Poniedziałek, 22 lipca 2019 r.   Imieniny: Marii, Magdaleny
DK5 w Morsku zablokowana po wypadku dwóch aut osobowych i dwóch busów.
DK5 w Morsku zablokowana po wypadku dwóch aut osobowych i dwóch busów.
DK5 w Morsku zablokowana po wypadku dwóch aut osobowych i dwóch busów.
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
2019-06-11, 06:00 Magda Jasińska

Sześciu pianistów zagra razem w Filharmonii

Adam Kośmieja, Mariusz Klimsiak, Radosław Kurek, Michał Szymanowski, Paweł Wakarecy i Bartłomiej Wezner. Fot. Magda Jasińska
Adam Kośmieja, Mariusz Klimsiak, Radosław Kurek, Michał Szymanowski, Paweł Wakarecy i Bartłomiej Wezner. Fot. Magda Jasińska
Sześć fortepianów, sześciu artystów. To będzie wydarzenie!
To będzie wydarzenie bez precedensu - wyjątkowy koncert w Filharmonii Pomorskiej na sześć fortepianów i orkiestrę kameralną Capella Bydgostiensis. Na fortepianach zagrają pianiści, związani z Akademią Muzyczną w Bydgoszczy: Adam Kośmieja, Mariusz Klimsiak, Radosław Kurek, Michał Szymanowski, Paweł Wakarecy i Bartłomiej Wezner. Po raz pierwszy na estradzie Filharmonii Pomorskiej pojawi się aż sześciu pianistów jednocześnie w utworze (z 1973 roku) amerykańskiego kompozytora, jednego z pionierów minimalizmu w muzyce - Steve’a Reicha, dwukrotnego zdobywcy prestiżowej nagrody Grammy. O idei tego wyjątkowego przedsięwzięcia opowiadali sami wykonawcy.


Magda Jasińska : Dzisiaj wyjątkowa rozmowa dnia, takie jeszcze rozmowy nie było, aż sześciu gości w studiu Polskiego Radia PiK, i nie będziemy rozmawiać o polityce, a o kulturze. Już jutro (12.06.)w Filharmonii Pomorskiej wyjątkowy koncert: 6 fortepianów naraz na jednej estradzie. W studio gościmy Adama Kośmieję, Mariusza Klimczaka, Radosława Kurka, Michała Szymanowskiego, Pawła Wakarecego i Bartłomieja Weznera. Skąd pomysł, żeby zgromadzić 6 fortepianów na jednej estradzie?

Adama Kośmieja : Pomysł pojawił się w trakcie zakupu nowych instrumentów do Filharmonii Pomorskiej. Był czas, że w zapadni, w filharmonii, stało 6 koncertowych instrumentów. Od razu przyszedł mi do głowy mi utwór Steve'a Reich'a na sześć instrumentów, oczywiście pomyślałem o naszej ekipie. Zaproponowałem dyrektorowi Cezaremu Nelkowskiemu zorganizowanie takiego koncertu, mówiąc, że to jest świetna okazja, być może jedyna, bo nie wiadomo, jak długo to fortepiany w jednym miejscu będą. Dyrektor równie entuzjastycznie podszedł do tego pomysłu. Zaczęliśmy rozmawiać o programie. Gramy ten koncert.

Czy pozostali panowie także podeszli do tego projektu z entuzjazmem?

Paweł Wakarecy : Unisono - można powiedzieć, czyli jednym głosem. Ogromną frajdę sprawia nam wspólne muzykowanie na estradzie, a jednocześnie potraktowaliśmy ten projekt w kategoriach pewnego wyzwania. Utwór „Six piano's” jest bardzo wymagający, szczególnie w kategoriach, z których na co dzień nie korzystamy jako pianiści, jako kameraliści.

Michał Szymanowski: Rzeczywiście, jest w tym utworze wiele elementów, o których na początku wcale nie myśleliśmy. Dla słuchaczy są być może niezauważalne. Każdy z nas ma swoją osobowość, swoją technikę artykulacji. Staramy się, nie rezygnując naszej osobowości, wykreować wspólną interpretację, wspólny dźwięk. Mamy różne instrumenty, a jednak staramy się dźwięk unifikować. Głośność, artykulacja, kwestia. Tych kluczowych zagadnień jest mnóstwo. W czasie pracy nad kompozycją Steve'a Reich'a pojawiły się takie kwestie, nad którymi na co dzień nie myślimy, ponieważ nie pracowaliśmy w szóstkę. Zatem to wielkie wyzwanie, frajda, ale i technicznie trudność, którą musimy pokonać. Nad tym pracujemy od kilku dni intensywnie.

