Środa, 21 października 2020 r.   Imieniny: Urszuli, Hilarego, Jakuba
Polskie Radio PiK » 85 lat Polskiego Radia na Pomorzu i Kujawach
Ogłoszenie własne nadawcy

Mówimy i gramy dla Ciebie od 85 lat

W jubileuszowym cyklu audycji pod hasłem
„85 lat Polskiego Radia na Pomorzu i Kujawach”
przypominamy ważne wydarzenia,
które wpisały się w historię
naszej rozgłośni.

Zapraszamy w każdą niedzielę
o godz. 15.05.

18 października 2020

Rok 1964. Stanowisko sprawozdawcze z pochodu 1–majowego przed budynkiem rozgłośni w Bydgoszczy. Fot. archiwum PR PiK
Rok 1964. Stanowisko sprawozdawcze z pochodu 1–majowego przed budynkiem rozgłośni w Bydgoszczy. Fot. archiwum PR PiK
W naszym jubileuszowym cyklu z okazji 85-lecia radia na Pomorzu i Kujawach prezentujemy materiał oparty na tekstach audycji z Archiwum Państwowego w Bydgoszczy, fragmentach audycji z Archiwum Dokumentów Fonicznych Polskiego Radia PiK, dokumentach Archiwum IPN, Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych Polskiego Radia i Telewizji Polskiej w Warszawie, artykułach prasowych, wywiadach z byłymi pracownikami itd. Celem audycji jest przedstawienie słuchaczom i internautom sposobów indoktrynowania społeczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem okresu narodzin paradygmatów propagandy komunistycznej i ich późniejszego (również dzisiejszego) wykorzystywania. Zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
Polskie Radio PiK - 85 lat Radia na Pomorzu i Kujawach z 18.10.2020

11 października 2020

Michał Jagodziński. Fot. archiwum PR PiK
Michał Jagodziński. Fot. archiwum PR PiK
7 października br. minęła 5. rocznica śmierci Michała Jagodzińskiego, wieloletniego prezesa Polskiego Radia PiK, wcześniej dziennikarza, reportażysty. Planował zostać reżyserem filmowym, a do radia trafił przez przypadek. Z wykształcenia był filologiem-polonistą, z zawodu dziennikarzem i menedżerem. Z Polskim Radiem w Bydgoszczy związany ponad 40 lat. Tworzył audycje publicystyczne, artystyczne i wielokrotnie nagradzane reportaże. Był jednym z twórców Polskiego Radia PiK w jego obecnym kształcie. Jak mówił Michał Jagodziński w jednej z audycji - "Radio było moim pierwszym zajęciem po studiach i mam nadzieję, że będzie ostatnim". W cyklu audycji z okazji jubileuszu 85-lecia radia na Pomorzu i Kujawach, Michała Jagodzińskiego wspomina Żaneta Walentyn.
Polskie Radio PiK - 85 lat Radia na Pomorzu i Kujawach z 11.10.2020

4 października 2020

Helena Mianowska i Jeremi Przybora. Fot. archiwum PR PiK
Helena Mianowska i Jeremi Przybora. Fot. archiwum PR PiK
W naszym cyklu audycji z okazji jubileuszu 85-lecia radia na Pomorzu i Kujawach tym razem głos oddamy spikerom. Przypomnimy wspomnienia Jeremiego Przybory, Łucji Krajewskiej ale i spikerów znanych z anteny ogólnopolskiej jak Ksawery Jasieński czy Jerzy Rosołowski. O pracy współczesnego odpowiednika spikera czyli "głosu" Polskiego Radia PiK opowie Dariusz Tomaszewski. Zaprasza Magda Jasińska.
Polskie Radio PiK - 85 lat Radia na Pomorzu i Kujawach z 04.10.2020

27 września 2020

Studio im. Jeremiego Przybory. Fot. PR PiK
Studio im. Jeremiego Przybory. Fot. PR PiK
W naszym jubileuszowym cyklu koncertowe wspomnienia z naszego muzycznego studia im. Jeremiego Przybory. Magda Jasińska, Adam Droździk, Tomasz Kaźmierski i Dariusz Gross wspominają koncerty, które odbywały się w naszym radiowym studiu. Będą muzyczne wspomnienia, opowieści o najbardziej niezwykłych spotkaniach z artystami w studiu koncertowym i oczywiście fragmenty niezapomnianych koncertów.
Polskie Radio PiK - 85 lat Radia na Pomorzu i Kujawach z 27.09.2020

