Sobota, 16 października 2021 r.   Imieniny: Gawła, Ambrożego
Polskie Radio PiK » Śniadanie z Muzami
ogłoszenie własne wydawcy

Śniadanie z Muzami

Fot. freeimages.com
Fot. freeimages.com
Program podsumowuje kulturalne wydarzenia tygodnia na Kujawach i Pomorzu, popularyzuje wiedzę o kulturze i sztuce regionu, prezentuje twórców regionalnych oraz i ich dorobek.

Audycja propaguje szeroko pojętą kulturę, korzystając z różnych form wypowiedzi - relacji, wywiadów, felietonów, recenzji, małych form publicystycznych. Omawiamy i recenzujemy wydarzenia kulturalne - premiery teatralne, wystawy, koncerty, spotkania literackie, wszelkie artystyczne działania przygotowywane zarówno przez publiczne instytucje kultury, jak i przez organizacje pozarządowe.

Prezentujemy także rozmowy z twórcami goszczącymi w na Kujawach i Pomorzu.

17 października 2021

W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami” m.in.:
  • podsumujemy 27. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Spotkania” w Toruniu;
  • spotkamy się z Krystyną Stańko, która goszcząc „Kawiarni Literackiej” w bydgoskim Modraczku, dała koncert ze swoim zespołem;
  • porozmawiamy także z artystami z Teatru Kupałowcy z Białorusi, którzy wystawiają spektakl „Radio Prudok” na Festiwalu Prapremier;
  • powiemy też o premierze nowego przedstawienia „Become human” w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu;
  • przypomnimy też 11. Festiwalu Widzących Duszą „Muzyka otwiera oczy” w Bydgoszczy;
  • mowa będzie również o bydgoskim festiwalu „FONOMO”;
  • złożymy wizytę w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej;
  • zaprosimy do Ostromecka na spacer śladami najnowszego filmu Wojciecha Smarzowskiego;
  • porozmawiamy także z Mikołajem Wojciechowskim - młodym, piekielnie zdolnym wiolonczelistą, który na co dzień gra przy pierwszym pulpicie w bydgoskiej Operze Nova, w minionym roku zwyciężył w kilku międzynarodowych konkursach, a w nagrodę już w grudniu br. wystąpi w nowojorskiej Carnegie Hall.
Zaprasza Ewa Dąbska.


10 października 2021

W magazynie publicystyki kulturalnej Ewy Dąbskiej m.in.: relacja z zakończenia 59. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego - spotkaliśmy się ze skrzypaczką Anną Marią Staśkiewicz i wiolonczelistą Bartoszem Koziakiem. Mówiliśmy o zakończonych 29. alternatywnych Spotkaniach Teatralnych „KLAMRA” i o premierze musicalu „Once” w Teatrze Muzycznym w Toruniu. Zabrzmiały relacje z planu filmowego obrazu „Magiczny kwiat paproci” w Bydgoszczy oraz z Konkursu Chopinowskiego - do II etapu przeszli wszyscy studenci i absolwenci Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. O Bydgoskiej Scenie Barokowej - rozmawialiśmy z triem Bastarda. Przypomnieliśmy o wystawie ręcznie barwionych kimon z haftami cyfrowymi Jędrzeja Hofmana w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy. Przedstawiliśmy również recenzję spektaklu „Przemiany”, który w ubiegłą niedzielę rozpoczął Festiwal Prapremier w Bydgoszczy.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 10 października 2021, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 10 października 2021, cz.2

