Poniedziałek, 28 września 2020 r.   Imieniny: Wacława, Tymona, Marka
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Ogłoszenie własne nadawcy
2019-09-26, 06:15 Michał Jędryka

Tadeusz Zwiefka [wideo]

Tadeusz Zwiefka/fot. www.tzwiefka.pl
Tadeusz Zwiefka/fot. www.tzwiefka.pl
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Tadeusz Zwiefka
Gościem Rozmowy dnia jest pan Tadeusz Zwiefka, do maja bieżącego roku europoseł, a obecnie kandydat do Sejmu z pierwszego miejsca listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu bydgoskim. Tadeusza Zwiefkę pytaliśmy między innymi o to, czy opozycja pogodziła się z przegraną w wyborach, czy też planuje jeszcze jakiś kontratak na ostatniej prostej kampanii?

Michał Jędryka: Kampania wyborcza, jeśli chodzi o nasz region, wydaje się dosyć łagodna. Taka powinna być?

Tadeusz Zwiefka: Kampanie wyborcze mają różne zadania do spełnienia i różne są wobec nich oczekiwania. Niektórzy oczekują, że to będzie ostre starcie, że będzie się lała krew, konkurencja będzie skakać sobie do gardeł. Inni mówią, że kampania to jest ten czas w którym należy przedstawić wyborcom ofertę z którą dane ugrupowanie polityczne idzie do wyborów i którą chce realizować w czasie ewentualnych swoich rządów. Tu możemy mówić o sporze. Te kampanie, które dziś obserwujemy łączą ze sobą jedno i drugie. Czasami jest to takie bardzo ostre stracie, czasami jest to rzeczywiście merytoryczna wymiana poglądów, a czasami jest wręcz unikanie rozmowy bezpośredniej pomiędzy rywalizującymi kandydatami, czy blokami politycznymi.

Który z tych stanów mamy teraz?

Ten trzeci, element każdego, łącznie z unikaniem.

Czy KO prowadzi tak spokojną kampanię, bo pogodziła się już z przegraną? czy zmienia wizerunek?

Po pierwsze PO czy KO nie zakłada, w najmniejszym nawet stopniu, swojej porażki. Po drugie nie musi zmieniać wizerunku, ponieważ kampanie, które prowadziliśmy do tej pory, przynajmniej te w których uczestniczyłem, to jest moja czwarta kampania wyborcza, to były kampanie merytoryczne. Pracowałem też przy dwóch kampaniach, które nie dotyczyły mojego miejsca pracy, czyli PE, a właśnie wyborów do Sejmu i Senatu i one też w 80% były merytoryczne. Dlaczego ta kampania jest nieco spokojniejsza? Otóż widać bardzo wyraźnie różnicę pomiędzy partią rządzącą czyli PiS oraz, można powiedzieć, prawie całym blokiem opozycyjnym, ja mogę powiedzieć w imieniu POKO - różnice w widzeniu roli państwa, w widzeniu zadań które stawiamy dla instytucji państwa wobec społeczeństwa i tych problemów, które są dzisiaj najważniejszymi problemami do rozwiązania. Tutaj stanowiska są niezwykle rozbieżne pomiędzy partią rządzącą i nami, dlatego łatwo jest docierać z przekazem do wyborców. (...).
Zobacz także

2020-09-28, godz. 05:49 Ryszard Bober Gościem Rozmowy Dnia był senator PSL Ryszard Bober. Tematy to tzw. „Piątka dla Zwierząt”, kryzys rządowy oraz druga fala epidemii koronawirusa. Katarzyna Pręt ... » więcej 2020-09-25, godz. 06:50 Tomasz Latos [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był przewodniczący Komisji Zdrowia poseł Tomasz Latos, a rozmawialiśmy zarówno o narastającej fali epidemii oraz o funkcjonowaniu służby ... » więcej 2020-09-24, godz. 06:50 Tomasz Chymkowski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Tomasz Chymkowski - burmistrz Brześcia Kujawskiego. Brześć świętuje 770-lecie nadania praw miejskich, a na terenie gminy prężnie dzia ... » więcej 2020-09-23, godz. 06:00 Łukasz Schreiber Magdalena Ogórek rozmawiała z ministrem Łukaszem Schreiberem, szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów, na temat kondycji Zjednoczonej Prawicy. Magdalena Ogórek ... » więcej 2020-09-22, godz. 06:00 Paweł Szramka [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Paweł Szramka (PSL – Koalicja Polska). O przesileniu w Zjednoczonej Prawicy, jego konsekwencjach politycznych, reakcji opozycji ... » więcej 2020-09-21, godz. 05:45 Radosław Sajna-Kunowsky [wideo] Gościem Rozmowy dnia był profesor Radosław Sajna-Kunowsky politolog i medioznawca z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, a rozmawialiśmy o możliwyc ... » więcej 2020-09-18, godz. 06:05 Jarosław Wenderlich [wideo] Gościem Rozmowy dnia był Jarosław Wenderlich, radny Bydgoszczy i szef klubu radnych PiS, a także wiceminister w Kancelarii Premiera. » więcej 2020-09-17, godz. 06:00 Robert Kwiatkowski Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był poseł Robert Kwiatkowski z Lewicy. Główny temat to tzw. „piątka dla zwierząt”, nad którą Sejm debatował w środę. » więcej 2020-09-16, godz. 06:00 Kosma Złotowski Rozmawialiśmy z europosłem Kosmą Złotowskim na temat debaty w Parlamencie Europejskim, której tematem była sytuacja w Polsce, ale także sytuacja na Białorusi ... » więcej 2020-09-15, godz. 06:00 Małgorzata Jarosińska-Jedynak W Toruniu trwa Welconomy Forum. O kluczowych kwestiach dotyczących gospodarki dyskutują przedstawiciele rządu, eksperci, naukowcy i przedsiębiorcy. Wśród gośc ... » więcej
12345