Sobota, 04 lipca 2020 r.   Imieniny: Odona, Malwiny, Elżbiety
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Na własne cztery kąty
2020-05-11, 06:00 Michał Jędryka

Kosma Złotowski [wideo]

Kosma Złotowski
Kosma Złotowski
PR PiK - Rozmowa dnia - Kosma Złotowski
Gościem Rozmowy dnia był europoseł Kosma Złotowski. Rozmawialiśmy o sytuacji politycznej w Polsce, jaka powstała po kompromisie Gowin - Kaczyński oraz o roli Unii Europejskiej w przezwyciężeniu kryzysu społecznego po epidemii.

Michał Jędryka: Krystyna Pawłowicz w sobotę opublikowała dramatyczny twitt. „Czekajcie przy telewizorach do wieczora, jest przesilenie polityczne i rządowe, wybory najprawdopodobniej 23 maja, rząd chyba mniejszościowy”. Nic się na razie nie stało, ale o co chodziło? Czy rzeczywiście stabilność w Polsce jest zagrożona?

Kosma Złotowski: Stabilność większości rządowej nie jest zagrożona. Pani poseł – dawniej, dziś pani sędzia, członek Trybunału Konstytucyjnego znana jest ze swojej zapalczywości. Rzeczywiście dużo paniki wywołała tym twittem. Potem, kiedy odbyła się narada w siedzibie PiS-u wszystkie media zaczęły spekulować, o czym też oni mogą rozmawiać. I niestety, nie powołując się na żadnego z polityków, który w naradzie brał udział, zaczęto snuć niestworzone teorie.


Ale nie będzie kolejnego kryzysu politycznego?

Zdecydowaliśmy się na to, żeby ogłosić nowe wybory i one zostaną ogłoszone.


I odbędą się prawdopodobnie pod koniec czerwca?

Zrobimy tak, żeby odbyły się pod koniec kadencji urzędującego prezydenta. Pamiętajmy, że kadencja upływa 6 sierpnia.

W najbliższą środę 13 maja Krzysztof Gawkowski chce zaprosić do okrągłego stołu opozycji i koalicji rządzącej. Jest szansa, by do tego doszło?

Szansa zawsze jest, póki nie mija wyznaczony termin, ale o czym tu rozmawiać? Były różne rozmowy, różne propozycje z naszej strony. Była propozycja przesunięcia terminu wyborów, zorganizowania ich w sposób korespondencyjny, czyli taki, który nie szkodzi zdrowiu, a wreszcie wydłużenia kadencji obecnego prezydenta poprzez zmianę konstytucji, czyli ustawę konstytucyjną. Żadna z tych propozycji nie spotkała się nie tylko z dyskusją, ale one wszystkie spotykają się ze stanowczym „nie” i brakiem dyskusji. (...)Zobacz także

2020-06-19, godz. 06:45 Joanna Borowiak [wideo] Gościem "Rozmowy dnia" w Polskim Radiu PiK była w piątek poseł Prawa i Sprawiedliwości Joanna Borowiak. Rozmawialiśmy o kampanii wyborczej, prezydenckim proje ... » więcej 2020-06-18, godz. 06:00 Piotr Król [wideo] Gościem Rozmowy dnia był poseł Piotr Król z PiS, wiceprzewodniczący sejmowej komisji infrastruktury. Rozmawialiśmy o obietnicy szybkiej budowy drogi S10, a ta ... » więcej 2020-06-17, godz. 06:50 Robert Biedroń [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Robert Biedroń. Kandydat na prezydenta odpowiadał na pytania dotyczące przebiegu kampanii, sondaży oraz elementów programu.Marcin Kup ... » więcej 2020-06-16, godz. 06:00 Tadeusz Zwiefka [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Tadeusz Zwiefka z Koalicji Obywatelskiej. Tematem rozmowy była trwająca kampania wyborcza.Michał Jędryka: W kampanii wyborczej ... » więcej 2020-06-15, godz. 06:42 Zbigniew Girzyński Gościem Rozmowy Dnia był poseł Zbigniew Girzyński, z którym rozmawiamy między innymi o tym, czy prezydencka kampania wyborcza przekształci się w spór cywiliza ... » więcej 2020-06-12, godz. 06:00 Iwona Michałek Gościem Rozmowy Dnia była Iwona Michałek - wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Parlamentarzystka z regionu mówiła o skali pomocy udzielanej sam ... » więcej 2020-06-11, godz. 06:50 Paweł Machalski Gościem Rozmowy Dnia był dr Paweł Machalski, z którym rozmawialiśmy o społecznych kontekstach święta Bożego Ciała. - Manifestowanie religijności w Polsce w cz ... » więcej 2020-06-10, godz. 06:00 Andrzej Duda [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, z którym rozmawialiśmy bezpośrednio po jego wizycie w Solcu Kujawskim, między innym ... » więcej 2020-06-09, godz. 06:00 Jan Filip Libicki Magdalena Ogórek rozmawiała dziś z senatorem Janem Filipem Libickim z PSL Koalicji Polskiej. Tematem rozmowy była między innymi szansa Władysława Kosiniaka-Ka ... » więcej 2020-06-08, godz. 06:50 Robert Kwiatkowski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Lewicy Robert Kwiatkowski. Tematy spotkania to kampania wyborcza oraz bieżąca sytuacja polityczna.Katarzyna Prętkowska: Milion ... » więcej
12345