3 października 2021

W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami” Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek m.in.: zapowiedź festiwalu PraPremier w Bydgoszczy i relacja z inauguracyjnego spektaklu „Przemiany” oraz zapowiedź odbywających się w Toruniu 29. Alternatywnych Spotkań Teatralnych „Klamra”. Teatralnym akcentem była też recenzja przedstawienia pt. „Nina i Paul”, który miał premierę w ubiegłym tygodniu w Teatrze Kameralnym w Bydgoszczy. Spotkaliśmy się z toruńskim pisarzem Robertem Małeckim, który opowiadał o swojej najnowszej książce pt. „Najsłabsze ogniwo”. Poznaliśmy treść albumu o Bydgoskim Śródmieściu i odwiedziliśmy wystawę przygotowaną w Ratuszu Staromiejskim z okazji 160-lecia Muzeum Okręgowego w Toruniu. W audycji pojawiła się także Kayah, która wystąpiła na 59. Bydgoskim Festiwalu Muzycznym. W Warszawie zaczyna się Międzynarodowy Konkurs Chopinowski więc spotkaliśmy się z prof. Katarzyną Popową-Zydroń, która zasiada w jury tego konkursu.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 3 października 2021, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 3 października 2021, cz.2

26 września 2021

W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami” Ewy Dąbskiej m.in.: spotkanie z Natalią Kukulską, która wystąpiła na 59. Bydgoskim Festiwalu Muzycznym i relacja z 14. Przeglądu Twórczości Filmowej „Pola i inni” w Lipnie. Podsumowaliśmy Festiwal Filmowy „Przeźrocza” w Bydgoszczy. Mówiliśmy także o premierze spektaklu „Nina i Paul” w Teatrze Kameralnym w Bydgoszczy oraz o przedstawieniu pt. „Mówię do Was” toruńskiej grupy teatralnej „Nasz ONKO-świat”. Przedstawiliśmy relację z obchodów 250. urodzin Samuela Bogumiła Lindego w Toruniu. Zaprosiliśmy na kolejny festiwal „Bydgoska Scena Barokowa”. Opowiedzieliśmy o drugiej odsłonie wystawy „Ciężkie czasy” w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy oraz o „Gawędzie o miłości ziemi ojczystej” - projekcie Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 26.09.2021, cz. 1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 26.09.2021, cz. 2

19 września 2021

W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami” Ewy Dąbskiej m.in.: o inauguracji 59. Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego, o premierze spektaklu „Katyń. Teoria barw” w Teatrze Polskim w Bydgoszczy i o premierze musicalu „Bulwar zachodzącego słońca” w Operze Nova. Zabrzmiała relacja z festiwalu „Vintage Photo”. Mówiliśmy też o festiwalu „Przeźrocza”. Byliśmy na wystawie w toruńskiej galerii Wozownia i odwiedziliśmy kolejne wydarzenie w ramach „Europejskich Dni Dziedzictwa” czyli imprezę pt. „Wśród zamków i miejsc chmielem pachnących” w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 19.09.2021, cz. 1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 19.09.2021, cz. 2

12 września 2021

W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami” Ewy Dąbskiej m.in.:
o planach nowej dyrekcji Teatru Wilama Horzycy w Toruniu. Spotkaliśmy się z Jackiem Mikołajczykiem - reżyserem nadchodzącej premiery musicalu „Bulwar Zachodzącego Słońca” w bydgoskiej Operze Nova. Rozmawialiśmy z Elżbietą Jabłońską, której wystawa „Nie/dokładnie”otwarta została w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy. Mówiliśmy o najbliższej premierze spektaklu „Katyń. Teoria barw” w Teatrze Polskim w Bydgoszczy i o obchodach 93. urodzin Jerzego Sulimy-Kamińskiego. Zaprosiliśmy także na 7. edycję Festiwalu Fotografii Analogowej „Vintage Photo” oraz do Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy na 59. Bydgoski Festiwal Muzyczny.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 12 września 2021, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 12 września 2021, cz.2

