Wtorek, 05 lipca 2022 r.   Imieniny: Marii, Antoniego
Polskie Radio PiK » Śniadanie z Muzami

Śniadanie z Muzami

Fot. freeimages.com
Fot. freeimages.com
Program podsumowuje kulturalne wydarzenia tygodnia na Kujawach i Pomorzu, popularyzuje wiedzę o kulturze i sztuce regionu, prezentuje twórców regionalnych oraz i ich dorobek.

Audycja propaguje szeroko pojętą kulturę, korzystając z różnych form wypowiedzi - relacji, wywiadów, felietonów, recenzji, małych form publicystycznych. Omawiamy i recenzujemy wydarzenia kulturalne - premiery teatralne, wystawy, koncerty, spotkania literackie, wszelkie artystyczne działania przygotowywane zarówno przez publiczne instytucje kultury, jak i przez organizacje pozarządowe.

Prezentujemy także rozmowy z twórcami goszczącymi w na Kujawach i Pomorzu.

3 lipca 2022

W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami” Ewy Dąbskiej m.in.: o premierze spektaklu pt. „Morderstwo dla dwojga” w Teatrze Muzycznym w Toruniu. Podsumowaliśmy 20. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest w Toruniu. Zaprosiliśmy na letnie propozycje Bydgoskiego Festiwalu Filmowego „Przeźrocza”. Dyrektorzy Maciej Figas i Wojciech Faruga podsumowali sezon w Operze Nova i Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Była też relacja z otwarcia wystawy pt. „Zjawiska teatralne w przestrzeni teatralnej i nieteatralnej” w Teatrze Kameralnym w Bydgoszczy. Mówiliśmy również o rozpoczętym 2 lipca br. „Artus Festival”, który odbywa się pod hasłem „Alternatywa na Lato”.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 3 lipca 2022, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 3 lipca 2022, cz.2

26 czerwca 2022

W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami” Ewy Dąbskiej m.in.: w Toruniu rozpoczyna się 26. Międzynarodowy Festiwal „Nova Muzyka i Architektura”. Przedstawiliśmy relację z obchodów jubileuszu 50-lecia twórczości artystycznej bydgoskiego rzeźbiarza Michała Kubiaka. Towarzystwo Muzyczne im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy ma 100 lat - uroczysty koncert jubileuszowy odbył się w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. W toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej trwa 13. Międzynarodowy Festiwal Grafiki Projektowej „Plaster”, który został poświęcony walczącej Ukrainie. Mówiliśmy również o wystawach zorganizowanych przez Teatr Kameralny w Bydgoszczy. Spotkaliśmy się z profesorem Krzysztofem Gliszczyńskim, którego prace można oglądać na ekspozycji przygotowanej przez Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy. Wspomnieliśmy także o koncercie jubileuszowym Chóru Kameralnego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy - zespół śpiewa już 35 lat. Wybraliśmy się również do toruńskiej galerii Wozownia, aby opowiedzieć o wystawie zbiorowej „Nie/oczywistości”.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 26 czerwca 2022, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 26 czerwca 2022, cz.2

19 czerwca 2022

Magazyn publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami”. Zaprasza Ewa Dąbska.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 19 czerwca 2022, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 19 czerwca 2022, cz.2

12 czerwca 2022

W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami” Ewy Dąbskiej m.in.: spotkanie z laureatami Bydgoskiej Literackiej Nagrody Roku „Strzała Łuczniczki” i rozmowa z kompozytorem Michałem Dobrzyńskim. Zabrzmiała relacja z rozstrzygnięcia 18. Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Zabytki naszego regionu”. Wspominaliśmy występ wspaniałego skrzypka i pedagoga Mariusza Patyry z uczniami szkół muzycznych w toruńskim Dworze Artusa. Zaprosiliśmy na bydgoską premierę filmu Roberta Wichrowskiego pt. „Negatyw”. Podsumowaliśmy także nasz Konkurs Artystycznych Form Radiowych „Grand PiK 2022”.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 12 czerwca 2022, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 12 czerwca 2022, cz.2

5 czerwca 2022

W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami” Ewy Dąbskiej m.in.: relacja z premiery „Alicji w krainie czarów” w Operze Nova w Bydgoszczy oraz z premiery monodramu „Kontrabasista” w wykonaniu Niko Niakasa w Teatrze Muzycznym w Toruniu. Mówiliśmy o finale Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Kazimierza Hoffmana „KOS” w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Wybraliśmy się na wystawy do Centrum Sztuki Współczesnej oraz galerii Wozownia w Toruniu. Spotkaliśmy się z bydgoskimi perkusistami prowadzącymi Forum Perkusyjne w ramach festiwalu „Drums Fusion” - Piotrem Biskupskim, Jackiem Pelcem, Grzegorzem Daroniem i Marcinem Jahrem. Zaprosliśimy na spektakl studencki pt. „Baczyński. Obecny” w Akademii Muzycznej Bydgoszczy oraz na wystawę Jana Gordona pt. „Lubię ekspresjonizm” do bwa w Bydgoszczy.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 5 czerwca 2022, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 5 czerwca 2022, cz.2

