Sobota, 08 sierpnia 2020 r.   Imieniny: Cypriana, Emiliana, Dominika
Polskie Radio PiK » Miłego Dnia !
Skorzystaj z oferty. Kliknij! (OGŁOSZENIE WŁASNE NADAWCY)

Podróże filozoficzne

W roli przewodnika dr hab. filozofii Janusz Sytnik-Czetwertyński, który w wielce atrakcyjny sposób oprowadza nas po świecie filozofii i filozofów od czasów starożytnych. Dowiemy się zatem kto powiedział, ze wszystko płynie, jakie znane słowa wygłosił Tales, czym charakteryzowała się filozofia Pitagorasa, dlaczego tak mało wiemy o Parmenidesie, czym wsławił się Heraklit, kogo nie lubił Demokryt i co przepowiedział Anaksagoras. Wysłuchała i zanotowała Ewa Kurzawa.

Marie-Francois-Pierre Maine de Biran

Polskiei Radio PiK - Podróże filozoficzne - Marie-Francois-Pierre Maine de Biran
De Biran to francuski filozof żyjący w latach 1766 - 1824. Zajmował się analizowaniem umysłu. Doprowadziło to do refleksji, że człowiek oprócz zmysłów takich jak wzrok, słuch, dotyk, posiada również zmysł wewnętrzny. Jest to właściwość informująca nas o naszym ciele. Innymi słowy dzięki temu zmysłowi możemy mówić o świadomości własnego ciała. Ma to kapitalne następstwa ontologiczne, bo jeśli posiadamy świadomość własnego istnienia, to jesteśmy również sami dla siebie, a nie tylko takim samym przedmiotem jak inne.
O tym filozofie oświeceniowym Janusz Sytnik-Czetwertyński opowiada w bardzo zajmującym miniwykładzie, jak zawsze - lapidarnie i interesująco.

Artur Schopenhauer

Polskie Radio PiK - Podróże filozoficzne - Artur Schopenhauer
Filozofia Schopenhauera to filozofia rozsądku. Świat zewnętrzny jest niepoznawalny. Doświadczamy go jedynie przy pomocy zmysłów a nasz umysł nie kopiuje świata zewnętrznego a tworzy jego własny obraz. O tym niezwykłym myślicielu, urodzonym w Gdańsku, w miniwykładzie Janusza Sytnika-Czetwertyńskiego.

Georg Hegel

Polskie Radio PiK - Podróże filozoficzne - Georg Hegel

Filozofia przyrody po raz wtóry

Polskie Radio PiK - Podróże filozoficzne - Filozofia przyrody po raz wtóry
Ciąg dalszy miniwykładu Janusza Sytnika-Czetwertyńskiego.

Filozofia przyrody

Polskie Radio PiK - Podróże filozoficzne - Filozofia przyrody
Najważniejszą postacią, która doprowadziła do odkryć w ramach filozofii przyrody był Mikołaj Kopernik a po nim Galileusz. Ale, aby to wszystko dobrze zrozumieć Janusz Sytnik-Czetwertyński nawiązuje w swoim miniwykładzie do filozofów starożytnych.

Friedrich Schelling

Polskie Radio PiK - Podróże filozoficzne - Friedrich Schelling
To ostatni z trzech wielkich idealistów niemieckich, po Kancie i Fichtem. Twierdził, że to jaźń wytwarza przedmioty, całą rzeczywistość. O co w tym wszystkim chodzi przedstawia Janusz Sytnik Czetwertyński.

Johann Fichte

Polskie Radio PiK - Podróże filozoficzne - Johann Fichte
Fichte znany jest z zasady metodologicznej nazywanej triadą Fichtego. Jej schemat wygląda następująco: ja, nie ja, ja uświadomione. Co triada Fichtego ma wspólnego z fraszką "Na zdrowie" Kochanowskiego oraz "zasadą wolności"? Wyjaśnia Janusz Sytnik Czetwertyński w miniwykładzie poświęconym Fichtemu.

Utopie po raz wtóry

Polskie Radio PiK - Podróże filozoficzne - Utopie po raz wtóry
Ciąg dalszy rozważań o utopiach społecznych. Miniwykład Janusz Sytnika-Czetwertyńskiego.

Utopie

Polskie Radio PiK - Podróże filozoficzne - Utopie
Utopijne poglądy społeczne zaczęły powstawać w XVIII w. Zgodnie z wcześniejszymi poglądami, wywodzącymi się od Platona i Arystotelesa, wszystko, co istnieje ma charakter materialny lub myślny. W konsekwencji wszystkie teorie naukowe, nie tylko filozoficzne, sprowadzały się do idei lub materii. Czy wobec tego istnieje coś, co wykraczałoby poza schemat fizyki albo szeroko pojętej metafizyki? O utopiach traktuje miniwykład Janusza Sytnika Czetwertyńskiego.
1234567