Czwartek, 22 sierpnia 2019 r.   Imieniny: Cezarego, Tymoteusza
Polskie Radio PiK » Kraj - świat
2015-02-25, 17:51 Polska Agencja Prasowa

Wybory prezydenckie/ PKW zarejestrowała dwa kolejne komitety: Grodzkiej i Słomki

PKW przyjęła dwa kolejne zawiadomienia o utworzeniu komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta: Anny Grodzkiej i Adama Słomki. PKW zarejestrowała już w sumie 11 komitetów kandydatów.
Grodzka, posłanka na Sejm, do niedawna związana z Twoim Ruchem, jest kandydatką Partii Zielonych. Słomka to b. działacz opozycyjny w PRL, były poseł, lider Konfederacji Polski Niepodległej.

PKW zarejestrowała do tej pory, poza komitetami Słomki i Grodzkiej, także komitety: ubiegającego się o reelekcję prezydenta Bronisława Komorowskiego, Andrzeja Dudy (PiS), Adama Jarubasa (PSL), Magdaleny Ogórek (SLD), Janusza Palikota (Twój Ruch), Janusza Korwin-Mikkego (ugrupowanie KORWiN), Jacka Wilka (Kongres Nowej Prawicy), muzyka Pawła Kukiza, Mariana Kowalskiego (Ruch Narodowy).

Do PKW w poniedziałek wpłynęły zawiadomienia o utworzeniu komitetu reżysera i publicysty Grzegorza Brauna oraz o utworzeniu komitetu Włodzimierza Zydorczaka - przedsiębiorcy z Kościana (woj. wielkopolskie). Komisja wezwała oba komitety do usunięcia wady zawiadomienia. W przypadku Brauna - jak poinformował PAP Lech Gajzler z PKW - chodzi o niewłaściwie sporządzone oświadczenie lustracyjne. "To jest wada czysto formalna. Nie podkreślono odpowiednich treści oświadczenia i nie zostało podane nazwisko rodowe" - wyjaśnił ekspert prawny w PKW. Na usunięcie wady komitet ma pięć dni od otrzymania zawiadomienia.

PKW podejmuje uchwałę o zarejestrowaniu komitetu wyborczego w ciągu trzech dni od wpłynięcia do Komisji zawiadomienia.

Od momentu zarejestrowania komitet wyborczy kandydata na prezydenta może pozyskiwać i wydatkować fundusze na kampanię wyborczą.

Start w wyborach zapowiedzieli też jeszcze m.in.: wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka (popierana przez Unię Pracy) i Waldemar Deska (Partia Libertariańska).

O utworzeniu komitetu można zawiadamiać PKW do 16 marca. 26 marca o północy mija termin dostarczenia do PKW 100 tys. podpisów, koniecznych, aby zarejestrować kandydata w wyborach prezydenckich.

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja; jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów. (PAP)

Kraj - świat

2019-08-22, godz. 10:49 MSWiA: - Wszystko wskazuje na to, że odnaleziono ciało Piotra Woźniaka-Staraka - Potwierdziły się najgorsze obawy - poinformował w czwartek wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński. Na miejscu będą wykonywane czynności procesowe z udziałem poli ... » więcej 2019-08-20, godz. 08:26 Na jeziorze Kisajno wznowiono poszukiwania Piotra Woźniaka-Staraka Akcja poszukiwawcza trwa już trzeci dzień i jest prowadzona od świtu do zmroku. Na mazurskim jeziorze Kisajno we wtorek wznowiono poszukiwania producenta film ... » więcej 2019-08-19, godz. 08:30 Nadal nie ma kontaktu z poszukiwanymi grotołazami Ratownicy, którzy poszukują dwóch grotołazów w Jaskini Wielkiej Śnieżnej w Tatach, nadal nie mają kontaktu z poszukiwanymi - powiedział w poniedziałek rano ra ... » więcej 2019-08-15, godz. 17:40 70 tys. pielgrzymów na Jasnej Górze. Abp Pawłowski: Polska powinna nas połączyć - Jesteśmy i będziemy przeciwni złu, ale zawsze otwarci na każdego człowieka. Bo chcemy dobra wszystkich ludzi, także tych, co nam źle życzą i nas obrażają - ... » więcej 2019-08-15, godz. 12:08 Tłumy na tatrzańskich szlakach. Zamknięta droga w kierunku Morskiego Oka W czwartek (15 sierpnia) w Tatrach panuje słoneczna pogoda, a na szlaki wyruszyły tłumy turystów. Najbardziej oblegane jest Morskie Oko, gdzie już o poranku z ... » więcej 2019-08-14, godz. 11:18 Mariusz Kamiński powołany na stanowisko ministra spraw wewnętrznych i administracji Prezydent Andrzej Duda powołał w środę Mariusza Kamińskiego na stanowisko ministra spraw wewnętrznych i administracji. Kamiński będzie łączył tę funkcję z fun ... » więcej 2019-08-13, godz. 16:18 Blisko 1,9 mld zł strat spowodowanych suszą Straty spowodowane przez tegoroczną suszę szacuje się na 1 mld 87 mln 955 tys. zł - wynika z informacji ministra rolnictwa i rozwoju wsi, z którą zapoznał się ... » więcej 2019-08-11, godz. 18:32 Kaczyński: 7 września będzie zaprezentowany nowy program rolny PiS Tak powiedział w niedzielę w Zbuczynie k. Siedlec (Mazowieckie) prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zapowiedział utrzymanie i rozszerzenie dotychczasowych programó ... » więcej 2019-08-11, godz. 12:23 Wszystkie nadbałtyckie kąpieliska są czynne W niedzielę czynne są wszystkie kąpieliska, jakie zorganizowano tego lata nad Bałtykiem. Zakaz korzystania z wody utrzymuje się w dwóch kąpieliskach śródlądow ... » więcej 2019-08-10, godz. 09:05 Ardanowski: dramatyczna sytuacja na terenach, gdzie susza występuje drugi rok z rzędu Na terenach, gdzie susza występuje drugi rok z rzędu, sytuacja jest dramatyczna - powiedział w piątek minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Jego zdanie ... » więcej
1234567