Środa, 25 listopada 2020 r.   Imieniny: Erazma, Katarzyny
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-11-15, 20:32 Redakcja

Przypominają o zagrożeniu HIV. „Kokardka” przejechała przez Bydgoszcz i była też u nas

„Kokardka” przejechała przez Bydgoszcz i pojawiła się także u nas. Fot. Tomasz Kaźmierski
„Kokardka” przejechała przez Bydgoszcz i pojawiła się także u nas. Fot. Tomasz Kaźmierski
Na fasadach budynków 10 polskich miast rozbłysły czerwone kokardki z napisem „Razem przeciw HIV”. - Rok 2019 był w Polsce rekordowy pod względem liczby nowo wykrytych zakażeń HIV – przypominają organizatorzy akcji, w którą włączyła także Bydgoszcz i Polskie Radio PiK.
Akcja przeprowadzona została przed zbliżającym się Europejskim Tygodniem Testowania na HIV i HCV oraz Światowym Dniem AIDS. - Jako pierwsze kokardki pojawiły się już 14 listopada w Gdańsku. Akcja wyświetlania kokardek, które będą miały przypominać społeczeństwu o zagrożeniu HIV miała miejsce także w Bydgoszczy, Szczecinie, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi i Warszawie – zapowiadają organizatorzy.

Akcję prowadzą Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej „Res Humanae” oraz Gilead Sciences. - W tym roku kokardka będzie miała szczególne znaczenie, ponieważ w przestrzeni publicznej zagrożenie HIV zostało niejako wyparte przez pandemię COVID-19. Wydaje się, że zapomnieliśmy o jednym wirusie w obawie przed drugim - tłumaczą.

Jak dodaje, rok 2019 był w Polsce rekordowy pod względem liczby nowo wykrytych zakażeń HIV! Odnotowano ich – według szacunków Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - aż 1615. Codziennie średnio 3-5 osób dowiaduje się, że są seropozytywne. Akcja wyświetlania kokardek ma przypomnieć społeczeństwu o zagrożeniu.

Przez Bydgoszcz „kokardka” przejechała ulicami w niedzielę (15 listopada) o godz. 17.00. Trasa obejmowała następujące ulice: pl. Kościeleckich, Przy Zamczysku, Grodzka, Mostowa, Jagiellońska, Bernardyńska, Stary Port, Franciszka, Druckiego-Lubeckiego, Jagiellońska, 3 Maja, Stanisława Staszica, Mikołaja Kopernika, Al. Ossolińskich, Al. Mickiewicza, Gdańska, Jana Karola Chodkiewicza, Ogińskiego, Jagiellońska, Bernardyńska.    

Wiadomości lokalne

2020-11-25, godz. 09:15 5 tys. szczepionek przeciw grypie m.in. dla seniorów i podopiecznych DPS-ów Miejska Przychodnia Specjalistyczna w Toruniu w środę (25 listopada) rozpocznie szczepienia przeciwko grypie. W ramach miejskiego programu z darmowych szczepi ... » więcej 2020-11-25, godz. 08:39 Śmigłowiec na dyżurze. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe ma wreszcie swoją bazę Bydgoskie Lotnicze Pogotowie Ratunkowe od środy pracuje w nowej siedzibie, wybudowanej w Żołędowie. O godz. 7.00 załoga śmigłowca Ratownik 2 rozpoczęła w niej ... » więcej 2020-11-25, godz. 07:56 Tadeusz Chęsy zastąpi Iwana Alejnika. Nowy patron dla inowrocławskiej ulicy Za kilka dni wojewoda kujawsko-pomorski wyda zarządzenie zastępcze zmieniające nazwę ulicy na osiedlu Rąbin w Inowrocławiu. Według Instytutu Pamięci Narodowej ... » więcej 2020-11-25, godz. 07:04 Kto nie ma pociągu do kolei? Cięcia regionalnych połączeń! Szykują się cięcia połączeń kolejowych w regionie. Od 13 grudnia obowiązywać będzie nowy rozkład jazdy pociągów. » więcej 2020-11-24, godz. 18:15 Wszystkie wnioski z Kujaw i Pomorza w drugim etapie programu Kolej Plus W sumie z całej Polski kryteria spełniło i przeszło dalej 79 z 96 projektów. Listę zakwalifikowanych wniosków ogłoszono dziś podczas wideokonferencji z udział ... » więcej 2020-11-24, godz. 15:35 Kierowco ciężarówki zdobądź „szacun”. Kampania na autostradzie A1 „Szanujmy się” - to hasło kampanii edukacyjnej prowadzonej na autostradzie A1, również w naszym regionie. Akcja ma przypominać zasady bezpiecznego poruszania ... » więcej 2020-11-24, godz. 13:45 Osobiście do biura Enei? Tak, ale po wcześniejszym umówieniu Osobiste załatwienie sprawy związanej z energią to aktualnie nie lada wyzwanie. Enea - podobnie jak wiele innych firm - w związku z epidemią wprowadziła duże ... » więcej 2020-11-24, godz. 13:11 Groźny wypadek w Przyłubiu. Ranna kobieta przewieziona do szpitala Jedna osoba została ranna w wyniku wypadku, do którego doszło w Przyłubiu na drodze nr 10 na odcinku pomiędzy Bydgoszczą i Toruniem. Zderzyły się dwa samochod ... » więcej 2020-11-24, godz. 11:25 Świąteczna Zbiórka Żywności. Tym razem bez wolontariuszy „Święta godne, a nie głodne” pod takim hasłem rozpoczęła się kolejna edycja Świątecznej Zbiórki Żywności. Akcja jak co roku organizowana jest przez Banki Żywn ... » więcej 2020-11-24, godz. 09:32 Paweł Szramka o instytucji wiążącego referendum Poseł Paweł Szramka z Kukiz'15, który był gościem wtorkowej Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK uważa, że instytucja wiążącego referendum jest remedium na proble ... » więcej
1234567