Niedziela, 21 lipca 2019 r.   Imieniny: Daniela, Dalidy, Wawrzyńca
Polskie Radio PiK » Kultura
2019-07-14, 10:45 Iwona Muszytowska - Rzeszotek

Cały Toruń, na ulicę! W niedzielę (14.07.) kolejny pokaz V Festiwalu teatrów ulicznych

Evgen Malinovsky w niedzielę zaśpiewa w Toruniu, na V festiwalu Teatrów Ulicznych./fot. Wikipedia
Evgen Malinovsky w niedzielę zaśpiewa w Toruniu, na V festiwalu Teatrów Ulicznych./fot. Wikipedia
Hiszpańscy artyści w czasie próby spektaklu./fot. nadesłane
Hiszpańscy artyści w czasie próby spektaklu./fot. nadesłane
Hiszpańscy artyści w czasie próby spektaklu./fot. nadesłane
Hiszpańscy artyści w czasie próby spektaklu./fot. nadesłane
Hiszpańscy artyści w czasie próby spektaklu./fot. nadesłane
Hiszpańscy artyści w czasie próby spektaklu./fot. nadesłane
Rozpoczęli, w piątek, 12 lipca, artyści z Hiszpanii, „Voala Company". Teraz kolej na Evgena Malinovsky'ego z Rosji. Zaprasza Scena na barce.
Evgen Malinovsky to aktor, muzyk i charyzmatyczny pieśniarz, polski artysta rosyjskiego pochodzenia. Urodził się w Biełowie na Syberii, a studiował w Kiemierowskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk i Kultury, z wykształcenia jest dyrygentem orkiestry estradowej. W 2004 roku rozpoczął swój solowy projekt „Syberyjski bard zaprasza”. Pieśni, które Evgen wybiera do swojego repertuaru, słowami znamienitych rosyjskich bardów oddają jego własny światopogląd, mówią o najważniejszych, według niego, wartościach w życiu.

Początek koncertu o godzinie 17.

Przypomnijmy, co jeszcze na toruńskim święci artystycznej ulicy.

Ciekawą propozycją z pewnością będą dwa tzw. walk acts, wykonane przez Belle Etage – grupę, która rok temu oczarowała toruńską publiczność niezwykłym spektaklem „[Dream!]”. Tym razem artyści wciągną widzów do zabawy podczas dwóch działań – 27 lipca „Timetraveler” przeniesie widzów w czasie, a 28 lipca „Tango? Si, Tango!”, które zachęci mieszkańców do tańca na ulicach Torunia.

Na festiwalu pojawią się także wątki szekspirowskie...

- W ramach happeningów szekspirowskich, już 20 lipca będzie okazja do spotkania z improwizowanym teatrem, m.in. w wykonaniu artystów z Baja Pomorskiego. Będzie to teatr pączkujący w różnych miejscach miasta. Nie zdziwiłbym się, gdyby wśród turystów siedzących w jakimś ogródku, przed restauracją, nagle pojawili się aktorzy recytujący słynne Szekspirowski wersy - mówi Przemysław Draheim, z Toruńskiej Agendy Kulturalnej, która organizuje wydarzenie.

Inauguracja festiwalu odbyła się w powietrzu, ale podniebnych impresji nie zabraknie w kolejnych odsłonach imprezy. Chociażby 20 lipca, za sprawą Piotra Majewskiego i Jerzego Rafalskiego z Radia Planet i Komet, będziemy świadkami...lądowania na księżycu w prezentacji, pt. „50 twarzy księżyca"

- To jest ta data dzienna, kiedy ekipa Apollo 11 wylądowała, bo jeszcze nie postawiła stopy na srebrnym globie, ale wylądowała na Księżycu - mówi Piotr Majewski. - Będziemy poniekąd odtwarzać to wydarzenie w czasie prezentacji 6 - metrowej kuli. Na pneumatycznym ekranie księżyc zostanie wprawiony w ruch, będzie animowany. Stanie się tłem dla astronautycznej opowieści. Ta prezentacja będzie cyklicznie powtarzana przynajmniej do północy, w przerwach pomiędzy widowiskiem światło - dźwięk fontanny Cosmopolis. Kiedy skończy grać fontanna, to będzie grała kula.

