Piątek, 05 marca 2021 r.   Imieniny: Adriana, Fryderyka, Teofila
Polskie Radio PiK » Śniadanie z Muzami
Ogłoszenie własne nadawcy

Śniadanie z Muzami

Fot. freeimages.com
Fot. freeimages.com
Program podsumowuje kulturalne wydarzenia tygodnia na Kujawach i Pomorzu, popularyzuje wiedzę o kulturze i sztuce regionu, prezentuje twórców regionalnych oraz i ich dorobek.

Audycja propaguje szeroko pojętą kulturę, korzystając z różnych form wypowiedzi - relacji, wywiadów, felietonów, recenzji, małych form publicystycznych. Omawiamy i recenzujemy wydarzenia kulturalne - premiery teatralne, wystawy, koncerty, spotkania literackie, wszelkie artystyczne działania przygotowywane zarówno przez publiczne instytucje kultury, jak i przez organizacje pozarządowe.

Prezentujemy także rozmowy z twórcami goszczącymi w na Kujawach i Pomorzu.

28 lutego 2021

W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami” Ewy Dąbskiej m.in.: o premierze „Bajki dla niegrzecznych dzieci” Teatru kameralnego w Bydgoszczy. Spotkaliśmy się z Jakubem Józefem Orlińskim - światowej sławy kontratenorem i Michałem Bielem - pianistą, korepetytorem. Obaj panowie poprowadzili „Masterclass” w bydgoskiej Akademii Muzycznej. Rozmawialiśmy z Agatą Zając, rezydentką Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. 25 lat „Zemsty nietoperza” - przedstawiliśmy relację z przygotowań do wystawień spektakli w bydgoskiej Operze Nova - po rocznej przerwie muzycy zasiedli w kanale orkiestrowym. „Torunianie oczami pierwszych fotografów” - to tytuł wystawy w toruńskim Domu Eskenów. „Wiosna Festiwali” w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Brześć Kujawski ma nowe Centrum Kultury „Wahadło”. Spotkaliśmy się z pianistą Szymonem Nehringiem, solistą piątkowego koncertu symfonicznego w Filharmonii Pomorskiej.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 28.02.2021, cz. 1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 28.02.2021, cz. 2

21 lutego 2021

W magazynie publicystyki kulturalnej Ewy Dąbskiej „Śniadanie z Muzami” m.in.: rozmowa z Maciejem Małeckim, kompozytorem „Operowego zawrotu głowy”, który był obecny na premierze swego dzieła w bydgoskiej Operze Nova. Zabrzmiała relacja z premiery spektaklu „Podwyżka” w Teatrze Horzycy w Toruniu. Zaprosiliśmy na wystawę prac dyplomowych absolwentów wzornictwa na bydgoskim UTP, któą można oglądać w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy. W tejże galerii także ekspozycja Dobrawy Borkały pt. „Poświaty”, która udowadnia, że oddychanie też może być dziełem sztuki. Damian Rybicki opowiedział o rozpoczętym w sobotę 20 lutego w Ostromecku II Międzynarodowym Mistrzowskim Kursie Fletowym, jedynym kursie w Polsce a nawet w Europie, który jest prowadzony obecnie nie w formie online. „Tu byłem” to tytuł nowej wystawa czynnej w Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika w Toruniu - ekspozycja przygotowana została z okazji 100-lecia urodzin słynnego - pochodzącego z Torunia - podróżnika. Spotkaliśmy się z solistą piątkowego koncertu w Filharmonii Pomorskiej - Adamem Tańskim, organistą, kompozytorem i improwizatorem. Poznaliśmy także nowe propozycje programowe toruńskiego Dworu Artusa.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 21.02.2021, cz. 1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 14.02.2021, cz. 2

14 lutego 2021

W magazynie publicystyki kulturalnej Ewy Dąbskiej „Śniadanie z Muzami” m.in.: spotkanie z prof. Katarzyną Popową-Zydroń i Radosławem Kurkiem, 12 lutego artyści zagrali w Filharmonii Pomorskiej koncert na dwa fortepiany Mozarta. Mówiliśmy o premierze spektaklu "Proszę słonia!" w Teatrze Kameralnym w Bydgoszczy (jeszcze online) oraz o monodramie Krystyny Podlewskiej pt. "Mój boski rozwód" w Teatrze Muzycznym w Toruniu (także online). Toruńska Orkiestra Symfoniczna powraca do koncertów - o tym rozmowie z dyrektorem Przemysławem Kempińskim. „My tu gramy - dorobek fonograficzny mogileńskiej sceny muzycznej” to temat najnowszej wystawy w Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Chabsku. „Dzieła wielkich mistrzów malarskim okiem dzieci z niepełnosprawnością” - tę wystawę podopiecznych Jakuba Elwertowskiego można oglądać w bydgoskiej Wieży Ciśnień. Dyrektor Maciej Figas opowiadał o planach Opery Nova w Bydgoszczy, po otwarciu instytucji dla publiczności. Rozmawialiśmy z Henrykiem Martenką, pełnomocnikiem prezydenta do spraw stworzeniem wniosku aplikacji Bydgoszczy do sieci miast kreatywnych UNESCO, jako miasta muzyki. Po trzech miesiącach przerwy toruńskie Kino Centrum powraca prezentując pięć tytułów - będzie to m.in. dokument „Helmut Newton: Piękno i bestia", który jest uzupełnieniem wystawy „Helmut Newton: Lubię silne kobiety".
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 14.02.2021, cz. 1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 14.02.2021, cz. 2

