Sobota, 30 maja 2020 r.   Imieniny: Ferdynanda, Karola, Jana
Polskie Radio PiK » Kultura
Apartamentowiec
2019-07-14, 10:45 Iwona Muszytowska - Rzeszotek

Cały Toruń, na ulicę! W niedzielę (14.07.) kolejny pokaz V Festiwalu teatrów ulicznych

Evgen Malinovsky w niedzielę zaśpiewa w Toruniu, na V festiwalu Teatrów Ulicznych./fot. Wikipedia
Evgen Malinovsky w niedzielę zaśpiewa w Toruniu, na V festiwalu Teatrów Ulicznych./fot. Wikipedia
Hiszpańscy artyści w czasie próby spektaklu./fot. nadesłane
Hiszpańscy artyści w czasie próby spektaklu./fot. nadesłane
Hiszpańscy artyści w czasie próby spektaklu./fot. nadesłane
Hiszpańscy artyści w czasie próby spektaklu./fot. nadesłane
Hiszpańscy artyści w czasie próby spektaklu./fot. nadesłane
Hiszpańscy artyści w czasie próby spektaklu./fot. nadesłane
Rozpoczęli, w piątek, 12 lipca, artyści z Hiszpanii, „Voala Company". Teraz kolej na Evgena Malinovsky'ego z Rosji. Zaprasza Scena na barce.
Evgen Malinovsky to aktor, muzyk i charyzmatyczny pieśniarz, polski artysta rosyjskiego pochodzenia. Urodził się w Biełowie na Syberii, a studiował w Kiemierowskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk i Kultury, z wykształcenia jest dyrygentem orkiestry estradowej. W 2004 roku rozpoczął swój solowy projekt „Syberyjski bard zaprasza”. Pieśni, które Evgen wybiera do swojego repertuaru, słowami znamienitych rosyjskich bardów oddają jego własny światopogląd, mówią o najważniejszych, według niego, wartościach w życiu.

Początek koncertu o godzinie 17.

Przypomnijmy, co jeszcze na toruńskim święci artystycznej ulicy.

Ciekawą propozycją z pewnością będą dwa tzw. walk acts, wykonane przez Belle Etage – grupę, która rok temu oczarowała toruńską publiczność niezwykłym spektaklem „[Dream!]”. Tym razem artyści wciągną widzów do zabawy podczas dwóch działań – 27 lipca „Timetraveler” przeniesie widzów w czasie, a 28 lipca „Tango? Si, Tango!”, które zachęci mieszkańców do tańca na ulicach Torunia.

Na festiwalu pojawią się także wątki szekspirowskie...

- W ramach happeningów szekspirowskich, już 20 lipca będzie okazja do spotkania z improwizowanym teatrem, m.in. w wykonaniu artystów z Baja Pomorskiego. Będzie to teatr pączkujący w różnych miejscach miasta. Nie zdziwiłbym się, gdyby wśród turystów siedzących w jakimś ogródku, przed restauracją, nagle pojawili się aktorzy recytujący słynne Szekspirowski wersy - mówi Przemysław Draheim, z Toruńskiej Agendy Kulturalnej, która organizuje wydarzenie.

Inauguracja festiwalu odbyła się w powietrzu, ale podniebnych impresji nie zabraknie w kolejnych odsłonach imprezy. Chociażby 20 lipca, za sprawą Piotra Majewskiego i Jerzego Rafalskiego z Radia Planet i Komet, będziemy świadkami...lądowania na księżycu w prezentacji, pt. „50 twarzy księżyca"

- To jest ta data dzienna, kiedy ekipa Apollo 11 wylądowała, bo jeszcze nie postawiła stopy na srebrnym globie, ale wylądowała na Księżycu - mówi Piotr Majewski. - Będziemy poniekąd odtwarzać to wydarzenie w czasie prezentacji 6 - metrowej kuli. Na pneumatycznym ekranie księżyc zostanie wprawiony w ruch, będzie animowany. Stanie się tłem dla astronautycznej opowieści. Ta prezentacja będzie cyklicznie powtarzana przynajmniej do północy, w przerwach pomiędzy widowiskiem światło - dźwięk fontanny Cosmopolis. Kiedy skończy grać fontanna, to będzie grała kula.

