Sobota, 24 lipca 2021 r.   Imieniny: Kingi, Krystyny
Ruch wahadłowy w Tryszczynie na drodze 25 Bydgoszcz - Koronowo.
Ruch wahadłowy w Tryszczynie na drodze 25 Bydgoszcz - Koronowo.
Ruch wahadłowy w Tryszczynie na drodze 25 Bydgoszcz - Koronowo.
Polskie Radio PiK » Śniadanie z Muzami

Śniadanie z Muzami

Fot. freeimages.com
Fot. freeimages.com
Program podsumowuje kulturalne wydarzenia tygodnia na Kujawach i Pomorzu, popularyzuje wiedzę o kulturze i sztuce regionu, prezentuje twórców regionalnych oraz i ich dorobek.

Audycja propaguje szeroko pojętą kulturę, korzystając z różnych form wypowiedzi - relacji, wywiadów, felietonów, recenzji, małych form publicystycznych. Omawiamy i recenzujemy wydarzenia kulturalne - premiery teatralne, wystawy, koncerty, spotkania literackie, wszelkie artystyczne działania przygotowywane zarówno przez publiczne instytucje kultury, jak i przez organizacje pozarządowe.

Prezentujemy także rozmowy z twórcami goszczącymi w na Kujawach i Pomorzu.

18 lipca 2021

W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z muzami” Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek m.in. rozmawialiśmy o książce na temat historii jazzu w Toruniu, którą napisała Grzegorz Kopcewicz. Odwiedziliśmy wiele nowych wystaw otwartych w naszych galeriach i muzeach. Sprawdziliśkmy, co Lubostroniu robi się z powalonymi drzewami i jak przebiega nabór do Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. O wakacyjnych planach festiwalowych i koncertowych opowiadało muzyczne małżeństwo z Bydgoszczy.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 18.07.2021, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 18.07.2021, cz.2

11 lipca 2021

W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami” Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek m.in. zaproszenie na wystawę Edwarda Dwurnika, która otwarta została w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Poznajemy Małą Uranię bohaterkę serialu telewizyjnego o kosmosie powstającego także w Toruniu. Zapowiadamy „Lato na Starym Mieście” w Grudziądzu. Poznajemy Emilię Pawłowską, która właśnie wydała swoją autorką płytę pt. „Niebo nad jeziorem”. Maciej Puto, dyrektor Filharmonii Pomorskiej podsumował sezon artystyczny i zapowiada kolejny. Robert Wichrowski, bydgoski reżyser opowiada o swoim filmowym projekcie. Dziewczyny z „Teatru wymyWammy” zaproszają na swoją letnią scenę.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 11.07.2021, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 11.07.2021, cz.2

4 lipca 2021

W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami” Ewy Dąbskiej m.in.: podsumowanie 19. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest w Toruniu. Mówimy o wystawie fotografii Zdzisława Beksińskiego w muzeum w Inowrocławiu i o międzynarodowym projekcie „Common Ground” w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Henryk Martenka opowiada o przyszłorocznym Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy i 100-leciu Towarzystwa Muzycznego. Z Waldemarem Malakiem porozmawiamy o jego wystawie, otwartej właśnie w „Galerii Wspólna” w Bydgoszczy. Mówimy także o Artus Festiwalu i Festiwalu Książki w Toruniu oraz o wystawie pt. „Pocztówka z Polski” w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy. Spotykamy się również z dyrygentem Jose Maria Florencio.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 04.07.2021, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 04.07.2021, cz.2

27 czerwca 2021

W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami” Ewy Dąbskiej m.in.: o premierze "Biesów" w Teatrze Horzycy w Toruniu. Zabrzmiały relacje z bydgoskiej premiery filmu Marcina Sautera „Miasto” oraz z Festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy „Serca bicie”. „Strzały Łuczniczki” rozdane - spotkaliśmy się z nagrodzonymi. Zaprosimy na Festiwal Chóralny w Toruniu. Spotkaliśmy się z Kamilem Pacholcem, który wystąpi w w naszym studiu. W toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej zorganizowano wystawę prac 10. Triennale Sztuki Sacrum. Zabrzmiała relacja z Konkursu Artystycznych Form Radiowych Grand PiK 2021. Podsumowaliśmy również kolejny sezon w bydgoskiej Operze Nova.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 27.06.2021, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 27.06.2021, cz.2

20 czerwca 021

W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadaniu z Muzami” Ewy Dąbskiej m.in.: relacje z premiery spektakli: „Testament Marii” w Teatrze Horzycy w Toruniu i „Dziewczynka z herbacianych pól” w Teatrze Kameralnym w Bydgoszczy. Spotkanie z filmowcem Maciejem Cuske, który ma szansę na filmowego „Orła 2021” w kategorii dokument - ogłoszenie werdyktu jury już 21 czerwca. Opowiadaliśmy o 8. edycji festiwalu „Oko nigdy nie śpi”, który potrwa do 21 czerwca w Ostromecku. Spotkaliśmy się z Jakubem Józefem Orlińskim - światowej sławy kontratenorem i pianistą Michałem Bielem, którzy wystąpili w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Naszymi gośćmi byli także: maestro Jerzy Maksymiuk i Grzegorz Turnau. Zabrzmiała też relacja z otwarcia wystawy pt. „Stanisławski i uczniowie” w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 20.06.2021, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 20.06.2021, cz.2