7 lutego 2021

W magazynie publicystyki kulturalnej Ewy Dąbskiej „Śniadanie z Muzami” m.in.: Krzysztof Herdzin z tytułem profesorskim - rozmowa ze wspaniałym, muzykiem i pedagogiem. Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy organizuje online obchody Dnia Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej a Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza do Ratusza Staromiejskiego na wystawy: "Rytuał Oceanu" do Kamienicy Pod Gwiazdą, „Szymon Szumiński (1936-1986) – malarstwo”. Zabrzmiała relacja z otwarcia Muzeum Twierdzy Toruń. Rozmawialiśmy z dyrektorem Filharmonii Pomorskiej Maciejem Puto o wznowieniu działalności koncertowej i zaprosiliśmy do Teatru Polskiego w Bydgoszczy na spektakl online "Balladyna. Wojna wewnętrzna". Opowiedzieliśmy też o wystawie w inowrocławskim muzeum, zatytułowanej "Sztuka w czasach Kasprowicza i Przybyszewskiego".
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 07.02.2021, cz. 1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 07.02.2021, cz. 2

31 stycznia 2021

Z wystawy Agaty Królak pt. „Leki na lęki”. Fot. nadesłane
Z wystawy Agaty Królak pt. „Leki na lęki”. Fot. nadesłane
Z wystawy Agaty Królak pt. „Leki na lęki”. Fot. nadesłane
Z wystawy Agaty Królak pt. „Leki na lęki”. Fot. nadesłane
W magazynie publicystyki kulturalnej Ewy Dąbskiej „Śniadanie z Muzami” m.in.: laureaci konkursów muzycznych - uczniowie szkół muzycznych z Bydgoszczy i Torunia nagrywali w Filharmonii Pomorskiej specjalny koncert wraz z Capellą Bydgostiensis. Za pulpitem dyrygenckim stanął Marcin Tarnawski. W audycji relacja z piątkowych nagrań. Teatr Kameralny w Bydgoszczy przygotowuje spektaklu pt. „Proszę słonia!” w reżyserii Arkadiusza Klucznika, według tekstu Ludwika Jerzego Kerna. Mówimy o premierze płyty „Czarno-białe ślady” Jacka Bończyka, Zbyszka Krzywańskiego i Kuby Nowaka, zawierającej nowe, akustyczne wersje utworów znanych z płyt kultowego zespołu REPUBLIKA. Spotykamy się również z Agatą Królak, której wystawa pt. „Leki na lęki” zostanie otwarta w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy. Odwiedzamy też toruńską galerię Wozownia i wystawę pt. „Rany cięte”. Zapraszamy do Teatru Polskiego w Bydgoszczy na spektakl online pt. „Mur”. 28. Bydgoski Festiwal Operowy został przeniesiony na czerwiec tego roku. Zainauguruje go opera pt. „Cosi Fan Tutte” Wolfganga Amadeusza Mozarta w reżyserii Pawła Szkotaka i pod kierownictwem muzycznym Dawida Runtza. O tych „przymusowych” zmianach mówi dyrektor Opery Nova Maciejem Figasem. Z Krzysztofem Stanisławskim, dyrektorem Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu rozmawiamy o otwarciu instytucji dla publiczności. W audycji także ciekawostka... czy wiedzą Państwo kim był urodzony w Żninie Franz Arnold?
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 31.01.2021, cz. 1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 31.01.2021, cz. 2