Ten koncert będzie z wielu powodów wydarzeniem bez precedensu...

Mariusz Klimsiak: Muszę przyznać, że wcześniej nie znałem tego utworu. Dopiero, gdy usiedliśmy razem do fortepianów, zaczęła z tej partytury płynąć jakaś muzyka, muzyka, która wręcz wprowadza w trans, co myślę, że będzie bardzo ciekawym doświadczeniem dla słuchaczy, a dla nas rzeczywiście nie jest łatwe ten stan osiągnąć. Szczególnie istotna jest konieczność utrzymania niezwykłej koncentracji na bardzo długim odcinku. Jeżeli ktoś gra na fortepianie to wie, że zagranie dwóch dźwięków razem, przez dwóch pianistów, jest skrajnie trudnym zadaniem, wręcz można powiedzieć, że niemożliwe fizycznie. A tutaj jest aż sześć fortepianów. Chodzi o to, żeby być na tyle razem, żeby odczuć to wspólne narastanie dźwięków i taką niesamowitą motorykę, która z tej wspólnoty wynika. Niesamowite doświadczenie. Sam jestem ciekaw, jak to wyjdzie na koncercie. (...)

Zobacz także

2019-07-22, godz. 06:00 Piotr Malich Gościem Rozmowy Dnia był Piotr Malich, bydgoski działacz partii Zieloni. Zapytaliśmy go o to, z kim ugrupowanie chce iść wspólnie do Sejmu, o postulaty partii ... » więcej 2019-07-19, godz. 06:00 Mikołaj Bogdanowicz O szacowaniu strat w rolnictwie spowodowanych suszą w Kujawsko-Pomorskiem, o przywracaniu zlikwidowanych połączeń autobusowych w ramach Funduszu Rozwoju Przew ... » więcej 2019-07-18, godz. 06:01 Tomasz Latos Gościem Rozmowy Dnia był poseł PiS Tomasz Latos. Polityk odpowiadał na pytania o pomysł jego partii na kampanię wyborczą oraz o to czy obawia się, że opozycja ... » więcej 2019-07-17, godz. 06:00 Joanna Czerska-Thomas Kogo w wyborach parlamentarnych wystawi w Kujawsko-Pomorskiem .Nowoczesna? Czy jest w stanie funkcjonować samodzielnie? O tym m.in. w Rozmowie Dnia Polskiego ... » więcej 2019-07-16, godz. 06:00 Wanda Nowicka Gościem Rozmowy Dnia była Wanda Nowicka, była wicemarszałek Sejmu, obecnie polityk Wiosny Roberta Biedronia. Czy Wiosna pójdzie do wyborów sama, czy w sojuszu ... » więcej 2019-07-15, godz. 06:00 Krzysztof Drozdowski Co po wyborach do Parlamentu Europejskiego zostało z Konfederacji? Jak do kolejnej kampanii, tym razem do krajowego parlamentu, przygotowuje się Federacja dla ... » więcej 2019-07-12, godz. 06:00 Tomasz Latos Czy kryzys lekowy został skutecznie zażegnany? Czy powinniśmy się już przygotować na to, że co jakiś czas będą w Polsce problemy z zakupem leków? Skąd wzięły ... » więcej 2019-07-11, godz. 06:00 Marcin Wroński Kraje Zachodniej Europy mają po kilka tysięcy przetwórni ekologicznej żywności. W Polska zaledwie 700. Jak można poprawić tę sytuację? Pytaliśmy o to podczas ... » więcej 2019-07-10, godz. 06:00 Paweł Skutecki Dlaczego uchwała bydgoskiej Rady Miasta, dotycząca przyjmowania dzieci do żłobków jest dyskryminująca? Co zdecydowało o jej zaskarżeniu do wojewody? Czy Kukiz ... » więcej 2019-07-09, godz. 06:00 Eugeniusz Kłopotek W jakim sojuszu PSL pójdzie do wyborów, jakie stawia warunki oraz czy możliwa jest szeroka lista opozycji w walce o Senat? Gościem rozmowy dnia był poseł Euge ... » więcej
12345