Tegoroczna edycja Festiwalu Teatrów Ulicznych z pewnością wzbudzi uśmiechy na twarzach tych mniejszych i większych widzów. Już 7 września odbędzie się niezwykłe widowisko „Piraci”, które łączy ze sobą świat teatru i sztuki cyrkowej. Spektakl autorstwa Cyrkowa Events, rozpocznie się barwną paradą ulicami miasta wraz z łodzią, która na końcu trasy zacumuje, tworząc nieodłączny element spektaklu.

Festiwal trwa do 7 września. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
W piątek 12 lipca, o godz. 22 rozpoczął się w Toruniu V Festiwal Teatrów Ulicznych. Materiał Iwony Muszytowskiej - Rzeszotek (Popołudnie z nami)

Kultura

2020-05-30, godz. 20:45 Muzeum Kasprowicza w Inowrocławiu otwarte. Dosłownie i w przenośni „Muzeum otwarte” to nowe hasło Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu i jednocześnie tytuł cyklu wystaw prezentujących inowrocławskich artystów. » więcej 2020-05-30, godz. 19:00 Plenerowa scena CKK Jordanki. Na początek film i spektakl W ten weekend w Toruniu odbędą się pierwsze od ogłoszenia epidemii koronawirusa plenerowe wydarzenia. Startuje scena plenerowa Centrum Kongresowo-Kulturowego ... » więcej 2020-05-30, godz. 16:55 Fortepianowy koncert online prosto z Szafarni. Utwory od baroku do współczesności Koncert „Szafarska Scena Młodych” to kolejne muzyczne wydarzenie, które proponuje online Ośrodek Chopinowski w Szafarni. Wystąpi Justyna Krueger - laureatka m ... » więcej 2020-05-30, godz. 09:00 Z serca rzeźbione! Wystawa po konkursie im. Stanisława Zagajewskiego Od piątku, 29 maja, we Włocławku można oglądać pokonkursową wystawę prac laureatów i uczestników XII Konkursu Rzeźbiarskiego dla Dzieci i Młodzieży im. Stanis ... » więcej 2020-05-29, godz. 15:12 Filharmonia Pomorska w nowej odsłonie - narysowali ją architekci z Krakowa! [zdjęcia] Kozień Architekci z Krakowa - to pracownia, która opracowała zwycięską koncepcję rozbudowy gmachu Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. W piątek (29 maja)odbył ... » więcej 2020-05-28, godz. 17:50 Wacław Kuczma wygrał konkurs i będzie nowym dyrektorem Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy Prezydent Rafał Bruski właśnie zaakceptował decyzję specjalnej komisji, powołanej w celu wyłonienia kandydata na to stanowisko. Komisji, składającej się z 11 ... » więcej 2020-05-28, godz. 16:02 Nagrody dla muzealników. Ten zawód przez ostatnie 20 lat bardzo się zmienił Muzealnicy na co dzień zajmują się gromadzeniem eksponatów, przygotowywaniem ekspozycji, konserwacją zabytków i czuwają nad ich przechowywaniem w odpowiednich ... » więcej 2020-05-28, godz. 08:37 Orkiestra, dyrektor opery i misjonarze zapodają beat. #hot16challenge2 po naszemu [wideo] Wyzwanie #hot16challenge2 nie mogło ominąć naszego regionu. Rapują m.in. muzycy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, dyrektor Opery Nova i misjonarze ze Zgromad ... » więcej 2020-05-27, godz. 17:24 Ty wybierasz piosenkę, a oni ją wykonują. Facebookowy koncert życzeń To będzie niezwykły koncert, utrzymany w klimacie telewizyjnego programu z lat 80. i 90. „Fejsbukowy koncert życzeń” online już w środę (27 maja) wieczorem. » więcej 2020-05-26, godz. 21:16 Muzeum Diecezjalne we Włocławku znów otwarte dla zwiedzających We Włocławku ponownie można zwiedzać Muzeum Diecezjalne. Warto tu zajrzeć, bo w zbiorach znajdują się wyjątkowe zabytki. » więcej
1234567