Czwartek, 15 listopada 2018 r.   Imieniny: Alberta, Leopolda
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
2015-02-25, 17:51 Polska Agencja Prasowa

Wybory prezydenckie/ PKW zarejestrowała dwa kolejne komitety: Grodzkiej i Słomki

PKW przyjęła dwa kolejne zawiadomienia o utworzeniu komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta: Anny Grodzkiej i Adama Słomki. PKW zarejestrowała już w sumie 11 komitetów kandydatów.
Grodzka, posłanka na Sejm, do niedawna związana z Twoim Ruchem, jest kandydatką Partii Zielonych. Słomka to b. działacz opozycyjny w PRL, były poseł, lider Konfederacji Polski Niepodległej.

PKW zarejestrowała do tej pory, poza komitetami Słomki i Grodzkiej, także komitety: ubiegającego się o reelekcję prezydenta Bronisława Komorowskiego, Andrzeja Dudy (PiS), Adama Jarubasa (PSL), Magdaleny Ogórek (SLD), Janusza Palikota (Twój Ruch), Janusza Korwin-Mikkego (ugrupowanie KORWiN), Jacka Wilka (Kongres Nowej Prawicy), muzyka Pawła Kukiza, Mariana Kowalskiego (Ruch Narodowy).

Do PKW w poniedziałek wpłynęły zawiadomienia o utworzeniu komitetu reżysera i publicysty Grzegorza Brauna oraz o utworzeniu komitetu Włodzimierza Zydorczaka - przedsiębiorcy z Kościana (woj. wielkopolskie). Komisja wezwała oba komitety do usunięcia wady zawiadomienia. W przypadku Brauna - jak poinformował PAP Lech Gajzler z PKW - chodzi o niewłaściwie sporządzone oświadczenie lustracyjne. "To jest wada czysto formalna. Nie podkreślono odpowiednich treści oświadczenia i nie zostało podane nazwisko rodowe" - wyjaśnił ekspert prawny w PKW. Na usunięcie wady komitet ma pięć dni od otrzymania zawiadomienia.

PKW podejmuje uchwałę o zarejestrowaniu komitetu wyborczego w ciągu trzech dni od wpłynięcia do Komisji zawiadomienia.

Od momentu zarejestrowania komitet wyborczy kandydata na prezydenta może pozyskiwać i wydatkować fundusze na kampanię wyborczą.

Start w wyborach zapowiedzieli też jeszcze m.in.: wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka (popierana przez Unię Pracy) i Waldemar Deska (Partia Libertariańska).

O utworzeniu komitetu można zawiadamiać PKW do 16 marca. 26 marca o północy mija termin dostarczenia do PKW 100 tys. podpisów, koniecznych, aby zarejestrować kandydata w wyborach prezydenckich.

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja; jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów. (PAP)

Kraj - świat

2018-11-14, godz. 14:30 Ruszyła kampania informacyjna "Pacjent w badaniach klinicznych" Osoby zainteresowane znalezieniem szczegółowych informacji na temat standardów, procedur i wymagań dotyczących procesu przystępowania do badań klinicznych, mo ... » więcej 2018-11-14, godz. 12:15 Kary bezwzględnego pozbawiania wolności za przestępstwa na szkodę ratowników Kary bezwzględnego więzienia dla osób, które zaatakują ratowników w czasie pracy, wszczynanie postępowania zawsze, kiedy pojawia się sygnał o możliwości popeł ... » więcej 2018-11-14, godz. 12:06 Marek Chrzanowski odebrał odwołanie z funkcji szefa KNF Marek Chrzanowski złożył oficjalny dokument, w którym była jego dymisja i odebrał odwołanie z funkcji szefa KNF; ta sprawa od strony formalno-prawnej jest już ... » więcej 2018-11-14, godz. 12:01 Po wyborach samorządowych w Sejmie zasiądzie siedmiu nowych posłów Siedmiu nowych posłów zasiądzie w Sejmie - po wyborach samorządowych zastąpią oni tych, którzy zostali prezydentami miast, burmistrzami czy radnymi. Z ławami ... » więcej 2018-11-13, godz. 20:30 Doniesienie do prokuratury ws. działań Sokala "i innych osób" dot. Getin Noble Banku Pełnomocnik Leszka Czarneckiego Roman Giertych poinformowało, że złożył do prokuratury zawiadomienie ws. działań jednego z członków KNF Zdzisława Sokala 'i in ... » więcej 2018-11-13, godz. 18:43 Śledztwo ws. podejrzenia popełnienia przestępstwa przez szefa KNF Prokurator generalny Zbigniew Ziobro poinformował, że polecił wszcząć śledztwo ws. podejrzenia popełnienia przestępstwa przez szefa KNF. Zwrócił zarazem uwagę ... » więcej 2018-11-13, godz. 12:47 Premier wezwał szefa KNF na spotkanie w KPRM w środę rano Premier Mateusz Morawiecki wezwał do KPRM na spotkanie w środę rano szefa KNF; w spotkaniu weźmie udział również koordynator służb specjalnych minister Marius ... » więcej 2018-11-12, godz. 14:43 Na Litwie rozpoczęła się prezydencka kampania wyborcza Na Litwie w poniedziałek rozpoczęła się kampania przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi. Odbędą się one 12 maja, a ewentualna druga tura zaplanowana je ... » więcej 2018-11-12, godz. 10:16 KSP: Poszukujemy osób, które używały rac w czasie marszu Warszawska policja poszukuje osób, które w niedzielę podczas Biało-Czerwonego marszu „Dla Ciebie Polsko” naruszyły przepisy o zgromadzeniach. Funkcjonariusze ... » więcej 2018-11-12, godz. 08:30 Szef NATO składa życzenia Polsce. Rada Unii Europejskiej przypomina o wynalazkach! Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg złożył w niedzielę gratulacje Polsce, Rumunii, Estonii, Łotwie i Litwie z okazji 100. rocznicy niepodległości tych p ... » więcej
1234567