Poniedziałek, 01 czerwca 2020 r.   Imieniny: Justyna, Anieli, Konrada / Dzień Dziecka
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Apartamentowiec
2020-03-25, 06:03 Katarzyna Prętkowska

Piotr Całbecki [wideo]

Piotr Całbecki. Fot. Archiwum
Piotr Całbecki. Fot. Archiwum
Rozmowa Dnia - marszałek Piotr Całbecki
Gościem Rozmowy Dnia był marszałek Piotr Całbecki. Rozmawialiśmy o regionalnym pakiecie antykryzysowym i inicjatywach samorządu województwa związanych z pandemią koronawirusa.

Katarzyna Prętkowska: Panie marszałku, jak udało się Panu dojechać do studia. Czy ktoś pana po drodze zatrzymywał, pytał, dokąd pan jedzie?

- Nic takiego się nie wydarzyło. W ostatnim czasie mamy komunikację marzeń, nie ma korków, samochodów jest na ulicach bardzo mało. Jest wprowadzony stan niemalże wyjątkowy, co nas wczoraj zaskoczyło. Do stopniowania ograniczeń już się przyzwyczailiśmy, ale to, co usłyszeliśmy wczoraj, w pierwszej chwili zabrzmiało bardzo restrykcyjnie, zakaz opuszczania pomieszczeń. Te interpretacje się na szczęście pojawiły, wyjaśniono, jak powinniśmy się zachowywać. To, co najważniejsze, te zasady uświadamiają nam powagę sytuacji. Musimy wszyscy zachować rozsądek i dostosować się do wprowadzonych zasad dla naszego dobra, dla naszego zdrowia.

Jak pan ocenia ostatnie decyzje rządu?

Bardzo się cieszę, że te konieczne decyzje zapadły szybciej, niż w innych państwach. Popatrzmy na to, co się dzieje dziś u naszych sąsiadów zachodnich. W Niemczech zakażeń jest przeszło 30 tys., śmiertelność dzienna to 20- 30 osób. Granica państwa nie jest żadną granicą dla wirusa. Dobrze, ze wyprzedzamy trochę decyzje podejmowane na zachodzie jako akt desperacji, czy rozpaczy nawet w tej chwili.

Czy w tej sytuacji, w tych warunkach powinny się odbyć wybory prezydenckie?

Gdyby miały się odbyć dziś, byłoby to na pewno niemożliwe. Nie można ograniczać tak dużej grupie ludzi praw wyborczych. Mamy przepisy nakazujące pozostanie w domu. Rozumiem także obowiązek wyborczy, ale jeśli istnieją przepisy konstytucyjne, prawne, pozwalające na przesuniecie wyborów z nadzwyczajnych powodów, powinniśmy z tego skorzystać i dać możliwość zagłosowania wszystkim Polakom, bo jest to najważniejszy akt wyborczy - wybranie prezydenta kraju. Można to zrobić jedynie w stabilnej sytuacji wewnętrznej. Uważam, ze takie decyzje będą podjęte, chociaż życzyłbym sobie, żeby nie musiały być. Gdyby się okazało, ze epidemia wygasa, byłoby to wielkie święto i z przyjemnością poszlibyśmy do urn. (...)

Zobacz także

2020-06-01, godz. 06:00 Jarosław Wenderlich [wideo] Gościem Rozmowy dnia był minister Jarosław Wenderlich, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Rozmowa o odmrażaniu gospodarki i tarczach anty ... » więcej 2020-05-29, godz. 06:32 Jerzy Zająkała [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był wójt gminy Łubianka Jerzy Zająkała. Tematy to między innymi odmrażanie gospodarki i znoszenie obostrzeń związanych z epidemią, Zinteg ... » więcej 2020-05-28, godz. 06:00 Paweł Szramka [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Koalicji Polskiej, Paweł Szramka. A jej tematem przygotowania do wyborów: dlaczego w Senacie tak długo trwa praca nad ustawą, d ... » więcej 2020-05-27, godz. 06:00 Tomasz Latos Gościem Rozmowy Dnia był poseł Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Rozmawialiśmy między innymi o łagodzeniu obostrzeń związanych z epidemią ... » więcej 2020-05-26, godz. 06:49 Karol Karski Gościem Magdaleny Ogórek był europoseł Karol Karski, którego pytaliśmy między innymi o debatę w Parlamencie Europejskim na temat praworządności w Polsce.Magda ... » więcej 2020-05-25, godz. 06:08 Dariusz Kurzawa [wideo] Gościem „Rozmowy dnia" był poseł Dariusz Kurzawa (Koalicja Polska), którego zapytaliśmy jak postrzega nowe rozdanie polityczne po wysunięciu kandydatury Rafał ... » więcej 2020-05-22, godz. 06:00 Tomasz Lenz [wideo] Gościem „Rozmowy dnia" był szef PO w regionie poseł Tomasz Lenz. Tematy to kampania wyborcza i zmiana kandydata KO na prezydenta.Katarzyna Prętkowska: Jakie a ... » więcej 2020-05-21, godz. 06:00 Marcin Wroński Gościem "Rozmowy dnia" był Marcin Wroński, zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie. Czy sytuacja ekonomiczna po pandemii może stać ... » więcej 2020-05-20, godz. 06:00 Sławomir Mentzen Gościem „Rozmowy Dnia” był polityk Konfederacji Sławomir Mentzen. Rozmawialiśmy między innymi o nowym rozdaniu przed wyborami prezydenckimi.Michał Jędryka: W ... » więcej 2020-05-19, godz. 06:30 Józef Łyczak Gościem "Rozmowy dnia" był senator Józef Łyczak, a rozmawialiśmy między innymi o ustawie dotyczącej wyborów, która aktualnie ma być przedmiotem obrad Senatu.M ... » więcej
12345