Piątek, 04 grudnia 2020 r.   Imieniny: Barbary, Krystiana, Jana
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2020-10-05, 19:31 Michał Zaręba, PAP

Prof. Polak: Nowe Uniwersyteckie Centrum to dla mnie satysfakcjonujące rozwiązanie

Prof. Wojciech Polak/fot. Archiwum
Prof. Wojciech Polak/fot. Archiwum
- Docieranie do opozycjonistów w mniejszych miejscowościach będzie największym wyzwaniem Uniwersyteckiego Centrum, które powstanie na UMK w Toruniu. Nowa jednostka będzie badać okres władzy komunistycznej w Polsce. Jak już informowaliśmy - na jej czele stanie profesor Wojciech Polak.
Informację o tym, że na UMK na powstać nowa jednostka prowadzona przez prof. Polaka jako pierwsze podało Polskie Radio PiK.  - O powołanie podobnej instytucji zabiegały różne środowiska - wyjaśnia profesor. - To dla mnie satysfakcjonujące rozwiązanie. To coś bardzo pilnego. Badania z zakresu historii najnowszej są zdecydowanie bardziej efektywne, gdy żyją świadkowie i są namacalne świadectwa. To szczególne istotne w obliczu braku części dokumentów. Możliwość rozmowy z uczestnikami tamtych wydarzeń stwarza sytuację komfortową, ale trzeba pamiętać, że jest ona przemijająca – podkreślił. Podziękował też „za wszelkie wyrazy wsparcia, które spotkały go w ostatnich tygodniach”.

Prof. Polak przyznał, że nie ma jeszcze szczegółów związanych z tym projektem, ale jednostka ma podlegać bezpośrednio rektorowi i być międzywydziałowa. Jednocześnie podkreślił, że jest pod wrażeniem ludzkiej solidarności i podziękował za wyrazy wsparcia w trudnym dla niego okresie ostatnich tygodni. Przyznał, że w tym momencie kierowanie centrum międzywydziałowym, jednostką czysto naukową, będzie dla niego — po tym, co się stało — lepszym rozwiązaniem. - Oczywiście poproszę rektora o możliwość prowadzenia wykładów ogólnouniwersyteckich, żeby rozszerzać studenckie horyzonty. Zawsze na moje wykładu przychodziło wiele osób, więc chciałbym to kontynuować - powiedział prof. Polak.

Prof. Wojciech Polak kierował wcześniej katedrą bezpieczeństwa wewnętrznego. Władze uczelni zdecydowały jednak, że nowego kierownika wyłoni konkurs.
Mówi prof. Wojciech Polak
Mówi prof. Wojciech Polak

Wiadomości lokalne

2020-12-04, godz. 09:07 O krok od pożaru w szpitalu w Bydgoszczy! Przez niedopałek! Strażacy udaremnili w nocy pożar w szpitalu Jurasza w Bydgoszczy. Tuż przed godz. 3.00 na stanowisko kierowania Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w ... » więcej 2020-12-04, godz. 08:15 „Świąteczny Stół Pajacyka” - zamów jedzenie i pomagaj! Każdy może pomóc, zamawiając dziś (4 grudnia) posiłki z restauracji i kawiarni uczestniczących w specjalnej akcji Polskiej Akcji Humanitarnej pn. „Świąteczny ... » więcej 2020-12-04, godz. 06:20 Po ciężkim przebiegu COVID-19, rehabilitacja w bydgoskim centrum pulmonologii Silne osłabienie mięśniowe to jeden z objawów, na który skarżą się ozdrowieńcy z COVID-19, którzy szczególnie ciężko przeszli zakażenie i mieli poważne proble ... » więcej 2020-12-03, godz. 18:58 Chcą nieść ciepło, serce i pomoc. Bydgoszczanie mogą kolejny raz dołączyć do akcji Mimo pandemii chcą pomóc potrzebującym. Organizatorzy akcji „Ciepło serca w słoiku” zachęcają bydgoszczan do wsparcia zbiórki darów, a w Wigilię do podzieleni ... » więcej 2020-12-03, godz. 17:27 Niepełnosprawni są jak inni. Mają prawo być szczęśliwi 47 projektów na kwotę 19 mln zł, z których skorzysta łącznie ok. 10 tysięcy osób - to tegoroczne działania kujawsko-pomorskiego oddziału Państwowego Funduszu ... » więcej 2020-12-03, godz. 16:21 Wiadomo już skąd w raportach tak duże liczby zgonów w kilku powiatach regionu Dzienne dane o zgonach chorych na COVID-19 raportowane przez Ministerstwo Zdrowia z powiatów woj. kujawsko-pomorskiego na początku grudnia czasami były zbiorc ... » więcej 2020-12-03, godz. 15:28 W regionie opady śniegu i marznącego śniegu z deszczem. Będzie ślisko! [wideo] Synoptycy ostrzegają przed gołoledzią! Czwartkowe opady słabego śniegu wieczorem i w nocy przejdą w opady deszczu, miejscami marznącego i powodującego gołoled ... » więcej 2020-12-03, godz. 13:03 300 tys. zł dla ofiary księdza-pedofila. Apelacja oddalona, zapłaci m.in. diecezja bydgoska Zapadł prawomocny wyrok w sprawie odszkodowania dla ministranta molestowanego przez ks. Pawła K. Diecezja bydgoska i archidiecezja wrocławska mają solidarnie ... » więcej 2020-12-03, godz. 12:19 Wójt Jeżewa po COVID-zie oddał osocze [informatory dla ozdrowieńców i chorych] Osocze  ciągle jest potrzebne. To lek, który może uratować komuś życie.  Wójt gminy Jeżewo Maciej Rakowicz - jako ozdrowieniec - sam dał przykład i zachęca  d ... » więcej 2020-12-03, godz. 11:27 Publicznie znieważył prezydenta RP, był pijany. Może trafić na trzy lata do więzienia 48-letni mieszkaniec Torunia odpowie przed sądem za publiczne znieważenie prezydenta RP - dowiedziało się Polskie Radio PiK. Chodzi o incydent z 19 lipca. Akt ... » więcej
1234567