20 września 2020

Jerzy Sulima-Kamiński i Ewa Dąbska. Fot. archiwum PR PiK
Jerzy Sulima-Kamiński i Ewa Dąbska. Fot. archiwum PR PiK
Kolejną audycję z cyklu „85 lat radia na Pomorzu i Kujawach” poświęcimy Jerzemu Sulimie-Kamińskiemu, wieloletniemu kierownikowi redakcji kulturalnej, ale przede wszystkim twórcy wielu słuchowisk, które zyskały ogólnopolskie uznanie. Jerzemu Sulima-Kamiński urodził się 20 września 1928 roku, zatem audycja poświęcona zabrzmi w rocznicę urodzin bohatera tego odcinka naszego jubileuszowego cyklu. Zaprasza Ewa Dąbska.
Polskie Radio PiK - 85 lat Radia na Pomorzu i Kujawach z 20.09.2020

13 września 2020

Naszą jubileuszową audycję poświęcimy Tadeuszowi Nowakowskiemu, pisarzowi i radiowcowi, słynnemu reporterowi papieża, który był też bydgoszczaninem i honorowym obywatelem tego miasta.

W audycji Michała Jędryki o Tadeuszu Nowakowskim mówią m.in. Stanisław Deja - dziennikarz Radia Wolna Europa, prof. Wacław Lewandowski - historyk literatury i Albin Zieliński - były prezes Światowego Związku Bydgoszczan.
85 lat Polskiego Radia na Pomorzu i Kujawach - 13.09.2020 - cz.15

6 września 2020

Ciekawostki, historia, ludzie i hity, czyli LISTA jakiej nie znacie! Rok 2020 to jubileusz 30-lecia „LISTY PRZEBOJÓW POLSKIEGO RADIA PiK” oraz 85 lat Polskiego Radia na Pomorzu i Kujawach. Nasza Lista Przebojów wystartowała 18 sierpnia 1990 roku (jeszcze pod szyldem Pomorskiej Rozgłośni Polskiego Radia w Bydgoszczy). Pod względem wieku jesteśmy drugą listą w Polsce (po Liście Przebojów Trójki), jednakże pierwszą w krajowym eterze nadawaną bez przerwy.

Na okolicznościową audycję zapraszają Dariusz Gross i Piotr Majewski. Więcej...
85 lat Polskiego Radia na Pomorzu i Kujawach - 06.09.2020 - cz.14

30 sierpnia 2020

To wyjątkowy konkurs” - mówią co roku reportażyści, którzy przyjeżdżają na organizowany przez Polskie Radio PiK „Konkurs Artystycznych Form Radiowych Grand PiK”, który zachęca autorów do poszukiwania nowatorskich form sztuki radiowej i - co najważniejsze - pozwala na wymianę doświadczeń między twórcami. W jubileuszowym cyklu audycji przypomnimy historię konkursu, a także rozmawiamy z jego uczestnikami. Nie zabraknie też fragmentów warsztatowych dyskusji i samych reportaży. Zaprasza Adriana Andrzejewska-Kuras.
85 lat Polskiego Radia na Pomorzu i Kujawach - 30.08.2020 - cz.13

23 sierpnia 2020

Jeremi Przybora, pierwszy spiker powojennego radia w Bydgoszczy. Fot. archiwum PR PiK
Jeremi Przybora, pierwszy spiker powojennego radia w Bydgoszczy. Fot. archiwum PR PiK
Jeremi Przybora - pierwszy spiker Rozgłośni Polskiego Radia w Bydgoszczy (1945 – 1948). Pracował w niej po wojnie. Współtworzył m.in. cykl audycji satyrycznych pod nazwą "Pokrzywy nad Brdą". To dla pracowników Polskiego Radia PiK postać absolutnie szczególna i wyjątkowa. Największe Studio w bydgoskiej siedzibie naszej rozgłośni nosi imię właśnie Jeremiego Przybory. Zaprasza Ewa Dąbska.
85 lat Polskiego Radia na Pomorzu i Kujawach - 23.08.2020 - cz.12
12