13 czerwca 2021

W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadaniu z Muzami” Ewy Dąbskiej m.in.: o premierze spektaklu pt. „Ach, jeśli przyjdzie mi dać tak okrutne, moje ostatnie pożegnanie” w wykonaniu aktorów Teatru Polskiego w Bydgoszcz i o premiera musicalu pt. „Friends - the musical parody” czyli muzyczna podróż do Nowego Jorku, w toruńskim Teatrze Muzycznym. Zabrzmiała relacja z premiery baletu „Szepty i cienie” w bydgoskiej Operze Nova. Spotkaliśmy się z pianistą Pawłem Wakarecym, który opowiadał o płycie z kwartetami Żeleńskiego i Mozarta. Wysłuchaliśmy relacji z gali finałowej 17. Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Zabytki naszego regionu”. „Wieloryb z Lorino”, nagradzany film Macieja Cuskego po raz pierwszy na dużym ekranie w Bydgoszczy. Spotkaliśmy się z filmowcem Andrzejem Cichockim, zdobywcą „Srebrnego Lajkonika” na Krakowskim Festiwalu Filmowym za obraz pt. „Trochę raju”.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 13.06.2021, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 13.06.2021, cz.2

6 marca 2021

W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami” Ewy Dąbskiej m.in.: relacja z gali finałowej II Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Kazimierza Hoffmana „KOS”, organizowanego przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Zakończenie jubileuszowego sezonu 100-lecia w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu. Adam Zdunikowski zapowiada II Konkurs Wokalny im. Bogdana Paprockiego w Bydgoszczy. Relacja z przedstawienia pt. „DEMONGIOVANNI” w wykonaniu studentów Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. O nowej płycie zespołu Pinky Loops. Trwa konkurs fotograficzny ogłoszony przez Fundację i Galerię „Fotografistka”, najlepsze zdjęcia zostaną pokazany na festiwalu Vintage Photo. Zaproszenie na 36. Festiwal Świętojański oraz na wystawę malarstwa niderlandzkiego i flamandzkiego do ratusza Staromiejskiego w Toruniu.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 06.06.2021, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 06.06.2021, cz.2

30 maja 2021

W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z muzami” Ewy Dąbskiej m.in.: o dwóch teatralnych premierach: w Teatrze Polskim w Bydgoszczy wystawia spektakl pt. „Maszyna”, a bydgoski Teatr Kameralny przygotował sztukę dla młodych widzów pt. „Proszę słonia!”. Zabrzmiała relacja z 25. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Kontakt” w Toruniu. W tym samym mieście w Toruniu zwiedziliśmy wystawy: 12. Festiwalu Grafiki Projektowej „Plaster” w Centrum Sztuki Współczesnej i ekspozycję w galerii „Wozownia”. „Wesele Figara” - tę operę W.A.Mozarta przygotowują studenci Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Świetny skrzypek Paweł Zalejski prowadzi kurs mistrzowski. W Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy otwarta została wystawa pt. „Życie zaczyna się po pięćdziesiątce, acz kończy po czterdziestce”.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 30.05.2021, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 30.05.2021, cz.2

23 maja 2021

W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z muzami” Ewy Dąbskiej m.in.: relacja z półfinałów 13. Festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy „Serca bicie” w Bydgoszczy. Zwiedziliśmy wystawę wyróżnionych prac dyplomowych studentów Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Byliśmy też na wystawie Mateusza Piestraka pt. „Coś dziwnego dzieje się z moim trawnikiem” w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy. Spotkaliśmy się s Adamem Sztabą, dyrygentem, pianistą, aranżerem i kompozytorem, który w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy prowadził kursy mistrzowskie. Mariusz Napierała, dyrektor bydgoskiego Teatru Kameralnego, opowiedział o najbliższych premierach dla młodych widzów. Dyrygent Michał Dworzyński mówił o koncercie dyplomantów Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Zajrzeliśmy również do toruńskiej galerii „Wozownia” na wystawę pt. „Plantacja złota”. Odwiedziliśmy też Muzeum Kasprowicza w Inowrocławiu, gdzie królują grafiki Edgara Degasa.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 23.05.2021, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 23.05.2021, cz.2

16 maja 2021

W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z muzami” Ewy Dąbskiej m.in.: o rozpoczynającym się 22 maja 25. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "KONTAKT" w Teatrze Horzycy w Toruniu. Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy coraz bliżej rozpoczęcia rozbudowy - podpisano umowy dotyczące inwestycji. „Lalki śpiewają” to tytuł premierowego przedstawienia na Scenie Szekspirowskiej toruńskiego Baja Pomorskiego. W bydgoskim kinie „Pomorzanin” powoli kończy się remont, mówiliśmy o najbliższych propozycjach tej instytucji. Zaprosiliśmy Państwa na pierwszą radionowelę Polskiego Radia PiK - jest to słuchowisko autorstwa Jarosława Jakubowskiego pt. „W Cichej Dolinie”. Wybraliśmy się także do toruńskiej galerii „Wozownia”. Spotkaliśmy się z Krzysztofem Iwaneczko, który nagrał piosenkę z Kayah. Prof. Paweł Radziński podsumował 8. Turniej Kameralny. Mówiliśmy również jakie spektakle przygotowują dwa bydgoskie teatry: Polski i Kameralny.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 16.05.2021, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 16.05.2021, cz.2
1234567