwiedziliśmy dwie wystawy: plakatów do filmów Andrzeja Wajdy i Stałą Wystawę Solnictwa.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 5 grudnia 2021, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 5 grudnia 2021, cz.2
1234567