5 września 2021

W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami” Ewy Dąbskiej m.in.: o bydgoskiej premierze spektaklu „Twarzą w twarz” w koprodukcji Teatru Polskiego w Bydgoszczy i Teatru Powszechnego w Warszawie. Spotkaliśmy się z Anną Marią Jopek i Krzysztofem Antkowiakiem. Zdaliśmy relację z planu filmu „Negatyw” Roberta Wichrowskiego. Byliśmy na toruńskim festiwalu „Art Moves” i bydgoskich „LiterObrazkach”. Rozmawialiśmy z Joanną Derendą-Łukasik, nową dyrektor Państwowego Zespołu szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy. Zaprosiliśmy na Festiwal Piosenek Jacka Kaczmarskiego „Źródło wciąż bije”. Zwiedziliśmy wystawę kimon w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Opowiedzieliśmy, jak będzie wyglądało Europejskie Centrum Filmowe Camerimage.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 5 września 2021, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 5 września 2021, cz.2

29 sierpnia 2021

W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami” Ewy Dąbskiej m.in. o koncercie „The Police symfonicznie” w Filharmonii Pomorskiej w rozmowie z Martą Król i Pawłem Tomaszewskim. Ponadto relacja z trwającego w Bydgoszczy festiwalu „Pozytywka” - m.in. rozmowa z Wiktorem Wiktorczykiem, twórcą legendarnego teatru „Klinika Lalek”. Mówimy o finale rezydencji Grzegorza Bibro w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy. Krzysztof Herdzin opowiada o wznowionych próbach do musicalu „Sunset Boulevard”, którego premierę zaplanowano na 18 września. Mówimy również o festiwalu Art Moves toruńskiej Galerii Rusz, o premierze „Dzieł wszystkich Szekspira” w Teatrze Muzycznym w Toruniu i o castingu do filmu bydgoszczanina Jakuba Dropczyńskiego, zdjęcia rozpoczną się w październiku. Dorota Zimna opowiada o wyjątkowym koncercie „Nowy Bach” - czyli przedsmak Bydgoskiej Sceny Barokowej, który odbędzie się 5 września w Kinie Pomorzanin.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 29.08.2021, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 29.08.2021, cz.2

22 sierpnia 2021

W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z muzami” Ewy Dąbskiej m.in. o inauguracyjnym koncercie 4. Festiwalu „Muzyka w willi Blumwego” i o spektaklu przygotowywanym przez międzypokoleniową grupę teatralną, działającą przy Teatrze Wilama Horzycy w Toruniu. Spotkaliśmy się z solistkami koncertu w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy - Edytą Krzemień i Karoliną Trębacz. Mówiliśmy też o wrześniowych premierach Teatru Polskiego w Bydgoszczy, a także o spektaklu „Zdarzyło się w Bydgoszczy”, przygotowanym przez studentów pod okiem Katarzyny Matuszak. Podsumowaliśmy też 12. Bella Skyway Festival w Toruniu. Józef Eliasz zaprosił na koncert plenerowy, który odbędzie się na tarasach Młynów Rothera w Bydgoszczy w środę 25 sierpnia. Mówiliśmy również powiemy też o 22. urodzinach toruńskiej Galerii Rusz.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 22.08.2021, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 22.08.2021, cz.2

15 sierpnia 2021

W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami” Ewy Dąbskiej, m.in.: zabrzmiała relacja z uroczystości nadania placowi przed Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy imienia Krzysztofa Pendereckiego. Zapowiedzieliśmy Bydgoski Aneks do 18. edycji Międzynarodowego Festiwalu Millennium Docs Against Gravity, który trwać będzie od 3 do 12 września. W Toruniu pojawiła się nowa atrakcja - latająca instalacja czyli sterowiec „Wolność”. W Bydgoszczy odbył się casting do filmu Roberta Wichrowskiego pt. „Negatyw”. W toruńskim Młynie Wiedzy zmodernizowano wystawę pt. „O obrotach”. Rozmawialiśmy z Maciejem Figasem - dyrektorem bydgoskiej Opery Nova o nadchodzących premierach. Już niebawem w Toruniu wystartuje 12. edycja festiwalu „Bella Skyway”. Przypomnieliśmy też, że do poniedziałku 16 sierpnia można jeszcze nadsyłać fotografie na konkurs „Portret z kujawsko-pomorskim zabytkiem w tle”, organizowany przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 15.08.2021, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 15.08.2021, cz.2
1234567