29 maja 2022

W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami” Ewy Dąbskiej m.in.: relacja z festiwalu „Kontakt” w Toruniu i spotkanie z Maciejem Miecznikowskim i Zbigniewem Zamachowskim, którzy zaśpiewali w Filharmonii Pomorskiej przeboje z filmu „Blues Brothers”. Zabrzmiała też relacja z premiery spektaklu pt. „Srebrny glob” w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, a także rozmowa z członkiniami FortePianoDuo - Anną Stempin-Jasnowską i Małgorzatą Furche-Jurczyk o nowym albumie z Poematami symfonicznymi Liszta. Zwiedziliśmy wystawę prac Wojciecha Fangora w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, a także opowiadaliśmy o prapremierze spektaklu pt. „Życie na wypadek wojny”, który stworzyły artystki ukraińskie, a który pokazany został w ramach toruńskiego festiwalu Kontak. Zapowiedzieliśmy Festiwal Książki Obrazkowej dla Dzieci „LiterObrazki”, który rozpocznie się w Bydgoszczy już poniedziałek 30 maja. Zwiedziliśmy też wystawę światowych twórców sztuki optycznej „OP-ART” w Galerii Sztuki Antresola we włocławskim Browarze B. Spotkaliśmy się również z Natalią Babińską, reżyserką najnowszej produkcji operowej w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy czyli opery „Carmen”.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 29 maja 2022, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 29 maja 2022, cz.2

22 maja 2022

W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadaniu z Muzami” Ewy Dąbskiej m.in.: w Toruniu rozpoczął się 26. Międzynarodowy Festiwal Teatralny „KONTAKT”, a w Bydgoszczy kończy się festiwal filmów dokumentalnych „Millennium Docs Against Gravity”. Spotkaliśmy się z wybitnym polskim skrzypkiem Krzysztofem Jakowiczem. Podsumowaliśmy 36. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Spotkaliśmy się z witrażystką Elżbietą Bednarską z Rypina, która świętuje 50-lecie pracy artystycznej. Mówiliśmy o sukcesie Muzeum Okręgowego w Toruniu. W siedzibie głównej Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy trwa konserwacja odkrytych fresków. Naszymi gośćmi byli także mistrz - fagocista Zdzisław Dworzyński i jego uczeń - 13-letni Błażej Beszczyński. Zapowiedzieliśmy również nową powieść „Łabędź” Sylwii Trojanowskiej, która będzie czytana na naszej antenie.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 22 maja 2022, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 22 maja 2022, cz.2

15 maja 2022

W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami” Ewy Dąbskiej m.in.: spotkanie z Ewą Bem, która wystąpiła na koncercie galowym Festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy „Serca bicie”. Zabrzmiała relacja z III Festiwalu Piosenki Autorskiej „Cała Jaskrawość” w Toruniu. Jan Englert opowiedział o książce pt. „Bez oklasków”, którą napisał wspólnie z Kamilą Drecką. Opowiedzieliśmy o wystawie pt. „To jest mój rok!” zorganizowanej przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Bydgoszczy z okazji 180. urodzin Marii Konopnickiej. Zuzanna Konopka, studentka profesora Piotra Salabera w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, skomponowała muzykę do prezentacji wystawy „Skarb Bydgoski” w Europejskim Centrum Pieniądza. Zwiedziliśmy także dwie ekspozycje w Toruniu - w galerii Wozownia oraz w Teatrze Muzycznym. Wysłuchaliśmy recenzji premierowego spektaklu pt. „Ćwiczenia stylistyczne” z Teatru Horzycy w Toruniu.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 15 maja 2022, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 15 maja 2022, cz.2

8 maja 2022

W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami” Ewy Dąbskiej m.in.: o premierze spektaklu pt. „Ćwiczenia stylistyczne” w Teatrze Horzycy w Toruniu i o wystawie rzeźb Stanisława Radwańskiego w Bydgoskim Centrum Sztuki. Spotkaliśmy się z wybitnym polskim barytonem Marcinem Bronikowskim, który prowadził kurs mistrzowski na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Mówiliśmy także o dziełach, które wybitny malarz Sean Scully podarował Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Było też o 10. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej NOWA MUZYKA w Bydgoszczy. Zapowiedzieliśmy 19. Bydgoski Aneks Festiwalu Millennium Docs Against Gravity i zaprosiliśmy do zwiedzenia wystawy jednego obrazu czyli „Madonny pod jodłami” Lucasa Cranacha Starszego w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 8 maja 2022, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 8 maja 2022, cz.2

1 maja 2022

W magazynie publicystyki kulturalnej „Śniadanie z Muzami” Ewy Dąbskiej m.in.: o programie 26. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego KONTAKT, który 21 maja br. rozpocznie się w Toruniu. Mówiliśmy też o premierze baletu pt. „Alicja w krainie czarów” w bydgoskiej Operze Nova. Pisarki Terezia Mora i Joanna Bator laureatkami 26. Nagrody Literackiej Miast Partnerskich Torunia i Getyngi, im. Samuela Bogumiła Lindego. Wręczenie nagrody odbędzie się 26 czerwca w toruńskim Ratuszu Staromiejskim. Rozmawialiśmy z Pawłem Librontem, uczniem Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy, który zakwalifikował się do finału konkursu „Młody Muzyk Roku”. Paweł Libront uczy się w klasie klarnetu Andrzeja Dudzińskiego. Finał odbędzie się w Filharmonii Narodowej 2 maja o godzinie 20.00. Opowiadaliśmy też o wystawie pt. „12 minut” w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy. Zaprosiliśmy na 29. Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich „Probaltica" w Toruniu, a także na wystawę pt. „Skarb Bydgoski” do Europejskiego Centrum Pieniądza w Bydgoszczy. Była też relacja z 10. edycji Festiwalu Pięknego Czytania im. Kazimierza Hoffmana dla szkół podstawowych regionu.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 1 maja 2022, cz.1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 1 maja 2022, cz.2
1234567