Środa, 25 listopada 2020 r.   Imieniny: Erazma, Katarzyny
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-11-20, 06:00 Michał Jędryka

Kosma Złotowski

Kosma Złotowski./fot. PR PiK/archiwum
Kosma Złotowski./fot. PR PiK/archiwum
Rozmowa Dnia: Kosma Złotowski
Gościem Rozmowy Dnia był europoseł Kosma Złotowski, z którym rozmawialiśmy o zawetowaniu budżetu Unii Europejskiej przez Polskę i Węgry.


Michał Jędryka: Polska i Węgry zawetowały budżet unijny. Czy to jest dobra decyzja, czy Polska na niej skorzysta?

Kosma Złotowski:
Zobaczymy, dopiero teraz zaczyna się pewna gra. Polska i Węgry zawetowały ten budżet, ale nie z powodu rozwiązań budżetowych, jak wiadomo, bo te nam się podobają, ale dlatego, że wprowadzono mechanizm badania praworządności w różnych krajach, i ten mechanizm jest czysto uznaniowy. Nie ma ściśle określonych kryteriów, według których bada się dany kraj i się orzeka: to jest niepraworządne, to proszę zmienić. Nie ma takich kryteriów. A wiemy, że od paru lat Polsce i Węgrom - przede wszystkim - zarzuca się brak praworządności, przy czym to nigdy nie jest sprecyzowane. Parlament uchwalając kolejne rezolucje, powołuje się wręcz na swoje poprzednie rezolucje, a nie na żadne fakty popierające tezę, że w Polsce brak jest praworządności. Uważamy, że ten mechanizm teraz jest bezpośrednio skierowany przeciwko Polsce i Węgrom, a w przyszłości może być wykorzystywany wobec każdego państwa unii pod byle pretekstem.

A czy państwa starej Unii, które lansowały to rozwiązanie, spodziewały się tego weta, czy może myślały, że Polska blefuje?

Nie wiem, zresztą nie powiedziałbym, że to państwa starej Unii. To liberalno - lewicowa większość PE. W lipcu odbyła się rada Unii i na niej zdecydowano o wieloletnim planie finansowym, o funduszu covidowskim, i o tym mechanizmie tak skonstruowanym, że wtedy nie mieliśmy większych zastrzeżeń. Jednak PE dał wyraz temu, że koniecznie chce zastosowania takiego mechanizmu praworządnościowego i ten mechanizm został stworzony w ostatnim czasie przez prezydencję i przedstawicieli PE.

Jednak kanclerz Niemiec Angela Merkel wysyłała zdaje się sygnały do premiera Morawieckiego, że może będzie taka zasada: pieniądze za praworządność, ale tak to zinterpretujemy, że to pieniądze mają być wydawane praworządnie

Taki był efekt po lipcowym posiedzeniu Rady (...).

Zobacz także

2020-11-25, godz. 06:04 Zbigniew Gryglas Magdalena Ogórek rozmawiała ze Zbigniewem Gryglasem, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Rozmowa dotyczyła między innymi budowy szpitali ... » więcej 2020-11-24, godz. 06:00 Paweł Szramka Gościem Rozmowy Dnia był Paweł Szramka z Kukiz'15, a jednym z tematów możliwe konfiguracje polityczne w obecnej kadencji parlamentu. Michał Jędryka: Ponoć mi ... » więcej 2020-11-23, godz. 06:00 Halina Peplińska Gościem Rozmowy Dnia była Halina Peplińska - przewodnicząca Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych. Tematem rozmowy by ... » więcej 2020-11-19, godz. 05:57 Marek Jurek Minęła setna rocznica pierwszej na świecie legalizacji aborcji, która miała miejsce w 1920 roku w Rosji Sowieckiej. Gościem Rozmowy dnia był najbardziej konse ... » więcej 2020-11-18, godz. 06:45 Wojciech Konieczny Gościem Magdaleny Ogórek był senator Wojciech Konieczny - lekarz i polityk, przewodniczący rady naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Rozmowa dotyczyła s ... » więcej 2020-11-17, godz. 06:00 Mariusz Kałużny Polska zawetowała budżet UE i czy takie posunięcie jest korzystne dla polskiej racji stanu? Gościem Rozmowy Dnia był poseł Mariusz Kałużny z Solidarnej Polski. » więcej 2020-11-16, godz. 05:27 Tomasz Latos Gościem Rozmowy dnia był przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, poseł Tomasz Latos, a rozmawialiśmy między innymi o planie ministra Niedzielskiego dotyczący ... » więcej 2020-11-13, godz. 06:01 Sławomir Mentzen Gościem Rozmowy dnia był Sławomir Mentzen z Konfederacji, a rozmawialiśmy o Marszu Niepodległości, a także wcześniejszych manifestacjach lewicowych i wyroku T ... » więcej 2020-11-12, godz. 05:47 Zbigniew Girzyński Gościem Rozmowy dnia był poseł i historyk, profesor Zbigniew Girzyński. Rozmawialiśmy o obchodach Święta Niepodległości, a także o ustawach covidowych w Sejmi ... » więcej 2020-11-11, godz. 06:05 Piotr Całbecki Gościem Rozmowy Dnia był marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, z którym rozmawialiśmy o Święcie Niepodległości i tradycyjnie o gęsinie. » więcej
12345