24 stycznia 2021

W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami” Ewy Dąbskiej m.in.: rozmowa z młodym dyrygentem Pawłem Kapułą, o piątkowych nagraniach w Fiharmonii Pomorskiej. Spotkaliśmy się z Sylwestrem Ambroziakiem, autorem wystawy prezentowanej w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Mówiliśmy o zbliżającej się premierze spektaklu (online) pt. „Proszę słonia!” Teatru Kameralnego w Bydgoszczy oraz o piosence i teledysku „Kameralny Off Song”, którą nagrał zespół na ten trudny dla kultury pandemiczny czas. Zawitaliśmy też do toruńskiej galerii Wozownia. Grzegorz Nadolny - pomysłodawca i gospodarz Klubu Akademii Jazzu przy Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy - mówił o pierwszym koncercie online, którego bohaterem był Victor Young - amerykański kompozytor polskiego pochodzenia, autor takich standardów jak „When I Fall In Love” czy „Stella By Starlight”. Poprzez wykład wygłoszony w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy, Zuzanna Żubka-Chmielewska zapoznała nas z ludowymi inspiracjami w polskiej modzie. Teatr improwizowany „wymyWammy” zaprosił na swoją niedzielną premierę czyli przedstawienie pt. „Nowy rok, nowa ja”. Rafał Iwański opowiadał o wydanej właśnie płycie winylowej pt. „Interstellar Space”. Projekt łączy muzykę z astronomią.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 24.01.2021, cz. 1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 24.01.2021, cz. 2

17 stycznia 2021

W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami” Ewy Dąbskiej m.in.: rozmowa z Maciejem Figasem - o najbliższych premierach i Bydgoskim Festiwalu Operowym. Józef Eliasz opowiedział o najnowszym albumie „Polish Songs”- polskie przeboje z amerykańskim tekstem śpiewają Karen Edwards i Stanley Breckenridge. Nowe fotele, reflektory, wentylacja i żarówki - w Teatrze Wilama Horzycy w Toruniu prawie zakończył się remont dużej sceny. Teatr zyskał także nową elewację. W toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej trwają ostatnie przygotowania do otwarcia nowej wystawy. To ekspozycja pt. „Niewinność” Sylwestra Ambroziaka, jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy. Gościem audycji była też Karolina Leśnik, dyrektor Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy, która opowiadała o najbliższych planach instytucji.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 17.01.2021, cz. 1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 17.01.2021, cz. 2

10 stycznia 2021

W magazynie publicystyki kulturalnej Ewy Dąbskiej „Śniadanie z Muzami” m.in.: opowiedzieliśmy o nowej wystawie w wirtualnej Galerii XXI wieku i zdaliśmy relację z przygotowania trzech projektów edukacyjnych „Muzykator” w Filharmonii Pomorskiej - #piano#forte, #świat#kompozytora i #człowiek#ma#głos - to trzy różnorodne programy, przybliżające muzykę klasyczną w różnych jej aspektach. Zaprosiliśmy na spektakl pt. „Kopciuszek” w reżyserii Łukasza Gajdzisa i z Katarzyną Figurą w roli Macochy, który 15 stycznia o godz. 18.00 zaprezentowany zostanie na żywo na platformie VOD Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Przedstawiliśmy również Słuchaczom Sarę Celler-Jezierską, nową aktorkę Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Mówiliśmy o nowym nabytku Muzeum Okręgowego w Torunii i rozmawialiśmy z Piotrem Dąbrowskim, liderem Jazz Big-bandu 75 Pałacu Młodzieży. Na 50-lecie swojego istnienia Big-band wydał okolicznościową płytę, na której znajdziemy znane standardy muzyki swingowej. Spotkaliśmy się też z Mariuszem Szczygłem, gościem Toruńskiego Festiwalu Książki.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 10.01.2021, cz. 1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 10.01.2021, cz. 2

3 stycznia 2021

W magazynie publicystyki kulturalnej Ewy Dąbskiej m.in. o albumie pokonkursowym wyróżnionych prac na projekt architektoniczny - rozbudowę Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Cud w Muzeum Okręgowym, czyli trudna historia zaginionych dzieł, z którą Muzeum będzie musiało się zmierzyć - fragment reportażu, który 6 stycznia zaprezentujemy w audycji „Popołudnie z nami”. Opera Nova w Bydgoszczy przez najbliższe dwa tygodnie prezentuje na kanale YouTube „Koncert Sylwestrowy” - rozmawiamy z realizatorami i wykonawcami. W audycji również o projekcie "Podróż" Marcina Sautera, bydgoskiego dokumentalisty i fotografika, a także o premierze sztuki „Dzielny ołowiany żołnierzyk” w toruńskim Baju Pomorskim i o filmie „Barbarka 1939” - fabularyzowanym dokumencie dotyczącym zbrodni pomorskich.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 3.01.2021, cz. 1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 3.01.2021, cz. 2

* ZDROWIA, SZCZĘŚCIA I NORMALNOŚCI W 2021 ROKU *

1234567