Piątek, 07 sierpnia 2020 r.   Imieniny: Kajetana, Doroty, Sykstusa
Polskie Radio PiK » 85 lat Polskiego Radia na Pomorzu i Kujawach

Mówimy i gramy dla Ciebie

W jubileuszowym cyklu audycji pod hasłem
„85 lat Polskiego Radia na Pomorzu i Kujawach”
przypominamy ważne wydarzenia,
które wpisały się w historię
naszej rozgłośni.

Zapraszamy w każdą niedzielę
o godz. 15.05.

26 lipca i 2 sierpnia 2020

Włodzimierz Chłodziński. Fot. archiwum PR PiK
Włodzimierz Chłodziński. Fot. archiwum PR PiK
Świętujemy jubileusz naszej rozgłośni. W kolejnym odcinku naszego cyklu o „radiu żywym”... o tym co wypada radiowcowi, a czego nie, o wpadkach i trudnych słowach mówią: Jolanta Kuligowska-Roszak, Ewa Kurzawa, Ewa Dąbska, Bogumiła Wresiło, Sława Skibińska-Dmitruk, Marek Rzepa, Piotr Majewski, Eryk Hełminiak, Michał Słobodzian i Bartek Kustra. Zaprasza Magda Jasińska.
85 lat Polskiego Radia na Pomorzu i Kujawach - 26.07.2020 - cz.8
85 lat Polskiego Radia na Pomorzu i Kujawach - 02.08.2020 - cz.9

12 maja 2020

Anna Jachnina (1948 – 1974), laureatka m. in. „Złotego Mikrofonu” za upowszechnianie twórczości ludowej. Fot. archiwum PR PiK
Anna Jachnina (1948 – 1974), laureatka m. in. „Złotego Mikrofonu” za upowszechnianie twórczości ludowej. Fot. archiwum PR PiK
Rozgłośnia na Pomorzu i Kujawach nadaje już 85. rok. Narodziła się 10 lat po powstaniu Polskiego Radia w Warszawie i jest jedną z najstarszych rozgłośni regionalnych w Polsce. W jubileuszowym roku przypominamy Słuchaczom historię naszego radia i wpisane w nią wielkie osobowości.

W kolejnym odcinku jubileuszowego cyklu Żaneta Walentyn stara się dotrzeć do początków reportażu na kujawsko-pomorskiej antenie. W poszukiwaniach odnajduje ślady i niesamowite historie tej radiowej sztuki, a pomagają Jej w tym: Marek Rzepa i Zdzisław Pruss.
85 lat Polskiego Radia na Pomorzu i Kujawach - 12.07.2020 - cz.6

28 czerwca, 5 i 19 lipca 2020

Kolejne zwycięstwo etapowe Stanisława Szozdy relacjonuje Maciej Pakulski. Wyścig Pokoju, rok 1976. Fot. archiwum PR PiK
Kolejne zwycięstwo etapowe Stanisława Szozdy relacjonuje Maciej Pakulski. Wyścig Pokoju, rok 1976. Fot. archiwum PR PiK
12 kwietnia br. w świątecznym wydaniu audycji „Muzyka i sport” mówiliśmy o sporcie w historii naszej rozgłośni. Z okazji 85-lecia Polskiego Radia PiK, Eryk Hełminiak i Bartosz Kustra rozmawiali o pierwszych programach sportowych, ich twórcach i bohaterach.

Gośćmi audycji byli dziennikarze, dzięki którym udało się stworzyć i rozwinąć programy sportowe na antenie Polskiego Radia PiK.


21 czerwca 2020

Jarosław Jakubowski w PR PiK. Fot. Tomasz Kaźmierski
Jarosław Jakubowski w PR PiK. Fot. Tomasz Kaźmierski
W trzecim odcinku naszego jubileuszowego cyklu przypominamy spotkanie z Jarosławem Jakubowskim - autorem powieści kryminalnej „Rzeka zbrodni”, prezentowanej na antenie Polskiego Radia PiK w cyklu „Czytamy dla Ciebie”.

Spotkanie odbyło się 6 marca br. w Studiu S2 im. Jeremiego Przybory w bydgoskiej siedzibie Polskiego Radia PiK. Jarosław Jakubowski jak powstawała jego powieść, jak tworzył bohaterów, jak bardzo wciągnął się w zagadnienia pracy śledczego, jak zafascynowały go początki daktyloskopii. O swojej pracy nad książką mówiła również jej redaktorka Katarzyna Wójcik. Była to też okazja do spotkania z czytelnikami, którzy po części oficjalnej, mieli pytania do pisarza i poety. Dyskusję w radiowym studiu prowadziła Ewa Dąbska.

Po więcej informacji, wgląd do galerii zdjęć i filmowej relacji z tego spotkania zapraszamy tutaj.
85 lat Polskiego Radia na Pomorzu i Kujawach - 21.06.2020 - cz.3

14 czerwca 2020

W drugim odcinku naszego jubileuszowego cyklu przypominamy spotkanie z 29 lutego br. w którym Magda Jasińska, Andrzej Krystek podejmowali długoletnich współpracowników Andrzeja Krystka, zawsze będących blisko folkloru i sztuki ludowej na Kujawach i Pomorzu.

W studiu Polskiego Radia PiK pojawili się goście: Halina Franaszczuk - kierownik zespołu „Solecczanie”, Małgorzata Kowalska - również z zespołu „Solecczanie”, Elżbieta Kornaszewska - kierująca Zespołem Pieśni i Tańca „Ziemia bydgoska”, Anna Antonina Nogaj - również z Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia bydgoska”, Zygmunt Kędzierski - rzeźbiarz, prezes oddziału bydgosko-toruńskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Relacja z tego spotkania zabrzmiała 1 marca br. w niedzielnej audycji Andrzeja Krystka z cyklu „Raz na ludowo”, w którym co tydzień znaleźć można prezentacje sztuki twórców ludowych, zespołów folklorystycznych, relacje z imprez, festiwali, przeglądów folkowych i jarmarków sztuki ludowej z dziełami rzeźbiarzy, hafciarek, rękodzielników itd.
85 lat Polskiego Radia na Pomorzu i Kujawach - 14.06.2020 - cz.2

7 czerwca 2020

Studio S1 im. Arnolda Rezlera. Fot. Ireneusz Sanger
Studio S1 im. Arnolda Rezlera. Fot. Ireneusz Sanger
W pierwszym odcinku naszego jubileuszowego cyklu przypominamy uroczystość nadania imienia Arnolda Rezlera studiu emisyjnemu S1 w bydgoskiej siedzibie Polskiego Radia PiK. Patron Studia S1 - muzyk, wiolonczelista był dyrygentem oraz twórcą orkiestry radiowej w Bydgoszczy.

- Arnold Rezler, obok Jeremiego Przybory i Tadeusza Kańskiego, był „ojcem założycielem” naszej rozgłośni - przypomina Marek Rzepa, kierownik działu zasobów fonicznych i archiwalnych Polskiego Radia PiK.

Po więcej informacji, wgląd do galerii zdjęć i filmowej relacji z tej uroczystości zapraszamy tutaj.
85 lat Polskiego Radia na Pomorzu i Kujawach - 07.06.2020 - cz.1