Tegoroczna edycja Festiwalu Teatrów Ulicznych z pewnością wzbudzi uśmiechy na twarzach tych mniejszych i większych widzów. Już 7 września odbędzie się niezwykłe widowisko „Piraci”, które łączy ze sobą świat teatru i sztuki cyrkowej. Spektakl autorstwa Cyrkowa Events, rozpocznie się barwną paradą ulicami miasta wraz z łodzią, która na końcu trasy zacumuje, tworząc nieodłączny element spektaklu.

Festiwal trwa do 7 września. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
W piątek 12 lipca, o godz. 22 rozpoczął się w Toruniu V Festiwal Teatrów Ulicznych. Materiał Iwony Muszytowskiej - Rzeszotek (Popołudnie z nami)

Kultura

2019-07-20, godz. 14:22 Bawmy się z Cyganami, hej z Cyganami! Czterogodzinne, transmitowane przez telewizyjną „dwójkę” widowisko w ramach 23. Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Kultury Romów prosto z Ciechocinka będzi ... » więcej 2019-07-20, godz. 11:26 Szekspir w roli głównej w Toruniu! Twórczość Szekspira zdominuje sobotnie pokazy trwającego w Toruniu 5. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych. » więcej 2019-07-19, godz. 17:49 Amerykański blues na molo w Sępólnie Krajeńskim. Gwiazda wieczoru - Chaz dePaolo Z duetem Łukasz Gorczyca - Tomasz Dominik zagra w piątek (19.07.) Chaz dePaolo, znany w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych gitarzysta bluesowo-rockowy. » więcej 2019-07-19, godz. 12:18 Kochasz kryminały? Musisz tam być. Pisarz opowie o nowej książce! Toruński dziennikarz i pisarz Przemysław Semczuk promować będzie dziś swoją najnowszą książkę „To nie przypadek”. » więcej 2019-07-18, godz. 15:08 Robert Małecki i chełmżyńskie historie komisarza Grossa. Spotkanie w Chełmży Robert Małecki będzie gościem Chełmżyńskich Spotkań z Kryminałem. Toruński pisarz jest autorem trylogii o dziennikarzu Marku Benerze, której akcja miała miejs ... » więcej 2019-07-18, godz. 08:11 Teatr Baj Pomorski: Budujemy drugą scenę szekspirowską w Polsce! Drewniano - metalowa konstrukcja, rozsuwany dach, dwumetrowe rzeźby w ogrodzie. W Teatrze Baj Pomorski w Toruniu powstaje drugi w Polsce teatr szekspirowski. ... » więcej 2019-07-17, godz. 21:31 Kulturalny sposób na wakacje: słuchali legend w ogrodzie [wideo] „Środowe spotkania z legendą” zorganizowano w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. » więcej 2019-07-17, godz. 21:16 Haft, rzeźba i plecionka - rożne oblicza sztuki ludowej w Tucholi 80 prac nadesłanych przez 30 twórców ludowych zostało ocenionych przez jury w reaktywowanym po niemal 20 latach w Tucholi Konkursie Współczesnej Sztuki Ludowe ... » więcej 2019-07-16, godz. 14:17 „100 razy Toruń” to i tak za mało! Wystawa fotograficzna o mieście 100 oryginalnych i zaskakujących portretów Torunia obejrzeć można będzie na wystawie, która dziś otwarta zostanie w Dworze Artusa. Ekspozycja jest efektem pro ... » więcej 2019-07-15, godz. 20:00 My Fair Lady - 11 lat po premierze Musical 'My Fair Lady' z muzyką Federicka Loewe na podstawie sztuki 'Pigmalion' George’a Bernarda Shawa nie schodzi z afisza Opery Nova od blisko 11 lat. » więcej
1234567