Śniadanie z Muzami

Fot. freeimages.com Fot. freeimages.com

Program podsumowuje kulturalne wydarzenia tygodnia na Kujawach i Pomorzu, popularyzuje wiedzę o kulturze i sztuce regionu, prezentuje twórców regionalnych oraz i ich dorobek.

Audycja propaguje szeroko pojętą kulturę, korzystając z różnych form wypowiedzi - relacji, wywiadów, felietonów, recenzji, małych form publicystycznych. Omawiamy i recenzujemy wydarzenia kulturalne - premiery teatralne, wystawy, koncerty, spotkania literackie, wszelkie artystyczne działania przygotowywane zarówno przez publiczne instytucje kultury, jak i przez organizacje pozarządowe.

Prezentujemy także rozmowy z twórcami goszczącymi w na Kujawach i Pomorzu.

26 marca 2023


W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami” Ewy Dąbskiej m.in.: relacja z „Grudziądzkiej Wiosny Teatralnej”. Mówiliśmy o niezwykłym filmowym weekendzie w bydgoskim Miejskim Centrum Kultury;. Spotkaliśmy się z ukraińskim dyrygentem Yaroslavem Shemetem, który poprowadził piątkowy koncert w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Katarzyna Gębarowska, prezes Fundacji „Fotografistka” opowiadała o wystawie pt. „Kobiety Fotonu”, która rusza w świat. O premierze singla pt. „Nie ma mnie” rozmawialiśmy z jego autorką Martyną Kasprzycką, studentką Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Zabrzmiała także relacja z otwarcia wystawy pt. „Z archiwum Andrzeja Wajdy” w grudziądzkim muzeum. Wybraliśmy się też do toruńskiego CSW, by opowiedzieć o wystawie pt. „Piękne ucieczki" Krzysztofa Marchlaka, ubiegłorocznego laureata konkursu „Wystaw się w CSW”. W Toruniu rozpoczęła się II edycja festiwalu „Gwiazdozbiór Kryminalny”, którego pierwszym gościem był Ryszard Ćwirlej.

Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 26 marca 2023, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 26 marca 2023, cz.2

19 marca 2023


W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami” Ewy Dąbskiej m.in.: spektakl pt. „Testament Marii” z toruńskiego Teatru Horzycy otworzył „Grudziądzką Wiosnę Teatralną”, która potrwa do 23 kwietnia. „Zobaczyć muzykę” to projekt Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, realizowany w ramach programu „Kultura bez barier”. Spotkaliśmy się ze skrzypaczką Inés Issel Burzyńską, która 17 marca zagrała w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. W inowrocławskim muzeum otwarto wystawę malarstwa znanego surrealisty Jarosława Kukowskiego i jego uczniów. W Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy można oglądać ekspozycję Bartosza Muchy pt. „Nobilitacja degradacji, czyli 20 lat Poor Designu”. Zapowiedzieliśmy Alternatywne Spotkania Teatralne KLAMRA w Toruniu oraz propozycje bydgoskiego Teatru Kameralnego z okazji „Międzynarodowego Dnia Teatru”. Klaudia Kaczyńska i Emilia Hamerlik opowiedziały o koncercie jazzowym w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Zapowiedzieliśmy także 20. Ogólnopolski Festiwal Małych Form Teatralnych „Arlekinada” w Inowrocławiu. Do toruńskiej Galerii Wozownia zaprosimy na wystawę Bogdana Przybylińskiego „Ad Astra”.

Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 19 marca 2023, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 19 marca 2023, cz.2

12 marca 2023


W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami” Ewy Dąbskiej m.in.: relacja z premiery monodramu muzycznego Katarzyny Kłaczek pt. „Tylko mnie poproś do tańca” w Teatrze Kameralnym w Bydgoszczy. Profesor Renata Marzec z bydgoskiej Akademii Muzycznej opowiadała o profesorze Romanie Sucheckim, wiolonczeliście i pierwszym rektorze uczelni w 90. rocznicę urodzin muzyka. Zabrzmiała relacja z otwarcia lapidarium i wystawy upamiętniającej społeczność żydowską Inowrocławia. Mówiliśmy o nagrodach teatralnych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a także o wystawach: „Wyczółkowski odnaleziony” we Włocławku i o ekspozycji prac malarskich Grzegorza Bednarskiego w bydgoskim muzeum. Była też recenzja spektaklu pt. „Stella Walsh. Najszybsza osoba świata”. Zapowiedzieliśmy wyjazdowe koncerty Stabat Mater Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Spotkaliśmy się także z archeologiem Robertem Grochowskim i rozmawialiśmy o badaniach na placu budowy czwartego kręgu bydgoskiej Opery Nova.

Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 12 marca 2023, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 12 marca 2023, cz.2

5 marca 2023


W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami” Ewy Dąbskiej m.in.: relacja i recenzja z premiery spektaklu „Stella Walsh. Najszybsza osoba świata” w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Spotkaliśmy się z dyrygentem Wojciechem Rajskim i wiolonczelistą Maciejem Kułakowskim - artystami, którzy 3 marca br. wystąpili podczas koncertu w Filharmonii Pomorskiej. Wybraliśmy się także na wystawę do Muzeum Toruńskiego Piernika. Rozmawialiśmy z Rafałem Kołackim o jego najnowszym projekcie. Zaprosiliśmy na spektakl „Obywatel Junod” o Eugeniuszu Bodo, według scenariusza i w reżyserii Jakuba Kornackiego, który zostanie pokazany w niedzielny wieczór 5 marca w Teatrze Kameralnym w Bydgoszczy. Zwiedziliśmy też toruńską wystawę plenerową pt. „My wszyscy od Andersa”. W audycji zagościła także mistrzyni prof. Małgorzata Grela i jej studentki z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, laureatki konkursu wokalnego im. Krystyny Jamróz. Wybraliśmy się do Gniewkowa na wystawę mistrzowskich grafik Rembrandta.

Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 5 marca 2023, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 5 marca 2023, cz.2

26 lutego 2023


W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami” Ewy Dąbskiej m.in.: relacja z premiery spektaklu pt. „Drapando czyli Atak Zamszałego Starucha” w Teatrze Kameralnym w Bydgoszczy. Toruń świętuje 550. urodziny Mikołaja Kopernika - w Ratuszu Staromiejskim pokazywana jest wystawa poświęcona największemu dziełu życia Kopernika „De revolutionibus orbium coelestium”, można też podziwiać słynny portret Mikołaja Kopernika w nowej odsłonie. Spotkaliśmy się z szefem artystycznym Orkiestry Filharmonii Pomorskiej Mykołą Diadiurą, który w piątek 24 lutego poprowadził specjalny koncert poświęcony Ukrainie. We Włocławku wybraliśmy się do Muzeum Historii Włocławka, gdzie realizowany jest projekt z okazji 50-lecia istnienia placówki, a także zdaliśmy relację z pierwszego etapu 15. edycji Konkursu im. Stanisława Zagajewskiego. W niedzielę 26 lutego w Filharmonii Pomorskiej koncert „Paweł Kapuła rzecze o Kilarze”, a więc w programie rozmowa z dyrygentem tego wydarzenia muzycznego. W Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu prezentowane są prace dyplomowe studentów Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 26 lutego 2023, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 26 lutego 2023, cz.2

19 lutego 2023


W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami” Ewy Dąbskiej m.in.: relacja z premiery spektaklu "Kręci się?!" w Teatrze Muzycznym w Toruniu. 18 marca rusza Grudziądzka Wiosna Teatralna - mówiliśmy o programie festiwalu, którego hasło w tym roku brzmi „7 grzechów głównych”. Spotkaliśmy się ze studentami Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, którzy wystąpią w „Zemście nietoperza” na scenie Opery Nova. Rozmawialiśmy również z Julią Szczepańską - aktorką Teatru W. Horzycy w Toruniu nagrodzoną za debiut teatralny i filmowy. Pianista Adam Kośmieja zaprosił do Ostromecka na koncert z okazji Roku Andrzeja Szwalbego. Opowiedzieliśmy także o wystawie fotograficznej Marcina Kydryńskiego, którą można oglądać w Galerii Miejskiej w Inowrocławiu. W bydgoskiej Galerii Miejskiej bwa już za kilka dni otwarta zostanie wystawa Arka Pasożyta. Zaprosiliśmy też do Teatru Kameralnego w Bydgoszczy na premierę spektaklu familijnego pt. „Drapando czyli atak Zamszałego Starucha”. Opowiadaliśmy także o wydarzeniach organizowanych przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu dla Ukrainy.

Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 19 lutego 2023, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 19 lutego 2023, cz.2

12 lutego 2023


W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami” Ewy Dąbskiej m.in.: o 15-leciu „Kawiarni Literackiej” w bydgoskim Domu Kultury „Modraczek” i o jubileuszu 35 lat twórczości literackiej Barbary Jendrzejewskiej. Toruń przygotowuje się do świętowania 550. urodzin Mikołaja Kopernika, które przypadają na 19 lutego. Spotkaliśmy się z wokalistkami - studentkami bydgoskiej Akademii Muzycznej, które zaśpiewały podczas projektu „Orchestra4Young”. Zaprosiliśmy na wernisaż wystawy absolwentów Bydgoskiej Akademii Fotografii. Mówiliśmy o podcastach Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Rafał Iwański przygotowuje kolejny projekt muzyczny, w którym zabrzmią afrykańskie instrumenty. Andrzej Gawroński zaprosił na wydarzenia w ramach „Roku Andrzeja Szwalbego” w Ostromecku. Bydgoszczanie towarzyszyli w ostatniej drodze wybitnego aktora Leonarda Pietraszaka, który spoczął na bydgoskim Cmentarzu Starofarnym.

Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 12 lutego 2023, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 12 lutego 2023, cz.2

5 lutego 2023


W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami” Ewy Dąbskiej m.in.: wspomnienie wybitnego aktora, Honorowego Obywatela Bydgoszczy Leonarda Pietraszaka, a także relacja z wystawy kolaży Kuby Elwertowskiego zatytułowanej „Minimal”, którą można oglądać w Browarze B we Włocławku. W toruńskiej Galerii Wozownia dwie nowe ekspozycje: Arkadiusza Karapudy pt. „Think Twice” oraz Anny Frąckowicz pt. „Czas to miłość”. Naszym gościem był Adam Sztaba, kompozytor, aranżer i dyrygent, który już drugi raz pracował z młodzieżą w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy nad projektem „Orchestra4Young”. Poznaliśmy również plany Muzeum Okręgowego w Toruniu z okazji „Roku Mikołaja Kopernika”. Odwiedziliśmy także wystawę pt. „Bovska rysuje” w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy, a z popularną wokalistką rozmawialiśmy o Jej drugiej dziedzinie twórczości czyli malarstwie, rysunku i grafice. Spotkaliśmy się też ze świetnym saksofonistą Piotrem Baronem.

Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 5 lutego 2023, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 5 lutego 2023, cz.2

29 stycznia 2023


W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami” Bogumily Wresiło m.in.: Bydgoska Galeria i Fundacja Fotografistka świętują 10. urodziny - zabrzmiała relacja z jubileuszu. Profesor Hanna Brzuszkiewicz i jej dorobek rzeźbiarski na wystawie w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Orchestra4Young Adama Sztaby rozpoczyna intensywną pracę warsztatową a efekty pracy już za kilka dni w Filharmonii Pomorskiej podczas specjalnego koncertu. Znana wokalistka Bovska już niebawem z wystawą ilustracji w bydgoskiej Galerii Miejskiej bwa. W roku Mikołaja Kopernika, w Domu Mikołaja Kopernika w Toruniu wystawa kopernikańskich pamiątek. Zaprosiliśmy też do Inowrocławia na ciekawe wystawy i koncerty oraz na cykl spotkań historycznych przygotowanych z okazji jubileuszu 50-lecia Muzeum Historii Włocławka.

Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 29 stycznia 2023, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 29 stycznia 2023, cz.2

22 stycznia 2023


W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami” Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek m.in.: urodzinowe spotkanie z członkami Chóru Akademickiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, który obchodził swoje 50-lecie; „Paryski wieczór” w Teatrze Muzycznym w Toruniu. O nowej wystawie w Spichrzach nad Brdą, pt. „Niech się święci. Bydgoszcz w PRL-u”. Zabrzmiała także recenzja spektaklu pt. „Pola Negri. Fabryka snów”. Odwiedziliśmy dwie nowe wystawy w Toruniu: „Agromental” w Centrum Sztuki Współczesnej oraz „Punkty odniesienia” w Wozowni. Spotkaliśmy się także z uczniami Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy, którzy z konkursu z Wadowic przywieźli dwa „Złote Fagoty”.

Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 22 stycznia 2023, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 22 stycznia 2023, cz.2

Magazyn publicystyki kulturalnej, a w nim - relacje, wywiady, felietony, recenzje, zapowiedzi, premier teatralnych i koncertów, rozmowy, goście, spotkania literackie.

Audycja propagująca szeroko pojętą kulturę. Być animatorem kultury - jest nieustającą ambicją niedzielnego programu.


Zachęcając wszystkich słuchaczy
do aktywnego uczestnictwa w kulturze,
w każdą niedzielę od 10.08 do 12.00
do wysłuchania audycji zaprasza
Ewa Dąbska


Zapraszam do kontaktu
pod adresami:

"Śniadanie z Muzami"
Polskie Radio PiK,
ul. Gdańska 48
85-006 Bydgoszcz

e-mail:
ewadabska@radiopik.pl